Dy fjale te pergjitheshme per agjerimin

Shko poshtė

albmuslim Dy fjale te pergjitheshme per agjerimin

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:44 pm

Marre nga "Shpjegimi i tre themeleve baze" i Enes Abdurrahim ibn Abdullah Albanit.Pėr nga ana gjuhėsore, sijam do tė thotė tė qėndrosh larg, tė mos
kryesh, tė heqėsh dorė nga diēka. Pėrsa i pėrket sheriah’s, sijam do tė
thotė: “tė heqėsh dorė nga ngrėnia, pirja dhe mardheniet seksuale gjatė
ditės nė muajin e Ramadanit”.Qė agjerimi ėshtė obligim, del nga fjalėt e Allahut: “O ju qė besoni!
Agjerimi ėshtė bėrė i detyrueshėm pėr ju sikurse ishte i detyrueshėm
pėr ata para jush, qė tė mund tė fitoni takwah (frikė ndaj Allahut,
vetėpėrmbajtje, devotshmėri)” (2:183).Qė agjerimi ėshtė nga shtyllat e Islamit, kemi hadithin e Ibn Umarit qė tashmė e kemi pėrmendur disa herė.Tė mirat e agjerimit.Ahmed trasmeton nga Jabir se Rrasuli tha: “Agjerimi ėshtė mburojė me
tė cilėn robi mbron vehten nga zjarri”. Nė njė trasmetim tjetėr: “
Agjerimi ėshtė mburojė nga zjarri i xhehenemit sikurse mburojat tuaja
pėrdoren nė luftė”.Nisa’i, Hakim dhe Ibn Hiban trasmetojnė nga Abu Umamah se ai i tha
Rrasulit: “O Rrasulullah! Mė trego pėr njė vepėr me tė cilėn mund tė
hyj nė xhenet?! Ai tha: “Pėrmbaju agjerimit. Asgjė s’ėshtė si ai”.Ahmed dhe Hakim trasmetojnė nga Abdullah ibn Amr se Rrasuli tha:
“Agjerimi dhe Kur’ani ndėrhyjnė pėr robin nė Ditėn e Ringjalljes.
Agjerimi do tė thotė: “O Zoti im! Unė e ndalova atė nga ushqimi dhe
dėshirat prandaj pranoje ndėrhyrjen time pėr tė”. Kur’ani do tė thotė:
“Unė e ndalova atė nga gjumi natėn prandaj pranoje ndėrhyrjen time pėr
tė”. Ndėrhyrja e tyre do tė pranohet”.Bukhari dhe Muslim trasmetojnė nga Hudhejfa qė tha se Rrasuli tha: “E
keqja qė shkatohet pėr njė burrė nga familja e tij, pasuria e tij dhe
komshiu i tij, largohen me namaz, agjerim dhe sadaka”.Bukhari dhe Muslim trasmetojnė nga Abu Hurrejra se Rrasuli tha:
“Allahu tha se tė gjitha veprat e birit tė Ademit janė pėr tė perveē
agjerimit. Ai ėshtė pėr Mua dhe Unė do e jap shperblimin pėr tė.
Agjerimi ėshtė mburojė e kur ndonjė nga ju agjeron le tė mos flasė
fjale tė keqia apo tė mos grindet por nėse e abuzon atė apo kėrkon tė
zihet me tė, le t’i thotė atij: “unė po agjeroj”. Pasha Atė nė dorėn e
tė Cilit ėshtė shpirti i Muhamedit, era qė vjen nga goja e agjeruesit
ėshtė mė e mirė pėr Allahun se era e miskut. Pėr agjeruesin ka dy
gėzime: kur e prish agjerimin ėshtė i gėzuar dhe kur takon Zotin e tij
do jetė i lumtur si rrjedhim i agjerimit tė tij”.Po ashtu Bukhari dhe Muslim trasmetojnė se Rrasuli tha: “Kushdo qė
agjeron muajin e Ramadanit me besim dhe duke shpresuar nė shpėrblim, tė
gjitha mėkatat e tij tė mėparėshme, i falen”.Ndėshkimi i atyre qė prishin agjerimin para kohės.Nisa’i, Ibn Khudhejmah, Hakim dhe Ibn Hiban trasmetojnė nga Abu Umamah
el-Bahili se Rrasuli tha: “Ndėrsa po flija, dy njerėz erdhėn tek unė
dhe mė morėn nga krahėt dhe mė ēuan rrėzė njė mali tė pjerrėt dhe mė
thanė ngjitu! Unė u thashė qė nuk mundem. Kėshtu qė ata me thanė: “do
ta bėjmė tė lehtė pėr ty”. Kėshtu qė u ngjita derisa iu afrova majės
dhe aty degjova bėrtitje tė llahtareshme. Kėshtu qė thashė: “ē’janė
kėto britma?!” Mė thanė qė kjo ėshtė britma e njerėzve tė zjarrit.
Pastaj mė morėn mė tej derisa arrita tek disa njerėz tė varur dhe me
nofullat e tyre tė shqyera dhe kullonin gjak. Unė pyeta: “Kush janė
kėta?!” Mė thanė: “Janė ata qė prishin agjerimin para kohe”.Ata qė mohojnė detyrimin e agjerimit nė muajin e Ramadanit.Nuk ka mosmarrėveshje mes dijetarėve islamė, tė hershėm a tė vonė, tė
vjetėr a tė rinj se kushdo qė mohon obligimin e agjerimit ėshtė kefėr.
Natyrisht pasi tė aplikohen kushtet dhe ndalesat e tekfirit. Nėse
njerėzit refuzojnė tė agjerojnė muajin e Ramadanit, ata duhen luftuar
derisa tė pendohen dhe tė fillojnė tė agjerojnė. Ne tashmė e kemi
pėrmendur fetwah’n e sheikh ul-Islam rreth Tartarėve.
__________________

Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi