Hadithe mbi agjerimin - Muhammed Nasirud-din Albani (Allahu

Shko poshtė

albmuslim Hadithe mbi agjerimin - Muhammed Nasirud-din Albani (Allahu

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:54 pm

Hadithe mbi agjėrimin


Transmetohet nga i dėrguari i fundit i All-llahut, Muhammedi, paqja e
All-llahut qoftė mbi tė, se ka thėnė: “Zoti i Madhėruar ka thėnė: “Ēdo
vepėr e birit tė Ademit i takon atij, pėrveē agjėrimit. Ai ėshtė pėr
Mua dhe Unė shpėrblej pėr tė. Agjėrimi ėshtė mburojė (nga epshet dhe
zjarri), prandaj kur tė agjėrojė ndokush le tė mos flasė fjalė tė ndyta
dhe mos ta ngre zėrin, e nėse dikush e ngacmon apo e sulmon, le tė
thotė: Unė agjėroj, unė agjėroj!”.Dhe, pasha Atė nė dorėn e tė cilit ėshtė shpirti i Muahmmedit, aroma e
pakėndshme qė del nga goja e agjėruesit ėshtė mė e mirė tek All-llahu
se sa era e miskut. Agjėruesi i pėrjeton dy gėzime: kur tė hajė iftar
gėzohet dhe kur ta takojė Zotin e vet gėzohet pėr agjėrimin e vet (pėr
shpėrblimin)”. (Buhariu dhe Muslimi).Nė njė transmetim tjetėr qėndron:

“Pejgamberi [sal-lellahu alejhi ve sel-lem] thotė: Ēdo vepėr e birit tė
Ademit i takon atij. Njė e mirė shpėrblehet sa dhjetė sosh dhe deri nė
shtatėqind herė shumėfishohet shpėrblimi, e Zoti ka thėnė: “Pėrpos
agjėrimit. Ai ėshtė pėr Mua dhe Unė shpėrblej pėr tė, pėr shkak se
njeriu e braktisė ushqimin pėr Mua, e braktisė pijen pėr Mua, i
braktisė tė kėndshmet pėr Mua, e braktisė gruan e tij pėr Mua. Era e
keqe e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė tek All-llahu se aroma e
miskut. Agjėruesi i ka dy gėzime: njėri gėzim kur tė hajė iftar dhe
tjetri kur ta takojė Zotin e vet”.

(964)· “Nė xhennet ekziston njė derė qė quhet rejjan nga e cila hyjnė
agjėruesit nė Ditėn e kijametit dhe askush tjetėr nuk hyn nga ajo derė
. E kur tė hyjnė ata, ajo mbyllet e askush tjetėr nuk hyn.“

(965)I Dėrguari i All-llahut e kishte dėrguar Ebu Musain me njė grup nė njė
betejė nėpėr det. Nė njė natė tė errėt, duke qenė ata nė anije, i
ngritėn velat, kur papritmas njė zė u dėgjua nga lart: “O udhėtarė tė
anijes, ndaluni t’ju lajmėroj lidhur me njė caktim qė All-llahu ia ka
caktuar vetvetes!”

Ebu Musa tha: “Na trego nėse e din!”

Zėri tha:“Vėrtetė Zoti i Madhėruar ia ka caktuar vetvetes ta ngopė me
ujė Ditėn e etjes atė qė ėshtė etur nė njė ditė tė nxehtė.“(970)

· “Kush thotė: Nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē All-llahut (La
ilahe il-lallah) dhe jeta e tij mbaron me kėtė, hyn nė xhennet. Kush
agjėron njė ditė duke pasur pėr qėllim fytyrėn e All-llahut dhe jeta e
tij mbaron me kėtė, hyn nė xhennet. Kush jep njė sadaka (lėmoshė) duke
pasur pėr qėllim fytyrėn e All-llahut dhe jeta e tij mbaron me kėtė,
hyn nė xhennet.“

(972)· Tregon Ebu Umame: “Shkova te i Dėrguari i All-llahut, paqja e
All-llahut qoftė mbi tė, dhe i thashė: “Mė urdhėro me njė vepėr qė tė
kem dobi tek All-llahu me tė!”

(Ai) mė tha: “Tė urdhėroj tė agjėrosh, ngase nuk ka diē tė njejtė me tė!”

(973 Transmetimi i dytė)· “Ēdo rob (njeri a xhinn) qė agjėron njė ditė nė rrugė tė All-llahut,
All-llahu e largon fytyrėn e tij nga zjarri (i xhehennemit) nė njė
distancė sa ec njeriu shtatėdhjetė vjet.“

(974)· “Kush e agjėron Ramazanin me besim nė All-llahun dhe me shpresė nė
shpėrblimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara dhe kush falet nė natėn e
Kadrit me besim nė All-llahun dhe me shpresė nė shpėrbėlimin e Tij, i
falen mėkatet e kaluara.“

(978 Transmetimi i dytė)· “Pesė namazet, namazi i xhumasė deri nė namazin tjetėr tė xhumasė dhe
agjėrimi i Ramazanit deri nė agjėrimin e Ramazanit tjetėr, i fshijnė
mėkatet qė janė ndėrmjet tyre, nėse njeriu largohet nga mėkatet e
mėdha.“

(980)· Nė njė rast i Dėrguari i All-llahut iu tha shokėve tė tij:

Ejani te minberi! Thotė Ka’b ibėn Uxhra:

“Dhe iu afruam, e kur hipi njė shkallė tha:

“Amin!” , dhe u ngrit edhe njė shkallė e tha:

“Amin!”, e kur u ngrit nė shkallėn e tretė tha pėrsėri:

“Amin!“ Pasiqė zbriti, i thamė:

“O i dėrguar i All-llahut, sot dėgjuam nga ti diēka qė s’kemi dėgjuar mė parė?”

Ai tha:

“Mu paraqit Xhibrili dhe tha:

“U largoftė (nga mėshira e All-llahut- shprehje mallkimi) ai qė e zė
Ramazani dhe nuk i falen mėkatet!”, e unė thashė: “Amin!” Kur u ngrita
nė tė dytėn, ai tha: “U largoftė ai qė kur pėrmendesh ti nė prezencė tė
tij, nuk tė pėrshėndetė (me selam e salavatė)!”, (e unė) thashė: Amin!
E kur hipa nė tė tretėn, ai tha:

“U largoftė ai qė prindėrit e tij, apo njėrin prej tyre e ze pleqėria
tek ai, e pleqėria e prindėrve tė tij nuk e futė nė xhennet!”, (e unė)
thashė: “Amin!”

(981)

· “Kur tė vie Ramazani hapen dyert e mėshirės, mbyllen dyert e xhehennemit dhe lidhen shejtanėt.”

(984 Transmetimi i dytė)
· “Ju erdhi muaji ramazan, muaji i bekuar. Zoti ua ka obliguar
agjėrimin nė tė. Gjatė tij hapen dyert e qiellit dhe mbyllen dyert e
xhehennemit.“

(985)· “Syfyri ėshtė pėrplot bereqet. Pra mos e leni, po edhe nė qoftė njė
gėllėnjkė ujė, sepse All-llahu i Lartė i mėshiron ata qė hajnė syfyr
dhe engjujt e Tij luten pėr ta.“

(1058)· “Sa i mirė ėshtė syfyri i besimtarit me hurmė.“

(1059)
· Pejgamberit, paqja e All-llahut qoftė mbi tė, i pėlqente tė bėjė
iftar me tri hurma, apo me ushqim qė nuk ėshtė pėrgatitur nė zjarr.“

(1063)· “Kush i jep iftar njė agjėruesi atij i takon shpėrblim sikur i agjėruesit, pa iu mangėsuar agjėruesit shpėrblimi.“

(1065)· “Kush nuk e le fjalėn e rrejshme dhe punėn me tė (shpifjen),
All-llahu nuk ka nevojė qė i tilli ta lė ushqimin dhe pijen e tij.“

Nė transmetimin tjetėr, hadithi fillon me fjalėt: ”Kush nuk e le fjalėn e rrejshme dhe ashpėrsinė nė shprehje dhe sjellje…”

(1066)· “Nuk ėshtė agjėrimi (vetėm) prej tė ngrėnurit dhe tė pimurit, por
agjėrimi ėshtė zmbrapsje nga e kota (fjalė dhe punė) dhe e ndyera. E
nėse dikush tė ngacmon apo sillet ashpėr me ty, thuaji: Unė po agjėroj,
unė po agjėroj! “

(1068)· “Shumė agjėrues nuk kanė dobi nga agjėrimi i tyre pos urisė dhe shumė
namazxhinj nuk kanė dobi nga namazi i tyre pos yerė (gdhirje e natės)
tė kotė.“

(1069)· I dėrguari i All-llahut e ka obliguar sadekatul-fitrin qė ta pastrojė
agjėruesin nga tė kotat dhe tė ndyerat (fjalė e vepra) si dhe tė
ushqehen tė varfėrit. Kush e jep atė para namazit (tė sabahut), i
llogaritet pastrim (zekat) i pranuar, e kush e jep pas namazit, i
llogaritet si njė sadaka e zakonshme.

(1071)Vėrejtje: Numrat nė kllapa, poshtė secilit hadith nė anėn e majtė, i referohen numrave tė haditheve nė referencėn pėrkatėse.


Pėrkthyer nga: Sahihut-targibi vet-tarhibi, Albani.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi