Komunikata e pėrgjithshme Umetit Islamik

Shko poshtė

albmuslim Komunikata e pėrgjithshme Umetit Islamik

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 03, 2007 6:13 pm

Komunikata e pėrgjithshme Umetit Islamik


Ne nuk e filluam luftėn


E Marte 03 Korrik 2007

Tė gjitha falėnderimet i qofshin Allahut Zotit
tė botėve, Mikut tė Devotshmėve dhe
dėshmoj se nuk meriton tė adhurohet me tė
drejtė pėrveē Allahut, Ai ėshtė
vetėm njė dhe Ai nuk ka shokė, Zot i tė
parit dhe tė fundit.
Dėshmoj se Muhamedi (salallahu alejhi ve selem) ėshtė
robi dhe i Dėrguari i Tij, Imami i Muxhahidėve.
Bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi atė dhe mbi
familjen dhe shokėt e tij, pėrhapėsve tė
Flamurit tė Fesė, dhe mbi ata qė i pasuan
ata prej Selefėve tė kėtij Umeti dhe Halefėve,
dhe mbi ata qė bėjnė Xhihad dhe ata qė
shpenzojnė dhe e ruajnė dhe e pėrkrahin ata
nė ēdo kohė dhe ēdo moment.
Mė pastaj,
Gjendja e umetit tonė nuk ėshtė e fshehur,
ėshtė ndėrmjet armikut nė pritė
dhe hipokritit tė fshehur, nė mėnyrė
qė Allahu tė na sprovoj neve me mėshirėn
e Tij me vėllezėrit e sė nesėrmes dhe
shokėt e betejės sė luftės, prej atyre
qė luftuan nėn flamurin e teuhidit, nė mėnyrė
qė Allahu ta sprovoj atė me papastėrtinė
e pozitės dhe me bukurin e karriges (pushtetit), nė
mėnyrė qė ai t'i shpall luftė Islamit
nė emėr tė islamit dhe tė luftoj kundėr
imanit-besimit nė emėr tė imanit.
Batalioni El Kasam ka ndėrmarr njė hap pėr
ti kidnapuar dy Muxhahid tė Xhejsh ul Islamit kur ata
ishin duke u kthyer prej namazit tė sabahut nga xhamia.
Dhe ata janė udhėheqės tė fushės:
Ebu Ubeidah Digmashi dhe Muxhahidi Ebu El Mexhid El Habib,
(kjo ėshtė bėrė) si gabim dhe mėkat,
pra pse ata po hakmerren ndaj nesh.
O vėllezėr nė islam: Ne nuk e kemi mbytur
asnjė musliman, e as qė e kemi kidnapuar ndonjė
person nė Aman, as qė e kemi plaēkitur
pronėn e muslimanėve dhe as qė i kemi plaēkitur
shtėpitė dhe as qė kemi rėnė nė
haram dhe as qė e kemi zbuluar avretin (ēka
ėshtė e mbuluar), e as qė i kemi bėrė
tė veja gratė dhe as qė i kemi lėnė
nėnat pa djem dhe as qė i kemi bėrė
fėmijėt jetimė dhe as qė janė mbi
qafat tona (si pėrgjegjėsi) me mijėra tė
mbytur dhe as qė ju kemi dhėnė falje tė
pėrgjithshme Imamėve tė kufrit nė Masrehija
dhe Hamijah.
Dhe pėr kėtė shkak lajmėrojmė
nė mėnyrė qė tė jemi tė lirė
nga pėrgjegjėsia para Allahut, dhe nė mėnyrė
qė tė jemi tė falur nė Xhihadin tonė...
Kėrkesa ėshtė e qartė pėr tu parė:
lironi tė tre tė robėruarit (Saxhiden, Ebu
Katad el Filistinin dhe Ebu Muhamed el Magdisin) dhe ne
do t'i lirojmė tė robėruarit qė gjenden
tek ne.
S'ka pazarllėk dhe s'ka diskutim, edhe nėse ata
mbeten tė robėruar me mijėra vjet apo nėse
prehen si dele.
Ne kishim pas dėshirė qė tė ishim nė
tė njėjtin hendek me vėllezėrit tanė,
kundėr Britanisė qė i bėri ata qė
ta shijojnė pikėllimin, pasi qė ne ishim
sė bashku kur e zumė Shalitin Kafir kundėr
jehudive. Qė Allahu ta shkruan shpėrblim pėr
lirimin e njė tė robėruari prej burgut tė
Kafirave.
O bijtė e Hamasit dhe El Kasimit: keni frikė
Allahun nė lidhje me gjakun, kjo ėshtė njė
luftė nė tė cilėn nuk ka deve femėr
apo mashkull, pra a do ta takoni Zotin tuaj duke iu shkruar
nė regjistrin tuaj se ju u vratė pėr hir
tė njė Kafiri.
A jeni tė gatshėm qė tė luftoni dhe
tė mbyteni pėr shkak tė njė kafiri,
ku kidnapuesit e tij kėrkojnė qė tė
shkėmbehet pėr njė muslimanė mbi tė
cilin ėshtė miratuar dėnimi me vdekje qė
ėshtė gjykuar nė burgjet e tagutėve?
Me ēfarė fytyre do ta takoni Zotin tuaj nėse
e lironi tė robėruarin dhe e mbytni Sexhiden?
Gjaku i saj ėshtė mbi qafat tuaja, pra mos u
bėni prej atyre qė ajo do tė argumentohet
kundėr jush ditėn e gjykimit. Pra mos e tradhto
atė dhe vėllain e saj nė atė ēka
ėshtė obligim ndaj jush pėr ti ndihmuar ata.
Gjendet nė Abu Davudin dhe nė Ahmedin dhe Albani
e ka deklaruar si tė vėrtet nė Sahih ul Xhemel
prej Habirit radijallahu anhu, se nė tė vėrtet
i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ve selem ka thėnė:
"nuk ka ndonjė person i cili nuk e ndihmon muslimanin
nė njė vend ku shkelet nderi i tij dhe shkelet
shenjtėria e tij pėrveē se Allahu nuk do
ti ndihmoj atij nė njė vend nė tė cilin
ai ka dėshirė tė jetė i ndihmuar. Dhe
nuk ka asnjė personi i cili i ndihmon muslimanit nė
njė vend ku shkelet nderi i tij dhe shkelet shenjtėria
e tij pėrveē se Allahu do ti ndihmoj atij nė
njė vend nė tė cilin ai ka dėshirė
tė jetė i ndihmuar. "
"Saxhidah" ėshtė mbi qafat tuaja (pėrgjegjėsin
tuaj). Ajo ka dal pėr Allahun pėr ti dhanė
fitore fes sė Allahut, duke e kėrkuar Xhenetin
e Allahut me njė operacion shehid kundėr shėrbėtorėve
tė jehudėve, pasuesve tė tagutėve tė
Jordanisė tė cilėt tani takohen me jehudit
dhe me tradhtarėt pėr ti goditur muslimanėt
dhe pėr ta shitur Palestinėn. Allahu i ka ndihmuar
asaj me vėllezėrit e saj nė "Xhejsh
el Islam". Pra a do ti ndihmoni asaj apo do ta mbyteni
atė? Dhe mos harroni se ēka ka bėrė
pėr njė muslimane Muatasimi rrahimullah…Ju
nuk jeni tė parėt qė ju mashtron vegimi.
Mos e pasoni atė i cili e ka shit fenė e tij lirė
pėr ta fituar kėnaqėsinė e Britanisė.
Me emrin e Allahut, Britania nuk do tė jetė e
kėnaqur me ju pėrveē se nėse e pasoni
fenė e saj. Pra a do ta pasoni atė?!!"
"Vėllezėr nė Islam: Ne jetojmė
nė krenari tė lart, prandaj ne nuk do tė
jemi tė kėnaqur me atė qė ėshtė
nėn yjet. Dhe pėr atė ne nuk kemi filluar
luftėn kundėr jush, por… nėse nuk ka
rrugė tjetėr pėrveē se ti marrim shtizat,
pra ēka ka tė bėjė personi i cili
ėshtė nėn presion pėrveē se ti
rrok ato? [Nėse nuk kemi zgjidhje tjetėr] , pėr
kėtė arsye ne do tė veprojmė sipas ligjit
Islamik pėr tė ju kundėrvu armikut okupatorė,
pra ne do tė fillojmė marshimin prej Fjalės
sė Zotit tonė subhane teala (Kush ju ka bėrė
keq juve, edhe ju kthejani nė tė njėjtėn
masė) pra nė mėnyrė qė ne tė
hakmerremi nė mėnyrė tė barabartė,
(kundėr) atyre tė cilėve i ėshtė
zbukuruar luftimi. Dhe ne do tė fillojmė me liderėt
e Kufrit prej zotave tė legjislacionit pėrveē
Allahut. Dhe ne nuk do tė bėjmė pėrjashtim
nė atė derisa ai mos t`a shpall mosunitetin, dhe
fillimi fillon prej kokės, dhe operacioni shehid ėshtė
i gatshėm dhe ai ėshtė afėr tyre mė
afėr se sa grat e tyre, nė mėnyrė qė
ata ti marrin pasojat...
Dhe ne ju themi noterive tė fetvave tė devijuara:
(keni kujdes ju argumentoheni nė emėr tė
tyre nė jetėn e kėsaj bote, pra kush do tė
argumentohet me Allahun nė emėr tė tyre nė
ditėn e gjykimit, apo cili do tė jetė ai
person qė do ti besohet nė lidhje me ata). Nėse
keni qenė kokė trash nė lidhje me gjakun
e pafajshėm apo me shtėpitė e qeta dhe shtėpitė
e mbrojtura, prej tė cilėve u ndihmua ēėshtja,
atėherė ne do tė hakmerremi nė tė
nė mėnyrė tė barabartė, dhe pritni
pėr njė luftė tė atillė e cila
nuk do tė lenė asgjė tė qėndroj
apo nuk do tė lenė asgjė. Nė atė
kohė ne do tė ju shkatėrrojmė juve me
lejen e Allahut dhe ju jeni njerėzit mė tė
ditur me kohėn dhe vendin. Dhe bijtė e Xhejsh
ul Islamit kanė marshuar (mė) (Thuaj: A pritni
diē pėr neve prej kėtyre tė dyjave?
Dhe ne presim pėr ju qė Allahu tė ju godet
me njė dėnim prej Tij apo prej duarve tona, pra
pritni, vėrtet ne do tė presim pėr ju).
Dhe ta dini se ndėrmjet nesh dhe juve, ėshtė
marrėveshja e Allahut, pra edhe nėse liderėt
e juaj ta kenė thyer atė, dhe ju keni hesht apo
jeni tė kėnaqur me tė dhe nuk e keni pohuar
distancimin tuaj, apo keni bėrė akt lufte duke
i dhėnė fitore apo duke i ndihmuar apo duke spiunuar
apo duke i treguar vendet e fshehura apo duke i dhėnė
strehim okupatorėve (njerėzit qė e thyen
marrėveshjen apo shpallėn luftė), pra pėr
secilin prej tyre ka njė vendim pėr atė i
cili e ka thye marrėveshjen. Dhe takimi ynė ėshtė
dita e bukur, nė ditėn nė tė cilėn
njerėzit mblidhen nė kohėn e Duhas (nė
kohėn kur Musa a.s. u takua me magjistarėt)
O Musliman: me tė vėrtet era e Xhenetit ėshtė
pėrhapur pėr kėrkuesit e saj. Dhe ne e gjejmė
atė nė prag tė betejės. Dhe ju jeni
ndėrmjet zgjedhjes, ndėrmjet fes sė Allahut
e cila i ndihmon muslimanėt apo muslimanet nė
burgjet e Kufrit dhe ndėrmjet fes sė mbretit i
cili mė shumė i kushton rėndėsi gjakut
tė mosbesimtarit se sa qė i kushton rėndėsi
gjakut tė myslimanėve. Mjerisht, a do ti kish
dhanė kohė myslimanėve kur i luftuan ata,
ku atė kohė ia kanė dhėnė kafirave.
Mjerisht, a u kushtuan kujdes sigurisė sė fėmijėve
(tė muslimanėve) tė atyre. Mjerisht, a do
tė luftonin ata pėr t`ua kthyer juve fėmijėt
tė sigurt dhe tė shėndosh sikurse qė
janė tė kujdesshėm qė ti kthejnė
Kafirat nė vendet e tyre!
O Allah a e kemi pėrcjell? O Allah bėhu dėshmitarė...
O Allah a e kemi pėrcjell? O Allah bėhu dėshmitarė..."

O Allah a e kemi pėrcjell? O Allah bėhu dėshmitarė..."
" Dhe Allahu ėshtė i Gjithėfuqishėm
mbi urdhrat e tij por shumica e njerėzve nuk e dinė"
Xhejsh ul Islam

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi