Nata Lejletul Kadr me vler me shum se 1000 muaj..

Shko poshtė

albmuslim Nata Lejletul Kadr me vler me shum se 1000 muaj..

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:52 pm

Lejletul Kadėr


Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim


Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje
dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave
tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e
lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon.
Dėshmoj se s'ka hyjni tjetėr pėrveē Allahut,i Cili ėshtė Njė dhe
dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.


"O ju qė keni besuar,keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni,pos duke qenė muslimanė!"

[Ali Imran: 102]


Transmetohet se Aisheja [radijAllahu anha] ka thėnė:


"Kur vinte dhjetėshja (dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit)i Dėrguari i
All-llahut [SalAllahu Alejhi ve Selem] e gjallėronte natėn (me ibadet),
e zgjonte familjen e tij, angazhohej mė tepėr dhe vetmohej (pėr ibadet
dhe izolim prej grave)." [Muttefekun alejhi]

Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.71


Aisheja [radijAllahu anha] thotė:


"Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] nuk falte nė Ramazan apo jashtė
tij mė shumė se njėmbėdhjetė rekate. I falte katėr rekate, e mos pyet
pėr bukurinė dhe gjatėsinė e tyre! Pastaj prap i falte katėr rekate, e
mos pyet pėr bukurinė dhe gjatėsinė e tyre! Pastaj i falte tre rekate.
Unė i thashė: " O i Dėrguari i All-llahut, a flen ti para se ta falėsh
namazin e vitrit?" Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] u pėrgjigj:
"Oj Aishe, sytė e mi flenė, por nuk flen zemra ime!" [Muttefekun alejhi]

Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.636


Aisheja [radijAllahu anha] thotė se Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve
Selem] nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit bėnte itikaf nė xhami
(mbyllej nė tė) dhe thoshte:


"Lypeni natėn e Kadrit nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit." [Muttefekun alejhi]

Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.643


Na ka treguar Kutejbe b.Se“idi, kėtij Ismail b.Xhaferi, kėtij Humejdi, kėtij Enesi, e kėtė e kishte njoftuar Ubade b.Samiti se:


" Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka dalė t“i njoftojė sahabėt
pėr Natėn e Kadrit (Lejletu-l-Kadr), kur atje grindeshin dy muslimanė.
Pėr kėtė shkak Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė: “ Kam
dalur t“ju njoftoj pėr Natėn e Kadrit, e pasiqė grindeshin filani e
filani, ajo ėshtė grindur. Ndoshta kjo do tė jetė mė mirė pėr ju.
Tashmė kėrkojeni ju atė (Natėn e Kadrit) nė tė shtatėn, nė tė nėntėn
ose nė tė pestėn (pas natės sė njėzetė tė Ramazanit)“."

Sahihul Buhari vol. 8 hadithi nr.49


Aisheja [radijAllahu anha] thotė:


"Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] bėnte ibadet (nuk flente) gjatė
muajit tė Ramazanit, atė qė nuk e bėnte ditėve tė tjera dhe muajve tė
tjerė. Ndėrsa nė dhjetė ditėt e fundit bėnte ibadet mė shumė se ditėve
tė tjera". [Muslimi]

Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.644


Aisheja [radijAllahu anha] thotė:


"Kur vinin dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit, i Dėrguari i All-llahut
bėnte ibadet natėn dhe e ēonte familjen e vet qė tė bėjnė ibadet,
ndėrsa dyshekun e vet me gjithė mbulojė e palonte." [Muttefekun alejhi]

Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.664


Ibnu Abbasi [radijAllahu anhuma] thotė se i Dėrguari i All-llahut [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:


"Nuk ka ditė, nė tė cilėn veprat e mira janė mė tė dashura te All-llahu
se sa kėto ditė. Ato janė: dhjetė ditėt e muajit Dhul Hixh-xhe."

Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.677


Ibnu Umeri [radijAllahu anhuma] thotė:


"I Dėrguari i All-llahut bėnte itikaf nė dhjetė ditėt e fundit tė muajit Ramazan." [Muttefekun alejhi]

Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.690


Aisheja [radijAllahu anha] thotė se Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve
Selem] bėnte itikaf nė dhjetė ditėt e fundit tė muajit Ramazan, derisa
ndėrroi jetė, pastaj bėnin itikaf gratė e tij pas vdekjes sė tij
[SalAllahu Alejhi ve Selem]. [Muttefekun alejhi]

Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.691


Muharem ibn Shaban ibn Fazliu

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi