Vlera e kohės nė jetėn e muslimanit --2--

Shko poshtė

albmuslim Vlera e kohės nė jetėn e muslimanit --2--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:04 pm

Pėr kėtė thotė Ibnul-Kajimi: ”Humbja e kohės ėshtė mė e madhe se
vdekja. Sepse humbja e kohės e largon njeriun nga Allahu dhe nga bota
tjetėr ndėrsa vdekja tė largon vetėm nga kjo botė”.
Thotė njė poet arab:
والوقت أنفس ما عنيت بحفظه و أري أسهل ما عليك يضيعو
“Koha ėshtė gjėja mė e shtrejt qė duhesh tė kujdesesh pėr tė, ndėrsa ėshtė gjėja mė e leht qė mund tė humbesh.”

Pra ai njeri, i cili ia din vlerėn kohės ai ia din vlerėn jetės sė tij
dhe anasjelltas, sepse koha ėshtė jeta e njeriut. Thotė Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem]:
أن رسول الله ‏ ‏صلى الله عليه وسلم
‏ ‏قال ‏ ‏بادروا بالأعمال سبعا هل تنتظرون إلا فقرا منسيا أو غنى ‏
‏مطغيا ‏ ‏أو مرضا مفسدا أو ‏ ‏هرما ‏ ‏مفندا ‏ ‏أو موتا مجهزا أو ‏
‏الدجال ‏ ‏فشر غائب ينتظر أو الساعة فالساعة أدهى وأمر


“Transmetohet nga Ebu Hurejra se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka thėnė: “Shpejtoni nė punė tė mira pra se t’ju vin shtatė
gjėra: A po pritni pėveē varfėrin, e cila tė bėnė tė harrosh, apo
pasuri qė tė bėnė kryelart, apo smundje qė tė prish, apo pleqėri, apo
vdekje tė papritur, apo dexhalin apo kjametin”.
Pra, duhet
qė tė shpejtojmė nė punė tė mira para se t’na vin kėto pengesa, tė
punojmė pėr njė tė ardhme mė tė mire, tė punojm pėr botėn tjetėr.
Thotė Allahu:
يَا
أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا
قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا
تَعْمَلُونَ [ الحشر الآية 18]
“O ju qė besuat, frikėsojuni
All-llahut dhe le tė shikojė ēdonjėri se ēka ka bėrė pėr nesėr. Dhe
frikėsojuni All-llahut! S’ka dyshim se All-llahu ėshtė i Njohtuar
(Habir) pėr atė qė punoni!”
[El-Hasher, 18]
Thotė ibėn Kethiri nė lidhje me kėtė ajet: “Llogarite vetėn tėnde para se tė llogaritesh!”
Thot ibėn Kajimi: Pasi qė njeriu do tė japė llogari para Allahut pėr ēdo gjė edhe pėr gjymtyrėt e tij, ku thotė Allahu:
وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولـئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً
“Mos iu qas asaj pėr tė cilėn nuk kė njohuri, pse tė dėgjuarit, tė pamėt dhe zemra, pėr tė gjitha kėto ka pėrgjegjėsi”.

Atėherė le ta llogaris vetėn e tij para se tė llogritet!

Ēuditesh me njerėzit kur i thėrret ndonjė individ me autoritet, e sheh
atė se si fillon tė mendojė se ēka tė vesh, si tė ecė, ē’farė tė flasė
e kėshtu me radhė, ndėrsa nuk pėrgaditet pėr atė ditė qė do tė dalė
para Allahut tė madhėrishėm. Shiqo vėlla i dashur se si e definon Hasan
El Basriu njerin:
ياابن آدم انما أنت أيام كلما ذهب يوم ذهب بعضك
“O bir i Ademit, me tė vėrtetė ti je ditė tė caktuara, sa herė qė tė shkon njė ditė ka shkuar njė pjesė e jotja.”
Pra, ēdo frymė qė e shpenzon, ke shpenzuar njė pjesė tė jetės sate dhe je afruar mė shumė vdekjes.
Thotė Umr ibėn Abdul Azizi:
ان الليل و النهار يعملان فيك فاعمل فيهما
“Dita dhe nata punojnė nė ty puno edhe ti nė to!”
Thotė Abdulla ibėn Mesudi:
ما ندمت علي شيء ندمي علي يوم غربت شمسه نقص أجلي لم أزد في عملي

“Nuk i kam ra pishmanit pėr asnjė send pėrveē pėr njė ditė kur perendoi
dielli, mu paksue exheli im ndėrsa nuk mu shtua puna ime.”
Njeriu ēdo humbje ka mundėsi ta kompenzojė, ndėrsa humbjen e kohės asnjėherė nuk ka mundėsi ta kompensojė.
Thot Hasan El-Basriu:
ما من يوم يمر علي ابن آدم الا و هو يقول :أنا يوم جديد و علي عملك شهيد فاغتنمني فاني لا أعود الي يوم القيامة

“Nuk I kalon njė ditė birit tė Ademit pėrveē se ajo thotė: O bir i
Ademit, unė jam njė ditė e re dhe pėr punėn tėnde dėshmitar, mė pėrfito
sepse unė nuk kthehem mė deri nė Ditėn e Gjykimit!”
Pra,
vėlla i dashur, secili prej nesh t’ia shtrojė pyetjen vetės:
Pėrafėrsisht, tė gjithė jemi mbi moshen 20 vjeēar, na kaloi gjysma e
jetės sonė. Sa kemi pėrfituar prej kėsaj kohe, sa kemi punuar pėr dinin
e Allahut. Nėse ulemi dhe ia bėjmė njė llogari vetės se sa kemi punuar
pėr dinin e Allahut ndoshta krejt punėt ēka ke bėrė mund tė llogaritesh
mbrenda bjė gjymė ore. Sa ke shtuar prej punėve tė mira? Sa je i
pėrgaditur tė dalėsh para Allahut sikur tė vjen vdekja tash.

Ndėrsa njėri prej selefve thoshte: “Vallahi sikur ta di se kam me vdek
nesėr nuk kam ēka tė shtoj mė shumė prej punėve tė mira. Nėse nuk e
shfrytėzon kohėn tėnde koha ka me tė shfrytėzu ty. Thotė Hasan El
–Basriju :
ياابن آدم نهارك ضيفك فأحسن اليه يعني استغله
“O biri i Ademit, dita jote ėshtė musafiri ytė, andaj prite mirė atė (d.m.th.perfitoje)!
Poashtu thotė:
يا اخواني هل أكرمنا أعز ضيف و هو الليل و النهار
“O vėllezėrit e mi, a e kemi nderuar musafirin mė tė mirė qė na ka ardhė, e qė ajo ėshtė nata dhe dita?”

Gjithashtu Thotė Hasan El – Basriu: “Dunjaja ėshtė tri vetėm ditė: ose
tė jetė dita e kalume, e kjo ditė nėse tė ka kaluar nuk mund ta kthesh
mė, ose tė jetė dita e nesėrme e ndoshta kėtė ditė nuk mund ta arrish,
ndėrse dita e sotme ėshtė dita e jote, shfrytėzoje atė.”

Thot njėri prej selfėve: Nėse mėrzitesh pėr mallin tėnd qė e ke humbur
atėherė qajė pėr kohėn qė e ke humbur. Atij qė Allahu ia zgjatė jetėn
deri sa ta arrijė pleqėrin dhe humb kohėn e tij ai pėrson nuk do tė
ketė arsyetim para Allahut.
Thotė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] :
“Kush e arrin moshėn 69 vjeēare (dhe nuk ka punuar punė tė mira) nuk do tė ketė aryetim para Allahut.”
Ndėrsa njėri prej selefėve thotė: Nėse dėshiron tė kėnaqesh nė namazin tėnd mendo se namazi i fundit do tė jetė ai.

Athua sikur ta di njeriju se namazi i fundit do tė jetė, athua si do tė
falet, ashtu duhet tė mendojė pėr kohėn e tij, tė mendojė se sot ėshtė
dita e fundit pėr tė.
E lusim Allahun qė tė na bėjė prej
atyre qė e shfrytzojn kohėn dhe veprojn punė tė mira. E lusim Allahun
qė tė na shpėrblejė me xhennet pėr punėt tona.
velhamdulilahi rabilalemin
Pėrgatiti:
Shaban Murati
[Ebu Zekerija]

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi