Veprat e mira...

Shko poshtė

albmuslim Veprat e mira...

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:02 pm

Nė porositė e Allahut qėndron e vėrteta:
"E Allahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues". (El-Haxh, 40)
Njeriu punon dhe lufton me jetėn e vet nė rrugėn e Allahut, nė rrugėn e mirėsisė.
Ai
qė ėshtė dorėzuar Allahut dhe ėshtė bėmirės, ai e ka shpėrblimin e vet
tė Zoti i tij, pėr ata nuk ka frikė, as nuk kanė pse tė mėrzitėn"
.

Allahu kėrkon nga besimtarėt, qė besimin e tyre ta deshmojnė me veprat
e mira. Allahu gėzohet kur sheh qė njėri i afrohet tjetrit dhe, i
thotė: "Mė thuaj si mund tė tė ndihmoj? Vėlla, ē'mund tė bėj pėr ty?"
Ndihmė ėshtė edhe shprehja mė e vogėl e humanizmit. Dhėnia e ndimės, tė
ndihmosh, tė ndihmosh vazhdimisht, ky ėshtė besimi i vėrtet.

Tregojnė se kur e pyetėn njė njeri, qė kishte qėnė shok e mik i ngushtė
pėr tridhjet vjet, me njė njeri tė ditur e tė urtė, ai u pėrgjigj:
"
Pashė se ēdokush nė jetė ka shokė, miq e dashamirės. Disa shoqėrohen me
ta, deri sa nuk sėmurėn, disa shoqėrohen deri nė varr, por asnjeri prej
tyre nuk shkon nė varr me tė. Duke menduar pėr kėtė, arrita nė
pėrfundim se pėr njeriun, shoku mė i mirė ėshtė ai i cili shkon me tė
nė varr, duke i qėndruar edhe atje mik. Dhe shokė tė kėtillė janė vetėm
veprat e mira! Prandaj nuk ju ndahem atyre, sepse ato do tė jenė pėr
mua dritė nė varrin e errėt dhe bashkėbiseduesėt e mia atėherė kur tė
gjithė tė tjerėt, do tė mė lėnė vetėm…"
O njeri, besimi nuk
qėndron vetėm nė atė qė tė tregohesh besimtar para tė tjerėve, kurse nė
tė vėrtetė pėrfundon nė deshira tė pavlera. Besimi i mirėfilltė ėshtė
vetėm ai, i cili ėshtė gdhendur thellė nė zemėr dhe tė cilin e
vėrtetojnė veprat e mira tė njeriut. Merrni mėsim nga veprat e mira
njerėzore, jo nga fjalėt, sepse Allahu nuk e ka dhėnė asnjė fjalė, e qė
si deshmi tė mos i ketė caktuar edhe veprėn. Vetėm veprat vėrtetojnė
ose mohojnė tė vėrtetėn e fjalėve tė dikujt. Kur dėgjon ndonjė
ligjėratė tė bukur, ki kujdes, sepse nėse fjalėt do tė shoqėrohen me
vepra: ai njeri ėshtė mė tė vėrtetė i mrekullueshėm. Nėse veprat e tij
nuk do tė pėrputhėn me fjalėt qė ka thėnė, ruaju tė mos i pėrngjash
atij nė asnjė drejtim…
Muslimani kurr nuk duhet tė harrojė
se ėshtė detyrim tė bėsh mire pėr ēdo ditė, pėr ēdo orė e pandėrprerė.
O njeri, ki kujdes pėr veprat e tua! Mendo se njė ditė do tė takosh
Krijuesin dhe Zotin tend ! Me ēfarė do t'i dalėsh pėrpara?…

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi