Dashnori dhe kryqi

Shko poshtė

albmuslim Dashnori dhe kryqi

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:11 pm

Gati sa nuk u ēmend nga gėzimi, desh
t’fluturojė nga lumturia e madhe kur dėgjoi lajmin se kėrkesa e tij pėr
studime jasht vendit apo saktėsisht nė Francė ishte pranuar. Pėr njė
ēast ndjeu se ai tashmė do ta mbretrojė tėrė botėn dhe do tė bėhėt i
pari i fjalės sė kuvendit mes njerėzve. Sa mė tepėr qė u afronte koha e
udhėtimit aq mė tepėr ndjente afėrsin nė dyert e etapės sė re, ku do ti
hapėn atij hapėsira tė gjėra, me tė cilat do tė ngritet mbi kolegėt dhe
shokėt e tij.Por, vetėm diēka e brengoste atė
dhe ia prishte rehatin: Si mund t’a lė Meken?! Me vite tė gjata zemra
aty mu preh… lozėsha nėpėr luginat e saja… pijsha nga uji i saj i
dashur-nga Zemzemi i ėmbėl… Mekėn, aty ku mora koc e mish… po nėnėn,
nėnėn time tė shtrenjtė, kush do tė kujdesėt pėr tė kur mos tė jem unė?
Vėllezėrit e mi patjetėr e duan, por jo aq sa e dua unė… kush do ta
ēojė atė deri nė Harem-Qabe qė tė falėt ēdo ditė siē e kishte zakon?
Pyetje tė shumta… pa pėrgjigje!

Erdh koha e udhėtimit, i pregadit valixhet, mori nė dorė biletat, u
pėrshendet me nėnėn, ia puthi ballin dhe duart e saja, pėrshėndeti dhe
vėllezėrit e motrat e tija dhe nga faqa po i rridhnin lotėt. Ia dha
lamtumirėn dhe Mekės dhe Xhamisė sė Shenjtė-Qabės… udhėtoi por mėrzia
ia coptpoi zemrėn...
* * *

Mbėrriu nė Francė, nė kėtė qytet qė nuk ishte ndonjėherė mė parė nė tė.
Mbeti i shtangur kur pa femrat e zbuluara, tė cilat mbushnin rrugėt pa
kurrfarė turpi. Kėtu ndjeu virtytin e ulėt tė gruas tek ata dhe
nėnēimin qė posedojnė kėto femra dhe ndjeu mungesėn e madhe pėr tokėn e
tij tė pastėr dhe me besim tė lartė, tokėn e nderit dhe krenarisė.

Filloi tė vijojė mėsimin por ja njė befasi tjetėr, me tė nė bankat e
shkollės ulėn vajza adoleshnte me trup gjysėm tė zbuluara e gjysmėn
tjetėr ua lejuan shikimit tė tjerėve. Ai, kur hynte nė binėn e mėsimit
ulte shiqimin poshtė kėmbėve nga turpi qė kishte. Por, dikur njerėzit
thoshin: “Nevojat e shumta ta humbin kontrollin.”… Pasi qė kaloi njė
kohė, ai tashmė po e gjen vetėn tė shikojė nė kėto pamje tė ndyra.
Madje, duke drejtuar shikimin e syve tė tij drejtė tyre. Zemra e tij
tashme iu ndez, sa qė filloi ta preokupojė ēėshtja se si tė arrijė deri
tek ajo qė ia fikė zjarrin e epsheve tė tija… por kjo nuk u bė shumė
vonė
* * *
E
pėrvetėsoi gjuhėn francezė pėr njė kohė tė shkurtė. Ajo qė mė sė shumti
e bėri ta mėsoi kėtė gjuhė ishte dialogu me to. Kaluan disa muaj tė
rėndė pėr tė, pak nga pak dhe ai ra nė robėrinė e njėrės nga to qė i
kishte sytė e kaltėr. Ia mbizotėroi ndjenjat e tija saqė e bėri t’i
shkojė pas. E dashuroi atė vajzė aq sa nuk mendonte diē tjetėr dhe nuk
e preokuptonte asgjė tjetėr pėrveē saj. Deri qė pasoi njė natė, ku do
ta zhduk dhe pikėn e fundit tė imanit pas kėsaj vajze...

…gati se i iku mendja… u shkreh nė vaj sa desh i plasi zemra... brenda
dhomės po i figurohėt Mekeja, Qabeja, qytetėt e tija tė bukura! Iu
shėmtua vetja dhe iu bė e pa vlerė saqė deshi t’ia falė njė thikė! Por
jo, dreqja nuk e la. Edhe pse ai i rrėfente se ai ėshtė musliman, dhe
kjo vepėr ėshtė e ndaluar nga Islami dhe ai tashmė ėshtė i penduar pėr
atė qė bėri. Ajo me dhelpėri e fundosi nė njė natė ende mė tė shėmtuar.
E mori atė nė banesėn e saj dhe e njoftojė me motrat e saja qė ishin
ende mė tė bukura se ajo, kurse para tyre dėgjonin dhe shikonin
prindėrit e saj! Por, ata janė njerėz qė nė fjalorin e tyre nuk
ekziston fjala ”nderė“ dhe as qė nuk njihet fare tek ata. Tashmė, atė
nuk e nxiste vetėm njė dashuri, por atij iu gėrshetuan rrugėt, iu
shumuan shansėt, qė e rrėmbyen pėr nė grackė dhe i rrėshqiti kėmba nė
humnerėn mė tė madhe. Patjetėr, sepse nuk kėrkoi ndihmė nga All-llahu
dhe All-llahu nuk e mbrojti nga kurtha e tyre, kėshtu qė ra nė to sepse
ishte injorant.
Njė ditė, kėmbngulėn vajzat dhe iu lutėn
atij qė tė shkojė tė shohė adhurimin e tyre me to nė kishė nė ditėn e
dielė, tė shohė se si rrėfehėn mėkatarėt para priftit dhe pastaj tė
dėgjojė mėkatfaljen-meshėn, tė cilėn prifti e shpėrndan falas! Shkoi me
to si tė ishte nėn presionin e magjisė...u ndal tek dera e kishės i
hutuar, i pa vendosur...por ja njė isharet nga njėra prej tyre qė tė
bėjė ashtu siē bėnin ato! Dhe ai po i vėshtron se si ato po lėviznin
dorėn ne gjokėsin e tyre nė formė tė kryqit. Nuk zgjati shumė dhe ky po
ngreh dorėn dhe po kryqėzohėt pastaj hyri. Pau ne kishė atė qė
injoranti e kupton se ėshtė e kotė. Por, falė i qofshim All-llahut qė i
pėrmbysė zemėrat. E mashtroi atė absurditeti i priftit dhe premtimi i
tij pėr mėkatfalje. Kjo kėshtu sepse e humbi ėmbėlsinė e imanit, ashtu
siē thotė Pejgamberi [salAll-llahu alejhi ve sel-lem]: ”Kur robi bėn
prostitucion nga ai del imani dhe i qėndron mbi kokėn e tij si hije, e
kur tė heqė dorė nga kjo kthehėt tek ai.” [hadith sahih, transmeton Ebu
Davudi, Hakimi nga Ebu Hurejra, gjindėt nė sahihul-xhami’ 1/586].

I shkreti, i besoi kėtyre bestytnive dhe puna pėrfundoi: ...erdhi njėra
nga ato me ecje dhelprake, nė dorė mbante njė kuti kristali tė ēmuar e
tė dekuruar me ar, apo ashtu iu duk atij dhe iu buzėqesh me buzėqeshje
tė luanit tė tėrbuar, nga e cila buzqeshje tėrhoqi vėrejtjen poeti nė
rreshta:
Nėse e sheh luanin dhėmbėt i ka zhveshur
Mos mendo se luani tė ėshtė buzėqeshur

Por, ai nuk kuptoi gjėsendi! Madje, ia dha njė puthje tė ē’nderėshme
dhe ia ofroi kėtė dhuratė tė ēmueshme, qė nuk ishte gjė tjetėr veē se
njė kryq nga ari i kulluar. Pa folur ansnė fjalė, iu afrua dhe me duart
e saj ia vari kryqin nė qafė qė u shrinte deri nė gjoksin e tij. Punė
kjo qė filloi me epsh tė ndytė dhe pėrfundoi duke lėshuar fenė (me
kufėr), All-llahu na dhashtė shpėtim dhe mbrojtje!
* * *

Pėrjetoi disa vite tė mėrzitshme. Edhe biseda e tij nė telefon me
familjen humbi edukatėn, ngrohtėsinė, rrespektin, qė kishte dikur me
familjen e vet.
U afrua koha e pėrfundimit tė mėsimit dhe koha pėr
t’u kthyer... pėr t’u kthyer nė Meke. Ah, ē’fatėkeqėsi e madhe... a
ndodhė qė doli nga ai qytet musliman e po kthehet i krishter?! Ishte...

Zbriti nė aeroportin e Xhides, i veshur me model tė robave qė familja
nuk ishte mėsuar ta shohin ashtu, me zemėr tė zezė, tė depresionuar, tė
hutuar; nuk e njeh mirėsinė e as e dallon tė shumtuarėn.

E pėrqafoi nėnėn me shumė ftohtėsi tė ēuditshme dhe pse asaj i rridhnin
lotėt, edhe pse vėllezėrit dhe motrat e tij ishin shumė tė gėzuar. Por
tashmė, ata ishin njė njė kodėr e ky nė njė tjetėr. Pasiqė u kthye
ishte shumė i mėrzitur, me depresion. Ndonjėherė fliste me shoqet e
tija nė telefon, apo dilte i vetmuar me veturėn e tij nė vende qė mos
ta dij askush se ku ėshtė. Familja e tij filloi ta vėrejė se ai nuk po
shkonte asnjėherė nė Qabe gjatė ditėve pasiqė u kthye. Iu ra nė sy se
ai as qė nuk falej. I folėn me butėsi, por ai iu vėrsul nė fytyrat e
tyre duke iu thėnė: Ēdo kush ėshtė i lirė nė veprat e tija, namazi nuk
shkon me imponim.
Kurse nėnės sė tij i rridhnin lotėt
pėr tė dhe u vetmonte nė dhomėn e saj pėr t’u falur dhe lutur pėr tė
qė All-llahu ta udhėzoje dhe qante saqė denesja e saj u dėgjonte pas
derės.
Njė ditė, motra e tij qė ishte pėr pak vite mė e
vogėl se ai dhe qė e donte shumė, hyri nė dhomėn e tij dhe e gjeti tė
shtrirė nė shpindė, me sy tė mbyllur duke dėgjuar kėngė tė huaja
shurdhuese. I shkuan sytė nė zinxhirin e artė tė varur nė gjoks. Deshi
tė lozė pak me tė... befas ia zu dorėn e saj dhe e largoi nga vetja.
Ajo u tmerrua kur pa nė fund tė zinxhirit njė kryq tė krishterėve...
bėrtiti dhe u shkreh nė lotė, me vrap u largua dhe u mbyllė nė dhomė.
Ai iu afrua asaj dhe fillojē t’i flas me kėrcėnim, poqėse ajo do t’i
tregonte dikujt pėr kėtė ai do t’ia bėnte kėshtu e ashtu...
U bė nė shtėpi sikur tė ishte kafshė e tėrbuar, tė gjithė largohenin nga ai.
* * *

Njė ditė, nėna e tij hyri nė dhomė dhe i tha: Ēohu dhe mė dėrgo dikund
me veturėn tėnde! Ai nuk e kishte zakon t’ia kthente fjalėn ansnjėherė.
Kur hipen nė veturė i tha asaj: Ku jemi nisur? Nė Xhaminė e Shenjtė -
nė Qabe pėr tė falur namazin e jacisė – ia priti. Iu shtangėn duartė nė
timonin e veturės... mori t’i kėrkojė ndjesė duke u arsyetuar se nuk
kishte kohė kurse pėshtyma e tij iu tha nė fyt. Por, ajo kėmbėguli qė
patjetėr ta dėrgonte.
Pa zgjatur u nisėn me te dhe ai
sikur po ecte mbi gaca dhe kur arritėn atje i tha asaj me fjalė tė
prerė: Shko falu e unė tė pres kėtu! Nėna e tij e ngratė e luste duke e
pėrkėdhelur dhe lotėt e rridhnin nė faqe: O biri im, eja dhe ti me mua
dhe bėri dua All-llahut, ndodhė qė All-llahu tė udhėzon e tė kthehesh
nė fenė tėnde. O biri im, e gjitha kjo pėrfundon pėr disa minuta e me
to ti fiton shumė sevepe. Por, mė kotė, vazdonte me inatė tė ēuditshėm
tė qėndronte. Zbriti nėna duke qarė e ai mbeti nė veturė, i mbylli
xhamat e dyerve dhe nė kasetofon futi njė kasetė me kėngė franceze, ia
uli pak zėrin dhe mbėshteti kokėn pas duke dėgjuar.
Ai
tregon: Nė kėtė ēast me befasoi njė zė gjigand, i cili ēante qiellin e
Mekes dhe dridhte malet e saja... ai ishte Ezani i ėmbėl, i bukur:
All-llahu Ekber... All-llahu Ekber... Esh-hedu en la ilahe
ilAll-llah... Mė hyri njė frikė, nė ēast e fika kasetofonin dhe i
hutuar po dėgjoi thirrjen – Ezanin. Eh... hera e fundit qė e dėgjova
ishte para disa viteve tė gjata.

Pėr Zotin, pa dashje mė rrodhėn disa lotė nė faqe dhe mė shkuan duartė
nė gjoks, e shtrėngova kryqin e shėmtuar, e hoqa nga qafa dhe e kėputa
zinxhirin me inatė dhe fori. Mė mbuloi njė valė lotėsh saqė tėrhoqi
vėmendjen e ēdo kujt qė kalonte afėr meje e qė shkonte nė Xhaminė e
Shenjtė. Zbrita nga vetura dhe u drejtova me vrap pėr nė banjo. Hoqa
rrobat dhe u pastrova. Pastaj hyra nė Qabe pasiqė mungoja nga ajo dhe
nga Islami pės shtatė vite. Kur e pashė Qabėn rashė nė gjunjė nga pamja
mallėngjyese... turma tė mėdha njerėzish qė ishin mbledhur nė Qabe... u
lidha nė namaz aq sa arrita me imamin. Gjat namazit i shqetėsova ata qė
ishin pėrreth meje duke qarė.
Pas namazit, njė djalosh
erdhi tė mė pėrkujtonte e tė mė qetėsonte se All-llahu i falė tė gjitha
gabimet dhe e falė atė qė pendohet. E falėnderova dhe me zė tė
ndėrprerė bėra dua pėr tė. Dola nga Xhamia e duke ecur kėmbėt nuk mė
mbajshin. Arrita tek vetura, aty gjeta nėnėn time tė dashur duke mė
pritur e nė dorė kishte nė sexhade. Iu hodha ndėr kėmbė duke e puthur e
duke e qarė... dhe ajo qante dhe ma lėmonte kokėn me dorėn e saj tė
butė. I ngriti duartė kah qielli dhe tha: O Zot, Ty tė takon
falėnderimi, tė qofsha fal o Zot! O All-llah, nuk ma ktheve duanė dhe
shpresėn time... tė qofsha falė, falėnderuar qofsh!
Ia
ēela derėn dhe e futa mbrenda nė veturė dhe u nisėm pėr nė shtėpi. Nuk
munda tė flas nga lotėt, pėrveē dėgjosha nėnėn duke mė thėnė: O biri
im, pėr Zotin, nuk erdha nė Xhami pėr tjetėr pėrveē se tė bėj dua pėr
ty. Pėr Zotin, nuk tė harrova ty nga duaja ime as nė netėt e errėta.
Kėrkosha nga All-llahu duke pas shpresė tė madhe nė Tė. E unė, nėna yte
nuk pushova sė faluri qė All-llahu tė tė jap sukses e tė mėshirojė.

E shikova dhe mora t’ia flas por mė ngushtuan lotėt. E ndala veturėn nė
skaj tė rrugės, i vendosa duartė nė fytyrėn time dhe me tė madhe ia
nisa tė qajė, derisa ndjeva se unė po nxjerr nga gjoksi ēdo brengė,
ngushtim dhe kufėr, kurse nėna gjithnjė mė qetėsonte dhe mė jepte
shpresė.
Pasiqė u kthyem nė shtėpi
fillova tė djegė e tė coptoj ēdo gjė qė kisha nga librat, kasetat,
dhuratat, fotografitė e femrave tė pandershme dhe ēdo gjė qė m’i
kujtonte ato ditė tė zeza. Isha gjithnjė nė luftė duke qortuar vetėn
duke i thėnė: Si re nė dakord qė bėsh amoralitet? Si iu nėnshtrove
vajzave tė pandershme tė krishtera? Si hyre nė kishė? Si ia lejove
vetės ta gėnjesh All-llahun e tė varėsh kryqin, e All-llahu thotė: “... nuk e kryqėzuan por iu duk atyre”. Si...? Pyetje tė shumta qė mė shqetėsuan.
Sikur All-llahu tė mos ma bėntė tė mundur qė tė mė shoqėrojė dikush e
tė mė udhėzojė nė punė tė mira. Ai ishte njė mėsues me autoritet tė
madh prej djelmoshave tė sinqrtė. Nuk mu nda ditė e natė derisa
pėrfundova sė mėsuari pėr njė kohė tė shkurtė tre pjesė (xhuza) nga
Kur’ani Fisnik. Mė sė shumti qė mė tėrhoqi tek ai ishte morali dhe
edukata e tij. All-llahu i dhashtė ēdo tė mirė!
O
All-llah, mė prano mua se u ktheva tek Ti! Ti o Zoti im, nė librin Tėnd
thua: “Thuaj atyre qė nuk besuan: nėse largohen nga mosbesimi iu falėt
atyre ajo qė ka kaluar.” Andaj, unė O Zot u largova nga kufri, mė fal
mua nga ajo qė bėra mė parė!
Ti o Zot thua: “Thuaj: “O
robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos
e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, se vėrtetė, All-llahu i
fal tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė Mėshirues!” Unė
o Zot, e ngarkova me mėkate tė shumta vetėn e kėto nuk m’i fal askush
tjetėr pėrveē Teje, andaj, mė fal mua me faljen Tėnde tė madhe dhe mė
mėshiro sepse Ti je qė shumė falė dhe Mėshirues.
* * *

Dhe pas kėsaj, dua tė them se All-llahu e le tė lirė pėr njė kohė robin
e vet por asnjėherė nuk hjek dorė nga ai. Ndodhė qė njeriu tė largohet
nga Zoti i vet aq larg qė nuk ka shpresė t’i kthehėt ndonjėherė. Por,
All-llahu megjithatė ėshtė i Madhėrishėm, i Urtė, Mėkatfalės, pranon
pendimin por edhe dėnon ashpėr, ėshtė i plotfuqishėm, nuk ka tė
adhururar mė tė drejtė pos Tij dhe pėrfundimi ėshtė tek Ai.

Andaj, sa i kėndshėm ėshtė kthimi tek All-llahu, sa i ėmbėl ėshtė
pendimi i sinqertė dhe sa i Butė ėshtė All-llahu [subhanehu ve tea’la].
Mu pėr kėtė i drejtohem thirrėsve Islam qė sa mė tepėr tė preokupohen
me smundjet e njėrėzve. Tė mundohen qė t’i nxjerrin ata nga errėsira e
nė dritė me leje tė All-llahut. T’i thėrrasin ata me urtėsi, me
kėshilla tė bukura, me durim. Asnjėherė mos t’i dėbojmė ata, mos t’i
fyejmė e t’ua humbim udhėzimin. All-llahu [subhanehu ve tea’la] ėshtė
Ai qė i rrotullon zemėrat si tė dojė.
Ashut siē ėshtė
cekur nė hadithin qė trasmetohet nga Abdullah bin Amėr bin El-Asė se ai
ka dėgjuar Pejgamberin [salAll-llahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė:
“Vėretė, tė gjitha zėmrat e bijve tė Ademit janė mes dy gishtave prej
gishtave tė Mėshiruesit sikur tė ishin njė zemėr, iu ndron gjėndjen si
tė ketė dėshirė.” Dhe prej lutjeve tė Pejgamberit [salAll-llahu alejhi
ve sel-lem] ishte: “O All-llah, ti qė iu ndryshon gjėndjen zemrave, na
i drejto zemrat tona pėr nė adhurimin Tėnd!” [trasmeton Muslimi]
Musa Muhamed hexhad Ez-Zehrani
Pėrktheu:
Ankebut.com
11 Muharrem 1426 - 20 shkurt 2005

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi