Urtėsi nga haxhi

Shko poshtė

albmuslim Urtėsi nga haxhi

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Dec 18, 2007 1:09 am

Nga
haxhi mėsojmė shumė urtėsi, tė cilat haxhiu duhet t’i realizojė dhe t’i
pėrjetojė shpirtėrisht. Nė vazhdim po veēojmė disa prej tyre:
-Konfirmimi i teuhidit, i njehsimit tė Allahut tė Lartėsuar, kur haxhiu
i pėrgjigjet ftesės sė Krijuesit me fjalėn e fuqishme, tė bukur, tė
kėndshme dhe tė ėmbėl “LEBEJK ALL-LLAHUM-ME LEB-BEJK – Tė jemi
pėrgjigjur Allah, tė jemi tė pėrgjigjur!”
-Veprimet e haxhit, tė cilat haxhiu i kryen nė pėrputhje me formulėn “LEB-BEJK”, manifestohen me shpirt, gjuhė dhe veprim.
-Haxhi ėshtė ibadet qė pėrfshin tė gjitha llojet dhe format e adhurimeve me zemėr, trup dhe pasuri.
-Haxhiu i cili u pėrmbahet mėsimeve profetike duke u larguar nga fjalėt
e ndyta dhe gjynahet, kthehet i pastėr nė shtėpi, pa mėkate, ashtu siē
ka lindur nga nėna.
-Haxhiu kujton Ditėn e Gjykimit dhe qėndrimin e tij para Madhėrisė
Sunduesit Suprem. Haxhiu me ihram e me kokė tė zbuluar, duke madhėruar
Allahun dhe duke shqiptuar telbijen nė tokėn e Arafatit, shpreson pėr
faljen e Tij.
-Haxhi ėshtė njė kongres qė fton muslimanėt e botės pa dallim ngjyre,
race, kombėsie, pozite dhe autoriteti, tė gjithė nė njė kohė dhe vend
tė caktuar qė ta pėrmendin Allahun nė ditėt e pėrcaktuara. Kėshtu tė
gjithė tė bashkuar nga formula “LEB-BEJK” tregojnė unitetin dhe
gatishmėrinė pėr tė qenė umet i dobishėm.
-Haxhi forcon imanin e haxhiut, ripėrtėrin besėn me Allahun e
Lartėsuar, shpreh gatishmėrinė pėr pendim, freskon ndėrgjegjen dhe ngre
moralin.
-Haxhiu e ushtron veten me durim (sabėr) pėr t’u bėrė ballė lodhjeve, pėr tė respektuar oraret dhe pėr tė pranuar urdhrat.
-Haxhiu e pastron shpirtin me sinqeritet dhe kjo ripėrtėrin jetėn, ngre
moralin, forcon shpresėn, krijon bindje pozitive ndaj Krijuesit Allah.
-Haxhiu kujton tė kaluarėn, fillet e para tė thirrjes islame,
aktivitetin dhe pėrpjekjen e Muhamedit salallahu alejhi ue selem pėr
teuhidin e Allahut tė Lartėsuar.
-Haxhiu, kur merr rrugėn pėr nė Mekė, ndahet nga familja dhe miqtė dhe
kjo i kujton vdekjen dhe ndarjen e domosdoshme, e cila nuk pranon
kompromis.
-Haxhiu gjatė udhėtimit has vėshtirėsi dhe lodhje, por kur shikimi i tij pėrballet me Qaben, ai i harron lodhjen dhe vuajtjet.
-Haxhiu vesh ihramin, veshjen e bardhė tė ndarė nė dy pjesė, e cila i
kujton veshjen e qefinit dhe takimin me Allahun nė Ditėn e Gjykimit.
-Haxhiu i kryen ritualet ashtu siē e ka mėsuar i Dėrguari i Allahut,
Muhamedi salallahu alejhi ue selem; tavafin, saėjin, qėndrimin nė
Arafat, nė Muzdelife, gjuajtjen e guralecėve, etj..

Mos tė harrojmė se shpėrblimi i personit tė cilit i pranohet haxhi ėshtė xheneti i Allahut.
Pėrktheu dhe pėrshtati:
Ulvi Fejzullahu


__________________

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi