O familja ime, faluni, faluni!

Shko poshtė

albmuslim O familja ime, faluni, faluni!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Oct 03, 2007 6:13 pm

O familja ime, faluni, faluni!Falenderimi i takon Allahut, Zotit tė botėve. Paqja dhe shpėtimi
qofshin mbi pejgamberin tonė, Muhamedin, familjen, shokėt dhe tė gjithė
pasuesit e tij.Nga Thabiti transmetohet se Pejagamberi (Paqja dhe bekimi i Allahut
qofshin mbi tė!) kur e godiste skamja familjen e tij u drejtohej me
fjalėt: “O familja ime, faluni, faluni!”Ibn Muflihu thotė se ky hadith ėshtė mursel (mungon sahabiu nė
zinxhirin e transmetuesve), por me zinxhir transmetuesish tė mirė,
ndėrsa pėr kuptimin e tij dėshmon edhe hadithi nė kapitullin e eklipsit
te Buhariu dhe Muslimi.Allahu i Lartėsuar thotė: “Kėrkoni ndihmė (nė tė gjitha ēėshtjet) me
durim dhe me namaz! Vėrtet, ajo ėshtė e madhe (e vėshtirė), por jo edhe
pėr ata qė kanė frikė (Zotin).” (Bekare, 45)Allahu i Lartėsuar thotė: “O ju qė keni besuar! Kėrkoni ndihmė me durim
e me tė falur, se vėrtetė Allahu ėshtė me durimtarėt.” (Bekare, 153)Allahu i Lartėsuar i urdhėroi robėrit e Tij tė ndihmohen me tė falur
pėr ēdo ēėshtje tė kėsaj bote dhe botės tjetėr, duke mos pėrjashtuar
nga kjo asgjė. Ai tha: “Kėrkoni ndihmė me durim e me tė falur!”
(Bekare,153)


Allahu i Madhėruar filloi me durimin para namazit, pasi besimi dhe
tė gjitha namazet obligative apo vullnetare nuk kryhen pa durim. Allahu
ka thėnė: “Kėrkoni ndihmė nė tė gjitha ėshtjet me durim dhe me namaz!
Vėrtet ajo ėshtė e vėshtirė, por jo edhe pėr ata qė janė tė pėrulur.” e
ata janė qė zemrat e tyre janė pėrulur nga madhėshtia e Allahut dhe
frikėrespekti ndaj Tij. Pėr atė dėshmoi se atij qė i vjen kryerja e
namazit e lehtė ėshtė prej tė pėrulurve. Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i
Allahut qofshin mbi tė!) kur e mundonte ndonjė ēėshtje falej. D.m.th:
kur i vėshtirėsohej ndonjė ēėshtje, brengosej, mėrzitej, apo i ndodhte
ndonjė fatkeqėsi ngrihej tė falej, sepse namazi tė ndihmon t’i
tejkalosh tė gjitha fatkeqėsitė, me ndihmėn e Allahut tė Lartėsuar.
Namazin e kryen pėr t’u afruar dhe pėr t’u kthyer tek Allahu. E ai qė i
kthehet Allahut do t’i mjaftojė atij, pasi ai ka anashkaluar ēdo gjė
pėrveē tij dhe ka synuar Allahun e Lartėsuar. Allahu i Lartėsuar nuk do
ta zhgėnjejė atė qė shpreson tek Ai.Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) kur familjes sė
tij i ndodhte ndonjė brengė, i urdhėronte tė faleshin, pastaj lexonte:
“Urdhėro familjen tėnde tė falė namaz, e edhe ti vetė zbatoje atė,
sepse ne nuk kėrkojmė prej teje ndonjė furnizim (pėr ty as pėr familjen
tėnde), Ne tė furnizojmė ty (dhe ata).” (Taha, 132) Kjo do tė thotė se
nėse e fal namazin do tė vij furnizimi nga se mendon, siē thotė Allahu
i Lartėsuar: “E kush i pėrmbahet dispozitave tė Allahut, atij Ai i hap
rrugė dhe e furnizon atė prej nga nuk e kujton fare.” (Talak, 2-3)
Gjithashtu, Allahu i Lartėsuar thotė: “Unė nuk i krijova xhinėt dhe
njerėzit pėr tjetėr gjė pėrveē qė tė mė adhurojnė. Unė nuk kėrkoj prej
tyre ndonjė furnizim dhe as kėrkoj tė mė ushqejnė ata. Allahu ėshtė
Furnizues i madh. Ai ėshtė Fuqiforti.” (Dharijat, 56-58)Nė hadithin kudsij, Allahu i Lartėsuar thotė: “O robi im! Pėrkushtohu
nė adhurimin tim dhe do ta pasuroj zemrėn tėnde e do ta shmang nga t’i
varfėrinė.”Namazi largon nga ai qė falet shqetėsimin, ashtu qė nuk ėshtė i
merakosur, lakmitar, koprrac, i zhurmshėm, ankohet sė tepėrmi, i
nxituar dhe me pak durim. “Ėshtė e vėrtetė se njeriu ėshtė i prirur tė
jetė i padurueshėm. Kur e godet ndonjė e keqe ai ankohet sė tepėrmi.
Ndėrkaq, kur e gjen e mira ai bėhet sė tepėrmi koprac, pėrveē atyre qė
falen. Tė cilėt janė tė rregullt nė faljen e namazit tė tyre.”Namazi ėshtė strehim pėr besimtarėt pėr ēdo ēėshtje tė rėndėsishme tė kėsaj bote dhe tjetrės.Thabiti shprehet se pejgamberėt (Paqja e Allahu qoftė mbi ta!) kur i
godiste ndonjė brengė shpejtonin tė faleshin. Kėshtu vepronte Ademi
(alejhi selam) dhe pejgamberėt e tjerė.E si tė mos ngushėllohen muslimanėt me namazin kur ai ėshtė shtyllė e fesė, ashtu siē ėshtė pėrmendur nė hadith.Merueziu ka thėnė: “Allahu i Lartėsuar i urdhėroi tė gjithė robėrit tė
pasonin Pejgamberin, ndėrsa Pejgamberi i urdhėroi qė nėse shohin shenja
nga tė cilat frikėsohen se mos janė dėrguar si dėnim tė shpejtojnė nė
namaz dhe pėr kėtė ka thėnė: ‘Vėrtet, dielli dhe hėna janė dy shenja
nga shenjat e Allahut e kur tė ndodhė eklipsi, shpejtoni nė namaz!’
Gjithashtu edhe ai vet shpejtonte tė falej.”Nuk dimė ndonjė adhurim qė Allahu e largon me tė dėnimin, sikurse
namazi. Faljes gjatė eklipsit i shtohet pak nė ruku, sexhde dhe pėrulje
e plotė.Umu Kulthum (Bint Ukbe) ishte prej emigrueseve tė para. Njėherė burri i
saj Abdurrahman bin Aufi u alivanos dhe njerėzit menduan se ka vdekur.
Umu Kulthumi me kėtė rast doli nė xhami tė ndihmohej me atė qė ėshtė
urdhėruar prej namazit dhe durimit.Kanė pėrmendur se Ibn Abasi ėshtė ngushėlluar pėr vėllain e tij
Kuthmin, derisa ishte nė udhėtim, e ai tha: “Inna lil-lahi ue inna
ilejhi raxhiun” (Tė Allahut jemi dhe tek Ai do tė kthehemi) Pastaj, u
largua pak nga rruga, i fali dy rekate dhe nė to e zgjati pak mė tepėr
uljen. Pastaj u ngrit dhe shkoi tek deveja e tij duke thėnė: “Kėrkoni
ndihmė (nė tė gjitha ēėshtjet) me durim dhe me namaz, vėrtet, ajo ėshtė
e madhe (vėshtirė), por jo edhe pėr ata qė kanė frikė (Zotin).”
(Bekare, 45)Ibn Kajimi thotė: “Pėrsa i pėrket namazit dhe ndikimit qė ai e ka nė
zemėr duke e gėzuar, pėrforcuar, hapur, tė ndjejė kėnaqėsi, vėrtet ka
ndikim tė madh. Nė namaz lidhet zemra dhe shpirti me Allahun, i afrohet
Atij, i pėrkujton begatitė e tij, i gėzohet bisedės me tė dhe qėndrimit
para Tij. Nė namaz shfrytėzon tėrė trupin, forcėn dhe gjymtyrėt e tij
nė adhurimin ndaj Allahut duke mos e kursyer asnjė gjymtyrė prej kėsaj
dhe kėshtu largon varėsinė ndaj krijesave, ndenjėn apo diskutimin me
ta. Nė namaz mbledh forcėn e zemrės dhe trupit tė tij drejt Zotit apo
Krijuesit. Qetėsia qė e pėrjeton nga armiku i tij gjatė namazit bėhet
nga ilaēet, argėtimet dhe ushqimet tė cilat nuk i pėrshtaten vetėm se
zemrave tė shėndosha.”Namazi ėshtė ndihmėtari mė i mirė pėr t’i arritur tė mirat e kėsaj bote
apo tjetrės, dhe shmangien e tė ligave tė kėsaj bote dhe tjetrės.
Namazi tė largon prej mėkatit, largon sėmundjet e zemrės, tė trupit,
ndriēon zemrėn, e bardhėson fytyrėn, aktivizon gjymtyrėt dhe shpirtin,
sjell rrizkun, shmang zullumin, i ndihmon tė dėmtuarit, i largon epshet
e ndryshme dhe ėshtė i dobishėm pėr shumė nga sėmundjet e barkut.Nė pėrgjithėsi ajo ndikon nė ruajtjen e shėndetit tė trupit, zemrės dhe
pėrqėndrimin e tyre, si dhe largon lėndėt e kėqija nga kėto dyja. E nuk
janė sprovuar dy njerėz me sprova, sėmundje, tė meta apo sfida e qė tė
mos jetė ai qė falet prej tyre mė sė paku qė goditet prej tyre dhe
pėrfundimi pėr tė ėshtė mė i mirė.Namazi ka ndikim tė veēantė nė largimin e tė kėqijave tė kėsaj bote,
sidomos kur kryhet dhe plotėsohet ashtu siē duhet. Nuk janė larguar tė
ligat e kėsaj bote dhe tė tjetrės e as nuk janė sjellė tė mirat e saj
me diēka tjetėr si me namazin.E fshehtėsia e kėsaj ėshtė se namazi ėshtė lidhje mes robit dhe Zotit
tė tij. Dhe sa mė e theksuar tė jetė kjo lidhje, aq mė tepėr do t’i
hapen atij dyert e begative dhe do t’ju shmanget shkaqeve qė sjellin tė
ligat, do tė rrjedhin sukseset prej anės sė Zotit tė tij, shėndeti dhe
mirėqenia, qetėsia dhe begatia, gėzimet e argėtimet; tė gjitha kėto do
t’i vihen nė dizpozicion dhe do tė shpejtojnė drejt tij.E lus Allahun tė na furnizojė me sinqeritet nė fjalė dhe vepėr dhe
paqja e shpėtimi qofshin pėr Pejgamberin, familjen dhe shokėt e tij.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi