Lehtėsimi i agjėrimit dhe edukimi i tij

Shko poshtė

albmuslim Lehtėsimi i agjėrimit dhe edukimi i tij

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:58 pm

Kemi shumė lehtėsime qė Allahu xh. sh. deshi qė t'ua lehtėsojė pėr
shkak tė robėve tė tij, qė kur ata tė ndihen nė vėshtirėsi apo detyrim.
Disa prej tyre janė:

Lehtėsohet pėr muslimanin qė tė hajė nė ditėn e Ramazanit nėse ai ėshtė
i sėmurė dhe nėse ai ėshtė nė udhėtim dhe e mundon agjėrimi, Allahu
xhel-le she'nuhu thotė: "Ndėrsa kush ėshtė i sėmurė ose nė udhėtim lė
t'a agjėrojė po aqė ditė nga ditėt e mėvonshme, Allahu me kėtė dėshiron
lehtėsim pėr ju, e nuk dėshron veshtėrsim pėr ju."

Prej lehtėsimėve ėshtė se lejohet pėrdorimi i misvakut apo brushės pėr
ēdo kohė tė agjėrimit, para dreke apo pas dreke. Ky ėshte mendimi mė i
saktė -inshallah. Ata qė thojnė nuk bėn tė argumentohet me njė hadith
ku thotė: "Nėse agjėroni, mund tė pėrdorni misvakun pas sabahut, kurse
mos e perdorni para akshamit", kėtė hadith e transmeton Darekutni dhe
Bejhakiu e qė ky hadith ėshtė i dobėt shumė, dhe nuk vlenė pėr
rregullat islame. Por, misvaku ėshtė i preferuar tė pėrdorėt nė ēdo
kohė e veēanarisht nė vendet ku kemi argumente pėr pėrdorjen e tij, e
ato janė:

1 Pėr ēdo namaz

2 Pėr ēdo abdes

3 Kur tė hysh nė shtepi

4 Kur tė ēohesh nga gjumi

5 kur tė lexosh Kur'an

6 Kur t'i vije era gojės


Poashtu lejohet edhe shperlarja e gojes me ujė, dhe larja e hundės duke
mos e tepruar, se duhet ta ketė parasyshė frikėn sė mos i shkon diēka
prej ujit tė poshtė e ta prish agjėrimin me te. Transmeton Tėrmidhiu,
Ebu Davudi dhe Ahmedi, nga hadithi i Lukejt ibėn Sabrete se Pejgamberi
s.a. ka thėnė tė shpėrlahet goja dhe hunda shumė pėrveē nėse je
agjėrushem.

Poashtu ėshtė e lejuar qė gruaja tė provon gjellėn kur ėshtė duke
pregaditur ushqimin, por me kusht qė mos t'a ēojė tėposhtė nė bark.

Poashtu lejohet pėr agjėruesin qė tė freskon vetėn me ujė kur ėshtė
shumė vapė apo tė pastrohet. Pėr kėtė na tregon hadithi i vėrtetė nga
Ebu bekėr ibėn Abdurrahmani nga disa shokė tė Pejgamberit a.s. se ka
thėnė: "E kam parė Pejgamberin a.s. duke hedhur ujė mbi kokėn e tij e
ai ishte agjėrueshėm. Kėtė e bente pėr shkak se ishte i etur dhe ishte
vapė e madhe.

Poashtu ėshtė e lejuar nėse ka nevojė qė tė vė hapa-ilaēe nė vesh apo
nė sy, edhe nėse e shijon nė mbrendėsinė e tij sepse ajo nuk ėshtė
ushqim e as pije, e as qė ka kuptim tė ushqimit apo pijės, sikur qė ka
thėnė ibėn Tejmijje [Allahu e mėshiroftė].

Ja tash do t'i cekim disa nga sjelljet e agjėrimit:


1-Syfyri


Transmeton Buhariu dhe Muslimi nė librin e tyre qė Pejgamberi a.s.: " Hani syfyr, se vėrtet nė syfyr ka bereqet."

Eshtė mirė qė syfyri tė hahet qoftė edhe pak, e nėse nuk ka mundesi sė
paku njė gotė ujė, dhe ėshtė mirė qė tė vonohet syfyri. Pėr kėtė ka
ardhur hadithi qė transmeton Buhariu dhe Muslimi nga hadithi i Enesit
nga Zejd ibėn Thabiti r.a. qė i ka thėnė: " Kemi ngrėnė syfyr me tė
Dėrguarin a.s. dhe pastaj u ēua nė namaz. Tha Enesi: "Sa ishte nė mes
tė ezanit dhe syfyrit lexoi pėrafėrsisht pesėdhjetė ajete.


2-Shpejtimi i iftarit


Nga hadithi i Sehel ibėn Sa'dit qė ka ardhur nė dy sahihat se
Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė mbesin njerėzit nė hajr derisa ata e
shpejtojnė iftarin." Prej sunetit ėshtė qė tė bėhėt iftar me hurma tė
njoma e tė freskėta. Nėse nuk gjen, ėshtė mirė tė bėhėt iftar me
ē'fardo lloj hurme. E nėse nuk gjen, ateherė me ujė.


3-Largimi nga gibeti-pėrgojimi


Prej edukimit tė agjėrimit ėshtė se obligon njeriun qė mos tė mirret me
gibet (pergojim) dhe t'i largohet atij dhe po ashtu tė mos tė bajė
fjalė dhe t'ju largohesh fjalėve tė kota, qė janė tė rrejshme. Po ti
vėlla i dashur, nėse barku yt agjėron, ėshtė mirė qė edhe gjymtyrėt
tjera tė tua tė agjėrojnė prej tė gjithave haramėve dhe sendėve tė kota.


4- Duaja para se tė bėsh iftar


Prej edukatės se agjėrimit eshte duaja para se tė bėsh iftar, sepse
duaja e agjėruesit nuk kthehet mbrapa. Transmetohet nga Ebu Davudi nga
hadithi i ibn Omerit qė ka zinxhirin e mirė se Pejgamberi s.a.v.s. kur
bėntė iftar thoshte: "Na shkoi urija, u mbushėn damarėt, na u shkrua
shpėrblimi".

__________________

Disa prej Selefėve kanė thėnė pėr Irxhan: "Kjo ėshtė njė fe qė i kėnaq/lutet Mbretėrit" [al-Bidajeh van-Nihajeh vol. 10/276]


Disa prej Selefėve tjerė kanė thėnė: "Ne ju ruhemi dhe kemi frik prej fitnes sė Murxhiave mė shumė se sa fitneja e Havarixhve"


Gjithashtu Selefėt tanė kanė thėnė: "Havarixhet janė mė pakė tė ligė (tė dėmshėm) se sa Murxhiet"

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi