Ramazani: Shpėrthim mbi Shpėrthim

Shko poshtė

albmuslim Ramazani: Shpėrthim mbi Shpėrthim

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:57 pm

Ramazani: Shpėrthim mbi Shpėrthim
Elhamdulilah ues-Salatu ues-Selamu ala Rasulilah


Oj Rini Islame nė tė gjitha anėt e tokės, ne po e pranojm muajin e
Ramazanit. Ne do tė presim netė tė shkėlqyera dhe ditė pėrparimtare dhe
ne do tė ndeshemi me iman tė pasur dhe tė vrullshėm, i cili i mbush
zemrat dhe i cili i pastron gjymtyrėt, dhe do tė ndeshemi me takua
(frikrespekt) tė Allahut: NĖ MĖNYRĖ QE JU TA ARRINI TAKUAN; takua e
cila ėshtė ndieshmėri nė flokė dhe gatishmėri nė vetėdije. Pra agjerimi
na dėrgon nė shkallėn mė tė lart tė takuas nėpėrmjet zuhdit
(abstenimit) dhe devotshmėris pasi qė ta arrijm, nėpėrmjet ibadeteve
tjera, deri te shkalla e parė e takuas nėpėrmjet mesatares dhe
paluhatshmėris. Dhe kur tė gjitha vaxhibet (obligimet) kanė sjell fryte
prej takuas: duke u frenuar nga tė kėqijat e ndaluara, atėhere takuaja
vetė i bart frytet nga agjėrimi; mė gjerėsisht dhe mė pėrfshirės, pasi
qė na mėson neve se si tė frenohemi prej disa hallalleve dhe mubaheve
(tė lejuara) dhe nga nevojshmėrit e jetės.


Fillimi i pastėrtis ėshtė pastėrti e tė devotshmit duke u larguar nga
ndalesat, dhe pėrfundimi i pastėrtis ėshtė prej pastėrtive tė
shkėlqyeshme, duke e liruar vetveten nga mėnyrat luksoze dhe nga njė
jetė e kėnaqėsive, derisa tė vijė e nesėrmja, ai gjenė fat tė mirė;
thirrėsi bėnė thirrje pėr sakrifikim tė madh; pėr nė xhihad nė rrugė tė
ALLAHUT, ne jemi atje. Ne kemi bėrė pėrgaditje pėr atė qėshtje pasiqė
kemi praktikuar durimin dhe vėshtirėsit e tij, dhe nė atė ditė ne do tė
jemi tė kėnaqur me etje, lodhje, dhe uri pėr hir tė vaxhibit
(obligimit). Dhe ne nuk do tė jemi tė kėnaqur qė ti kėthehemi
luksozitetit, dhe kėnaqėsis nėn poshtėrsim dhe nė duar tė uzurpuesit.
Prandaj nėse agjėroni, Oj rini Muslimane, ju jeni ushtruar nė durim dhe
jeni njoftuar me tė. Ju keni mėsuar qė mos ta pėrulni veten tuaj pėr
njė kafshat tė jetės. Dhe ju jeni tė gatshėm nė gjdo kohė qė ta shtypni
barkun tuaj duke e lėnė ushqimin nė tė cilin gjendet poshtėrsimi dhe
dobėsia. Ju e ushtroni veten nė dinjitet dhe fuqi, nė paluhatshmėri dhe
durim, pra ju nuk jeni tė pėrulur ndaj krijesave kudo qė tė gjenden,
dhe ajo kafshat e jetės nuk ka ndikim nė lartėsin dhe krenarin tuaj,
dhe ju nuk e pėrulni kokėn tuaj pėr shkak tė saj, se ju me tė vėrtet e
pėrulni kokėn tuaj vetėm ndaj Atij pėr tė Cilin fytyrat pėrulen: DHE
FYTYRAT DO TA PĖRULIN VETĖN PARA EL-HAJI (TĖ GJALLIT), EL-KAJUM (I
AMSHUESHMI), DHE AI QĖ BART KEQBĖRJEN ME TĖ VĖRTET DO TĖ JETĖ I
DĖSHTUAR. Agjėrimi tė ushtron ty qė ta zvoglosh ushqimin tėnd sa mė
shumė qė ėshtė e mundėshme, dhe pėrderisa ajo tė ndodh, do tė ketė
ndikim nė dinjitetitn dhe fuqin tėnde. Takvaja, na ėshtė mėsuar neve
nėpėrmes agjėrimit, pėrfshin s`pari frenim dhe rrėnim dhe pastaj e dyta
ngritje lart dhe ndėrtim. Pra qėshtja nuk pėrfundon vetėm me tė
heshturit e zėrit tė epsheve; nė tė vėrtet e hesht zėrin e dėshirave
duke e ndėrtuar zėrin e tė vėrtetės dhe udhėzimit. Ju duhet ta lironi
gjuhėn tuaj me fjal tė sė vėrtetės dhe davetit tė pandėrprer, dhe ju
duhet ta ngritni zėrin tuaj pėr ta ndaluar tė keqen pa ju ardhur turp
apo pa u frikėsuar. Mos u tėrhiqni mbrapa pėr hirė tė ALLAHUT nga
fajsimi i atyre qė fajsojn, pastaj bota do tė dridhet dhe vendet e
largėta do tė dridhen duke e folur ju tė vėrtetėn dhe duke i pasqyru nė
shesh shtypsat.


Nė tė vėrtet muaji i Ramazanit do tė ju jap juve fuqi dhe paluhatshmėri
dhe do tė ju dhuroj juve vendosmėri tė fort, vendim tė sigurt dhe tė
palakuar nė foljen e sė vėrtetės. Nė tė vėrtet tė agjėruarit e
Ramazanit ėshtė shpėrthim mbi shpėrthim; shpėrthim prej tė cilit mund
tė marrish gjenerozitet dhe butėsi. Lajmėtari i ALLAHUT (SALALLAHU
alejhi ve selem) ka qenė prej njerėzve mė gjeneroz dhe ka qenė edhe mė
gjeneroz nė Ramazan; ju merrne duan DHE KUR ROBĖRIT E MI TĖ PYESIN PĖR
MUA, DHE NĖ TĖ VĖRTET UNĖ JAM AFĖR, I PĖRGJIGJEM DUAS SĖ LUTĖSIT KUR AI
MĖ LUTET MUA; ju merrni prej tij (Ramazanit) ruku, sexhde, kijam dhe
aktivitete: Kushdo qė e kalon Ramazanin me iman dhe duke shpresuar nė
shpėrblim, i janė falur mėkatet e mėparshme. Ju prej tij merrni itikaf
nė dhjet ditėt e fundit tė Ramazanit, Lajmėtari i ALLAHUT (SALALLAHU
alejhi ve selem) do e shtrėngonte izarin e tij (mbėshtjellės i
midisit), e shpenzonte natėn nė namaz dhe e zgjonte familjen e tij .


Dhe agjėrimi i ramazanit ėshtė njė shpėrthim i cili i dridh dhe i tundė
fronet e shtypsave dhe tė tiranėve, asgjėson dhe shuan pallatet e
rrebelimit dhe mllefosjes. Pėr gjatė historis Islame, pėrmbysjet kanė
ndodh nė Ramazan dhe ka qenė zakon qė Xhihadi tė rritet dhe tė
shumfishohet. Nė zemrėn e Islamit dita e Bedrit ka qenė nė Ramazan,
gjithashtu edhe dita e Pushtimit, gjatė asaj janė ndėgjuar fjal
pėrmbytėse dhe tė fuqishme, dhe distancim nga dobėsia, frika , dhe nga
lodhjet; siq ishte Mikdad bin Amru prej shokėve tė Lajmėtarit tė
ALLAHUT (SALALLAHU alejhi ve selem), duke thėnė fjalė qė tinglluan nė
botė:


Vazhdo O Lajmėtari i ALLAHUT qkado qė ti ke dėshir, se ne jemi me ty.
Pasha ALLAHUN ne nuk do tė themi ty ashtu siq i thanė Beni Israilet
Musait: Shko ti dhe Zoti yt dhe luftoni, ne do tė qėndrojm kėtu, por ne
themi Shko ti dhe Zoti yt dhe luftoni dhe nė tė vėrtet ne do tė luftojm
s`bashku me ty, ne do tė luftojm nė anėn tėnde tė djatht dhe nė tė
majtėn tėnde, para teje dhe mbrapa teje. Pasha Atė nė dorėn e tė Cilit
ėshtė shpirti im, nėse ti na dėrgon neve tek Berk El-Gamad ne pėrsėri
do tė luftojm s`bashku me ty vendosmėrisht kundėr mbrojtėsve tė tyre
derisa ti fitosh ata.Lajmėtari i ALLAHUT (SALALLAHU alejhi ve selem) ishte i kėnaqur dhe
bėri dua pėr tė pėr tė mirė, pastaj ai (SALALLAHU alejhi ve selem) tha
: Mė kėshilloni o njerėz me tė cilėn kishte pėr qėllim Ansarėt. Atėhere
Said bin Muadhi tha: Pasha ALLAHUN, unė ndiej se ti ke dėshirė qė ne tė
flasim?, ai tha O po. Pra Said bin Muadhi tha:


O Lajmėtar i ALLAHUT ne kemi besuar nė ty dhe tė kemi testuar, dhe ne
dėshmojm se qka na ke sjellur neve ėshtė e vėrteta, dhe pėr atė ta kemi
dhėnė besėn dhe marrėveshje pėr durim dhe dėgjim ndaj teje. Prandaj
vazhdo O Lajmėtar i ALLAHUT kudo qė dėshiron, se pasha Atė nė dorėn e
tė Cilit ėshtė shpirti im, nėse ti kėrkon prej neve qė tė hidhemi nė
detė ne do ta bėjmė atė me gadishmėri tė madhe, dhe asnjėri prej neve
nuk do tė qėndron mbrapa. Ne kemi pėrvoj lufte dhe jemi besnik nė
luftime. Ne shpresojm nė ALLAHUN se do tė tregoj ty nėpėrmes duarve
tona ato vepra tė vlefshme qė do ti bėjėn tė kėnaqur syt e tu. Na
udhėheq pėr nė fushbetej me bekimin e ALLAHUT. Ndėrprej lidhje me kėndo
qė ke dėshir, bashkoj lidhjet me kėndo qė ke dėshirė, merr prej pasuris
tonė qkado qė ke dėshirė, dhe na jep neve qkado qė dėshiron, dhe ajo qė
e merr prej nesh ėshtė mė e dashur pėr neve se sa ajo qė na jep neve.


Kėto fjal tė sė vėrtetės u ndėgjuan prej botės dhe prej historis gjatė
Ramazanit. Ngjajshėm ne kemi ndėgjuar fjalimin e Lajmėtarit tė Lartė
SALALLAHU `alejhi ve selem nė Ramazan nė ditėn e Pushtimit tė Mekės, nė
njė ditė nė tė cilėn ai hyri triumfues, fitimtar dhe erdhi Fitorja e
ALLAHUT dhe Pushtimi. Ai ju tha njerėzve tė Mekes duke qenė ata tė ulur
pran Mesxhidul Haramit: Nuk ka zot pėrveq ALLAHUT, Njė, i cili ishtėe i
Vėrtet nė premtimin e Tij, i dha fitore robit tė Tij, dhe i mundi
aleatet Vet Ai. O njerėz tė Mekes, qka mendoni se unė do tė bėjė me ju?
, ata thanė, Mirė, vėlla i lart, bir i vėllaut tė lart. Ai tha: Shkoni
se tė gjithė jeni tė lirė.


Dhe pasiqė Ramazani ėshtė shpėrthim mbi shpėrthim, atėherė nė tė vėrtet
Ramazani ėshtė gjithashtu zjarr dhe drit- i cili i zemron zemrat e
armiqėve dhe i flakron dhe i ndez ato: dhe drit e cila depėrton nėpėr
zemrat e evlijave (aleatėve tė ALLAHUT) butėsish i lėkund zemrat e
tyre, i lyen gjymtyrėt e tyre, e ndriqon rrugėn e tyre, dhe mbjell nė
ta vendosėshmėri, zell dhe fuqi.Prandaj Oj rini Muslimane nga tė gjitha kėndet e tokės, ngutuni me
shpėrthim tė pa mas, tė fuqishėm dhe tė rrufeshėm TERRORIZONI ARMIQĖT E
ALLAHUT DHE ARMIQĖT TUAJ, DHE TĖ TJERĖT TĖ CILĖT JU NUK I DINI, POR
ALLAHU I DIN. Vėnju atyre mrapa dhe ndjekni me fuqi dhe forcė nė mėnyrė
qė tė ju kujtohet; lajmėrone Xhihadin Islamik nė gjdo vend tė Xhihadit,
dhe shumfishone mundin; luteni ALLAHUN qė ta lėshon mėshirėn e Tij, dhe
Ai do tė ju sjell ndihmėn e Tij dhe do tė dėrgon me ju forca qė ju nuk
i shihni.

Oj Rini Muslimane, e tė gjitha vendeve, ju duhet tė niseni, shpenzoni
gjakun dhe djersėn, punoni natė dhe ditė pėr nė rrugė tė ALLAHUT dhe qė
ta bėni Fjalėn e Tij mė tė lartėn.


Zhdukni fronet e mbretėrve dhe liderėve, tė atyre qė e shohin pasurin,
vendin dhe shkapėrderdhjen e trashėgimis sė Muslimanėve si tė lejuar;
tė mbretėrve dhe liderėve pėr tė cilėt nuk ka rėndėsi tė mbledhurit e
pasuris, fuqis dhe autoritet nė duart e tyre. Zhdukni kėto frone tė
gėnjeshtrės, duke shkaktuar qė e vėrteta tė triumfoj, dhe gėnjeshtra tė
shėndrrohet nė asgjė.


QĖ AI TA BĖJĖ QĖ E VĖRTETA TĖ TRIUMFOJ DHE GĖNJESHTRA TĖ SHĖNDRROHET NĖ ASGJĖ, EDHE PSE KRIMINELĖT MUND TA URREJN.


Shpėrtheni mbi njerėzit e shtypjes dhe tiranis, zhdukni ata prej
sipėrfaqes sė tokės, dhe varrosni ata nė thellėsin mė tė madhe.
Pastrone jetėn prej kėsaj papastėrtie dhe ndytėsie, prej atyre qė i
bėjnė njerėzit qė ta shijojn vuajtjen dhe qė i mbushin burgjet me rini
Muslimane.


Pra ju mbetet juve, Oj rini Islame, qė tė zgjoheni, dhe qė tė largoheni
prej pakujdesis suaj, se periudha e gjumit ka pėrfunduar. Me tė vėrtet
periudha e gjumit ka marr fund, dhe koha pėr Xhihad dhe luftim ka
filluar; sakrifikim, gjenerozitet dhe Xhihad pėr nė rrugė tė ALLAHUT.
Vazhdoni me bekimin e ALLAHUT: ju do tė jeni tė ruajtur nga tė
kujdesurit e ALLAHUT dhe vėmendjes sė Tij, dhe ALLAHU do tė zbret mbi
ju ndihmuesit e Tij.


Unė e themė kėtė dhe kėrkoj falje pėr vetvetėn dhe pėr juve.


nga: Sheih Omer Abdurrahman- i cili gjendet nė burg nė Amerik.


Marrė nga: nenhijeneshpates.net

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi