Pėrse mediat shqiptare nuk kanė shėmbėlltyrė nė ato gjermane

Shko poshtė

albmuslim Pėrse mediat shqiptare nuk kanė shėmbėlltyrė nė ato gjermane

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 12, 2007 11:49 am


Edhe pse nė gjermani jetojnė 3.2 deri nė 3.5 milion musliman, qė don tė
thotė 4% tė popullsisė muslimane, dy radio me frekuenca shtetėrore
kanė shprehur dėshirėn qė nė programet e tyre tė ketė vend edhe pėr
Islamin.
E kundėrta e mediave tona, tė cilėt ndoshta popullata
islame nė trojet e tyre numėron 90%, e diku 99% kurse nė vendin tjetėr
75%, i gjen programet e mediave tona i shmangen gjithēka qė ėshtė
islame. Kjo me pretekst se synojmė bashkėngjitje familjes sė bashkimit
evropian, apo me moton se mos tė kuptohet se jemi muslimanė.


Kurse disa tė tjera me plane paraprake pėr
t’i degjeneruar myslimanėt dhe pėr t'i konvertuar ata prej islamit nė
krishterizėm.
Megjithėse mediat duhen tė jenė stimuluese dhe
edukues tė gjeneratave nė vlerat tona popullore dhe ata fetare dhe
ngritje e vetėdijes dhe moralit nė tė gjitha sferat e shoqėrisė i gjen
kėto media veprojnė nė tė kundėrtėn; nxisin nė degjenerim, nė
mosrespektim dhe ua mėson fėmijėve tanė tė futen nė aventura e defrime
ku pėrfundimi i shumicės sė tyre aventurave ėshtė i idhėt.

Nuk ėshtė edhe aq pėr t'u habitur se nė mediat tona shfaqen emisione me
karakter kundėr islam, siē janė shumica e programeve humoristike.

Mos tė befasohet dhe as mos tė fajėsohet askush pėr atė qė nė shoqėrinė
tonė ėshtė shtuar tradhėtia bashkėshortore, divorci dhe problemet tjera
familjare. Dhe se si njė i ri dhe njė e re di tė gėnjejė dhe tė
tradhtojė nė mėnyrė profesionale, ngase tė gjitha kėto i kanė mėsuar
nga filmat serik spanjoll, ku tematika kryesore ėshtė tradhėtia dhe
dashuria e rrejshme.
Vėllezėr myslimanė, mos tė ju bezdis
duke zgjatur mė tepėr, ngase njė temė e tillė nuk duhet tė shtjellohet
shumė e as tė shkruhet nė kapituj tė gjėrė. Sepse rezultatet dhe
efektet negative i vėren ēdo njeri, i cili ėshtė i moralshėm dhe ka pėr
aspiratė ngritjen e vetėdijesimit dhe ndėrgjegjejen e popullit tė tij
dhe garon pėr njė jetė sa mė tė sigurtė dhe tė lumtur.
Le tė
kalojmė tek mediat gjermane. Radio “ZDF“ gjermane dėshiron tė
transmetojė Hutben (fjalimin) e ditės sė Xhuma pėr ēdo javė nėpėrmjet
valėve tė saja.
Ditėve tė fundit ėshtė zhvilluar njė debat
nė mediat gjermane rreth transmetimit tė programeve islame nė mediat
gjermane, e veēanėrisht pas njė vendimi tė marrė nga kanali
“SWR-Intendant” pėr ta transmetuar hutben e xhumasė nė faqet e saja tė
internetit.
Tregon drejtori i radios “ZDF” Peter Voß se ka
vendosur t’i veēojė hutbes sė Xhumas kohė tė caktuar pėr ta dėgjuar
myslimanėt e Gjermanisė. Duke shpresuar se programet me karakter islam
do t’i nxisin myslimanėt e Gjermanisė tė jenė sa ma aktiv nė shoqėrinė
e tyre, dhe t'ua mėsojnė tė tjerėve realitetin e Islamit.

Tregon Piteri se pėr ta realizuar kėtė program, radio do tė angazhojė
persona tė profesionalizuar, qė do tė mund t’u prezantojnė tė tjerėve
Islamin.
Pyetja e cila parashtrohet vetvetiu: “Pėrse mediat shqiptare nuk kanė shėmbėlltyrė nė ato gjermane?
Pėrgatiti:
Abdyl Fuga
05 Mars 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi