Imani shtohet dhe pakesohet

Shko poshtė

albmuslim Imani shtohet dhe pakesohet

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:04 pmImani shtohet dhe pakėsohet. Shtohet me nėnshtrim ndaj All-llahut dhe
vepra tė mira, dhe pakėsohet e dobėsohet me vepra tė liga. Kėtė e
argumentojnė shumė ajete dhe hadithe.


All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "E
besimtarė tė vėrtetė janė vetėm ata, tė tė cilėve kur permendet
All-llahu u rrenqethen zemrat e tyre, tė cilėve kur u lexohen ajetet e
Tij u shtohet Imani (besimi) dhe qė janė tė mbeshtetur vetėm tė Zoti i
tyre."
[Enfal, 2]
Si dhe ajeti: "E
All-llahu ua shton besimin atyre qe u udhėzuan, e veprat e tyre tė
perjetėshme janė shpėrblimi mė i dobishėm tė Zoti yt dhe pėrfundim mė i
mirė."
[Merjem, 76]
Nė ajetin tjetėr All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "Ai
ėshtė qė nė zemrat e besimtarėve dhuroi qetėsinė pėr ta shtuar bindjen
nė besimin e vet qe kishin. Ushtritė e qiejve dhe tė tokės janė vetėm
tė All-llahut, e All-llahu ėshtė shumė i Dijshėm dhe shumė Preciz."
[Fet'h, 4]
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "Kurse
ata qė gjetėn rrugėn e drejtė, Ai atyre u shton edhe mė udhėzimin nė
rrugėn e drejtė, dhe u ofron mundėsi tė jenė edhe mė tė matur."
[Muhammed, 17]

Dhe nga Ebu Seid El-Hudrij [radijallahu anhu] transmetohet se ka thėnė:
“E kam dėgjuar tė Dėrguarin e All-llahut [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] duke thėnė: “Kush nga ju sheh njė tė keqe le ta ndryshojė me
dorėn e tij, e nėse nuk mundet ta bėjė, atėherė me gjuhėn e tij, e nėse
nuk mundet ta bėjė kėtė, atėherė me zemrėn e tij, porse ky ėshtė imani
mė i dobėt”. [Muslimi]
Si dhe nė hadithin tjetėr ku thotė:
"Prej besimtarėve me iman mė tė plotė janė ata qė kanė moral mė tė
lartė." [Muttefekun alejhi]

Fjalet e dijetareve te Ehli Sunnetit se imani shtohet dhe pakesohet
Nga Ebu Derda [radijallahu anhu] transmetohet se ka thėnė: "Imani shtohet dhe pakėsohet." [Sunen ibn Maxheh]
Dhe nga Ebu Hurejrah [radijallahu anhu] transmetohet se ka thėnė: "Imani shtohet dhe pakėsohet." [Essunneh li Abdil-lah]
Si dhe nga ibėn Abbasi [radijallahu anhu] se ka thėnė: "Imani shtohet dhe pakėsohet." [Sunen ibn Maxheh]
Dhe prej Tabi'ineve transmetohet nga Muxhahidi se ka thėnė: "Imani shtohet dhe pakėsohet."

Shejhul-islam ibėn Tejmijjeh [Allahu e mėshiroftė] thotė: "Janė pajtuar
selefet se Imani ėshtė fjalė dhe vepėr, shtohet dhe pakėsohet."

Dhe Ahmed ibėn Hambeli [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: "Imani ėshtė
fjalė dhe vepėr, shtohet dhe pakėsohet, sikur ka ardhur na hadithin:"
Prej besimtareve me iman me tė plotė janė ata qė kanė moral mė tė
lartė.” [Muttefekun alejhi]
Ka thene Imam Euza'ij [Allahu e
mėshiroftė]: "Imani ėshtė fjalė dhe vepėr, shtohet dhe pakėsohet. E
kush thotė se imani shtohet e nuk pakėsohet, ruanu prej tij se ai ėshtė
bidatēi."
Dhe Sufjani [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: "Imani
ėshtė fjalė, vepėr dhe qellim, shtohet dhe pakėsohet. Shtohet me
nenshtrim ndaj All-llahut dhe pakėsohet me mėkate."
Ka thėnė
Ebu Zur'ah dhe Ebu Hatim Er-Razij [Allahu i mėshiroftė]: "I kemi arritė
dijetarėt e tė gjitha vendeve; tė hixhazit, irakut, shamit, jemenit dhe
medh-hebi i tyre ishte se imani ėshtė: fjalė dhe veper, shtohet dhe
pakėsohet."
Dhe pėr fund arrijmė qė tė konkludojmė dhe tė definojmė se: "Imani ėshtė fjalė dhe vepėr, shtohet dhe pakėsohet. "
والحمد لله رب العالمين ، وصلى الله وسلم على نبينا محمد وصحبه وأتباعه إلى يوم الدين

Shkroi:
Adil bin Muhammed bin Alij Esh-Shejhanij
Perktheu: Omer Bajrami
17 Shkurt 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi