A kemi ne zemėr?!

Shko poshtė

albmuslim A kemi ne zemėr?!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:05 pm


Falėnderimi i takon All-llahut [subhanehu ve teala] ndėrsa salavatet
dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin Muhammed [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem], mbi familjen e tij, shokėt e tij, dhe mbi gjithė ata qė e
pasuan dhe e pasojnė rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Pyetjen tė cilėn kemi dėshirė t'i pėrgjigjet secili prej nesh ėshtė: A kemi ne zemėr?


Nese themi: Po! Atėherė ku ėshtė ajo?!

Ku ėshtė ajo, kur Aksaja e robėruar thėrret dhe i kėrkon vėllezėrit e
vet, kėrkon muslimanėt e vėrtetė, edhe atė qe sa e sa vjet...?!

Ku ėshtė ajo, kur rėnkojne fėmijtė nė Irak, atje ku vetėm po derdhet
gjak, atje ku njeriu nuk mėshirohet, nga vėllezėrit e vet kur nuk
ndihmohet, nėn thundrėn e okupatorit kėshtu lehet, se vėllezėrve tanė
ende ju flehet.
Ku ėshtė ajo, kur vėllezėrit ēeēen
sakrifikojnė, jetėn e tyre po flijojnė, vendin e tyre ata e mbrojnė,
fenė e All-llahut po e ndihmojnė, ndėrsa muslimanėve pėrreth s'iu bjen
nė mend, sė paku tė bėjnė dua pėr atė vend.
Nė Afganistan
edhe Keshmir, a e sheh ti jetėn shumė tė vėshtirė, a e ndjen ti
dhembjen e tyre, apo s'tė ka mbetė njė pikė mėshire, a spo i sheh tash
vėllezėrit nė Somali, nėse je duke shikuar ende me sy, shiko pra zemra
a tė rreh ty?!
Nėse zemra yte fare nuk rreh, nėse vėllaun
tėnd ajo s'e njeh, nėse me sytė e realitetit me tė nuk sheh, nėse
s'ndjen dhembje pėr kėtė fe, e vėllezėrit e vet t'vetmuar i le, atėherė
mė thuaj se i vdekur je..., apo ende mė thua se ti zemėr ke?!

Ku ėshtė ajo zemėr, kur vėllezėrit tanė po luftohen, femijtė tanė
masakrohen, motrat tona torturohen, nėnat tona malltretohen, shtepitė e
tyre po rrėnohen, e ata nga vendi i tyre po dėbohen...?!

Vėllezėrit tanė nėn hijen e plumbave jetojnė, nė ēdo moment jetėn e
rrezikojnė, femijtė e tyre ende vajtojnė, e sa prej tyre vdekjen e
dėshirojnė, e sa nga uria po rėnkojnė, nėn padrejtesine e tiranėve po
durojnė, por ku janė ata qė dėgjojnė?
Ku janė gjithė ata muslimanė, a nuk shohin ēka bėhet me vėllezėrit tanė?!
Tė gjithė ende nė gaflet, duke e kėnaqė armikun e vet...

O vėlla, mos mendo se gjithė kjo qė po ndodhė, ėshtė shkaku vetėm i
kryetarėve dhe i udhėheqėsve, por shkaktar jemi unė edhe ti, e din pse?!

Sepse ne pas dynjasė tė preokupuar, nė mes te ditės jemi hutuar, sikur
sytė tash mė na janė verbuar, pas dėfrimeve tė kėsaj bote duke vrapuar,
edhe namazet po i lėshojmė, fjalėn e All-llahut po e harrojmė, tė
Dėrguarin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nuk po e pasojmė, kohėn tonė
nė thashetheme po e harxhojmė, e pėr ardhmėri fare s'mendojmė, se
televizionin dhe radion e adhurojmė, ditėn pa to s'mund ta kalojmė, ēdo
film tash mė po e percjellim, muzikėn nė zemrėn tonė po e mbjellim,
edhepse dikur kėtė helm ne do ta vjellim, por atėherė kurrfar dobie nuk
mund tė sjellim, duhet ta kuptojmė me kohė, se shumė po gėnjehemi, dhe
se te All-llahut jemi, dhe tek Ai do tė kthehemi...
O vėllezėr!
Kur vėllezėrit tanė atje, mundohen ta kėnaqin All-llahun, ne ketu pėrēahemi, vėllau me vėllaun...
Kur ata atje, armiqtė i kanė mbi kry, ne kėtu vėllaun tonė s'duam ta shohim me sy...
Kur ata atje, luftojnė me tė fėlliqurit jehudė, ne kėtu pasojmė "yjet" nė Holiwood...
Kur ata atje mendojnė, si t'i farojnė Sharonat, ne kėtu mendojmė si t'i fitojmė miljonat...
Kur atje lufton i fundit dhe i pari, ne kėtu mend i kemi vetėm te dinari...
Kur atje motrave iu merret nderi me dhunė, motrat tona kėtu nuk kanė tjetėr punė...
Kur motrat merren nėpėr kėmbė, atyre iu vjen marre, e motrat tona kėtu, e shesin veten pa pare...

Kur vėllezėrit atje luftojnė pėr tė vetmin qėllim, qė fitorja ose
shehidllėku pėr ta t'jetė pėrfundim, ne kėtu prej publikut vetėm
korrigjojmė, se a kanė tė drejtė pėr luftė, apo ata e kanė gabim...
E pastaj dikush ende tė flet guxon ,thotė pse All-llahu neve nuk po na ndihmon?
E si tė na ofron All-llahu neve zgjedhje, kur ne ende jemi nė kėtė gjendje?
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "O ju qė keni besuar, nėse ju e ndihmoni (fenė) All-llahun, Ai u ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja." [Muhammed, 7]

O vėlla! A ka ndryshuar premtimi i All-llahut, qė ėshtė vonuar ndihma,
apo ti se ke plotėsuar kushtin? Unė po tė pyes ,e ti bėhu i sinqertė me
vetveten, para se tė bėhesh me mua:
A po e falė namazin e sabahut nė xhami, apo me pritesė po e falė edhe nė shtėpi, e pastaj ėshtė vonuar ndihma?!
A po i falė namazet ēdo ditė me xhematė, apo do tė thuash se imami shumė e zgjatė, e pastaj ėshtė vonuar ndihma a?!

Qė sa kohė librin e All-llahut nuk e ke shfletu, se ēka thotė All-llahu
aty, ti krejt ke harru, e pastaj u vonua ndihma?!
A ka pasė zemra yte prej All-llahut frikė, kur je nda me vėllaun tėnd ti pėr politikė, e mandej ėshtė vonuar ndihma?!

A je ti pasardhės i Omerit dhe Salahuddinit, apo prej frikės futesh ti
nėpėr birat e minit, e mandej ėshtė vonuar ndihma a?!
A je zgjuar ndonjėherė natėn qė tė bėsh dua, ndihmoi vėllezėrit tanė kudo o All-llah, e mandej ėshtė vonuar ndihma?!
Vajzat dhe motrat tua a lotojnė pėr muslimanet, apo ato ēdo hap, pasojnė evropianet, e pastaj u vonua ndihma a?!
Pyetje pas pytje do tė dalin shumė, derisa qėndrojmė duarkryq ti dhe unė...

O vėllezėr, ne tė gjithė duam qė tė ēlirohet Aksaja, dhe tė ndihmohen
muslimanėt kudo qė janė, por para se tė ēlirohen ata, duhet ne sė pari
ta ēlirojmė vetveten. Duhet ta pastrojmė shpirtin tonė, e ta largojmė
nga vetja jonė veshjen e pėrtacisė, e tė largohemi nga pasimi i
modeleve tė huaja, e t'ia shtėrngojmė dorėn vėllau vėllaut, tė
pajtohemi me All-llahun, e padyshim se ndihma e All-llahut do tė jetė
shume afėr.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "Po ju
menduat se do tė hyni nė Xhennet, pa u provuar edhe ju me shembullin e
atyre qė ishin para jush, tė cilėt i patėn goditur skamjet e vuajtjet
dhe qenė tronditur, sa qė i dėrguari thoshte, e me te edhe ata qė
kishin besuar: "Kur do tė jetė ndihma e All-llahut?!" Ja (u erdhi
ndihma) vėrtetė ndihma e All-llahut ėshtė afėr!"
والحمد لله رب العالمين ، وصلى الله وسلم على نبينا محمد وصحبه وأتباعه إلى يوم الدين
Marrė nga: www.saaid.net
Pėrktheu dhe pėrshtati:
Omer Bajrami30 Janar 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi