Imami i Xhamisė dhe Ramazani

Shko poshtė

albmuslim Imami i Xhamisė dhe Ramazani

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:26 pm


Falėnderimet i takojnė vetėm All-llahut tė Vetėm kurse salavatėt dhe
selamet qofshin mbi Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], pas tė
cilit nuk ka tė dėrguar.
Mė pas:
Me rastin e Ramazanit tė
bereqetshėm iu drejtohem vėllezėrve tė mi-imamėve tė xhamijave me disa
fjalė tė thjeshta. Kėto janė kėshilla, qė nuk me shtyu tjetėr t’i
shkruaj pos dashuria ndaj All-llahut [subhanehu ve teala] dhe mbaj
shpresėn tė jenė tė sinqerta.Vėlla imam i xhamisė!

pari, ta pėrhajroj kėtė muaj tė begatshėm, qė Zotin e lus qė tė mė bėjė
mua dhe ty prej atyre qė e agjėrojnė dhe falėn natėn me besim dhe
llogaritje dhe tė na japė sukses nė punė tė mira!
Vėlla imam!

Muaji i Ramazanit, ashtu siē ėshtė muaj i agjėrimit, namazit tė natės,
sadakasė, muaj i Kur’anit, nėnshtrimit dhe ibadetit, ashtu ėshtė dhe
muaj i daves-thirrjes nė Islam, qė kjo sidomos imamėve i takon mė tepėr.
Ky
muaj ėshtė shans pėr edukimin fetar dhe pastrimin e shpirtrave. Sepse
njerėzit gjatė kėtyre ditėve mė shumė e frekuentojnė xhaminė, falin
namazin me xhematė, falin taravinė, qėndrojnė nė Itikafė dhe janė tė
pregaditur emocionalisht pėr vepra tė mira dhe hajrate.
Padyshim qė
kjo ėshtė mirėsi nga All-llahu [subhanehu ve teala] qė ua dha robėve tė
vet. Andaj, nuk duhet qė njė imam ta humbė kėtė rast tė mirė, por ta
pėrfitojė atė sepse mu ky ėshtė menhexhi-misioni i Pejgamberėve,
alejhim selam!
Po vėlla, Ramazani ėshtė rast i volitshėm
pėr imamėt e sinqertė. Atyre u duhet tė jenė tė kujdesshėm pėr hutbet,
tė kujdesėn pėr xhematin pėr faljėn e namazit dhe namazit tė natės.
Patjetėr, pėr tė dhėn fryt nė kėtė muaj duhet angazhim dhe lodhje,
zellė dhe kujdesje.
Mu ky ishte qėllimi qė tė drejtohem me kėto kėshilla dhe porosi e dhashtė Zoti qė tė kemi dobi tė gjithė.

Porosia e parė:
Ta kesh frikė All-llahun fshehurazi dhe haptazi. Ta kesh frikė
All-llahun nė ēdo gjė qė bėn dhe zoton. Tė kesh sinqeritet nė fjalė dhe
vepra. Dije se sinqeriteti ėshtė shkak qė tė kesh sukses dhe arritje nė
dunja dhe shpėtim ne Ahiret.
Ka thėnė Ibėn El-Xhevzi:
“Vėrtetė, gjithnjė deshton ai qė nuk ka sinqeritet.” Andaj, tė kesh
nijet tė sinqertė nė imamllekun tėnd, nė namazin qė falė, nė thirrjėn
qė bėn, nė lutjet e tua. Se njeriut, ashtu siē thuhet, i ipėt aq sa ka
nijet.
Porosia e dytė: Ti po
pėrgatitėsh pėr punė serioze dhe davet gjatė Ramazanit, e kjo ėshtė njė
barrė e madhe pėr atė qė e preokupon ngritja e Islamit. Kėrko ndihmė
nga All-llahu [subhanehu ve teala] dhe mbeshtetju Atij dhe kėrko nga Ai
qė ta lehtėsoi ēėshtjen dhe tė tė japė begati nė misionin tėnd si imam,
nė thirrjen tėnde, se vėrtetė nuk ka ndihmė tjetėr pos All-llahut.

All-llahu [subhanehu ve teala] tha pėr Musaun, alejhi selam, atėherė
kur u obligua me thirrje dhe pėrcjelljėn e mesazhit:

قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي* وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي * وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي*يَفْقَهُوا قَوْلِي) (طـه:25،28).

“Ai
(Musau) tha: “Ma zgjėro gjoksin tim (me ndihmo)! Dhe mė lehtėso nė kėtė
punėn time! Mė zgjidh nyjen e gjuhės sime! Qė ta kuptojnė fjalėn time.”
[Ta Ha, 25-28]
Porosia e tretė:
Imamlleku ėshtė emanet. Ke frikė Zotin pėr emanetin qė more. Kujdes
namazet qė t’i kryesh nė kohėn e vet dhe asnjėherė mos mungo pėrveē
nėse ke arsyetim nga feja. Ti je shėmbull tek tė tjerėt pėr fjalėt qė i
thua dhe punėn qė bėn. Si dėshiron prej njerėzve ruajtjen e namazėve
kurse ti nuk i ruan ato apo nuk i kryen ashtu siē duhet.
Porosia e katėrt:
Kujdesu, All-llahu tė begatoftė, pėr mirėmbajtjen e xhamisė dhe
pregaditjen e saj pėr xhematin dhe itikafin; duke e parfymosur,
pastruar e mirėmbajtur orenditė qė gjinden nė tė dhe rregullimin e
abdes’hanėve dhe zėzmadhuesve.
Porosia e pestė:
Kujdesu qė tė jesh i pėrgaditur nė njohjėn e ēėshtjeve tė fesė;
rregullave tė agjėrimit, rregullat e namazit tė natės, itikafit,
sadakatul-fitrit, rregullat e bajramit dhe gjashtė ditėve tė shevalit
sepse do tė kesh shumė nevojė pėr kėto atėherė kur vet do t’i aplikosh
ne ibadet dhe padyshim do tė kesh pyetje edhe nga xhemati. Imami kėtė
mund ta arrijė duke shfletuar librat e jurispondencės islame-fikhut apo
librat e fetvave tė dijetarėve tė mėdhenj e pse jo dhe me anė tė
dėgjimit tė ligjėratave nga audiokasetat e tė ngjashme me to.
Porosia e gjashtė:
Kujdesu qė tė kesh ligjėrata tė rregullta nė kohėn qė ti e sheh tė
pėrshtatshme pėr xhematin, nga temat mė mė efekte pėr xhematin dhe tė
jesh i pėrgaditur nė to.
Porosia e shtatė:
Kujdesu qė ta pasosh sunetin e Pejgamberit [sal-lallahu alehi ve
sel-lem] gjatė taravive, tė ruash njė mesatare nė dua, mos u ngut gjatė
faljes. Kanė thėnė dijetarėt: “Ėshtė e urrejtur pėr imamin tė shpejtojė
namazin me xhematė aq sa mos tė kenė mundėsi (xhemati) t’i aplikojė
sunetet e namazit.” Vallė, si i bėhėt me atė qė shpejton aq sa nuk kanė
mundėsi vaxhibet t’i kryejnė?!
Porosia e tetė:
Disa imamė bėjnė udhėtime tė shpeshta gjatė ramazanit dhe e lėnė
xhaminė me ditė tė tėra apo pėrfundojnė leximin e tėrėsishėm tė
Kur’anit mė herėt dhe dhjetė ditėt e fundit shkojnė nė Mekke dhe thojnė
duke arsyetuar punėn e tyre, ne kemi lėnė zėvėndisin tonė nė xhami!
Ky
ėshtė gabim sepse tė shkosh nė umre ėshtė sunet kurse tė kryesh detyrėn
e imamit ėshtė vaxhib e si i jepėt pėrparėsi sunetit para vaxhibit?!
Pastaj umra ėshtė dobi qė kthehet vetėm tek pėrsoni, i cili e kryen
atė, kurse dobia e imamllekut pėrfshin edhe xhematin dhe pėr kėtė ėshtė
mė primare tė qėndrosh imam nė xhami.
Porosia e nėntė:
Tė bėsh davet nė lagjėn tėnde gjatė ditėve tė ramazanit. Janė disa
mėnyra tė provuara mė parė dhe qė janė frytėdhėnėse nė ramazan.

1. Shpėrndarja e dhuratave – Vėrtetė, dhurata i ēel zemrat nė
rrugėn e davetit dhe ėshtė lidhje e mirė dhe e lehte mė njerėzit. Por,
duhesh tė kesh kujdes se nga xhemati ke njerėz tė mirė dhe jo tė atillė
dhe ata dallojnė nė kryerjen e namazit. Andaj, ti duhesh tė jesh preēiz
t’i japėsh secilit aq sa e meriton.
2. Ēel gara me
mesime islame nė lagjėn tėnde duke i klasifikuar njerėzit sipas moshės
dhe duke iu dhuruar fituesve shpėrblime simbolike qė mund tė jenė dhe
vlera monetare.
3. Vizitoi njerėzit qė janė tė
manget nė fe, tė cilet janė largė namazit dhe nuk kujdesėn pėr edukimin
e fėmijėve, janė tė dhėnė pas luksit dhe tė tjera nga vesėt e kėqija.
4. Gostia e dijetarėve dhe hoxhallarėve pėr tė mbajtur ligjėrata pas taravive.

5. Shfrytėzimi i prezėncės sė grave qė vinė pėr t’u falur duke u
dhuruar atyre kaseta, libra dhe duke iu kushtuar njė kujdesje tė
veēantė duke u sjellė atyre ndonjė ligjėruese fetare.
6. Vendosja e ndonjė rregulli a orari tė mėsimeve fetare, apo udhėzimeve qė vendosen nė mure.

7. Organizimi pėr Ditėt e Bajramit duke bėrė ndonjė gosti
organizative me kojshitė, pėrshendetja e tė gjithve dhe hapja e frymės
sė gjallėrisė dhe dashurisė dhe pėrmirėsimi i lidhjeve tė armiqėsuara.
Porosia e dhjetė:
Imamit gjithmonė i takon t’i manifestojė kėto punė me urtėsi, kėshillė
tė mirė, butėsi, jo me egėrsi. Tė kujdesėt shumė qė njerėzit t’i
udhėzojė nė rrugė tė drejtė, ashtu siē ishte Pejgamberi [sal-lallahu
alehi ve sel-lem]:

(فَبِمَا رَحْمَةٍ
مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلِيظَ الْقَلْبِ
لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ
وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ ...


“Ti
ishe ibutė ndaj atyre, ngase All-llahu tė dhuroi mėshirė, e sikur tė
ishe i vrazhdė e zemėrfortė, ata do shkapėrderdheshin prej teje, andaj
ti falju atyre dhe kėrko ndjesė pėr ta, e konsultohu me ta nė tė gjitha
ēėshtjet…”
[Ali Imran, 159]

دْعُ
إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ
وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ
بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِيلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ)
(النحل:125),


“Ti (Muhammed)
thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe
polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira. Zoti
yt ėshtė Ai qė e di mė sė miri atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe
Ai di mė sė miri pėr tė udhėzuarit.”
[En-Nahl, 125]
Porosia e njėmdhjetė:
Tė ushqesh agjėruesit nė kėtė muaj tė bekuar. Tė pėrgaditėsh njė vend
tė posaēėm pėr iftar dhe pėr kėtė angazhoi edhe xhematin. Kėshtu qė me
ushqimin e trupit tė tyre mundohu t’i ushqesh edhe shpirtėrisht.
Porosia e fundit:
Kujdesja pėr tė varfėrit e lagjės. Tė bėsh njė organizim pėr mbledhjen
e zeqatit nga ata qė e kanė obligim dhe pėr shpėndajrjen nė tė varfėrit
e lagjės. Kėshtu qė atyre t'u rrish afėr, tė kujdesėsh pėr hallėt e
tyre, tu mbulosh mjerimin e tyre dhe t’ua zgjasėsh dorėn tek ata qė
kanė mundėsi tė japin pėr hire tė All-llahut [subhanehu ve teala].
Nė fund:
Vėlla imam i xhamis!
Vėrtetė,
njerėzit qėllimkėqinj garojnė pėr t’i larguar njerėzit nga mirėsia e
Ramazanit dhe zhdukja e gjallėrisė sė tij dhe prishja e ėmbėlsisė sė
tij me filma serial nga llojet mė tė ndyra, nga filmat mė tė turpshme.
Andaj, neve na duhet ta ruajm gjallėrinė, mirėsinė dhe begatinė e
Ramazanit. Pra, tė lodhėmi pak pėr hire tė All-llahut. All-llahu na
dhashtė sukses tė gjithve.
Dhe Salavatėt dhe selamėt qofshin mbi Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi familjen e tij dhe shokėt e tij.
Muhamed Ibėn Ibrahim Es-Sebėr
Imamė i xhamisė El-Emire –Rijad
5 tetor 2005 - 2 ramazan 1426

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi