Inovacionet nė laptopėt e Intelit....

Shko poshtė

albmuslim Inovacionet nė laptopėt e Intelit....

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Thu May 31, 2007 11:49 am

Kompania Intel
ka prezentuardisa teknologji tė reja, pėrfshirėedhe procesorėt edhe
mėtė shpejtė Core 2 Duo nga gjeneratae re e teknologjisė IntelCentrino
tė dedikuar pėr laptopėt.Pritet qė madje qė kėtėvit mė shumė se 230
modele tėprodhuesve tė ndryshėmanembanė botės tė
shfrytėzojnėpėrparėsitė e teknologjiveIntel Centrino Duo dhe
CentrinoPro.
Laptopėt do tėparaqiten nė forma dhe madhėsitė ndryshme, prej
modelevetė pajisur nė tėrėsi meekrane 17", idealė pėr
pėrmbajtjeargėtuese, deri tek tė vegjlit,laptopėt me shpenzim mėtė
vogėl tė energjisė tė cilėt dotė peshojnė mė pak se 1.3 kg.Laptopėt e
rinj tė bazuar nėteknologjinė Intel CentrinoDuo dhe Intel Centrino
Propėrmbajnė gjeneratėn e re tėprocesorėve Intel Core 2 Duo,tė cilėt
ofrojnė performansarekorde pėr shfrytėzuesitafaristė me kėrkesa mė
tėmėdha por edhe pėr tė tjerėt.Do tė ofrohet efikasitet mė ilartė gjatė
ekzekutimit tėnjėkohėsishėm tė mė shumėaplikacioneve, reprodukimi
ivideopėrmbajtjeve dhe kėrkimii Internetit. Mundėsitė shtesėpėr
menaxhim tė shpenzimit tėenergjisė do tė mundėsojnėjetė mė tė gjatė tė
baterive, gjėqė tashmė rėndom kėrkohetdhe pritet prej laptopėve
tėbazuar nė teknologjinė eIntelit.Tutje, sistemi grafik i
ēipsetitMobile Intel 965 Express meteknologjinė Intel Clear
Videomundėson reprodukim tėavancuar tė videopėrmbajtjeveHD.
Shfrytėzuesit mund tėkėmbejnė video pėrmbajtjetpėrmes TV aparatit
pėrmesteknolgjisė TV Wizard tėIntleit, pėrmes tė cilėsthjeshtėsohet
lidhja e kompjuteritme HD TV aparatet.Pėr nevoja tė dėrgimit dhe
pranimittė pėrmbajtjeve digjitalenga Interneti ėshtė nė
disponimteknologjia Intel Next-GenWireless-N. Ajo mundėsonndėrlidhje pa
tela dhe shfrytėzuesveu ofron liri mė tėmadhe me shpejtėsi pesėfishmė
tė madhe dhe diametėrdyfish mė tė madh tėrrjetėzimit pa tela.
Teknologjiaunike e Intelit, Turbo Memory,ėshtė mundėsi shtesė e
cilaaplikacioneve tė pėrdorura mėsė shpeshti u mundėsonekzekutim dyfish
mė tė shpejtėdhe shkurton kohėn e ekzekutimitapo ngritjes sė
sistemitoperativ pėr 20 pėr qind. Pėrshpejtimete tilla i
kontribuojnėkursimit tė energjisė dhezgjasin jetėn e baterive.Laptop
pėr punė. - Bashkė memarkėn e re tė dedikuar pėrshfrytėzuesit
afaristė,teknologjia procesorike IntelCentrino Pro po aplikon gjithnjėe
mė shumė mundėsi inovativedhe tė popullarizuara tėdesktop kompjuterėve
tė sotėmme teknologjinė procesorikeIntel vPro. Seksionet informatikedo
tė munden pa drojėtė manipulojnė me kompjuterėtdesktop dhe laptopdhe tė
merren me problemetmė tė shpeshta - rreziqet e sigurisė,shpenzimet,
menaxhiminme resurse - pa tela. Njėprej inovacioneve kyēe nė
platformėnIntel Centrino Pro -teknologjia Intel Active Management- u
mundėson laptopevetė klasit afarist, patela, manipulim, mbrojtje
dhepunė nga largėsia, me ēkarritet produktiviteti dhekursehen IT
resurse.Desktop kompjuterė mė tė vegjėl,mė tė qetė dhe mė tėbukur. -
Inteli mendon tėshfrytėzojė pėrparėsitėthemelore tė teknologjisė sė
remobile pėr prodhimin e desktopkompjuterėve mė tė vegjėldhe mė tė
qetė, poashtu edheme efikasė. Kompjuterėt e rinjdo tė mundėsojnė
reprodukimtė pastėr kristal tė audios,nėnsistem grafik mė efikasdhe
reprodukim mė tė mirė tėvideos, ndėrsa do tė ketė edhepėrkrahjen e
integruar pėrrrjetėzim pa tela (802.11n) dheteknologjinė Inte Turbo
Memory.Kur kompjuterėt e rinj tė jenėtė pajisur edhe meteknologjinė
procesorike IntelViiv, shfrytėzuesve tė laptopėvetė bazuar
nėteknologjinė Centrino Duo meprogramin Media Share do t'umundėsohet
shfletimi dhedownloadimi i fajllave multimedialėpėrmes rrjetit
shtėpiakpa tela. Shfrytėzuesit, tutje,do tė mund tė ruajnė pėrmbajtjetė
tilla nė laptopėt e tyre tėbazuar nė teknologjinė IntelCentrino Duo dhe
tė kėnaqenme pėrmbajtjet multimedialeedhe jashtė shtėpive tė tyre.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi