Porosia e komandantit tė muxhahidėve nė Ēeēeni, Hatabi djali

Shko poshtė

albmuslim Porosia e komandantit tė muxhahidėve nė Ēeēeni, Hatabi djali

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 03, 2007 5:44 pm

Kopje e shkruar nga incizimi i njė audio tė wasijjetit
tė ish komandantit tė muxhahidėve nė
Ēeēeni, Hatabi, djalit tė tij Salihut
kur i ka pasur vetėm tre muaj.
Porosia e komandantit tė muxhahidėve djalit tė
tij
Kėshillė ty o Salih, nga toka e xhihadit, Ēeēeni.
Historia e islamit nė faqet e veta nuk ka numėruar
vepra, pėrveē veprave tė atyre qė
kanė qenė tė sinqertė ndaj Allahut,
ata qė fjalėt e veta i kanė vepruar dhe kanė
qenė tė parėt nė vijėn e luftės.
Mė beso djali imė qė dėrhemi i ka blerė
adhuruesit e kėsaj bote, tė cilėt e adhurojnė
perėndimin.
I ka blerė me atė sepse punojnė pėr
tė fituar, pėr ta fituar pagėn e tyre, e
ajo qė ėshtė te Allahu -ėshtė mė
e mirė. Ashtu gjeneratė pas gjenerate kalojnė
nė vdekje ēdo ditė e jetės sė
tyre,e cila nuk ndryshon nga ajo e kafshėve- zgjohen
nė mėngjes, hanė mėngjes, shkojnė
nė punė, drekojnė, kthehen nė shtėpi,
darkojnė dhe flenė- pa kurrfarė qėllimi.
Mė beso o Salih, me tėrė aftėsitė
njerėzore qė mė janė dhėnė,
qėllimi i tyre i jetės ėshtė tė
fitojnė para dhe tė harxhojnė, ashtu qė
problemet e tyre kurrė nuk ndalen - probleme nė
punė, probleme me grua, me fėmijė, me shtėpi
dhe sapo e zgjedhin njė problem -lajmėrohet tjetri.
Ata i zgjedhin dhjet probleme, e lajmėrohen edhe njėzet
probleme tjera, jeta mbaron dhe problemet nuk ndalen.
Sot muslimanėt janė nė numėr tė
madh nė detalet e shoqėrisė - ka dijetar,
student, inxhinier, mjeshtėr, tregtar por numri ėshtė
i vogėl i atyre tė cilėt janė ushtarė
tė tewhidit dhe xhihadit. Populli mosbesimtarė
ėshtė frikacak, dhe i nevojitet vetėm goditja
e fundit qė ai tė pėrfundojė, me tė
cilėn Allahu e kish plotėsuar mirėsinė
e Tij mbi muslimanėt e sotshėm- nuk thashė
mbi tė Dėrguarin , salallahu' alejhi we selem,
sahabėve dhe atyre qė e kanė pasuar.
Do tė thotė si ėshtė e mundur qė
populli mė i varfėr nė tokė ta shkatėrron
zemrėn e Rusisė nė vetė Rusinė.
Sikur mos tė kisha qenė gjallė dhe ta shoh
atė popull nuk do tė kisha besuar se ėshtė
e vėrtet. Mė beso o Salih, mund ta zgjedhėsh
mėnyrėn e vdekjes, e Allahu e dinė mė
sė miri se ku dhe kur do tė ndodh ajo. Gjurmo
vdekjen, do tė vije jeta. Mbėshtetu nė Allahun
dhe beso Allahun sepse populli sot beson nė Allahun
por dyshojnė se Allahu ju sjell fitore. Ēdo
herė ėshtė i dyshimtė. Aeroplanėt
dhe tanket e armikut tė Allahut u kanė mbjell
frikė qysh prej luftės sė Gjirit Persik.
Pėr shkak tė luftės sė Gjirit Persik
populli e ka humbur shpresėn nė fitoren e muslimanėve
pasi qė e ka mbėrri pas fitores nė Afganistan
mbi sovjetėt. Dhuna e lindjes dhe perėndimit kanė
qenė tė poshtėruara me dhunėn e atyre
qė e kanė besuar Allahun, dhe kanė ardhur
nė vendet muslimane, ndėrsa roli i Gjirit Arab
ka qenė qė ta frikėsoj ummetin e Muhamedit
me Sadamin, i cili nuk u thye ashtu sikurse ushtria e tij.
Atėherė perėndimi ėshtė bėrė
sikurse bishė e cila i masakron muslimanėt dhe
ua merr tė mirat e muslimanėve, duke pėrfshi
edhe burimet natyrore,18 vite i shfrytėzojnė dhe
kjo ende vazhdon.
Salih, ti do tė jetosh vetė, tė vdeksh vetė
dhe do tė jesh i ringjallur vetė. Rruga ėshtė
e gjatė ndėrsa rrėsku i vogėl andaj
ngrite shkallėn tėnde te Allahu me frikė
dhe xhihad nė rrugėn e Allahut sepse ky ėshtė
fati i kėsaj bote dhe botės tjetėr. I dashuri
biri im ti je tash i vogėl por inshAllah ne ta kemi
hapur ty rrugėn dhe atyre sikurse ti, ju kemi pėrgatitur
dhe ju kemi mėsua atė ēka prindėrit
tanė nuk na kanė mėsuar. Andaj nė gjeneratėn
e juve ėshtė shpresa pėr ummet prandaj mė
sė pari mbėshtetemi nė Allahun, e pastaj
nė juve. Ėshtė fatkeqėsi atė ēka
do ta them i dashuri biri im e ajo ėshtė rinia
e kohės sė sodit qė janė robėr
tė shejtanit-TV-ve, muzikės, futbollit, automobilave…
Ke kujdes nga kėto qė vdekja jote mos tė
jetė e pavlerė, dhe kėrko nga Allahu qė
tė jep pėrfundim tė mirė. Me shehidllėk
mbėrrin nė shoqėrinė e tė pastėrve,
Pejgamberit, salallahu' alejhi we selem, sahabėve.
Shehidėt janė me pejgamberėt dhe me ata tė
sinqertit.
I dashuri djali imė, lute Allahun qė tė
vishė nė tokėn e xhihadit. Fisi yt i lindjes
ėshtė shkatėrruar edhe pse kanė luftuar
pėr fenė e tyre tė ndershėm, deri nė
fund. Gjysma e tyre ka shkuar nė luftė nė
mesin e tė cilėve edhe babai yt, ndėrsa gjysma
tjetėr gjendet nėpėr burgje, e njė pjesė
nėpėr varre: Shehid inshAllah. Ata kanė qenė
tė parėt qė e kanė kėrkuar sheriatin
nė Dagistan. Asnjėherė nuk do ta harroj kur
armiku i rrethoi nė tė katėr anėt, qytetet
e tyre ishin tė shkatėrruara. Nė atė
kohė iu kemi bashkangjitur ushtrisė sė tewhidit
duke kėrkuar fitore, nė atė kohė kemi
qenė dėshmitar tė atyre betejave ēfarė
unė nė jetėn time asnjėherė nuk
kam parė, dhe atėherė armikun e kemi godit
deri te kėmbėt.
Derisa ende ishe nė barkun e nėnės tėnde,
nė Ēeēeni aeroplanėt digjnin tokėn
dhe ēka ka nė tė. Falėndero Allahun
qė i ke dėgjuar fishkėllimat e plumbave dhe
eksplodimet nė barkun e nėnės derisa ajo
ka ikur prej njė vendi nė tjetrin.
I dashuri im mos u jep pas ėndrrave pėr njė
jetė luksoze, nė fat dhe qetėsi, sepse do
tė bart era e jetės sė mosbesimtarėve.
Shko hapave tė babait tėnd dhe zgjedhe jetėn
e ndershme dhe tė krenarisė, para se tė jesh
i futur nė burgjet e mosbesimtarėve dhe para se
shokėt e babait tėnd dhe ata qė janė
me ta tė jenė tė burgosur, e ti tė mos
jesh larg tyre dhe as ma i mirė se ata. Sjell atė
vendim tė rėndėsishėm nė jetėn
tėnde dhe mbaju asaj, beso nė fitoren e Allahut,
mos e dėgjo as atė e as ate dhe mos pyet shumė.
Dhe kėrko dije e mėsoje pėrmendėsh librin
e Allahut derisa je ende i vogėl, dhe pastaj pėrgatitu
dhe shko nė xhihad nė rrugėn e Allahut.
Biri imė nuk e di a do tė jemi bashkė nė
luftė - ti si komandantė, e unė si ushtarė
i ushtrisė tėnde, duke u dhėnė tė
pinė tė tharėve dhe duke ua lidhur plagėt,
apo ti do tė jesh vetėm e unė nė varr.
Kjo ėshtė kėshillė e luftėtarit
udhėheqėsit tė tij - mu bėj djalė
i cili ėshtė kėmbėngulės nė
vepra tė mira, i drejtė dhe i ndershėm.
O Salih, bėn dua Allahut pėr mua, sepse kjo ėshtė
njėra prej veprave, ashtu siē ka thėnė
Pejgamberi sallallahu `alejhi we selem, e cila nuk ndalet
me vdekjen e njeriut.

E lus Allahun qė tė mbroj dhe ta ndihmoj kėtė
fe nė ēdo vend, qė tė qoj rriskė
nga rrėsket e pandalshme tė Tij, qė mos tė
lejoj qė tė nėnēmojnė dhe te
dhuroj shehadet i cili ėshtė plotėsisht nė
emėr tė Allahut tė Lartė, tė bėhesh
shefatgji nė Ditėn e Gjykimit babait dhe nėnės
tėnde tė varfėr. Allahu ta shtoftė krenarinė
tėnde dhe forcėn kundėr mosbesimtarėve.
Allahu ėshtė mė i madhi!

Babai yt, Hattabi.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi