Pėrfundim

Shko poshtė

albmuslim Pėrfundim

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 11:12 am

Pėrse nuk udhėtojnė nė tokė qė tė
shohin si ishte pėrfundimi i popujve para tyre? Ata
ishin mė tė fuqishėm, punuan tokėn dhe ndėrtuan nė
tė mė shumė se ē'kanė bėrė kėta (idhujtarėt e Mekės).
Atyre u erdhėn tė dėrguarit e tyre me argumente tė
qarta. Sigurisht qė nuk ishte Allahu Ai qė u bėri
atyre padrejtėsi, por ata i bėnė padrejtėsi vetvetes.


(Er-Rum: 9)
Tė gjithė popujt qė kemi shqyrtuar deri tani kishin disa
cilėsi tė pėrbashkėta. Ata vepronin kundėr ligjeve tė Allahut,
adhuronin zota tė tjerė, silleshin nė mėnyrė arrogante,
merrnin nė mėnyrė tė padrejtė pronėn e tjetrit, ishin tė
prirė pėr shthurje seksuale dhe paturpėsi. Njė veēori tjetėr
tė ngjashme qė ata kishin ishte shtypja dhe padrejtėsia
qė ushtronin ndaj atyre pak besimtarėve qė jetonin pranė
tyre.
Qėllimi i paralajmėrimeve nė Kuran sigurisht qė nuk ėshtė
thjesht njohja e historive tė profetėve dhe popujve tė tyre,
por dhėnia e njė "shembulli" pėr tė gjithė njerėzit:

A nuk shėrben si udhėzim pėr ta (qė tė dinė)
se sa shumė breza kemi shkatėrruar mė parė, nėpėr vendbanimet
e tė cilėve ata kalojnė? Me tė vėrtetė qė kėtu ka argumente
tė qarta pėr njerėzit me arsye tė shėndoshė. (Ta Ha: 128)
Nė qoftė se ne i konsiderojmė tė gjitha kėto histori si
"shembuj", atėherė mund tė vėrejmė se disa pjesė tė shoqėrisė
sonė nuk janė mė mirė, pėrsa i pėrket degjenerimit dhe tejkalimit
tė kufijve se popujt qė u shkatėrruan, siē u tregua mė sipėr.
Veēanėrisht, njė grup i rėndėsishėm i "shtresės drejtuese
tė shoqėrisė" - tė cilėt quhen ndryshe dhe "shtresa e lartė"-
nuk janė shumė ndryshe nga njerėzit e zhdukur, pėr tė cilėt
kemi folur deri tani. Shumė prej tyre nuk hezitojnė tė shfaqin
tė gjitha format e armiqėsisė ndaj besimtarėve.
Pjesa mė e madhe e shoqėrive nė ditėt tona kanė njė numėr
tė lartė homoseksualėsh, gjė qė na kujton menjėherė popullin
e Lutit. Homoseksualėt marrin pjesė nė mbrėmje seksuale
me "njerėzit udhėheqės tė shoqėrisė" dhe ekspozojnė tė gjitha
llojet e shthurjeve, duke ua kaluar edhe vetė njerėzve tė
Sodomit dhe Gomorrės. Veēanėrisht disa grupe prej tyre,
tė cilat banojnė nė qytetet mė tė mėdha tė botės, kanė shkuar
edhe mė tutje se ata tė Pompeit.
Tė gjitha shoqėritė qė ne kemi shqyrtuar janė ndėshkuar
nėpėrmjet fatkeqėsive tė ndryshme, si shembje toke, stuhi,
pėrmbytje etj. Po ashtu, shoqėritė qė humbin rrugėn dhe
guxojnė tė bėjnė tė njėjtat gabime tė popujve tė kaluar
mund tė ndėshkohen nė tė njėjtėn mėnyrė.
Nuk duhet harruar se Allahu mund tė ndėshkojė kė tė dojė
dhe kur tė dojė, ashtu siē mund ta lėrė dikė tė vazhdojė
tė jetojė nė mohim e mendjemadhėsie dhe ta ndėshkojė nė
botėn tjetėr:

� disa prej tyre Ne i ndėshkuam me njė erė
tė fuqishme me shi gurėsh, disa tė tjerė i ndėshkuam me
njė britmė tė fuqishme, disa tė tjerė Ne bėmė qė t'i pėrpijė
toka, disa tė tjerė Ne i fundosėm dhe i pėrmbytėm. Nuk ishte
Allahu Ai qė u bėri padrejtėsi atyre, por ata i bėnė padrejtėsi
vetvetes. (El-Ankebut: 40)
Kurani gjithashtu tregon pėr njė besimtar, i cili ishte
nga familja e faraonit dhe jetoi gjatė periudhės sė Musait,
por nuk e shprehu hapur besimin e tij. Ai i tha popullit
tė tij:

"O njerėzit e mi! Unė kam frikė se do tė
pėsoni fatin e popujve tė mėparshėm.

Fatin e popullit tė Nuhut, Adit, Themudit dhe atyre qė erdhėn
mė pas. Allahu nuk dėshiron t'u bėjė padrejtėsi robėrve
tė Tij.

O njerėzit e mi! Unė kam frikė pėr ju ditėn e thirrjes sė
pėrbashkėt.

Ditėn kur do tė ikni tė frikėsuar, duke mos pasur asnjė
mbrojtės prej dėnimit tė Allahut. Atė qė Allahu e lė nė
humbje nuk ka se kush ta ndihmojė." (Gafir: 30 - 33)
Tė gjithė profetėt u folėn popujve tė tyre pėr Ditėn e
Gjykimit dhe i paralajmėruan pėr ndėshkimin e dhimbshėm
tė Allahut. Tė njėjtėn gjė bėri edhe ky besimtar, i cili
e fshehu besimin e tij. Tė gjithė profetėt dhe lajmėtarėt
e kaluan jetėn e tyre duke u shpjeguar e mėsuar kėto ēėshtje
popujve tė tyre. Por shumė shpesh, njerėzit i akuzonin profetėt
si gėnjeshtarė, shpifės e tė ēmendur, ndaj dhe vazhdonin
praktikimin e veprave tė tyre tė shėmtuara, pa menduar dhe
pa u frikėsuar nga paralajmėrimet e profetėve. Madje disa
prej tyre shkuan aq larg sa u pėrpoqėn t'i vrasin e t'i
dėbojnė besimtarėt. Nė tė shumtėn e rasteve, numri i besimtarėve
qė ndiqnin profetėt ishte shumė i vogėl. Kėta besimtarė
tė paktė ishin njerėzit e vetėm qė shpėtonin nga ndėshkimi
sė bashku me profetėt e tyre.
Megjithėse kanė kaluar mijėra vjet dhe kanė ndryshuar vendet,
zakonet, teknologjitė dhe qytetėrimet, akoma nuk kanė ndryshuar
shumė gjėra nė strukturat sociale tė shumė popujve tė shthurur
e mohues. Siē e theksuam mė lart, njė pjesė e caktuar e
shoqėrisė nė tė cilėn ne jetojmė, i ka tė gjitha cilėsitė
e ndyra tė popujve tė pėrshkruar nė Kuran. Ashtu si Themudi,
i cili bėnte hile nė tregėti, edhe sot njė numėr i madh
njerėzish qė merren me tregėti e fitojnė pasurinė e tyre
duke mashtruar, gėnjyer apo duke u bėrė hile tė tjerėve.
Sot nė botė ekziston njė komunitet homoseksualėsh, i cili
mbrohet ligjėrisht nga ligjet e sotme tė shteteve tė "pėrparuara"
dhe nuk bie aspak poshtė pėr nga ndyrėsitė dhe gjėrat e
neveritshme kur krahasohet me popullin e Lutit. Gjithashtu,
njė pjesė shumė e madhe e shoqėrisė pėrbėhet nga njerėz
mosmirėnjohės dhe rebelė, si sebeinėt, nga njerėz jofalenderues
pėr pasurinė dhe forcėn e tyre, si populli i Iramit, nga
njerėz arrogantė qė fyejnė besimtarėt, si populli i Nuhut.
Kėto janė shenja shumė domethėnėse.
Ne duhet tė ngulisim nė mendje se pėrparimi ushtarak, ekonomik,
shkencor apo industrial nuk mund t'i ndihmojė nė asnjė mėnyrė
njerėzit mohues, arrogantė e mosmirėnjohės prej ndėshkimit
tė Allahut.

O njerėz!

Merrni mėsim nga popujt qė u shkatėrruan para jush dhe mos
u bėni mohues. Kini frikė Allahun dhe bindjuni Atij qė t'i
shpėtoni dėnimit. Mos harroni se ndėshkimi i Allahut ėshtė
shumė i ashpėr.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi