Shpėrlarja e gojės me vaj

Shko poshtė

albmuslim Shpėrlarja e gojės me vaj

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 12, 2007 11:38 am

(Pastrimi i helmimit nė mėnyrė natyrore)Njė ilaē shumė i lehtė dhe efikas qėmoti i harruar nė trojet tona, por
i pėrdorur qė nga lashtėsia nė vendet Arabe dhe nė vende tė tjera.

Pėr fillim vetėm disa pika tjera nė aspekt tė shėndetit. Shumė pak
njerėz janė tė vetėdijshėm se ēka do tė thotė shėndeti nė trupin tonė.


Gjithashtu me rritjen e zhvillimit nė sfera
tė ndryshme tė prodhimit dhe arritjes, industrializimit, largimi nga
natyra dhe mbyllja nėpėr vende tė ngushta pa oksigjen tė pastėr,
ushqimi i pregaditur me lloj-lloj komponente tė dėmshme etj.

Pra, nga ndotja e ambientit edhe mė tepėr shtohet rreziku qė tė jemi tė
ekspozuar helmimeve tė ndryshme qė nė fillim as qė janė tė dukshme.
Mirėpo, nėse ndalemi dhe mendojmė se sa do tė shtohet kjo sasi me
kalimin e kohės, atėherė lirisht mund tė themi se secili prej nesh
ėshtė i ndotur nga pasojat e helmit qė sot me dozė tė madhe gjindet
ēdokund, edhe para PC-sė time.
Librat qė i
kam lexuar me ndihmėn e All-llahut [xhel-le she'nuhu] shkruhet se ka
metoda shumė tė thjeshta pėr largimin e helmit nga trupi i njeriut.
Njėra metodė shumė efikase ėshtė edhe shpėrlarja e gojės me vaj
luledielli, kurse nė tjetrėn thuhet me vaj ulliri. Edhe nga aspektet
fetare kemi porosinė e tė Dashurit tonė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem], i cili ka thėnė: “Aq shpesh mė ka kėshilluar Xhibrili
alejhi selam pėr Misvakun dhe po tė mos ishte si mundim pėr ymetin tim
do tė bėhej obligim larja e dhėmbėve para ēdo Namazi nga dobia e madhe
qė del nga kjo”. Kurse nga medicina dihet se tė gjitha gjėndrat
gjinden nė gojė. Por, edhe shumė sėmundje munden tė diagnistifikohen
vetėm me tė ēelurit e gojės, pamjes, erės e sidomos me ngjyrėn dhe
ndryshimin e gjuhės etj.
Shpėrlarja e gojės me Vaj- shėron shumė sėmundje

Pra, kjo metodė ka qenė dhe ėshtė Inshall-llah njė metodė qė pėrdoret
sot edhe kėsaj dite nė vendet arabe. Por, nė botė ėshtė bėrė e njohur
nga mjeku rus Dr. F. Karach nė njė Kongres tė Bakteriologėve dhe
Onkologėve.
Nuk do tė ndalem tė numėroj tė
gjitha sėmundjet qė mund tė shėrohen nė kėtė mėnyrė pasiqė ka shumė
sėmundje, por si pėr fillim vetėm ato kryesoret: Bronhitet, Sinuset ,
Infektionet gripale, gjithė problemet me shqisat e tjera nė kokė,( sy,
hundė, shije, aromė, veshė). Ekcemet nė lėkurė, sėmundjet e mushkėrive,
shpėnetkės, mėlēisė, sėmundjet e pėrgjithshme te femrat, mundimet e
zemrės, kokėdhimbja, sėmundjet nervore, tė veshkėve, Thrombozat,
problemet nė aparatin e tretjes, lodhja- rraskapitja, Rheuma,
koncetrimi i dobėt, depresioni, pagjumėsia, dhimbjet e dhėmbėve dhe nė
pėrgjithėsi pėr pėrmirėsimin e shėndetit dhe imunitetit ndaj sėmundjeve.

Por, edhe nėse nuk kemi asnjė sėmundje nga tė pėrmendurat atėherė duhet
tė themi Elhamdulilah All-llahut [xhel-le she'nuhu] por gjithsesi
pėrdoreni se efektet do tė jenė: forcimi i trupit, rritet imuniteti i
trupit, dhėmbėt forcohen, ndalen gjakderdhjet nga mishi i dhėmbėve dhe
vėrehet se pas njė kohe tė shkurtė tė pėrdorimit dhėmbėt zbardhohen (
edhe vetėm kjo do tė mjaftonte).
Mėnyra e pėrdorimit

Mėnyra ėshtė shumė e thjeshtė: Mirret njė lugė ushqimi Vaj luledielli
ose Vaj ulliri, mvaret ēka preferoni dhe mundeni tė gjeni. Nė fillim
ėshtė pėr ēdokend pak e rėndė paramendimi se duhet mbajtur Vaji nė gojė
por me kohė largohet ai mundim. E nėse keni problem nė fillim ju
preferoj marrjen e njė luge tė kafes me Vaj. Mė sė miri nė mėngjes
para se tė lani dhėmbėt dhe para se tė hani diēka (nė bark tė zbrazėt)
dhe me kėtė Vaj e shpėrlani gojėn pėr 10-15 Minuta.

Nėse kjo kohė paraqet problem pėr juve nė faljen e Namazit tė mėngjesit
atėherė mundet kėte tė veproni edhe mė vonė p.sh. para ngrėnies sė
drekės apo para darke. Nėse keni proteza tė dhėmbėve ato duhet tė hiqen
sipas mundėsive.
Mėnyra ėshtė sikur
gar-gara gjatė Abdesit, pra vaji lėvizet nė gojė tė mbyllur dhe pastaj
pėshtyhet. Atėherė do tė vėreni se vaji ka marr njė ngjyrė tė bardhė
apo bėhet sikur qumshti. Aty, po tė mirret kjo nėn mikroskop gjinden
tė gjitha bakteriet- shkaktarėt e sėmundjeve. Pėr atė shkak edhe kujdes
gjatė hudhjes nė vende ku nuk duhet, mė sė miri ėshtė tė hudhim kėtė nė
vendet e mbeturinave ose nė WC. Pastaj lahen dhėmbėt mirė me ujė tė
vokėt, brushė dhe pastė tė dhėmbėve se ende aty ka bakterie qė kanė
mbetur. Nėse edhe me pak Vaj nuk mundeni tė bėni shpėrlarjen e gojės
atėherė lani sė paku me ujė tė pastėrt para ēdo Namazi nė kohėzgjatje
prej 3 Minutave (5x3=15 Minuta).
Siē
shihet prapseprapė vijmė deri te urdhėri qė All-llahu [xhel-le
she'nuhu] e ka bėrė obligim pėr ne Abdesin; Namazin pra me tė vėrtetė
vetėm pėr tė mirėn tonė. “I Lartėsuar qoftė All-llahu xh.sh mė i Miri Krijues”.

Para se tė pėrfundoj, tė them se edhe kohėzgjatja e pėrdorimit tė kėsaj
metode duhet tė jetė mė e gjatė, mvarsisht nga sėmundja qė lėngoni. Nė
libėr thuhet minimum 2 jave deri nė njė vit kur kemi sėmundje tė rėnda.
Pastaj nė fillim mundet edhe tė reagoni me keqėsim tė gjendjes, nga kjo
shihet se metoda e kurimit ka ndikim. Mirėpo, prapseprapė ju edhe vetė
do tė vendosni se a dėshironi tė vazhdoni apo jo mė tutje. Kjo nuk
ėshtė garancė e sigurtė por njė metodė qė ėshtė pėrdorur dhe ende
pėrdoret me shumė efikasitet.
Ju referoj
nėse dėshironi mė gjerėsisht atėherė tė lexoni pėr kėtė metodė mė tepėr
pasi se ka nė gjuhė tė ndryshme nėpėr faqet e internetit. Librat qė i
kam pėrdorur janė nė gjuhė gjermane:
1. Orėt e mirėqenies nga 1001 Natė ( Shėndeti dhe mirėqenia nga Orienti).
2. I shėndetshėm dhe i fortė me pėrtypjen e Vajit (Rruga efikase pėr shėndet mė tė mirė pa kundėrefekte).

Nė libėr ka shumė tė dhėna pėr pacientėt e shėruar, por ne si musliman
e dimė se ēdo e mirė vjen dhe ėshtė nė Dorė tė All-llahut xh.sh. e
sikur secilės metode tė shėrimit t’i vihet edhe Lutja e sinqertė
atėherė shėrimi ėshtė edhe mė i shpejtė dhe mė efikas. Sepse vetėm
All-llahu ėshtė Esh-Shafij- Gjithėshėruesi, El-Muxhib – Lutjepranuesi.

E lus All-llahut [azze ve xhel-le] qė tė mė falė gabimet e mija gjatė
shkrimit, nėse e kam qėlluar ėshtė prej All-llahut xh.sh. dhe vetėm Ate
e falėmnderoj e nėse kam gabuar atėherė dihet se nga rrjedh kjo.

Lutja jonė e fundit: Falemnderimi i takon All-llahut, Zotit tė gjitha
botėrave, bekimet dhe pėrshėndjet tona qofshin mbi zotėriun e tė gjithė
tė dėrguarve, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] mbi tė gjithė
tė dėrguarit dhe mbi tė gjitė besimtarėt, duke iu lutur All-llahut tė
Lartėmadhėruar qė ta pranojė kėtė vepėr qė ėshtė thjesht pėr hirė tė
All-llahut [xhel-le she'nuhu] duke shpresuar nė dhuntitė, faljen dhe nė
mbrojtjen Tij nė Ditėn e Gjykimit.

Pėrgatiti:
Suzana Hasani
21 Prill 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi