Shqiptarėt njė hap pėrpara nė betejėn virtuale me serbėt

Shko poshtė

albmuslim Shqiptarėt njė hap pėrpara nė betejėn virtuale me serbėt

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 05, 2007 2:50 pm

“DTM” thot se faqet ballkanase tė internetit janė shumė tė dobėta pėrsa u pėrket elementeve tė sigurisė


Serbė e shqiptarė janė hedhur sė fundi nė njė betejė te re mes tyre.
Kėsaj radhe, nuk nevojiten kallashnikovė e raketa, por mjeshtri nė
teknologjinė e internetit. Nė Uashington, Londėr, Tiranė apo Prishtinė
mund tė jesh gjithnjė njė ushtar efektiv. Gradat ia vė vetė vetes.
Objektivi i goditjes zgjidhet nė bazė tė rėndėsisė sė tij strategjike,
mbrojtjes qė e rrethon dhe numrit tė vizitorėve. Vetėm pak ditė mė
parė, nė njė faqe interneti me bazė nė Tiranė, njė numėr fyerjesh dhe
parullash antishqiptare vėrshonin qė nė hapje tė saj. Hakerėt serbė
kishin mundur ta sulmonin faqen shqiptare duke e nxjerrė atė jashtė
loje pėr njė periudhė kohe. Por, shqiptarėt nuk protestuan. Ata
thjeshtė u hakėmorėn. Menjėherė mė pas, nė faqen e internetit tė kishės
ortodokse serbe nė Kosovė, vizitorėt i pėrshėndeste parulla: “Kosova e
pavarur”.

Vetėm gjatė muajit tė fundit, rreth dhjetė faqe shqiptare nė internet
janė penetruar nga hakerat serbė, por shqiptarėt janė hakmarrė
dhjetėfish. Mbi njėqind faqe serbe kanė provuar sulmet e nacionalistėve
shqiptarė. Njė raport njė me dhjetė! Jo keq! Tamam siē na kanė
porositur gjithnjė oficerėt shqiptarė nė ditėt e Luftės sė Ftohtė. Nė
njė beteje tė mundėshme, raporti i humbjeve duhej tė ishte tė paktėn
njė me dhjetė nė disfavor tė armiqve!


Njė betejė e ashpėr hakerash ilegalė ėshtė zhvilluar gjatė
ditėve tė fundit tė dhjetorit edhe midis kroatėve dhe serbėve. Beteja u
ashpėrsua aq shumė sa njė basketbollisti tė njohur serb me ide
nacionaliste i`u refuzua hyrja nė Kroaci. Kroatėt i bėnė tė qarta
qėllimet e tyre nėpėrmjet njė mesazhi qė transmetuan mė parė duke thyer
e bombarduar me mesazhe faqen e internetit tė televizionit mė tė madh
privat nė Serbi, “Pink”. Hakerat postuan nė faqen serbe mesazhin,
“Pėrshėndetje Serbisė sė Madhe” tė shoqėruar me flamurin kroat dhe
stemėn e Republikės kroate. Serbėt u hakėmorėn duke thyer faqen zyrtare
tė kampiones sė botės nė ski, kroates Janica Kosteliē me mesazhin,
“Pėrshėndetje Kroacisė” pėrkrah fotografisė sė ekipit pėrfaqėsues serb.
Gjatė dy javėve tė para tė janarit, mė shumė se 80 faqe interneti nga
tė dya palėt kanė pėsuar ndėrhyrje dhe dėme nga hakerat rivalė.


Njė haker serb me pseudonimin “Acid Cookie” u shpreh pėr njė radio
lokale se nuk e bėnte kėtė ndėrhyrje pėr qėllime nacionaliste por
thjeshtė pėr tė demonstruar aftėsitė e tij. “Pėr mua nuk ka rėndėsi
nėse ndėrhyj nė faqe shqiptare, kroate apo edhe serbe, mjaft qė u
tregoj atyre se unė i kam nė dorė”. Njė tjetėr i njohur me pseudonimin
“DTM” thot se faqet ballkanase tė internetit janė shumė tė dobėta pėrsa
u pėrket elementeve tė sigurisė.


Njė betejė e ashpėr bo zhvillohet edhe nėpėrmjet forumeve on-line tė
faqeve tė tilla si “B92” ku shqiptarė e serbė debatojnė me tone shumė
tė ashpra rreth pavarėsisė sė Kosovės. Edhe kėtu, sipas analistėve,
shqiptarėt po fitojnė terren. Njė tregues real i njė rezultati paraprak
tė kėsaj beteje virtuale ishte edhe sondazhi i ditėve tė fundit nė
Serbi ku mbi 30% e serbėve i kishte humbur shpresat se Kosova mund tė
kthehet ndonjėherė sėrish nėn sovranitetin serb.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi