Somalia dhe gjėndja e muslimanėve atje

Shko poshtė

albmuslim Somalia dhe gjėndja e muslimanėve atje

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:19 pm


Sado qė tė flasė njėriu e sado qė shkruaj prapseprap gjuha nuk ka fuqi
t'i shpreh fjalėt e as lapsi tė shėnojė sqarimet. Tragjeditė e shumta
dhe dhimjet e thella e bėjnė njeriun tė pafuqishėm ta shprehė atė qė e
vret nė gjoksin e tij, t'i shpaloj ndenjat dhe emocionet e tija.Nė emėr tė Allahu dhe Atė e falėnderoj.
Salavatėt dhe selamet ia dėrgoj tė Dėrguarit tė Allahut, Muhamedit
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem], familjes dhe shokėve tė tij. Dėshmoj
se nuk zot qė meriton tė adhurohet pėrveē All-llahut [subhanehu ve
teala] dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė rob dhe i dėrguari i Tij.
Nė vijim:

Tmerri dhe vuajtjet nuk ndalėn vetėm tek dhuna qė ushtrohet mbi kėtė
popull. Por, mė tėpėr tė bėn tė vuash kurthat e tradhėtarėve dhe
frikacakėve. Tragjėdia e Somalisė nuk ka lindur sot, ajo ėshtė dukur
shumė herėt mė parė. Synimi i sė cilės ėshtė asimilimi total i vėndeve
islame, si Afganistanit, Irakut, Kishmirit, Ēeēenisė, Palestinės,
Libisė dhe vendeve tė tjera.
Dhunėn qė po ushtron agresori
kryqtar, dredhak dhe i ndytė nė Somali sot, ėshtė pėrseritje e asaj qė
iu ėshtė bėrė muhaxhirėve tė parė, bijve mė tė zgjedhur tė islamit. E
pėrseri sot shfaqet kjo kryqėzatė e ndytė pėr ta mposhtur islamin dhe
luftuar besimtarėt.
Edhe mė herėt ėshtė dukur kjo kryqėzatė
nga ana e ushtarėve Italian, Britaniez, Francez qė bashkupunuan me tė
krishterėt etopian, tė cilėt ushtruan dhunėn nė mėnyrat dhe format mė
brutale. Vranė banorė, ndanė vendet nė pjesė qė t'i dobėsojnė ata e tė
dominojė krishtėrimi, tė ngritet flamuri kryqtar e t'i shėndrrojnė
muslimanėt nė adhurues tė kryqit. Derisa emperatori etiopian Hila
Silasi nė fund tė shekullit tė 19-tė supozoi se tokat qė janė tė
banuara nga somalezėt janė pronė e Etiopisė.
Nuk u ndalėn
asnjėherė sulmet etiopjane duke i luftuar muslimanėt edhe pasi qė morėn
pamvarsinė. Pas katėr vitėve pamvarsi etiopia ngrehu luftė pėrseri
kundėr Somalisė duke pasur mbeshtetje edhe nga Amerika. Pėrendimi
refuzoi qė t'i ofrojnė ndihma popullit somalez e aq mė pak qė tė marrin
qėndrim kundėr Etiopisė. Por, edhe muslimanėt tė shtangur, hiē nuk u
preokupuan. Madje, disa vende si Libia dhe Jemeni zgjatėn dorėn pėr t'i
mbeshtetur etiopjanėt kundėr vėllezėrve tė tyre muslimanė-somalez.

Nuk u ndalėn asnjėherė duke e luftuar kėtė popull musliman. Nė vitin
1960 Somalia u pamvarėsua nga okupatori italian dhe britanez,
mėgjithatė nė kėtė vend gjykohej me ligjė tė demokracisė, duke pasuar
ēthurjet e okupatorit.
Deri nė vitin 1967 Somalia ishte nėn
udhėheqjen e Adem Abdullah Othmanit derisa u bėnė zgjedhjet pushtetare
ku dhe udhėheqja kaloi tek Abdurreshid Ali Shermarikij derisa u vra nė
vitin 1969. Pastaj pushtetin e mori Sejad Beri deri nė vitin 1991, ku
gjukoi me kushtetutė ushtarake.

Ky tiran solli urinė, varfėrinė, mjerimin dhe vuajtjet e kėtij populli.
I hekurosi ata me zjarrė dhe hekur. Xhelatėt e tij nuk u luhatėn as pėr
njė moment qė tė pėrdorin format mė tė mundimshem tė shtypjes dhe
shkatėrrimit. Punuan dhe bėnė plane pėr ta ndėrruar ēdo sistem tė jetės
nė Somali. Ēėshtja nuk mori fund vetėm me luftimin e Islamit, e as me
talljen dhe nėnēmimin me Pejgamberin e Islamit. Por, sulmuan vlerat,
etiken dhe moralin njerėzor saqė alkooli u bė artikulli mė i importuar
dhe i pėrhapur.
U mbyllėn tė gjitha qėndrat edukative pėr
mėsimin e gjuhės arabe. U zėvėndesua gjuha arabe me shkronjat latine
dhe ajo u bė gjuhė zyrtare nė vėnd tė gjuhės arabe, duke shkelur dhe
cenuar parimet islame dhe ringjalljėn dhe aplikimin e skicave tė
okupatorit.
Qė nga ajo kohė somalezėt jetuan nėn dhunėn e
udhėheqėsve tė luftės deri nė kėtė vit, ku u miratua ligji islam pėr ta
aplikuar sheriatin e Allahut [subhanehu ve teala] dhe punoi e veproi
pėr paqėn dhe sigurin e vendit dhe banorėve.
Ky ishte njė pėrshkrim i shkurtėr i gjėndjes sė Somalisė qė nga pamvarsia e saj e deri mė sot.

Mirėpo, armiqt e Islamit asnjėherė nuk u ndalėn pėr ta mposhtur kėtė
din. Sa herė qė shohin shkelqimet e disa rrezeve pėr formimin e shtetit
islam hidhėn me kėmbė e duar pėr ta shuar e ta fikur nė rrėnjė kėtė
shkėndi. Lėshohen tek ajo rreze siē lėshohėn egėrsirat nė gjahun e
tyre. Kjo ėshtė e njohur se nuk ėshtė vetėm Somalia qė e shijon kėtė
armiqėsi. Kėtė e shijuan tė gjitha vendet e besimtarėve qė nga shfaqja
e pejgamberllekut tė Muhamed Mustafasė [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].

Sigurisht se All-llahu ēdo herė ka caktuar pėr kėtė din pėrsona dhe
burra qė ta ngrisin fitorėn e Islamit. Patjetėr, e vėrteta duhet tė
triumfojė sado qė tė rritet padrejtėsia dhe shtohėn zullumqarėt.
Historia dėshmon pėr betejat triumfuse islame dhe muslimanėt qė dolėn
pėrballė pritave dhe kurthave tė armiqėve. Por, a mjafton qė tė
mburremi, edhe pse kemi tė drejtė, me historinė e kaluar e tė jemi
indeferent dhe gjakftoftė pėrballė asaj qė po ndodhė nė ummet kėto
vitet e fundit?
Kur do tė pėrfitojė ky ummet nga historia e
tij e kaluar apo i duhet tė pajtohet me mjerimin dhe nėnēmimin duke u
krenaruar me disa tregime tė shkuara? Apo gjėndja jonė ėshtė si
shėmbulli i fjalės sė njė poeti:
Nėsė lavdėrohesh me nderin e baballarėve tė tu
Tė thojmė: Ashtu ėshtė, por bij tė kėqij kanė trashėgu

E vetmja krenari ėshtė qėndrimi stoik pėr largimin e zullumit nga besimtarėt.

Ajo qė po ndodh sot nė Somali ėshtė seri e luftės ndėrmjet qafirave dhe
muslimanėve. Pasiqė All-llau ia dha kėtij vendi njė burrė qė t'i
udhėheqė ata me Librin e All-llahut [subhanehu ve teala] dhe Sunnetin e
Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], u ēuan dhe i gjuajtėn
shtizat tė gjithė nė njė shėnjestėr, pėr ta mposhtur dhe rrėzuar. Kurse
bota islame vetėm vėshtron dhe nuk kthen vėmendjen sikur kjo ēėshtje
nuk e preokupon! S'ka dyshim se pėrgjegjėsia pėr ta shpetuar Somalinė
ėshtė pėrgjegjėsi islame. Nuk ėshtė vetėm pėr disa e jo pėr tė tjerėt.
Somalia ėshtė pjesė nga ummeti islam, qė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] e pėrgjasoi si njė trup.
Ka thėnė Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Shėmbulli i muslimanėve nė dashurinė
reciproke dhe mėshirėn mes tyre ėshtė si shėmbulli i njė organi trupor;
nėse njė pjesė vuan i gjithė trupi e ndien shqetėsimin dhe dhimjen."

Tash sa vite populli somalez shijon varfėrinė, urinė dhe vrasjet dhe
kėtė gjė muslimanėt e dinė shumė mirė, shikojnė dhe dėgjojnė pėrēdo
ditė pėr ketė dhe pas kėsaj armiku i tyre fuqizohet dhe shtohet kurse
somalezėt dobėsohen dhe poshtėrohen.
Pse vallė, bota islame
qėndron duarkryq, sikur tė paralizuar. Ata na ēuan thirrje dhe lartė
lėshuan zė: "Na ndimoni o vėllezėr islam!"
Ta dijmė, All-llahu na ka bėrė obligim qė t'u dalim nė ndihmė.
Thotė All-llahu i Madhėruar:
وَإِنِ اسْتَنصَرُوكُمْ فِي الدِّينِ فَعَلَيْكُمُ النَّصْر

"E nėse ata kėrkojnė ndihmė prej jush pėr ēėshtjen e fesė, atėherė jeni tė obliguar t'u ndihmoni..." [El-Enfalė, 72]

Atėherė kur banorėt somalez po vdesin urie, shtetėt islame ndertojnė
pista skijimi, qė njėra kushton qindra mijėra dollar, shpėnzojnė pėr
defrime dhe komoditete. Ato qė hudhėn nga mbeturin e ushqimit qė mbesin
nga festat apo manifestimet e tyre mjafton pėr ta shuar urinė e
banorėve somalez. Ne e dijmė shumė mirė se shteti musliman fqinj ėshtė
nga shtetėt mė tė pasura nė botė. Pse atėherė ata tė vuajnė nga uria?!

Mė e ēuditshmja e ēudirave ėshtė se nė kėtė ummet ka disa tė
ashtuquajtur, thirrėsa tė fese dhe dijetarė tė muslimanėve, tė cilėt ia
ngulitėn thikėn nė asht dhe nė damarėt mė tė hollė kėtij ummeti duke
qėne tė mbuluar nė gjumin mė tė thellė. E nėse dikush nga ata zgjohet
dhe flet, ėshtė pėr tu thanė: ah sikur tė heshtte e mos tė flitte.

Nė vend qė t'i ndihmojnė muslimanėt e pafuqishėm, ata i sulmojnė me
shigjetė tė helmuar, qė mė kėtė vetėm armiqt e fesė i ndihmojnė.
Herė duke u thėnė "levizje e vėrbuar", herė "havarixh", herė "rrebela" e pastaj dhe "terrorista".
Nėse kėta emra ua drejtuat muslimanėve, atėherė ē'mbeti pėr armiqt tuaj, armiqt e Islamit?!

Pėr t'i ndihmuar vėllezėrve ka mundėsi secili, dijetarėt nga kėndi i
tyre, kryetarėt nga pozita e tyre, thirrėsat nga mimberėt e tyre dhe
xhėmatėt nga mundėsitė e tyre. Secili tė kontribojė aq sa ka mundėsi.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيز

"E Allahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues." [El-Haxh, 40]
Gjithashtu thotė:
وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ

"Ne e kemi shėnuar nė Zebur pas shėnimit (nė Levhi Mahfudh) se me tė vėrtetė tokėn do ta trashėgojnė robtė e Mij tė mirė." [El-Enbija, 105]

Shkroi:
Ahmed Bevadi
Pėrktheu:
Ankebut.com
26 Janar 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi