Vlera e kohės nė jetėn e muslimanit --1--

Shko poshtė

albmuslim Vlera e kohės nė jetėn e muslimanit --1--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:04 pm

Koha ėshtė jeta e besimtarit dhe nė bazė tė
shfrytėzimit tė kohės gjykohet para Allahut. Ai qė e shfrytėzon kohėn
nė punė tė mira, ai besimtar ėshtė i lumtur nė kėtė botė dhe nė botėn
tjetėr, ndėrsa ai qė e humb kohėn e tij ka humb njė gjė shumė tė madhe
dhe atė e pret dėnimi para Allahut.


Nėse vėshtrojm njerėzit nė kohėn e sotme, do tė shohim se njerėzit nė shfrytėzimin e kohės janė disa llojesh:
Lloji i parė:
janė ata njerėz qė nuk e din vlerėn e kohės, jeta e tyre ėshtė vetėm
lojė dhe dėfrime. Kėta janė ata njerėz tė cilėt e kanė kuptuar qėllimin
e kėsaj bote me njė kuptim sipėrfaqėsor.
Lloji i dytė:
janė ata tė cilėt e kuptojnė vlerėn e kohės nė jetėn e tyre por, nuk
din se si ta shfrytėzojnė atė. Ambicjet e tyre janė tė ulta. Ata
shpeshėherė i godet lodhja, pėrtacia dhe nuk din se si ta pėrfitojnė
dunjan dhe ahiretin.
Lloji i tretė: janė ata njerėz
tė cilėt e din vlerėn e kohės dhe e shfrytėzojn atė deri nė maksimum.
Ambicjet dhe dėshirat e tyre janė tė larta. Andaj ky lloj i njerėzve
duhet qė ambicjet dhe dėshirat e tyre t’i kthej nė jetėn praktike.

Pėrmes kėsaj ligjėrate, do tė mundohemi ta tregojmė vlerėn e kohės nė
jetėn e muslimanėve duke pėrdor shembuj tė selefve ,shembuj qė me tė
vėrtetė tė bėjnė tė habitesh dhe tė pyesish: A thua si patėn mundėsi
kėta njerėz tė pėrfitojn aq shumė prej kohės sė tyre? Imam Neveviu i
cili ka vdekur i ri nė mes moshės 30-40 vjeqare, ka qenė njė dijetar i
madh, ka shkruar shumė vepra sa qė nėse njeriu bėnė njė llogari nė
librat e tij dhe jetėn qė ka jetue i bie qė prej ditės kur ka lind e
deri sa ka vdek tė ketė shkrue pėr ēdo ditė nga 150 faqe. Kjo sa i
pėrket veprave tė tij pa llogaritur ibadetin dhe angazhimet tjera qė ka
pas. Arritėn ta bėjnė kėtė sepse ata e shfrytėzonin ēdo moment, ēdo
sekond tė ditės. Koha e tyre llogaritej me sekonda e jo me minuta e as
me orė e as me ditė dhe javė siē ndodh tek ne.
Gjithashtu
Allahu subhanehu ve teala na ka treguar nė Kur’an si dhe pėrmes gojės
sė Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve sel-lem pėr vlerėn dhe rėndėsin e
kohės.
Allahu na ka mėsuar nė Kur’an se si muslimani duhet
tė jetė i kujdesshėm nė kohėn e tij. Allahu ka caktuar ibadete qė
njeriu patjetėr duhet t’i kryej nė kohė tė caktuar, psh: namazin,
agjerimin, haxhin etj. Pra, nėse dikush duhet tė kujdeset pėr kohėn e
tij mė sė shumti nė kėtė ka pėrparsi muslimani. Pėrmes kėtyre ibadeteve
nė kohė tė caktuar Allahu na tregon se si muslimani duhet ta organizoi
jetėn e tij. Thotė Allahu subhanehu ve teala:
إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَاباً مَّوْقُوتاً
“Namazi ėshtė obligim (pėr kohė) i caktuar pėr besimtarėt.” (En-Nisa, 103)


A thua, pse Allahu e veqoi namazin nė Kuran me fjalėn “kohė e caktuar”
pasiqė edhe agjerimi ėshtė nė kohėn e caktuar, haxhi ėshtė gjithashtu
nė kohėn e caktuar. Nuk lejohet tė kryhen as para e as prapa kohės sė
caktuar.
Allahu veēoi namazin pėr arsye se namazi ėshtė
njėra prej ibadeteve qė mė sė shumti pėrseritet nė jetėn e msulimanit.
Muslimani pėrmes kryerjes sė namazeve mund edhe tė programaoi jetėn e
tij tė pėrditshme. Psh, pas sabahit programon qė gjithėherė tė lexoj
njė pjesė tė Kur’anit dhe tė lexoj libra tjera deri nė drake. Prej
drekės e deri nė ikindi tė dalė nė punėn e tij. Prej ikindis e deri nė
mbrėmje tė pret vizita me tė afėrmit e kėshtu me radhė. D.m.th e gjithė
jeta e muslimanit ėshtė e lidhur me kryerjen e namazit. Nėse muslimani
e ka njė takim thotė: takimi ynė ėshtė pas dreke e kėshtu me radhė.

Nėse muslimani kujdeset pėr kryrjen e namazit nė kohėn e tij, e sidomos
nė fillim tė kohės, nėse ėshtė i lidhur pėr namazet me xhemat nė xhami,
ėshtė i lidhur me ezanin ikametin tė gjitha kėto, nėse ai kujdeset pėr
tė gjitha kėto atėherė ai mbjellė nė shpirtin e tij kujdesin ndaj kohės
dhe largimin nga koha boshe.
Me kėto ibadete qė Allahu na i
ka caktuar dėshiron qė t’a mėsoj besimtarin se si duhet ta koordinoj
jetėn e tij nėn hijen e islamit.
Koha ėshtė njė dhunti e madhe e
Allahut. Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem e quajti kohėn
dhunti, ku nė hadithin e tij tė vėrtetė thotė:
نعمتان مغبون فيهما كثير من الناس الصحة و الفراغ
“Dy dhunti, shumica e njerėzve i kanė tė humbura; nuk ia dinė vlerėn: shėndeti dhe koha e lirė”.


Njeriu i cili ka shėndet dhe nuk e shfrytėzon atė (kohėn e lirė), ai i
ka bėrė zullum vetės sė vetė, ndėrsa ai qė nuk e shfrytėzon kohėn e
lirė, ka humb njė gjė tė madhe.
Allahu i jep shumė rėndėsi
kohės, sa qė nė shumė ajete betohet nė gjėrat tė cilat lidhen me kohėn,
qė tė na tėrheq vėrejtjen nė kėto gjėra dhe tė na tregoj se kėto gjėra
janė shumė mė rėndėsi pėr njeriun. Dėgjo Fjalėn e Allahut subhanehu ve
teala ku thotė:
وَالْفَجْرِ (1) وَلَيَالٍ عَشْر) ٍ2)
1. Pasha agimin!
2. Pasha dhjetė netėt!
(el-Fexhr 1,2)

Shumica e dijetarėve thonė se Allahu nė kėtė ajet ėshtė betuar nė
dhjetė netėt e para tė Dhulhixhes tė cilat kanė njė vlerė dhe rėndėsi
tė madhe nė jetėn e muslimanit nė shtimin e punėve tė mira.
Allahu na tregon pėr rėndėsin e kohės gjithashtu edhe nė njė sure tė plotė qė quhet edhe surja e kohės, ku thotė:
وَالْعَصْرِ)1(
إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ)2( إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا
الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ)3)
1. Pasha kohėn!
2. Nuk ka dyshim njeriu ėshtė nė njė humbje tė sigurt.
3. Me pėrjashtim tė atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė porositėn njėri-tjetrin
t’i pėrmbahen tė vėrtetės dhe qė kėshilluan njėri-tjetrin tė jenė tė durueshėm.
(el-Asr 1,2,3).

Ai njeri i cili nuk e ushqen shpirtin e tij me iman , me punė tė mira,
me kėshilla nė tė vėrtetėn dhe me durim, ai ėshtė nė humbje tė madhe.

Thotė Ibėn Abbasi : “el-Asr”, d.m.th: Koha. Ndėrsa Fahrudin Errazi nė
tefsirin e tij thotė: “Allahu ėshtė betu nė kohėn sepse nė tė ka gjėra
tė ēuditshme. Nė tė ka gėzime, ka hidhrime, nė tė njeriu e arrin
shėndetin, nė tė arrin sėmundjen, nė tė arrin pasurinė ,varfėrinė, etj”.
Gjithashtu, Allahu na ka treguar se nata dhe dita janė begati tė Allahut qė shumica e njerzėve nuk kujdesen pėr to.

Ndėrsa Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem,thotė: “Dy begati
njeriu ėshtė i pakujdesshėm ndaj tyre: shėndeti dhe koha e lirė”.

Dijetarėt islam kanė thėnė: Pejgamberi i ka pėrmend kėto begati sepse
shumica e njerėzve nuk i shfrytėzojnė ato. Pėr kėtė, sheh shumė njerėz
Allahu iu ka dhėnė shėndet ndėrsa ata e shfrytėzojnė nė haram. Ndėrsa,
tė tjerėve sheh Allahu iu ka dhėnė kohė tė lirė nuk e shfrytėzojnė atė
nė punė tė mira.
Thotė Imam el-xhevzije: njeriu ka mundėsi
tė jetė i shėndosh por, nuk ėshtė i lire, ėshtė i angazhuar nė
pėrfitimin e rrizkut apo me dic tjetėr. Ndėrsa, ka mundėsi tė jetė i
lirė por nuk ka shėndet, e nėse te njė njeri bashkohen shėndeti dhe
koha e lirė e pastaj nuk i shfrytėzon ato, me tė vėrtetė ai njeri ėshtė
nė njė humbje tė madhe.
Nė suren Ibrahim Allahu i numėron
begatitė qė ua ka dhėnė robėve tė Tij dhe tregon se ata nuk kanė
mundėsi t’i numrojnė ato begati asnjėherė.
اللّهُ
الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً
فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقاً لَّكُمْ وَسَخَّرَ لَكُمُ
الْفُلْكَ لِتَجْرِيَ فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَسَخَّرَ لَكُمُ
الأَنْهَارَ)32( وَسَخَّر لَكُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَآئِبَينَ
وَسَخَّرَ لَكُمُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ)33(
وَآتَاكُم مِّن كُلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَتَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا إِنَّ الإِنسَانَ لَظَلُومٌ كَفَّارٌ)
32
“Allahu ėshtė Ai qė i krijoi qiejt dhe tokėn, dhe lėshoi prej sė larti
ujė (shi), e me tė nxjerr fruta si ushqim pėr ju, dhe pėr tė mirėn tuaj
u vuri nė shėrbim anijet, tė lundrojnė nėpėr det me urdhėrin e Tij, e
nė shėrbimin tuaj i vuri edhe lumenjtė”.
33. “Pėr ju nėnshtroi
diellin dhė hėnėn qė nė mėnyrė tė zakonshme vazhdimisht udhėtojnė. Pėr
ju pėrshtati edhe natėn e ditėn”. 34. “Dhe Ai iu dha gjithatė qė e
kėrkuat (qė kėrkoi nevoja juaj) dhe, edhe nė qoftė se pėrpiqeni t’i
numėroni tė mirat (nė numėr). Vėrtet, njeriu ėshtė i padrejtė dhe shumė
pėr pėrbuzės”.
(Ibrahim, 32-34)

Allahu nė kėto ajete na jep njė sinjal tė forte, ku na tregon se sikur
qė njeriu duhet tė pėrfitoj prej sendeve qė ta afrojnė rrizkun, ashtu
duhet tė pėrfitoj edhe prej kohės sė tij prej ditės dhe natės.

Prandaj shohim disa njerėz qė Allahu iu ka dhėnė pasuri ose shėndet ose
kohė tė lirė mirėpo, nuk din t’a shfrytėzojnė kohėn e tyre. E kalojnė
kohėn nėpėr kafene, me lojėra tė ndryshme, apo me leximin e librave dhe
tregimeve boshe tė cilat nuk i bėjnė dobi as nė kėtė botė e as nė botėn
tjetėr. Kėta janė ata njerėz qė nuk ia dinė vlerėn jetės sė tyre, sepse
koha ėshtė jeta e njeriut.
Nėse shfletojmė historinė e tė
parėve tone, shohim kujdesin e tyre tė madhė nė shfrytėzimin e kohės.
Ky ėshtė Fudajl ibėn Ijad, i cili thoshte: “Njoh disa njerėz tė cilėt i
llogaritin fjalėt e tyre prej xhumasė deri nė xhuman tjetėr, kanė qenė
shumė tė kujdesshėm nė bisedėn e tyre.
Hasan El-Basriu
thoshte: “I kam nxėnė disa njerėz qė ishin tė kujdesshėm ndaj kohės sė
tyre mė shumė se sa qė ju kujdeseni sot pėr mallin tuaj”.

Shiqo, vėlla i dashur, Hasan el Basriu kėtė fjalė ia thotė gjeneratės
pas sahabėve, a thua sikur tė ishte nė mesin tonė Hasan el-Basriu ēka
do tė thoshte!
Thotė Ibnul Xhevzi: “ Njeriu duhet ta dij
vlerėn e kohės dhe rėndėsin e saj, dhe nuk duhet asnjė moment ta humb,
pėrveē nė adhurimin e Allahut, dhe t’i jep pėrparėsi asaj qė ėshtė mė e
mirė nga tė tjerat, dhe thotė: kanė qenė disa prej selefėve qė kanė
bėrė gara edhe nė kohėt mė tė shkurtėra tė tyre. Ndėrsa nė hadithin e
Pejgamberit tė vėrtetė i cili thotė:
‏ ‏عن ‏ ‏أبي
هريرة ‏ ‏رضي الله عنه ‏أن رسول الله ‏ ‏صلى الله عليه وسلم ‏ ‏قال ‏ ‏من
قال سبحان الله وبحمده في يوم مائة مرة حطت خطاياه وإن كانت مثل زبد البحر

Transmetohet nga Ebu Hurejra se Pejgamberi sal-lallahu
alejhi ve sel-lem ka thėnė: “Kush thotė: Subhanallahi ve bihamdihi,
njėqind herė gjatė ditės, i shlyhen gjynahet edhe nėse janė si shkuma e
detit.”
Kanė qen njė herė disa tė rinjė
duke punuar me njė projekt, ndėrsa njėri prej dijetarve ishte
pėrgjegjės pėr ta. Njė ditė ky dijetari sheh njėrin prej tė rinjėve
ulur duke pastruar dhe e pyeti. Ēka bėnė kėtu. Iu pėrgjigj djaloshi: Po
i ndihmoj vėllezėrve, po fshij. Tha Hoxha: Kėtė po e shoh por tjetėr
ēfarė bėnė? Asgjė tjetėr, iu pėrgjegj djaloshi. Tha Hoxha: Angazhoje
gjuhėn tėnde me dhikėr sa tė jesh duke fshirė. Punon dhe bėnė dhikėr nė
vend qė tė fitosh njė shpėrblim, punon dhe bėnė dhikėr kėshtu edhe
mbjell pemė nė xhennet.
Sa kohėn e humbim pa e pėrmendur
Allahun. Besimtari i mirė punon me trup dhe nė tė njėjtėn kohė e
pėrmend Allahun, dhe kėshtu mbjell shumė pemė nė xhennet.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi