Sikur ta mbuloshe me petkun tėnd!

Shko poshtė

albmuslim Sikur ta mbuloshe me petkun tėnd!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:02 pm

Islami e ēmon mbulimin e turpėve, mundohet t’i
gjejė udhė fshehjes sė gabimėve dhe lėshimėve. Pėr shkakun se turpėt e
ē’vlerėsojnė njeriun. Dukja e gabimėve hapurazi shkakton prishje dhe
shtimin e gabimėve tė tjera.


Mu pėr kėtė, kur Hezzal bin Jezid
El-Eslemij erdhi tek Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe e
ngriti padinė kundėr Maizit, i tha Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem]: “Vallahi o Hezzal, sikur ta mbuloshe me petkun tėnd do tė
ishte mė mirė se kjo qė veprove.! [transmeton Imam Ahmedi, Ebu Davudi
dhe Nesaiu nė El-Kubra]
Kėtu mori fillin motivi i mbulimit tė gabimėve tė muslimanėve.

Gjithashtu Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush
ia mbulon njė tė metė muslimanit, All-llahu ia mbulon atij njė tė tillė
nė Ditėn e Gjykimit.” [transmetin Buhariu dhe Muslimi]
Dhe
nė njė hadith tjetėr: “Kush ia mbulon njė tė metė muslimanit, All-llahu
do t’ia mbulojė turpet e tija nė kėtė botė dhe nė Ahiret.”

Ka thėnė Hafidh Ibėn Haxheri [All-llahu e mėshiroftė!]: “Fjala e
Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] “Kush ia mbulon njė tė metė
muslimanit...” do tė thotė: e ka parė tek ai njė vepėr tė ligė dhe nuk
ia ka zbuluar para syve tė njerėzve. E kjo nuk do tė thotė se ai mos ta
kėshillojė pėr kėto gabime.”
Ka thėnė Imam En-Neveviju
[All-llahu e mėshiroftė!]: “Nga kjo ka mirėsi tė madhe, duke e ndihmuar
muslimanin, duke ia larguar brengat atij dhe ia mbuluar tė metat e tij.”

Ka thėnė Hafidh El-Magrib bin Abdul-Berr [All-llahu e mėshiroftė!]:
“Pasi qė njeriu shpėrblehet pėr mbulimin e tė tjerėve, tė njejtin
shpėrblim do ta ketė nėse ia mbulon turpet e vetvetės apo do tė ketė
shpėrblim edhe mė tė mirė. Atij i mbetėt tė pendohet pėr gabimet, kthim
nė tė drejtė dhe t’i bije pishman pėr mėkatėt qė ka bėrė. Vėrtetė, kėto
i shlyejn tė gjitha gabimet-inshallah!”
Transmetohet se
Ammar bin Jasir [radijallahu anhu] e ka kapur njė vjedhės dhe ka thėnė:
“Mė mirė mos ta shpallė, dhashtė Zoti mos t’mi shpallė gabimet e mia”
Vallė, ē’gabime mos t’i shpallėn atij?!
Ka
thėnė Imam En-Neveviju [All-llahu e mėshiroftė!]: “Mbulesėn nė fjalė
duhet t’i bėhėt njerėzve me nderė dhe tė tillė si ata, jo tė atyre qė
janė tė njohur me vepra tė liga dhe prishje.”
Ka thėnė Hafidh Ibėn Rexheb El-Hanbeli: “Dije se njerėzit janė dy llojėsh:
• Tė parėt:

Ata qė nuk njihen me mėkate. E nėse atyre iu bie ndonjė turp apo gabim
nuk lejohet shpallja, zbulimi dhe tė folurit pėr to, sepse njė gjė e
tillė ėshtė pėrgojim-gibet haram.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Ata,
tė cilėt dėshirojnė qė te besimtarėt tė pėrhapet imoraliteti, ata i
pret dėnim i dhembėshėm nė kėtė dhe nė botėn tjetėr...”
[En-Nurė, 19]

Ėshtė pėr qėllim tek pėrhapja e imoralitetit te besimtarėt akuza qė iu
bėhėt atyre duke qėnė ata tė pastėr nga ajo qė akuzohen, siē ėshtė
ngjarja e shpifjes-ifkut qė i bėnė nėnės sė besimtarėve, Aishės
[radijallahu anha].
I thanė disa vezirė tė sinqertė disave
qė urdhėronin pėr punė tė mira: “Mundohuni qė mos t’i zbuloni mėkatarėt
sepse dukja e mėkatėve tė tyre i turpėron muslimanėt. Gjėja mė primare
ėshtė mbulimi i tyre.
E gjithashtu nėse pendohet dhe vendos
qė t’i shtrohet dėnimit, nuk ėshtė mirė tė merrėt nė pyetje nė detaje.
Madje, do tė ishte mirė tė urdhėrohej tė kthehet dhe ta mbulojė turpin
e tij, siē e urdhėroi Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] Maizin
dhe Gamidijėn. Gjithashtu nuk u mor nė pytje ai qė tha: E kam merituar
dėnimin, ushtroje mbi mua. Edhe nėse ka bėrė krimin dhe padia pėr kėtė
nuk ėshtė ngritur tek imami, mund qė tė lirohet derisa mos t’i ketė
shkuar imamit njė gjė e tillė.
Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Lėshoni pe ndaj njerėzve tė vendosur pėr
ndonjė gabim tė tyre!” [Ebu Davudi dhe Nesaiu nga hadithi i Aishės
radijallahu anha]
• Tė dytėt:
Ata qė
njihėn me mėkate. Duke i bėrė haptazi dhe mos i kushtuar kujdes pėr atė
qė kanė bėrė dhe asaj qė flitėt pėr ta. Kėta janė tė shthururit. Pėr
kėta nuk ka gibet-pėrgojim, siē ka thėnė Hasan El-Basriu dhe tė tjerė.
Pėr tė tillėt nuk ka pengesė tė bėhėt kėrkim nė ēėshtjen e tyre, qė t’i
kryer mbi ta denimet e caktuara. Ndaj tė tillėve nuk lėshohet pe edhe
nėse krimi i tyre nuk ka arritur tek sunduesi. Por, duhet tė mirren dhe
denohen qė tė ndėrpritėt sherri i tyre dhe tė distancohen tė tjerėt nga
njė krim i tillė.
Ka thėnė Maliku: “Nuk ka problem tė
lėshohet pe pėr njeriun, qė nuk dihet nga ai ndonjė e keqė qė iu ka
bėrė njerėzve, derisa kjo mos t’i ketė shkuar sulltanit. Mirėpo, nga ai
mund tė ishte njė lėshim-gabim. E pėr atė qė ėshtė bėrė i njohur me
sherre dhe fesad, nuk dėshiroj qė tė ndėrmjetėsojė askush. Por, mirret
dhe denohet.”
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka
thėnė: “Vėrtetė, All-llahu ėshtė qė mbulon shumė e do mbulimin (e
gabimeve).”
E ēuditshme ėshtė me disa njerėz, qė All-llahu iu mbulon gabimet e tyre e ata refuzojnė dhe e zbulojnė vetėn e tyre!

Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: “Tė gjith ummeti
im ėshtė i falur pėrveē atyre qė shpallin veprat e tyre. E prej
shpalljes sė veprave ėshtė tė punoi njeriu njė vepėr (jo tė mirė) natėn
e pastaj tė gdhihet e All-llahu veē ia ka mbuluar atij kėtė vepėr, e ai
thotė: “O filan, mbrėmė kam bėrė kėtė e atė... Me natėn All-llahu ia
mbuloi atij gabimin e ky me tė gdhirė e zbulon atė qė ia mbuloi
All-llahu.” [transmeton Buhariu dhe Muslimi]
E ngjajshme me
kėtė ėshtė tė bėjė njeriu vepėr tė ndytė apo tė udhėtojė nė defrime
pastaj tė kthehet dhe t’iu bisedojė shokėve tė tij pėr atė qė ka
vepruar. I tilli bartė barrėn e dyfishtė dhe gabimit tė vet ia
bashkangjitė gabime tė reja:
• Bartė barrėn e dėnimit
pėr atė qė ka vepruar punė haram dhe ka shkelur normat e All-llahut
[subhanehu ve teala].
• Bartė barrėn e dėnimit qė e zbuloi atė qė All-llahu ia mbuloi atij dhe i bėri tė dukura mėkatėt e tija.
• Bartė barrėn e dėnimit qė tė tjerėve iu zbukuroi veprat e ndyra dhe i inicioi ata pėr njė vepėr tė tillė.
Kurse mė e keqja e tė gjithave ėshtė tė krenarohet me krimin e bėrė dhe tė lavdėrohet mė veprėn e ndyrė qė bėri!

Edhe mė shumė se kjo ėshtė tė dėshirojė veprat e ndyra, tė cilat nuk
ka arrirė t’i veprojė, pėr tu lavdėruar nė mesin e shokėve tė tij e pėr
tu dukur hero i aventurave.
Nga zbulimi i turpėve bėn pjesė edhe nėse njė grua i heq rrobat e veta nė shtėpi jo tė burrit tė saj.

Njė herė, kur disa gra prej banorėve tė shamit (sirisė) shkuan tek
Aishja [radijallahu anha], iu tha atyre: “Ju jeni ato qė hyni nė hamame
(banjo tė nxehta)? Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]:
“Ēdo grua qė i heq rrobat nė njė vend jashtė shtėpisė sė saj e ka
zbuluar mbulesėn qė ishte mes saj dhe All-llahut [subhanehu ve
teala]”.” [transmeton Imam Ahmedi dhe tė tjerė]
Ne nuk jemi
urdhėruar qė tė hulumtojmė tė metat e robėve tė All-llahut [subhanehu
ve teala] dhe t’iu zbulojmė ato qė All-llahu iu ka mbuluar qė ne mos
t’i dijmė.
Mu pėr kėtė dhe tha Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem]: “Unė nuk jam urdhėruar tė vrimoj zemrat e njerėzve
e as t’ua hapi gjoksat e tyre.” [transmeton Buhariu dhe Muslimi]
Kjo i takon tė gjitha klasave.
Kurse pėr klasėn shoqėrore:

Ka thėnė Muaviu [radijallahu anhu]: “E kam dėgjuar Pejgamberin
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė: “Nėse ti pėrcjellėn turpėt
e njerėzve i ke prishur ata, apo gati se i prishėn”.” Ka thėnė Ebu
Derda: “Njė fjalė qė e ka dėgjuar Muaviu nga Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] All-llahu i ka dhėnė dobi tė madhe atij.”
[transmeton Ebu Davudi me isnad sahih]
E pėr klasėn individuale:

Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: “O ju qė e
respektoni Islamin me gjuhė dhe qė ende imani nuk ka hyrė nė zemren e
juaj! Mos i lėndoni besimtarėt e as mos hulumtoni pėr turpet-gabimet e
tyre. Sepse kush hulumton pėr turpet-gabimet e tyre All-llahu do t’i
pėrcjellė gabimet e tij. E kujt All-llahu ia pėrcjellė gabimet e tij e
ē’nderon nė shtėpinė e tij.”
Nė njė transmetim tjetėr: “O ju
qė besoni me gjuhė dhe qė ende imani nuk ka hyrė nė zemren e juaj! Mos
i pėrgojoni muslimanėt e as mos hulumtoni pėr turpet-gabimet e tyre. Nė
njė tjetėr transmetim: Mos i lėndoni besimtarėt e as mos i turpėroni
ata e as mos hulumtoni pėr turpet-gabimet e tyre. Sepse kush hulumton
pėr turpet-gabimet e vėllaut tė tij musliman All-llahu do t’i pėrcjellė
gabimet e tij. E kujt All-llahu ia pėrcjellė gabimet e tij e ē’nderon
atė po tė jetė edhe nė brėndėsinė e shtėpisė sė tij.” [transmeton Imam
Ahmedi, Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe ėshtė hadith Sahih]
Le tė
kenė kujdes ata qė zhytėn nė nderin e robėve tė All-llahut [subhanehu
ve teala] dhe pėrcjellin turpet e tyre! Edhe nėse shejtani iu zbukuron
atyre veprat se ata kėtė nuk e bėjnė pėr tjetėr vetėm pėr t’i
kėshilluar robėt e All-llahut dhe tėrhequr vėrejtje ummetit.
Mundohuni pėr t’i mbuluar gabimet!

Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: “Kėnd e kaplon
diēka prej kėtyre ndytėsirave (mėkatėve) le tė mbulohet me mbulimin e
All-llahut!” [transmeton Maliku]
Andaj, ėshtė sprovuar me
diēka nga kėto ndytėsira, tė cilat meritojnė denim tė caktuar, le tė
mbulohet me mbulimin e All-llahut!
Lusim All-llahu qė t’na i mbulojė turpet tona mbi tokė, nėn tokė dhe Ditėn qė do tė dalim para Tij.

Abdurrahman bin Abdullah Ess-ssehim
21 korrik 2005
Pėrktheu:
Ankebut.com

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi