Pėrshkrimi i tė dėvotshmėve

Shko poshtė

albmuslim Pėrshkrimi i tė dėvotshmėve

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:01 pm

Erdhi njė njeri me emrin Hemam tek imam Aliu
[radijallahu anhu] dhe i tha atij: “M’i pėrshkruaj tė dėvotshmit sikur
t’i shoh ata!”
Aliu [radijallahu anhu] tha:

“Ata janė njerėz me vlera tė mėdha. Kur flasin, flasin tė drejtėn. Nuk
shpenzojnė tepėr pėr rrobat e veta. Ecja e tyre ėshtė ecje modeste.

I ruajn shikimet nga ajo qė All-llahu
[subhanehu ve teala] ua bėri haram. Dėgjimin e lanė vetėm pėr dituri tė
dobishme pėr ta. Shpirtėrat e tyre janė gjithnjė nė njė gjendje; kur
kanė ndonjė hall dhe kur janė rehat.
Sikur mos t’ishte
exheli, tė cilin All-llahu [subhanehu ve teala] e ka caktuar, shpirti i
tyre nuk do tė qėndronte nė trupat e tyre asnjė tė rrehuri qerpik, nga
pėrmallimi qė kanė pėr Zotin e tyre.
I madhėruar ėshtė Krijuesi tek ata, e ēdogjė tjetėr pos Tij nuk ka shumė vlerė tek ata.

Gjithnjė zemrat i kanė tė pikėlluara, shpirtėrisht janė tė rehatuar, me
trup janė tė hollė, tė dobėt, nevojat e tyre pėr kėtė dunja janė tė
pakta dhe ata e ruajten nderin.
Bėnė durim pak ditė pastaj pėrfunduan nė njė rehati tė gjatė.

All-llahu [subhanehu ve teala] ua mundėsoi njė tregėti tė bujshme, tė
leverdishme. I deshi shumė dunjaja por ata nuk e deshėn. Dunjaja deshi
ti mashtrojė, por flijuan vetėn pėr tė shpėtuar nga ajo.

Nata e tyre; tė forta i kanė kėmbėt duke qėndruar pėr tė lexuar gjatė
Kur’an nė namaz. E kur ata lexojnė ajete tė frikėshme e hapin dėgjimin
e zemrės dhe pėr njė ēast mendojnė se flaka e xhehennemit dhe trishtimi
i tij ėshtė pėrballė tyre. Qėndrojnė sikur tė ishin tė ngrirė para
All-llahut [subhanehu ve teala] duke kėrkuar nga Ai shpėtim nga
xhehennemi.
Dita e tyre; tė butė, tė ruajtur, tė matur,
tė dijshėm. Ata i lodhi frika. Kur i sheh ata, dukėn se janė tė sėmurė,
por ata janė shėndosh.
Nuk kėnaqėn me pak punė. Por, as
nuk kėrkojnė tepėr. Ata gjithnjė akuzojnė vetėn dhe janė tė dėshpėruar
pėr veprat e tyre.
Nėse i lavdėron dikush frikohen nga
ajo qė thuhet pėr ta dhe thotė: Unė e njoh vetėn mė mirė se askush,
kurse Zoti im mė njeh mė mirė se qė e njoh unė vetėn. O All-llah! Mos
me merr mua pėr atė qė thojnė, mė bėn mua mė tė mirė se ē’jam dhe m’i
fal mua ato qė nuk i dijnė!
Gjithashtu nga shėnjat e tė
devotshmit ėshtė se tek ai sheh njė fuqi tė madhe pėr fe, maturi dhe
butėsi. Sheh iman dhe bindėshmeri. Ėshtė i kujdesur pėr tė kėrkuar
dituri. Me qetėsi punon dhe i vemendshėm shpėnzon pasurinė. Kur bėn
ibadet ka shumė frikėrespekt. Kur ka ndonjė hall a problem bėn durim.
Gjithnjė e kėrkon hallallin dhe i zellėshėm pėr tė kėrkuar udhėzimin.

Bėn shumė punė tė mira por prap se prap ai ėshtė i trembur. Bie nata e
ai preokupohet qė ta falėnderojė All-llahun. Vije sabahu e ai menden e
ka tek pėrkujtimi i All-llahut [subhanehu ve teala].
Gjithnjė diturisė ia bashkangjet butėsinė. Fjalės ia bashkangjet punėn. Mėrzinė dhe hidhėrimin e vet e mbulon.

Nga ai gjithnjė e mira pritet, e keqa e sigurtė qė s’del nga ai. E falė
atė qė i bėri zullum. I jep atij qė nuk i jep. Shkon tek ata qė nuk i
shkojnė. Largė ėshtė qė ai tė bėjė vepėr tė ndytė. Ai gjithnjė flet e
bisedon butė dhe ėmbėl.
E pranon hakun, nuk e humbė
emanetin, nuk emėrton njerėzit me llagepe, nuk e dėmton fqiun e as nuk
kėnaqėt nė fatkeqėsin e tė tjerėve.
Nese dikush i
shpallė armiqėsi ai bėn durim dhe e le qė All-llahu t’i hakmerrėt.
Shpirtin nga ai e ka rehat dhe njerėzit gjithashtu nga ai janė nė paqė.
U lodh shumė pėr ahiret, njerėzit i ndau nga vetja. Iu largua atij qė e pengoi nga Ahireti.
Hind Abdullah
7 gusht 2005

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi