Kurthėt e shejtanit...

Shko poshtė

albmuslim Kurthėt e shejtanit...

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:59 pm

All-llahu [subhanehu ve teala] na ka paralajmėruar qė mos t’i pasojmė hapat e shejtanit duke thėnė:
“O
ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, pse kush ndjek
gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara...”
[En-Nurė, 21]
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kėrkonte nga All-llahu mbrojtje nga djalli dhe nga shirku.
Llojet e sherrit qė shejtani tė ēon nė to:
1. Lloji i parė: Shirku dhe Kufri

Shejtani e thėrret njeriun nė shirk, qė ai t’i ofrojė All-llahu shok
apo e thėrret atė ta mohojė All-llahun (tė bėjė kufėr). E nėse njeriu
shpėton nga kjo dhe djalli e humbė shpresėn nga ai, orvatėt ta shpije
nė sherrin tjetėr.
2. Lloji i dytė: Bidati

ėshtė ta adhurojė njeriu All-llahun me njė formė, tė cilėn Tė Dėrguarit
e All-llahut [sal-lallahu alejhim ve sel-lem] nuk kanė e kanė kumtuar.
Bidatė ėshtė koridor i Kufrit.
E nėse njeriu pėrseri shpėton nga kjo, ai pėrseri e tėrheq nė llojin e tretė.
3. Lloji i tretė: Mėkatet e mėdha
Mundohet
ta shpie atė tė veprojė punė prej mėkatėve tė mėdha. Ia zbukuron ato
dhe iu paraqet atyre tė vogla. E nėse njeriu, ka nderin dhe mirėsin e
All-llahut tė shpėtojė nga mėkatėt e mėdha, ai pėrseri mundohet ta
tėrheqė nė llojin vijues.
4. Lloji i katėrt: Mėkatėt e vogla
E
shpie njeriun tė veprojė punė prej mėkatėve tė vogla dhe duke vazhduar
nė to. Por, vazhdimi nė mėkate tė vogla ėshtė mė e madhe se sa mėkatėt
e mėdha. E nėse njeriu pati mirėsi nga All-llahu [subhanehu ve teala]
dhe shpeton nga kjo kurthė e tij dhe pendohet tek All-llahu pėr mėkatet
e bėra, djalli prap orvatėt qė ta ēojė nė njė kurth tjetėr.
5. Lloji i pestė: Teprimi nė Mubah (vepra tė lejuara)

vepra qė e angazhojnė nga dhikri-tė pėrmendurit e All-llahut [subhanehu
ve teala]. Si p.sh. ta teprojė nė pirje dhe ushqim, gjė qė njeriun e
bėn pėrtac dhe nuk ėshtė i zellshėm ta pėrmendė All-llahun [subhanehu
ve teala]. E nėse njeriu edhe nga kjo shpėton, dhe nuk mundė ta pėngojė
atė nga urdhėrimi pėr tė mirė dhe ndalimi nga e keqja, orvatėt ta
shpije nė kurthin e gjashtė dhe tė fundit.
6. Lloji i gjashtė: Preokupimi me vepra mė mė pak vlerė nga veprat qė kanė vlerė tė madhe
Apo
mund tė themi se djalli e bėn njeriun tė preokupohet me disa vepra qė
nė to ka mė pak sevap nga disa tė tjera qė kanė sevap tė madh. Shumica
e njerėzve bien nė kėtė lloj. Shokėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] gjithnjė e pyetnin Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem]: “Cilat vepra janė mė tė dashura tek All-llahu [subhanehu ve
teala]?”
E nga veprat mė mė vlerė tek All-llahu [subhanehu ve teala] ėshtė kėrkimi i diturisė dhe dhėnia e saj tė tjerėve.
Ebu Is-hak El-Huvejni
24 korrik 2005

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi