Fjala e mirė

Shko poshtė

albmuslim Fjala e mirė

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:58 pm

Allahu [subhanehu ve teala] na mėson qė
tė themi fjalėn e mire ēdo ditė dhe nė tė gjitha rastet. Ai na udhėzon
gjithashtu, qė tė pėrmbahemi nga pėrdorimi i fjalėve tė kėqija dhe
fjalėve tė shejtanit.
"A nuk e ke kuptuar se si Allahu bėri
shėmbull: fjalėn e mire, si pema e mire qė rrenjėt e saj janė thellė
(nė tokė), e degėt e saj janė lartė, e qė mė vullnetin e Zotit,a jo e
jep frutin e vet nė ēdo kohė. Allahu, pra, u parashtron njerėzve
shembuj, ashtu qė ata tė mendojnė."
(Ibrahim, 24-25)

Allahu na vė nė dijeni, qė Ai pranon nga ne fjalėn e mirė dhe veprėn e
mirė. Eshtė Ai, qė na jep fuqi, pushtet dhe njė pozitė tė lartė, nė
kėtė botė dhe nė botėn tjetėr.
"E ti robėve tė Mi
thuaju: "Le ta thonė atė qė ėshtė mė e mira, pse djalli ndėrsen mes
tyre, e ėshtė e ditur se djali ėshtė armik i hapur i njeriut."
(El-Isra, 53)

Allahu [subhanehu ve teala] na udhėzon me kėtė ajet, qė tė themi fjalėn
e mire dhe tė flasim me dashuri me njerėzit, ndryshe do t'i humbasim
ata. Djalli do tė luaj rolin e tij pėr tė na ndarė dhe pėr tė krijuar
armiqėsi mes nesh.
Edhe nėse ekziston ndonjė mosmarrveshje,
mospėrputhje, armiqėsi, grindje, konflikt apo pėrplasje mes dy
personave, muslimani duhet tė thotė fjalėn e mire dhe tė bėjė mė tė
mirėn pėr menjanimin e tyre.
Fjala e mirė ėshtė ajo ē'ka
njerėzit duhet tė kujtojnė, qė tė pėrfitojnė prej saj, ta ndjekin atė
dhe t'i nxisin tė tjerėt ta bėjnė atė. Fjala e keqe sjell pasoja tė
kėqija, pėr ata qė i shqiptojnė ato. Fjalėt e kėqija janė mbeturina qė
mblidhen brigjeve tė lumenjėve.
Muslimani duhet tė tregojė
kujdes pėr sjelljet e tija, mėnyren e tė folurit dhe ēdo gjė qė bėn.
Nėse nuk e bėn kėtė, nuk mund t'u kėrkohet tė tjerėve tė bėjnė atė qė
ju nuk e bėni! Tek Allahu ėshtė shumė e urryer tė thuhet ajo qė nuk
punohet.
Fjala e mire dhe fjala e keqe dalin qė tė dyja
nga e njėjta gojė dhe pasqyrojnė personalitetin dhe mbrendėsinė e
individit.
Pejgamberi Muhamed [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] na mesoi tė themi fjalėn e mire, ose ndryshe, le tė qėndrojmė
tė heshtur. Nė njė rast tjetėr, Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] kėshillon tė kontrollojmė gjuhėn (tė folurit), nėse duam qė tė
kemi sukses dhe tė jemi tė shpėtuar.
Nėse ju deshironi tė
shlyeni mėkatėt dhe gabimet tuaja, ju duhet tė merrni nismėn pėr tė
bėrė mire pėr vetėn tuaj dhe pėr tė tjerėt. Kontrollo vetveten, nėse je
mes njerėzve tė mire apo jo tė atillė. Tė bėhesh i mirė dhe tė thuash
tė mirėn, duhet qė ushqimi yt tė jetė hallall, shtepia e jote tė jetė e
rregullt, tė vishesh mire dhe pastėr, mėnyra e jote e tė jetuarit tė
jetė e rregullt. Vetė ju, duhet tė jeni tė ndershėm, tė sinqertė,
zemėrhapur, tė ēiltėr dhe tė drejtė.
Kur ju tė pėrpiqėni qė t'i zotėroni kėto cilėsi ju, padyshim, mund tė thoni tė vėrtetėn dhe fjalėn e mirė.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi