Iblisi gėzohet me vdekjen e dijetarit

Shko poshtė

albmuslim Iblisi gėzohet me vdekjen e dijetarit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:57 pm

Thotė Ibėn Abbasi [radijallahu
anhu]: I kanė thėnė shejtanėt Iblisit: O zotėriu ynė ē'ėshtė me ne tė
shohim se gėzohesh me vdekjen e dijetarit mė shumė sesa me vdekjen e
atij qė bėn shumė ibadet?
-Tha Iblisi: Ejani me mua. Shkuan tek
njė adhurues nė vendin e tij ku falej dhe i tha Iblisi: A mundet qė
Zoti yt ta fusė dunjan nė mbrendėsinė e vezės?
-Tha: Nuk e di.
Atėherė tha Iblisi: A e shihni, bėri kufėr mėnjėherė (e mohoi Allahun).
Pastaj shkuan tek njė dijetar nė uljen e tij e ai i bėnte tė qeshė
shokėt e tij dhe iu ligjėronte atyre, e i thanė shejtanėt: Dėshirojmė
tė pyesim diēka. Tha (Dijetari) pyetni. I thanė: A mundet qė Zoti yt tė
fusė dunjan nė mbrendėsinė e vezės?
-Tha: Po!
-I thane: Si?
-Tha (dijetari) vetėm i thotė bėhu dhe ajo bėhet menjėherė.
Kėshtu
pra, shejtani e vendos njė bidat (risi) e sheh atė dijetari dhe ndalon
prej tij, kurse robi ėshtė i pėrqėndruar nė adhurim dhe nuk e vėren atė
bidat. Eshtė e vėrtetė se dijetari e prish atė ēka punon shejtani dhe e
shkatėrron ēka tė keqe.
Ēdo herė qė dėshiron shejtani ta ngjalljė
njė bidati dhe vdekjen e njė suneti, dijetari e bėnė dallimin mes
kėtyre dyjave. Nuk ka diē mė tė vėshtirė pėr Iblisin sesa mbetja e njė
dijetari nė njė popull.

Transmtohet
nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka thėnė: "Dunjaja ėshtė e mallkuar dhe e mallkuar ėshtė ēdo
gjė nė tė pėrveē pėrmendjes sė Allahut dhe atė ēka e pason dijetari ose
mėsuesi."
Dunjaja ėshtė e nėnēmuar dhe e pavlefshme tek Allahu sa qė
nuk barazohet tek Ai me krahun e mushkonjės. Ky pra ėshtė realiteti i
mallkimit nga ana e Allahut xh.sh.. Mirėpo, Allahu [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] e ka krijuar dunjanė vendmbjellje pėr botėn e amshueshme
(Ahiretin).
Andaj, njeriu nė tė ėshtė vetėm njė kalimtar, i cili e
shton adhurimin gjatė qėndrimit nė tė. Nuk ėshtė pėr tė qė t'i afrohet
dunjasė dhe tė pėrqėndrohet nė tė.
Pėrmendjen e Allahut
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ėshtė dituria me tė cilėn njihet,
adhurohet, lavdėrohet dhe madhėrohet Allahut xh.sh.. Pra, pėr kėtė
qėllim Allahu xh.sh. e ka krijuar dunjan dhe banorėt e saj.

Allahu xh.sh thotė: "Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė" (Edh-dharijat, 56)
Muadh
bin Xhebeli [radijallahu anhu] ka thėnė: "Ju porosisė qė tė kėrkoni
dituri se me tė vėrtetė mėsimi ėshtė frikė ndaj Allahut, shkolla ėshtė
adhurim, mėsimi ėshtė madhėrim, e hulumtimi pėr dituri ėshtė xhihad."
Andaj, pėr kėtė ka bėrė dallim Allahu xh.sh. mes librit tė zbritur dh hekurit ndihmues siē thotė: "Ne
i dėrguam tė dėrguarit Tonė me argumente tė qarta dhe Ne zbritėm me ata
librin dhe drejtėsinė qė t'i pėrmbahen njerėzit tė sė drejtės. Ne e
kemi zbritur edhe hekurin qė nė tė ka forcė tė fortė dhe dobi pėr
njerz, e edhe pėr t'u ditur te All-llahu se kush ndihmon Atė (rrugėn e
Tij) dhe tė dėrguarit e Tij duke i besuar tė fshehtės. S'ka dyshim se
All-llahu ėshtė furnizues, mbizotėrues."
(El-Hadid 25)

Nė kėtė ajet Allahu [subhanehu ve teala] e ka pėrmendur librin e
zbritur (Kur'anin) dhe hekurin pėrarsye se kėto dyja janė drejtėsi nė
fe.
K'ab El-Ahbari thotė: "Kėrkuesi i diturisė ėshtė sikurse luftėtari nė rrugėn e Allahut."
Eshtė
trasmetuar prej disa sahabeve (kėnaqėsia e Allahut qoftė mbi ta) se
nėse i vjen vdekja nxėnėsit tė diturisė dhe vdes nė kėtė gjendje,
d.m.th. duke kėrkuar dituri, ai ėshtė shehid.
Sufjan bin Ajjini thotė: "Kush kėrkon dituri e ka lidhur besėn me Allahun xh.sh.."

Ebu Derdai thotė: "Kush mendon se nxėnėsi i diturisė nuk ėshtė sikurse
luftėtari nė rrugėn e Allahut [subhanehu ve teala] ai ėshtė i mangėt nė
mendjen dhe mendimet e tij.


Transmetohet nga Ebu Hurejra se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka thėnė: "Kush e merr njė rrugė qė tė kėrkojė dituri Allahu
ia ka lehtėsuar atij rrugėn pėr nė xhennet."

Transmetohet
se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka bėrė dua pėr atė, tė
cilin e ka dėgjuar, mėsuar dhe transmetuar fjalėt e tij, qė t'i
shėndritėt fytyra.
Transmetohet nga Ibėn Mesudi
[radijallahu anhu] se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka
thėnė: "I prinė popullit (bėhet imam) ai i cili e lexon Kur'anin mė sė
miri e nėse janė nė lexim tė njėjtė, mė i dituri prej tyre pėr sunetin.
E nėse janė nė sunet poashtu tė njejtė atėherė iu prinė ai i cili e ka
pranuar mė herėt Islamin apo mė i moshuari ndėr ta." (transmeton
Tirmidhiu).
Sipas hadithit shihet se ai, i cili ka dituri
ėshtė mė mė vlerė dhe pėrparėsi prej atij, i cili ka pranuar mė herėt
Islamin dhe mė i moshuari. Dituria pėr Kur'anin ėshtė mė me vlerė se sa
dituria pėr sunetin e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem],
pastaj ka pėrparėsi ai, i cili e njeh sunetin para atij, i cili e ka
pranuar Islamin dhe ka bėrė hixhret (shpėrngulje prej Mekkes ne Medine).


Transmetohet nga Othman bin Affani [radijallahu anhu] se Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Mė i miri prej jush ėshtė
ai, i cili e mėson Kur'anin dhe ua mėson tė tjerėve" (hadith Sahih
transmeton Buhariu).

Transmetohet
nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka thėnė: "Kush vjen nė xhaminė time nuk i ėshtė dhėnė diēka
tjetėr pėrveē tė mirės ia mėson dikujt (tė mirėn) ose e mėson pėr vete.
Ai ėshtė nė pozitėn e luftėtarit nė rrugėn e Allahut. E kush vjen pėr
diēka tjetėr ai ėshtė nė pozitėn e atij, i cili shikon nė plaēkat e
tjetrit."

Transmetohet nga
Abdullah bin Omer El-Asi [radijallahu anhu] se Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Transmetonie nga unė qoftė edhe njė ajet,
flitni pėr Beni Israilėt. Nuk ka dyshim se ai, i cili gėnjen pėr mua me
qėllim le ta pėrgatisė karrigėn e tij prej zjarri!"


Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Nėse vdes personi i
ndėrpritet puna e tij pėrveē nga tri: Lėmosha e rrjedhshme, dituria qė
ka dobi prej saj dhe fėmiu i mire, i cili lutet pėr tė (tė vdekurin)."

Mahmud El-Misrij
(Ebu Ammar)
Pėrktheu:
Lulzim Murseli

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi