Edhe ti Danimarkė?!

Shko poshtė

albmuslim Edhe ti Danimarkė?!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:57 pm

Danimarka ėshtė shtet i krishterė ashtu siē
janė dhe shtetet tjera tė evropės, si dhe amerika beson nė fe tė gabuar
dhe tė pavlerė. E natyrshme ėshtė qė ajo si dhe tė tjerat tė mbesin
armike e secilit qė ka pėrkatėsi islame, pamvarsisht se muslimanėt
garojnė pėr tregtim me ta nė produktet e gjumshtit dhe lopėve.

Kjo ėshtė Danimarka, e cila prej disa muajve vazhdon tė tallet me
Pejgamberin sal-lallahu alejhi ve sel-lem, me tė Dėrguarin tonė tė
ēmuar sal-lallahu alejhi ve sel-lem, pėrmes shtypit dhe mediave.


Jo pėr gjė tjetėr, pėrveē se disa nga
njerėzit kėtij kombi filluan tė mendojnė me plotė vendosje qė tė heqin
dorė njėherė e pėrgjithmon nga feja krishtere e ta pėrqafojnė Islamin
ashtu siē bėnė shumė nga njerėzit e botės, tė cilet u bėn kurjozė pėr
kėtė fe qė me ndodhinė e 11 shtatorit, kur pas saj pasuan genjeshtra e
shpifje pėr Islamin dhe muslimanėt.

Ajo me pandershmerinė e saj don ta shmangė popullin e vet nga zgjedhja
e fesė sė drejtė duke nėnēmuar personalitetin e tė Dėrguarit tė
ndershėm, simbolin e pėrherėshėm tė Islamin, sal-lallahu alejhi ve
sel-lem.
Pėr kėtė vepėr qė bėn
Danimarka ka pėrkrahje nga Norvegjia dhe nga heshtja e shtetėve
krishtere tė botės. Njėherit, kjo vėrteton se lufta qė bėhėt mes
Islamit dhe tė krishterėve nė Afganistan, Ēeēeni, Irak ėshtė luftė
fetare edhe nėse kėtė mundohet ta mbulojė me gėnjeshrėn se ajo ėshtė
luftė kunder terrorizmit dhe diktaturės.
S’ka nė mesin e tyre qė gjykon drejtė. Ata, paprejashtim, me dekada historike janė armiq tė islamit dhe muslimanėve.

Gabon kush mendon se nga tė krishterėt e evropės ka njerėz qė nuk janė
tė tillė e aq mė shumė nėsė mendon se mund tė jetė mik i muslimanėve.

E vėrteta ėshtė se kėto qė bėjnė janė metoda dhe levizje politike qė i
ndrrojnė sipas ndrrimit tė kohėrave dhe gjėndjes sė popullisis dhe
shtetit.
U tradhėtuan keq mediat
arabe kur shpallėn njė ditė se Franca qė prej kushtetutės DEJKOL deri
nė fund tė etapės sė DESTAN-it ėshtė mike e afėrt e arabėve. Mirėpo,
Franca ngreh falmurin kundėr muslimanėve, i debon mėrgimtarėt arab, tė
cilėt dhanė mundin e tyre pėr ndertimin e njė pjese tė madhė tė
Parisit, e mė shumė se kjo ua ndaloi bijave tė tyre mbulesėn islame –
Hixhabin dhe i dėboi vajzat e mbuluara nga institutet e arsimit.

Pra, feja krishtere dhe qeveritė kryqtare, tė gjithė synojnė armiqėsi,
qėllime tė kėqija pėr secilin qė ėshtė musliman, pamvarsisht paraqitjes
sė tyre si dashamirė apo e tė drejtė nė politikė pėr ummetit tonė
muslimanė.
Atėherė, le ta kuptojnė tė
gjithė se koha e pajtimit mes botės islame dhe asaj tė krishtere ka
shkuar dhe nuk kthehet dhe se muajt e mjaltit kanė pėrfunduar qė
atėherė kur perėndimi i ka zhveshur dhėmbet dhe ka shpallur se armiku i
parė i tyri ėshtė Islami, pas rėnijes se bashkimit sovjetik. Dhe kur
Bushi ka shprehur haptazi se ajo ėshtė luftė e re kryqtare dhe se
“Zoti” e ka urdhėruar atė t’i luftojė talibanėt nė Afganistan dhe ta
pushtojė Irakun dhe ta robėrojė popullin e tij.
Andaj, neve na bėhėt farz lufta kundėr tyre deri sa tė jemi musliman, dėshirojmė apo jo.
All-llahu subhane ve teala thotė: “Ata do t’u luftojnė juve vazhdimisht pėr t’ju zbrapsur, nėse mundėn, nga feja juaj.” [El-Bekare, 217]
Dhe armiqėsinė ndaj tyre duhet ta kemi patjetėr deri sa ta besojmė Zotin Njė.
All-llahu subhane ve teala thotė: “As jehuditė, e as krishterėt kurrė nuk do tė jenė tė kėnaqur me ty deri qė tė pasosh fenė e tyre.” [El-Bekare, 120]
A e kuptuat tash se pse Danimarka u tall me Pejgamberin tonė tė dashur,
flijofsha prindėrit pėr te, sal-lallahu alejhi ve sel-lem. Dr. Rijad bin Muhamed El-Musejmiri
Pėrktheu:
Ankebut.com
28 janar 2006

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi