Dobėsimi i imanit...

Shko poshtė

albmuslim Dobėsimi i imanit...

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:55 pm


Dobėsimi i imanit

Pasojat, shkaqet dhe sherim
Pasojat e dobėsimi tė imanit:1. Rėnia nė mėkate2. Zemėrngurtėsia dhe ashpėrsia, "Edhe pas (faketeve tė qarta) zemrat tuaja u bėnė pasandej tė forta si guri, e edhe mė tė forta…" [El-Bekare, 74]3. Mospėrkryerja e adhurimėve dhe mospėrcjellja e tyre me frikė dhe me meditim nė ajetet kur'anore.4. Kryerja e adhurimeve me pėrtaci dhe lėrja e tyre, " dhe kur ngritėn pėr tė falė namaz, ngritėn me pėrtaci…". E gjithastu pėrtacia nė sunnete dhe nafile (adhurime vullnetare).5. Ngushtėsia e gjoksit, ē'rregullimi temperamental, mėrzia dhe monotonizmi.6. Gjakftoftėsia gjatė leximit tė ajeteve kur'anore.7. Pakujdesia ndaj Allahut duke mos i bėrė dhikėr e as duke iu drejtuar me lutje, "dhe shumė pak e pėrmendin Allahun".8. Mos'hidhėrimi kur shkelėn ligjet e Allahut.9.
Dėshira pėr ngritje para njerėzve, dėshira pėr pozitė, dėshira pėr tė
udhėhequr bisedat dhe pėr tė qėn nė krye tė vendit nė kuvende, dėshira
qė t'i ēohėn njerėzit nė kėmbė dhe ta respektojnė.10. Moskujdesja ndaj mekruheve (tė urrejturave), ai vetėm mėkatėt i shikon.11. Pėrēmimi i punėve tė mira - "dhe mos nėnēmo asgjė nga punėt e mira."12. Mospreokupimi me gjendjėn e muslimanėve dhe mos marrja pjesė me to.13. Koprracia.14. Tė thotė atė qė nuk e vepron.15. Humbja e ndjenjave pėr tė mbajtur pėrgjegjėsi pėr kėtė fe.16. Frika e madhe pėrballė fatkeqėsisė.17. Polimizimi dhe debatimi i tepėrt.18. Lidhja e ngushtė me kėtė dunja, prehja nė tė dhe kėnaqėsia pėr tė jetuar nė tė.19. Preokupimi i madh me mirėmbajtjėn e vetės, mė ushqim, veshje dhe mbathje. Shkaqėt e dobėsimit tė imanit:1. Largimi pėr njė kohė tė gjatė nga ambjentet e imanit dhe nga shoqėria e tė devotėshmėve.2. Mosgadishmeria pėr punė tė mira.3. Largimi nga mesimi i fesė dhe librave tė selefėve nė lidhje me besimin, tė cilėt tė ngjallin zemrėn.4. Zhytja nė preokupimin e kėsaj bote.5. Preokupimi i tepėrt me pasuri, fėmij dhe grua.6. Shpresa e madhe - e gjatė.7. Teprimi nė ushqim, gjum, pushim, fjalė dhe pėrzierje nė ēdo punė. Shėrimi i dobėsimit tė imanit:1. Meditimi nė ajetėt kur'anore.2. Ndenjat e madhėshtisė se Allahut Fuqiplotė.3. Mėsimi pėr fenė Islame.4. Pėrmendja e shpeshtė e Allahut.5. Shumimi i veprave tė mira dhe pėrpikmėra nė to.6. Frika nga pėrfundimi i keq i jetės.7. Pėrkujtimi i shpeshtė i vdekjės dhe vizita e vorrezave.8. Pėrkujtimi i botės sė ardhėshme.9 Llogaritja e vetės.10. Shpresa e shkurtė (pėr kėtė botė).11. Kujtimi dhe vetėdija pėr vlerėn e pakėt tė kėsaj bote.12. Drejtimi kah Allahu [subhanehu ve teala] me lutje dhe pėrulje.13. Madhėrimi i dispozitave dhe ligjėve tė Allahut.14. Dashuria dhe urrejtja pėr hirė tė Allahut. Pėrktheu:
Ankebut.com

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi