Bėhu Thirrės!

Shko poshtė

albmuslim Bėhu Thirrės!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:26 pm


S’ka dyshim se thirrja nė rrugė tė All-llahut ėshtė prej veprave mė tė
ēmuara dhe mė tė ndershme qė mund t'i veprojė ēdo besimtarė dhe
besimtare.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “E kush ėshtė nė rrugė mė tė mirė se ai qė thėrret nė rrugėn e All-llahut, qė bėn vepra tė mira dhe qė thotė: “Unė jam prej muslimanėve [Fussilet, 33]


Nga tė gjitha fjalėve qė mund t’i flet
njeriu, dhe prej tė gjitha shprehjeve gjuhėsore qė mund t’i shpreh ai,
gjithėherė fjala “davet-thirrje nė islam” mbetėt fjala me i mirė dhe
mė e ėmbėl.
Kjo fjalė e lartėsuar “Thirrje” ishte detyrė dhe
mision i tė dėrguarve dhe pejgamberėve. Pra, detyra e vetme pėr tė
cilin ishin dėrguar profetėt dhe pejgamberėt ishte thirrja nė rrugė tė
All-llahut.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Ne
asnjė nga tė dėrguarit nuk e dėrguam ndryshe vetėm nė gjuhėn e popullit
tė vet, ashtu qė ai t’u shpjegojė atyre (nė atė gjuhė). E All-llahu e
lė tė humbur atė qė do, dhe e udhėzon nė rrugė tė drejtė atė qė do. Ai
ėshtė i fuqishmi, i urti.”
[Ibrahim, 4]
Udhėzimi
ėshtė nė duart e All-llahut, por obligohemi qė ēdokush tė thėrret nė
rrugė tė Allahut qė nė kėtė mėnyrė thirrja tė arrin tek tė gjithė
njerėzit.
Vallė, athua kush e pėrciell thirrjen islame pas
tė Dėrguarit tė fundit Muhamedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tek
njerėzit?
Ata janė pasuesit e tė Dėrguarit tė All-llahut,
Muhamedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], besimtarėt e sinqertė, ata
tė cilėt lėvizin nėpėr tokė dhe i thėrrasin njerėzit nė rrugė tė
All-llahut.
I dėrguari i All-llahut, Muhamedi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] ishte vula e Pejgamberėve dhe nuk vjen pas tij asnjė
pejgamber tjetėr. Andaj, ēdo besimtar duhet ta merr pėrsipėr kėtė
mision qė e kishte i Dėrguari i All-llahut.
Dėshmi pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut [subhanehu ve teala]: “Ty ta zbritėm Kur’anin qė t’u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kur’anin).” [Nahl, 44]

Ai i cili ua tregon njerėzve dhe ua bėn tė qartė Hallallin dhe
Haramin, i urdhėron nė vepra tė mira dhe i ndalon nga e keqja ai vetėm
se ėshtė duke e vepruar misionin dhe detyrėn e pejgamberėve. All-llahu
[subhanehu ve teala] daven e bėri moto tė ēdo besimtari dhe atribut tė
pandashėm tė tij. Andaj, pėrderisa je besimtar patjetėr duhet tė jesh
thirrės pėr nė rrugėn e All-llahut [subhanehu ve teala]. Nėse don qė ta
plotėsosh Imanin duhet patjetėr tė jesh thirrės pėr nė rrugėn e
All-llahut [subhanehu ve teala].
All-llahu [subhanehu ve teala] i ka theksuar nė Kur'an virtytet e veēanta tė besimtarėve dhe tha: “Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin...” Pastaj i tregoi veprat, me tė cilat duhet tė stolisėn dhe tha: “Urdhėrojnė
pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatin,
respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t’i
mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhėnjyes, i urtė.”
[Teube, 71]

Mund ta vėresh edhe ti vėlla lexues, se urdhėrin pėr vepra tė mira dhe
ndalimin nga veprat e kėqija All-llahu [subhanehu ve teala] e ka cekur
para kryerjes sė namazit dhe dhėnies sė zeqatit edhe pse kėta dy tė
fundit llogariten si dy shtyllat mė tė mėdha tė islamit.

Namazi ėshtė shtylla mė e fortė e islamit, llogaritet si shtylle e
gjithė fesė. Kush e kryen namazin ka praktikuar fenė dhe kush e lė pas
shpinde dhe nuk e kryen me rregull, ka lenė tė gjithė fenė pas shpinde.
Por, pas gjithė kėsaj vlere dhe pozite tė namazit nė Islam All-llahu
[subhanehu ve teala] i dha pėrparėsi dhe prioritet urdhėrit nė vepra tė
mira dhe ndalimit nga veprat e kėqija.
Mė kėtė All-llahu
[subhanehu ve teala] don t'i edukojė besimtarėt qė tė mos tė jenė
egoist, qė tė mos tė falin vetėm ata namazin dhe tė jepin zeqatin e mos
t'i veprojė veprat individualisht, por patjetėr duhet tė kujdesen edhe
pėr shoqėrinė ku jetojnė.
Nuk ėshtė prej etikės islame qė besimtari
ta merr kėtė mision dhe detyrė dhe ta ruan vetėm pėr vetėn e tij, por
duhet qė kėtė begati dhe mirėsi ta pėrcjellė edhe tek njerzit e tjerė,
qofshin musliman apo jomusliman.
Pastaj, shiko urtėsinė e All-llahut nė fund tė ajetit ku thotė: “Tė tillėt do t’i mėshirojė All-llahu.”

Ata tė cilėt stolisen dhe zbukurohen me kėto tipare; urdhėrin nė vepra
tė mira dhe ndalimin nga veprat e kėqija, e falin namazin, e japin
zeqatin, i nėnshtrohen dhe respektojnė All-llahun dhe tė Dėrguarin e
tij, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], “Tė tillėt do t’i mėshirojė All-llahu.”
Pėrse All-llahu [subhanehu ve teala] i vėēoi keta me mėshirė?

Ngase tė tillėt i mėshiruan robėrit e All-llahut. Kėta kur i shikuan
njerėzit se po drejtohen nga njė humnerė, po shkojnė drejt njė zjarri,
po largohen nga All-llahu [subhanehu ve teala], zgjodhėn njė jetė plot
brenga dhe vėshtirėsi, nuk pushuan dhe nuk i kaploi plogėshtia, por i
pėrvolėn krahėt dhe ua bėnė tė qartė njerėzve rrugėn pėr te All-llahu
[subhanehu ve teala]. Me kėtė ata i mėshiruan robėrit e All-llahut dhe
ua treguan shėnjat e rrugės sė vėrtet, ndaj edhe All-llahu i mėshiroi
pėr kėtė.Ragib Serxhani
Pėrktheu:
Abdyl Fuga
16 Janar 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi