Jeta e tė Dėrguarit tė Allahut...pjesa e katėrt..

Shko poshtė

albmuslim Jeta e tė Dėrguarit tė Allahut...pjesa e katėrt..

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:23 pm

Tė gjithė njerėzit janė tė obliguar ta besojnė atė dhe ta pasojnė sheriatin e tij pėr tė hyrė nė xhennet: "
Kush i bindet All-llahut, (urdhėrave tė Tij) dhe tė dėrguarit tė Tij,
atė e dėrgon nė xhennete nėn tė cilin burojnė lumenj. Aty do tė jenė
pėrgjithmonė. E ky ėshtė shpėtim i madh
" (en-Nisaė: 13).

Allahu ka lavdėruar atė qė i beson Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve
sel-lem nga ithtarėt e librit dhe e pėrgėzoi se shpėrblimin do ta
marrin dyfishė, siē thotė Allahu subhanehu ve teala: " E
atyre qė Ne ua dhamė librin pėrpara kėtij, disa prej tyre i besojnė
kėtij (Kur'anit). Dhe kur u lexohet atyre, thonė: "Ne kemi besuar atij,
ajo ėshtė e vėrtetė prej Zotit tonė, ne edhe para tij kemi qenė
myslimanė!" Atyre u jepet shpėrblim i dyfishtė pėr arsye se bėnė durim,
dhe ata tė keqen e largojnė me tė mirėn, e nga ajo qė Ne e furnizuam,
ata japin "
(el-Kasas: 52-54). Pejgamberi sal-lallahu alejhi
ve sel-lem thotė: " Tre vetėva shpėrblimi u takon dyfishė: njė njėri
nga ithtarėt e librit besoi nė Pejgamberin e vet si dhe e arriti
Muhammedin sal-lallahu alejhi ve sel-lem dhe besoj nė tė, e pasoi dhe e
vėrtetoi, atij i takojnė dy shpėrblime ...".
Ai i cili nuk i
beson Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ai ėshtė jobesimtarrė
(kafir), e shpėrblimi i jobesimtarit ėshtė zjarri, siē ka thėnė Allahu
subhanehu ve teala: " E kush nuk i besoi All-llahut dhe tė dėrguarit tė
Tij, Ne pra, pėr jobesimtarėt kemi pėrgatitur zjarr shumė tė fortė "
(el-Fet'h: 13). Kurse Pejgamberi ka thėnė: " Pasha Atė nė Dorėn e tė
Cilit ėshtė shpirti i Muhammedit, nuk dėgjon pėr mua dikush nga ky
ummet, qoftė jehudi apo i krishterė e pastaj vdes e nuk ka besuar nė
atė qė mė ėshtė zbritur mua vetėm se do tė jetė banorė i zjarrit "
transmeton Muslimi /154.
Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve
sel-lem ėshtė njėri, nuk din vetėm atė qė i ka mėsuar Allahu, nuk e din
tė fshehtėn dhe nuk ka nė dorė tė mirėn e as tė keqen pėr vete e as pėr
tė tjerėt, siē thotė Allahu subhanehu ve teala: " Thuaj: "Unė
nuk kam nė dorė pėr veten time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka
do All-llahu. Sikur ta dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė
dobishmet, e nuk do tė mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm
se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė"
(el-A'raf: 188).
Allahu e dėrgoi atė me fenė islame qė tė triumfojė mbi tė gjitha fetė: "
Ai ėshtė qė e dėrgoi tė dėrguarin e Vet me udhėzim tė plotė dhe me fenė
e vėrtetė, qė tė triumfojė mbi ēdo fe, e mjafton All-llahu dėshmitar "
(el-Fet'h: 28).
Detyra e Pejgamberit ėshtė ta komunikoj atė me tė cilėn ka ardhur, ndėrsa udhėzimi nė Dorėn e Allahut: " Nėse ata (idhujtarėt) refuzojnė, Ne nuk tė kemi dėrguar ty rojė tė tyre, ti ke pėr obligim vetėm komunikimin " (esh-Shuraė: 48).

Pasiqė Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem posedon kėtė vlerė tė
madhe ndaj njerėzimit me thirrjen e tyre nė kėtė fe, nxjerrjen e tyre
nga errėsirat nė dritė, pėr kėtė Allahu ia ka falur atij qfarė ka bėrė
mė herėt dhe mė vonė dhe neve na ka urdhėruar ti dėrgojmė salavat atij
nė shumė raste, Allahu i Lartėsuar thotė: " Ėshtė e vėrtetė se
All-llahu dhe engjėjt e Tij me madhėrim e mėshirojnė Pejgamberin. O ju
qė keni besuar, madhėronie pra atė (duke rėnė salavatė) dhe
pėrshėndeteni me selam "
(el-Ahzab: 56).
Pejgamberi
sal-lallahu alejhi ve sel-lem bėri xhihad pėr pėrhapjen e kėsaj feje,
edhe shokėt e tij sė bashku me tė bėnė xhihad, andaj ne duhet ta
pasojmė atė dhe ta ndjekim sunnetin e tij dhe tė ecim sipas udhėzimit
tė tij. Allahu i Lartėsuar thotė: " Ju e kishit shembullin mė
tė lartė nė tė dėrguarin e All-llahut, kuptohet, ai qė shpreson nė
shpėrblimin e All-llahut nė botėn jetėr, ai qė atė shpresė e shoqėron
duke e pėrmendur shumė shpesh All-llahun "
(el-Ahzab: 21).

Islami ėshtė fe e natyrshmėrisė dhe e drejtėsisė, ėshtė fe tė cilėn
Allahu e pėlqej pėr njerėzimin nė pėrgjithėsi. Ai pėrmban baza, degė,
moralė dhe edukatė, adhurime dhe rregulla tė mardhėnieve ndėrnjerėzore,
dhe nuk ka mundėsi qė ummeti tė jetė i lumturė vetėm nėse e pason atė
dhe punon me tė dhe se Allahu nuk pranon nga njerėzit tjetėr pos tij
(islamit), siē thotė Allahu i Lartėsuar: " E, kush kėrkon fe
tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do ti pranohet dhe ai nė
botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpruarit "
(Ali Imran: 85).

Allahumme sal-li ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema sal-lejte ala
Ibrahim ve ala ali Ibrahim inneke Hamidun Mexhid.
Marrė nga libri "Bazat e fesė islame" tė Shejh:
Muhammed bin Ibrahim et-Tuvejxhiri.
Pėrktheu:
Abedin Haxhiaj
13 shkurt 2006

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi