Jeta e tė Dėrguarit tė Allahut...pjesa e tretė..

Shko poshtė

albmuslim Jeta e tė Dėrguarit tė Allahut...pjesa e tretė..

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:22 pm

Pastaj jehudėt e fisit Benu Nadir thyen marrveshjen dhe deshėn ta
vrasin Pejgamberin sal-lallahu alejhi ve sel-lem duke ia hedhur njė
gurė pėrmbi, por Allahu e shpėtoi. Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve
sel-lem i rrethoi nė vitin e katėrtė dhe i largoi nė Hajber.

Nė vitin e pestė Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem luftoi fisin
Benu Mustalik pėr tiu pėrgjigjur armiqėsisė sė tyre, ngadhnjeu nda tyre
dhe fitoi pasuri dhe robėresha. Pas kėsaj liderėt jehudė vrapuan pėr
t'i tubuar aleatėt kundėr muslimanėve pėr t'i asgjėsuar muslimanėt nė
pragun e tyre. Rreth Medines u tubuan idhujtarėt, ahbashėt dhe fisi
Gatafan i jehudėve, mirėpo Allahu ua asgjėsoi kurthėn e tyre dhe e
ndihmoi tė Dėrguarin e Tij dhe besimatrėt: " Dhe All-llahu i
zbrapsi ata qė nuk besuan me atė mllefin e tyre, duke mos arritur
kurrnjė tė mirė. Dhe All-llahu ua largoi luftėn besimtarėve. All-llahu
ėshtė i fuqishėm, ngadhėnjyes
" (el-Ahzab: 25).

Pastaj Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem rrethoi jehudėt e fisit
Beni Kurejdha pėr shkak tė tradhėtisė sė tyre dhe thyerjes sė
marrėveshjes. Allahu e ndihmoi ndaj tyre, burrat u vranė, pasardhėsit u
bėnė robė dhe pasuria plaēkė.
Nė vitin e gjashtė Pejgamberi
sal-lallahu alejhi ve sel-lem vendosi ta vizitojė Shtėpinė e Shenjtė
dhe tė sillet rreth saj mirėpo e ndaluan idhujtarėt. Nė vendin e
quajtur Hudejbije bėri marrveshje me ta pėr ndalimin e luftės dhjetė
vite ku njerėzit janė tė sigurtė dhe mund tė zgjedhin ēfarė tė duan, e
pas kėsaj hynin njerėzit nė fenė e Allahut grupe-grupe.

vitin e shtatė Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem luftoi fisin
Hajber pėr ti hequr qafe liderėt jehudė tė cilėt kishin munduar
muslimanėt. I rrethoi ata dhe Allahu subhanehu ve teala i dha fitoren
ndaj tyre dhe e fitoi pasurinė dhe tokėn e tyre. Po kėtė vit u
shkruajti mbretėrve tė asaj kohe dhe i thirri nė islam.

vitin e tetė, Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem nisi njė ushtri
nėn udhėheqjen e Zejd bin Harithe pėr t'i edukuar zullumqarėt, mirėpo
romakėt tubuan njė ushtri tė madhe dhe mbytėn prijėsit e muslimanėve e
tė tjerėt Allahut i shpėtoi nga sherri i tyre.
Pastaj
jobesimtarėt e Mekkes tradhėtuan dhe thyen marrėvshjen, e Pejgamberi
sal-lallahu alejhi ve sel-lem u nisė nė drejtim tė tyre me njė ushtri
tė madhe dhe e ēliroi Mekken, pastroi Qaben nga idhujtė dhe nga
udhėheqėsia e jobesimtarėve.
Pastaj erdhi lufta e Hunejnit
nė muajin Shevval tė vitit tė tetė pėr ti dalė pėrballė sulmit tė fisit
Thekif dhe Hevazen. Allahu subhanehu ve teala i mposhti ata e
muslimanėt fituan plaēka tė shumta. Pastaj Pejgamberi sal-lallahu
alejhi ve sel-lem vazhdojė rrugėn drejt Taifit tė cilin e rrethoi
mirėpo Allahu nuk deshi tė ēlirohej ky vend, atėherė Pejgamberi
sal-lallahu alejhi ve sel-lem bėri lutje pėr ta dhe u largua.

Pas kėsaj populli i Taifit pranuan islamin. Pejgamberi sal-lallahu
alejhi ve sel-lem u kthye, shpėrndau plaēkėn e luftės, bėri Umren sė
bashku me shokėt e tij pastaj shkuan nė Medine.
Nė vitin e
nėntė ndodhi lufta e Tebukut e cila ishte nė njė kohė tė rėndė, tė
vėshtirė dhe me nxehtėsi tė madhe. Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve
sel-lem shkoi nė Tebuk pėr tė ndaluar intrigatė e romakėve. Atje u
vendos me ushtri dhe nuk hasi ndonjė intrigė dhe bėri marrveshje me
disa fise e pastaj u kthye nė Medine. Kjo ishte lufta e fundit nė tė
cilėn luftoi Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem. Nė kėtė vit
erdhen delegacionet e fiseve qė donin tė hynin nė islam, prej tyre
delegacioni i fisit Temim, Tajj, Abdul Kajs dhe Benu Hanife, tė gjithė
pranuan islamin. Po nė kėtė vit Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve
sel-lem urdhėroi Ebu Bekrin ta bėjė Haxhin me njerėzit e me tė dėrgoi
Aliun dhe e urdhėroi tua lexojė njerėzve suren Beraetu pėr tu
distancuar nga idhujtarėt dhe e urdhėroi tė thėrras nė njerėz ditėn e
Kurbanit: " O njerėz, jobesimtari nuk hynė nė xhennet, idhujtari smund
ta bėjė Haxhin pas kėtij viti, rreth Qabės smund tė sillet askush
lakuriq dhe kush ka ndonjė marrveshje me Pejgamberin sal-lallahu alejhi
ve sel-lem ajo do tė vazhdojė deri nė kohėn e saj ".

vitin e dhjetė Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem vendosi ta
kryejė Haxhin. Thirri njerėzit pėr kėtė e me tė bėnė Haxhin shumė
njerėz nga Medineja dhe jashtė saj. Ihramin e veshi nė vendin e quajtur
Dhul Hulejfe. Nė Mekke arriti nė muajin Dhul Hixhxhe, bėri tavafin,
sa'jin (vrapimi mes Safa dhe Merva), dhe ua mėsoi njerėzve detyrat e
Haxhit dhe nė Arafat mbajti njė hutbe tė madhe pėrmbledhėse ku
pėrmbledhi ligjet islame tė drejta: " O njerėz, dėgjoni fjalėn time,
ngase une nuk e di a do tu takojė mė pas kėtij viti. O njerėz, gjaku
juaj, pasuria juaj, nderi juaj janė haram pėr ju, siē ėshtė kjo ditė e
juaja, nė kėtė muaj dhe nė kėtė vend. Vini re, ēdo gjė e kohės sė
injorancės ėshtė e vendosur nėn kėmbėn time edhe gjakmarrja e
injorancės ėshtė e vendosur. Gjakun e parė qė do ta vendos ėshtė gjaku
i Rebia bin Harith i cili ishte nė fisin Beni Saad pėr tė kėrkur
gjidhėnėse e e mbytėn fisi Hudhejl. Edhe kamata e injorancės ėshtė e
vendosur, e kamatėn e parė tė cilėn do ta vendosi ėshtė kamata e Abbas
bin Abdul Mutalib, e tėra ėshtė e vendosur. Kini frikė Allahun nė
gratė, ngase i keni marrė me sigurinė e Allahut, u bėnė hallall pėr ju
me fjalėn e Allahut. Obligimi i juaj ndaj tyre ėshtė qė mos ta sjellin
dikė nė shtratin tuaj qė ju e urreni, e nėse veprojnė kėshtu, rrahni me
nė rrahje tė lehtė. Obligimi i tyre ndaj jush ėshtė t'i furnizoni dhe
t'i vishni. Unė u kam lėnė diē qė nėse kapeni pėr tė nuk keni pėr tė
humbur ai ėshtė libri i Allahut. Ju do tė pyeteni pėr mua, ēfarė do tė
thoni? Thanė: dėshmojmė sė e ke komunikuar, e ke kryer obligimin tėnd
dhe ke kėshilluar. Atėherė, duke ngritur gishtin tregues nė qiell e
pastaj duke ua drejtuar atyre: O Allah dėshmo, o Allah dėshmo, e tha
kėtė tri herė ".
Pasi Allahu e plotėsoi kėtė fe dhe u vendosen bazat e tij, duke qenė ai nė Arafat i zbriti: " Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe " (el-Maide: 3).

Ky Haxh quhet Haxhi i Lamtumirės ngase Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve
sel-lem u dha lamtumirėn njerėzve dhe nuk bėri mė Haxh pas kėtij. Pasi
pėrfundoi Haxhin, Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem u kthye nė
Medine.
Nė vitin e njėmbdhjetė nė muajin Safer filloi
sėmundja e Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve sel-lem, e pasi qė
temperatura iu shtua, urdhėroi Ebu Bekrin tua falė njerėzve namazin. Nė
muajin Rebiul Evvel, u shtua edhe mė shumė sėmundja dhe atėherė vdiq
sal-lallahu alejhi ve sel-lem nė paraditėn e ditės sė Hėnė dymbdhjetė
tė muajit Rebiul Evvel tė vitit njėmbdhjetė tė hixhretit. Muslimanėt u
mėrzitėm shumė. Pastaj e pastruan dhe ia falėn namazin ditėn e
marte/natėn e mėrkure dhe u varros nė shtėpinė e Aishes. I Dėrguari i
Allahut vdiq, por feja e tij do tė jetė deri nė ditėn e Kijametit.

Pastaj muslimanėt zgjodhėn pėr prijės tė tyre shokun e tij tė shpellės
dhe shoqėruesin e tij tė hixhretit Ebu Bekrin radijallahu anhu. Pas tij
hilafetin e mori Umeri, pastaj Uthmani, pastaj Aliu tė cilit ishin
halifėt e drejtė Allahu qoftė i kėnaqur me ta.
Allahu
subhanehu ve teala i dha Muhamedit sal-lallahu alejhi ve sel-lem shumė
tė mira dhe e porositi me moral tė mirė, siē thotė Allahu i Lartėsuar: "
A nuk tė gjeti ty jetim, e Ai tė bėri vend (tė dha pėrkrahje). Dhe tė
gjeti tė paudhėzuar e Ai tė udhėzojė. Dhe tė gjeti tė varfėr, e Ai tė
begatoi. Pra, mos e pėrul jetimin! As lypėsin mos e pėrzė! E me tė
mirat qė tė dha Zoti yt, trego (udhėzo njerėz)! "
(ed-Duha: 6-11).
Allahu e nderoi atė me vyrtyte tė larta qė nuk i janė tubuar askujt pos tij, saqė Allahu e lavdėron me fjalėn e Tij: " Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė morali " (el-Kalem:4).

Me kėto vyrtyte tė larta dhe me kėto cilėsi tė lavdėruara, mundi qė me
lejen e Allahun tė tuboj shpirtrat dhe t'i bashkojė zemrat: "
Ti ishe i butė ndaj atyre, ngase All-llahu tė dhuroi mėshirė, e sikur
tė ishe i vrazhdė e zemėrfortė, ata do shkapėrderdheshin prej teje,
andaj ti falju atyre dhe kėrko ndjesė pėr ta, e konsultohu me ta nė tė
gjitha ēėshtjet, e kur tė vendosėsh, atėherė mbėshtetu nė All-llahun,
se All-llahu i do ata qė mbėshteten "
( Ali Imran: 159).

Allahu e dėrgoi tė Dėrguarin e Tij tek tė gjithė njerėzit, ia zbriti
Kur'anin dhe u urdhėroi tė thėrras nė rrugėn e Allahut, siē thotė
Allahu azze ve xhel-le: " O ti Pejgamber, Ne tė dėrguam ty
dėshmues, lajmėtar pėrgėzues e qortues. Dhe me urdhėrin e All-llahut,
thirrės pėr nė rrugėn e Tij dhe pishtarė ndriēues "
(el-Ahzab: 45,46).

Allahu e veēoi tė Dėrguarin e Tij Muhammedin sal-lallahu alejhi ve
sel-lem ndaj pejgamberėve tė tjerė me disa gjėra, siē thotė Pejgamberi
sal-lallahu alejhi ve sel-lem: " Jam veēuar nga pejgamberėt me gjashtė
gjėra: " Mė janė dhėnė fjalėt pėrmbledhėse, jam ndihmuar me frikėn, mė
janė lejuar plaēkat e luftės, toka mė ėshtė bėrė e pastėr dhe xhami,
jam dėrguar tek te gjithė njerėzit dhe mė mua janė vulosur pejgamberėt
" transmeton Muslimi/523.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi