Esedudin Shirikoh, mėsuesi i xhihadit dhe ēliruesi i Egjipti

Shko poshtė

albmuslim Esedudin Shirikoh, mėsuesi i xhihadit dhe ēliruesi i Egjipti

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:19 pm

Pjesa e tretė...Tradhėtia e verbėr

Esedudini nuk e dinte se tradhėtia e cila qarkullonte nė gjakun e
Shavirit do ta shtyjė Shavirin tė bėjė marrėveshje sekrete me tė
krishterėt, ku kėrkohej nga ai t’i paguaj tė krishterėt 100 dinarė pėr
ēdo vit nga tė ardhurat shtetėrore pėr t’u forcuar nė luftė kundėr
Nexhmudinit nė Sham, madje nuk e la me kaq, por bėri marrėveshje me ata
qė tė krishterėt tė kenė njė mbrojte nga kalorėsit e mėdhenj tė tyre qė
do tė ruajnė dyert e Kairos. E gjithė kjo ndodhi nė vitin 562 Hixhri.

Qėndrimi i asaj garde nuk ishte mbrojtja dhe sigurimi i Kairos, por
ishte pėr tė vėzhguar gjendjen dhe parapėrgatitur kthimin e tė
krishterėve pėrsėri nė Kairo, siē edhe ndodhi nė fillim tė vitit 564
Hixhri.
Kjo ndodhi pasi kjo gardė dėrgoi njė shkrim deri tė
mbreti Amlerik i Kudsit, ku lajmėrohej se gjendja ėshtė parapėrgatitur
pėr t’u kthyer tė krishterėt me ushtritė e tyre.
Mblodhi
Amleriku ushtrinė e tij dhe u nis me nxitim pėr nė Egjipt dhe stacioni
i parė i tij ishte qyteti Balbis ku tė krishterėt kryen njė masakėr
barbare siē e kanė zakon ēdoherė, pastaj rrethuan Kairon, pėr ta
nėnshtruar.
Kėsaj rradhe Shaviri bėn njė vepėr tė poshtėr,
nėnēmuese dhe gabim tė madh politik pasi e djeg Kairon pėr tė kthyer tė
krishterėt dhe vazhdon zjarri tė djeg Kairon 54 ditė rresht.

Banorėt e vendit, sė bashku me Adudin Fatmij dėrguan njė shkrim deri te
Nexhmudini dhe kėrkuan nga ai t’i shpėtojė nga tė krishterėt dhe
Shaviri.

Ēlirimi pėrfundimtar

Pėr Esedudinin, ēlirimi i Egjiptit ishte hapi i fundit pėr tė realizuar
ėndrrėn e jetės sė tij, pėr tė bashkuar botėn islame, Egjiptin dhe
Shamin, e pėr tė larguar armikun krishter qė kishte okupuar tokėn e
shenjtė 70 vite me rradhė. Andaj e shohim Esedudinin se prej kur ka
dalur pėr nė Egjipt nė vitin 559 Hixhri nuk mendon dhe nuk pėrgatit
vetėm se pėr ēlirimin e Egjiptit, ashtu qė herė pas here i kthehet edhe
pse ēdoherė ballafaqohej me pengesa dhe vėshtirėsi tė mėdha.

Kur i erdhi letra e Nexhmudinit ku kėrkohej nga ai qė tė niset pėr nė
Haleb, pėr t’u pėrgatitur pėr tė shpėtuar Egjiptin, Esedudini ishte
duke jetuar nė Hums (njė qytet nė Sirinė e sotme afėr kufirit me
Libanin) i kishte kaluar tė gjashtėdhjetat, i hypi kalit pas namazit tė
sabahut dhe arriti nė Haleb para perėndimit tė diellit. Kjo nuk i
kishte ndodhur askujt pėrveē sahabėve qė tė kalojnė njė udhėtim tė
tillė pėr njė kohė aq tė shkurtėr.
Kjo e gėzoi Esedudinin pa
masė dhe pėrgatiti ushtrinė e tij prej 2000 kalorėsve dhe 6000 kalorės
tjerė vullnetarė nga Shami pėr tė ēliruar Egjiptin.
Siē
pėrmendėm edhe mė herėt, se tė krishterėt ia kishin frikėn Esedudinit
vetėm sa tė pėrmendej emri i tij, ishte tmerr, qė nuk i linte tė qetė
nė shtratin e tyre. Kur u erdh lajmi se Esedudini dhe ushtria e Shamit
janė nisur pėr nė Egjipt, ikėn tė frikėsuar e tė hutuar… Dhe Esedudini
hyri nė Kairo, ēlirues, triumfues, kėsaj here pa pėrdorur shpatėn as
njė fije. Allahu, subhanehu ve teala, e ndihmoi me frikėn qė e futi nė
zemrat e ithtarėve tė kryqit.
Deshi Shaviri t’i bėjė njė
tradhti Esedudinit, ta ftojė nė gosti qė ta helmojė me ushqim, mirėpo i
biri i tij mė i madh i cili ishte njeri i mirė, i devotshėm dhe
muxhahid, i tha babait tė tij: “Do ta informojė pėr kėtė gjė
Esedudinin”, ndėrsa ai ia ktheu: “Nėse nuk bėjmė kėtė, qė tė gjithė do
tė jemi tė vdekur!” Nė kė rast djali i tij tha njė fjalė burrėrore:
“Ashtu ėshtė, tė vritemi si muslimanė dhe vendet tė jenė nė duar tė
muslimanėve ėshtė mė e mirė se sa ta mbysim e vendi tė kthehet nėn
sundimin e tė krishterėve evropianė. Betohem nė Allahun se nuk qėndron
mes teje dhe okupimit krishter vetėm se jeta e Esedudinit”.

Vėrtetė Shaviri e gjeti shpėrblimin e tradhėtisė sė tij kur Adudi
Fatimi urdhėroi tė ekzekutohet Shaviri dhe ministrinė e morri Esedudini
ku filloi tė pėrgatis rėnien e shtetit tė fėlliqur fatimij dhe
bashkimin e Shamit dhe Egjiptit nėn sundimin e Nurudinit e nė veēanti
pas nxitjes sė Halifes Abasij el-Mustedi Bil-lah nė kėtė vepėr.

Mirėpo vdekja e caktuar e pengoi nga kjo dhe mė 22 Xhemadil Ahir tė
vitit 564 Hixhri vdiq, Allahu e mėshiroftė pasi ia arriti qėllimit tė
tij nė ēlirimin e Egjiptit.
Lėvadat i takojnė Allahut, ky
trim i pashoq bėri mė tepėr se 150 beteja dhe nė ēdo pėrleshje kėrkonte
tė bijė dėshmor, mirėpo vdiq nė shtratin e tij, tė vėrtetėn e ka thėnė
Sidiku kur tha: “Kėrkoje vdekjen, tė jipet jeta”.
Jeta e
kėtij njeriu ishte shpjegim i jetės sė muxhahidit qė krenohet me fenė e
tij dhe qė nuk sheh para vetes sė tij pėrveē ēlirimit tė tokės sė
okupuar. Lajmet dhe ndodhitė e tij mbushin gjoksat, pamja e tij mbushte
sytė, serioziteti dhe vlera e tij tek armiku ishte sikur frika e
tėrmeteve, e fortunave dhe vullkaneve. Zoti e mėshiroftė i cili na la
neve kėtė biografi qė e kemi para vetes, dhe nga medreseja e guximit,
trimėrisė dhe xhihadit tė tij, doli Salahudini.
Autori:
Sherif Abdul Aziz Pėrktheu:
Shukri Aliu
08 Shkurt 2007-----------------------------------------
Literatura e konsultuar:
1. El-kamil fi Tarih
2. Sijer E’Alam nubela
3. El-Bidaje ve Nihaje
4. Vefejatul e’Ajan
5. El-Suluk el-Mukrizij
6. El-Iber fi Haber men Guber
7. Ravdatejni fi Tarihi Devletijeni
8. Shedheratu Dheheb
9. Nuxhum Zahire
10. Muferrixhul kurub
11. Husnul Muhadare
12. Ejamul Islam

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi