Tregimi i njė studenteje...pjesa e dytė

Shko poshtė

albmuslim Tregimi i njė studenteje...pjesa e dytė

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:13 pm

Shpresoja qė kurrė mė mos ta shihja e as ajo mua. E ēdo herė qė e
vėreja nga largė merrja rrugė tjetėr qė mos tė mė shohė. Kurse raportet
me kolegėt e mia vazhduan ashtu si mė parė. Ndėrsa imazhi i asaj vajze,
serioziteti, kultura dhe qytetrimi i saj gjithnjė rrinin nė kujtesėn
time.
Erdhi koha tė realizohet e
vėrteta. U sėmura rėndė dhe mu desht tė shtrohem nė spital ku aty duhet
tė rri njė kohė tė gjatė. Mė mori malli shumė t’i shoh kolegėt e mia e
tė marr ndonjė lajm nga univerziteti dhe pėr mėsimet, tė cilat mė kanė
humbur.
Pas njė jave, mė erdhi njėra
nga ato dhe me lajmėroi se shoqėt tjera kėrkojnė ndjesė se nuk kishin
mundėsi tė vinin edhe ato pėr vizitė. Nga ajo kėrkova qė t’mi
fotokopjojė ligjėratat, qė nuk prezantova. Me premtoi se do ta bėnte
kėtė.
I pritja pa durim kėto
ligjėrata, por asnjėra nga ato nuk mė erdhėn. Kujtoja, ē’vlerė ka
shoqėria kur nuk ka fryta nė kohėt mė tė vėshtira?! A nuk njifet shoku
i mirė nė ditėn e vėshtirė?!
Vazhdoja tė pres gjithė javėn tjetėr, por mė kot.

Pas dy ditėsh, mė lajmėruan se jashtė ishte njė vajzė, dėshiron tė mė
takojė. Patjetėr thashė tė jetė njėra nga kolegėt e mia, e cila do tė
ketė ardhur tė m’i sjellė ligjėratat siē i kisha kėrkuar. Kėrkova nga
motra medicinale qė ta lejonte tė hyjė brenda.

Nė derė hyri vajza, me tė cilėn polimizuam tek hyrja e univerzitetit
rreth ēėshtjes sė hixhabit-mbulesės. U bėfasova me vizitėn e saj! Si e
mori vesh se unė jam sėmurė dhe jam shtruar nė spital?! Kur e hoqi
perēėn-nikabin (petkun qė mbuloi fytyrėn) dhe u ul pranė meje e kuptova
se ajo ėshtė mu ajo vajza qė na kėshilloi tek kafiteria. Ajo vajzė qė
mėson mė mua nė tė njejtėn degė. Ajo qė u mahnita me bukurinė e saj,
qytetrimin e saj, precizitetin qė kishte nė rrobat e saja dhe me
pėrsonalitetin e saj tė lartė.
Gati se nuk besoja se kjo vajzė e civilizuar me kėto rroba qė mbulon tėrė trupin qėndron pėrball meje. I thashė:
-Ti je ajo?
Tha:

-Po. I pyeta shoqėt tua pėr ty dhe me lajmėruan pėr sėmundjen tėnde.
Kėrkova nga ato qė tė mė japin emrin e spitalit dhe numrin e dhomės qė
tė vijė e tė vizitoj. E pa dyshim se pėr atė qė viziton tė sėmuarin ka
shpėrblim tė madh.
I thashė:

-Nė relalitet, nuk di se si tė falėnderoj pėr kėto ndjenja tė ngrohta.
Pėrveē kėsaj, dua tė kėrkoj falje pėr ēdo gjė qė ka ndodhur nga unė.
Mė tha:

-Mos u ngushto nga kjo. Mė e rėndėsishmja ėshtė qė ti tė shėrohesh
sepse koha e provimeve ka erdhur tek dera. Pastaj, nga ēanta e saj
nxori disa fletė dhe tha:
-Kėtu i ke
tė gjitha ligjėratat qė tė kanė kaluar. E nė fund tė ēdo mėsimi do tė
gjeshė pėrblejdhjen e mėsimit nė pika tė shkurta. E unė gjithashtu –
inshallah- do tė vizitoj pas njė jave qė t’i sjellė ligjėratat e reja.

Kėtu nuk munda t’a mbajė vetėn nga lotėt. Kujtova ashpėrsinė dhe
kundervimin tim ndaj saj tek hyrja e kafiterisė. Pas gjithė kėsaj ajo
sillet me mua me butėsi, dashuri dhe afrim!

Gjithashtu, kujtova kolegėt e mia, tė cilat u bėnė koprace tė vijnė e
tė mė shohin nė spital apo sė paku tė mė telefonojnė.
Kėtu m’u ndryshuan tė gjitha mendimet dhe imagjinatat qė kisha pėr civilizim, pėrpraim dhe bashkohoritet.

Tash e kuptova se civilizimi nuk realizohet duke u larguar nga veprat
virtyte dhe duke u shmangur gjestėve dhe parimėve tė dobishme.

Tash e kuptova se bashkohoroteti nuk realizohet duke injoruar fene dhe
moralin dhe duke kėmbėngulur nė mendimet dhe kulturat e pavlera.

Tash e kuptova se pėrparim ėshtė atėherė kur merr pjesė nė dhimbjet e
tė tjerėve, iu ndihmon atyre dhe ua lehtėson atyre dhimbjet.

Tash e kuptova se Islami i ka dhuruar femrės civilizimin dhe i ka dhėnė
asaj tė drejta, me tė cilat mund tė ēojė njė jetė tė shkėlqyer nėn
hijėn e mėsimėve tė shėndoshta.
I thashė:

-Prej tani po shpall deshtimin nė sfidėn me ty. E kam vendosur qė nga
ky ēast t’i jap jetės sime kahje tjetėr, duke u pėrputhur me Ligjin e
All-llahut [subhanehu ve te’ala], qė tė jem vajzė e mirė sikur ti...
Iu ndriēua fytyra nga njė buzėqeshje e ngrohtė dhe tha:

-Oj motėr, mardhėniet tona nuk kishin kuptim tė dyluftimit. E
rėndėsishmja ėshtė qė ne tė arrijmė tė gjithė tek mirėsia e sigurtė, tė
triumfojmė me tė vėrtetėn dhe tė arrijmė lumturin e gjithherėshme.
Thash:
-Po, vėretėt kjo ėshtė e rėndėsishme... Marrur nga: www.islamway.com Pėrktheu:
Ankebut.com
18 muharrem 1426 – 27 shkurt 2005

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi