Tregimi i njė studenteje...pjesa e parė

Shko poshtė

albmuslim Tregimi i njė studenteje...pjesa e parė

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:12 pm

Falėndėrimi dhe takon vetėm All-llahut, kurse
salavatėt dhe selamet qofshin mbi Pejgamberin tonė [salallahu alejhi ve
sel-lem], qė pas tij nuk ka mė tė dėrguar, mbi familjėn e tij, mbi
shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ishte ėndėrra ime qė kėmba tė shkelė nė hapsirėn e
univerzitetit. Mė dėshirė tė madhe shpresoja tė vijė momenti ku unė tė
bėhėm studente. Do isha e lumtur mė kėtė fat tė madh, me tė cilin njė
studente do tė fitonte nje autoritet.

Kurse sa i pėrket jetės sime fetare, isha shumė e mangėt; nuk i
kushtoja kujdes namazit e as adhurimeve tė tjera. Megjithatė, isha e
kėnaqur mė kėtė jetė fetare. Besimtarėt e mirėfilltė i shikoja me syrin
nėnēmues. Tek unė ishin njerėz tė prapambetur. Tek ata ėshtė e
papranueshme ēdo gjė qė ėshtė bashkohore, e re. Ndėrkohė, gjithnjė bija
dakord me mendimet qė kishin qėndrime toleruese, tė cilat i dėgjoja nga
disa dijetarė qė vazhdimisht dalin nė kanale satelitore. Madje, kėto
ishin justifikim i gabimeve dhe keqtrajtimėve tė mija.

Isha mėrzitur mė me urdhėrat, ndalesat, tė cilat nuk na u ndanin nė
shkollė. Dėshiroja tė kem njė liri mė tė plotė. Nė univerzitet do tė
veshi ē’tė dua, do veproj ē’dua. Boll mė u ngushtova mė kėshillat dhe
gjykimet e mėsueseve; mos vish kėtė rrobė, assesi mos vish rrobe tė
shkurta, hiqe nga fytyra kėtė kozmetik.
Pėr
njeriun ėshtė tė orvatėt deri qė tė arrijė piksynimet e tija. Po, do
t’i arrijė piksynimet e mija... Gjithnjė mendoja, me padurim pritja
ditėn kur do t’i jap fund kėtyre prangave. Dua tė bėhėm femėr me
qėndrime, dėshira, mendime tė mija pėrsonale.

Pėrfundova shkollėn e mesme me rrezultat qė mjaftonte pėr ta
regjistruar fakultetin. Sė fundi, m’u realizua endėrra qė shpresoja
tash sa kohė. Sė fundi, tashmė unė do tė kem mendimet e mija pėrsonale
dhe nuk do tė preokupohem me qėndrimet e tė tjerėve!

Filloi viti shkollor dhe unė po kėrkoj shoqe, tė cilat do t’mė
shkėmbejnė tė njejtat ndjenja dhe pėrjetojnė tė njejta preokupime.
Mėnjėfjalė, tė ashtuquajtura femra tė kohės dhe civilizimit, qė
kėrkojnė tė njetėn liri sikurse unė.

U njoftova me disa shoqe dhe lidha me to shoqėri tė ngushtė. Bisedat
tona gjithnjė pėrfshinin ēėshtje tė kota, qė nuk kishin vlerė; rreth
modės, kozmetikės, kanaleve satelitore, filmave, telenovelave, kėngėve
me videoklipat mė tė fundit... thashėtheme, pėrgojime, shpifje, shaka
dhe pėrqeshje dhe shumė punė tė kėtij lloji.

Nė shtepi, babai ishte i zėnė me tregti, vėllezėrit tė gjithė kishin
punėt e tyre. Nuk dėgjoja asnjėherė nga ata ndonjė fjalė tė mė
kėshillonin apo ndonjė vėrjtje. Jetoja nė njė botė tjetėr tėrėsish ku
vet e ndėrtova pėr vete, e qė nuk kisha dėshirė tė ndahem nga ajo. Unė
asnjėherė nuk beja ndonjė vepėr tė ligė sa isha e shoqėruar me shoqet e
kolegėt e mia (ashtu mu dukte mua).

Njė ditė, duke pritur autobusin tek dyert e univerzitetit, ja po me
drejtohet njė vajzė. Nga forma u dukte se kishte te njėjtat bindje dhe
zakone ashtu siē i kishte nėna dhe gjyshja ime, e mbuluar tėrėsisht
saqė nuk u shifte nga ajo asgjė. Mė pėrshėndeti dhe zgjati dorėn e
mbuluar me dorėza drejtė meje. Dhe unė ia zgjata dorėn dhe e tėrhoqa mė
shpejtėsi.
I thashė:
-Sikur kėrkon diē nga unė?
-Tha: Nė realitet oj motėr, ajo qė mė tėrhoqi shikimin tek ty ishte mantili yt. Desha tė pyes pėr modelin e tij.
U ēlirova dhe i thashė:
-Ėshtė model francez. Ėshtė modeli mė i ri qė ka zbritur nė treg deri mė tash!
Tha:
-A tė shkon mendja se stilisti i kėtij mantili nga Franca e bėri mbi parimet valide qė vlejnė pėr muslimanėt?
I thashė:
-Pėr cilat parime e ke fjalėn?
Mė tha:

-A nuk e din se hixhabi-mbulesa fetare ka disa kushte: ta pėrfshijė
tėrė trupin, tė mos jetė stoli tėrheqės shikimi, tė jetė i trashė e tė
mos jetė i tejdukshėm, tė jetė i gjėrė e jo i ngushtė pėr trup, tė mos
jetė i ngjajshėm me rrobat e meshkujve, e as me rrobat e pabesimtareve,
tė mos jetė i modernizuar. Ndėrsa, mantili yt siē e sheh edhe vet, nuk
paron me shumicėn e tyre parimeve fetare. Ėshtė pėrplot me laxhuher e
dekorime, ėshtė i ngushtė e gjithashtu i tejdukshem. Madje, i gjason
rrobave tė pabesimtarėve. Ty tė shihen duart dhe krahet.
I thashė:

-Mjaft... mjaft! Mjafton me kaq. Ju gjithmon bazoheni nė mendimet
ekstreme. Ka plot dijetarė, tė cilėt e kan lejuar tė vishen mantile tė
tilla.
Tha:
-Problemi,
oj motėr, nuk qėndron se ē’thotė filani apo filani. Realiteti nuk
njihet me pėrsona. Nga ēdokush mirret dhe refuzohet pėrveē nga
Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem] qė nuk guxohet tė refuzohet
diē nga ai.
Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

“Dy lloje njerėzve janė nga banorėt e zjarrit qė ende nuk i kam parė:
njerėz qė kanė kamxhikė qė dukėn si bishtat e lopėve e me to i rrehin
njerėzit, dhe gra tė mbuluara por tė zbuluara, tėrheqėse dhe
provokative, nuk do tė hyjnė nė xhennet e as do ta shijojnė aromėn e
tij edhe pse aroma e tij ndihet nga njė distancė e largėt” [trasmeton
Muslimi]
Dijetarėt kanė thėnė se ajo
qė vesh mantile tė llojit qė e ke tė veshur llogaritet prej grupit tė
dytė, qė pėrmendet nė kėtė hadith.

Gjithashtu Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Cilado
femėr qė parfumoset dhe pastaj del pėr nė Xhami nuk i pranohet namazi
derisa tė pastrohet.” [Trasmeton ibėn Maxheh]

Ky parfumi yt i kėndshėm me tėrhoqi mua drejt teje e si qėndron puna me
djelmoshat dhe burrat?! Oj motėr, hixhabi-mbulesa ėshtė mbrojte e
nderit, pastėrti, mbranė nga sytė e vjedhėsve tė nderit, qė lakmojnė
atė qė nuk u ėshtė lejuar. Oj motėr... (dhe kėtu ia ndrėpreva fjalėt):
-Mjaft... mjaft! Pėrfundoi ēdo gjė. Do tė kėrkoj sqarim pėr kėtė ēėshtje nė tė ardhmen. Pastaj u largova nga ajo.
Nuk u ndikova shumė nga ky takim.

Njė ditė tjetėr, isha e ulur nė njė kafiteri me kolegėt e mia. Siē e
kishim zakon, tė zgjėrohemi nė bisedat tona e tė qeshnim me zė tė
lartė. Dhe mė tepėr se kjo, kishim dhe njė kasetofon, qė e morėm pėr tė
dėgjuar kėngė shurdhuese qė tek ne ishin kėngėt me tė dashura. Kėsaj
here me gjasė se zėri i kasetofonit ishte shumė i lartė.

kėto ēaste, po vjen drejt nesh njė vajzė, na pėrshendeti me selam dhe
kėrkoi nga ne qė t’ia ulim zėrin kasetofonit qė tė kishte mundesi tė
fliste me ne, dhe ashtu vepruam.
Ishte
njė vajzė shumė e bukur, rrobat e saja tregonin njė hijeshi dhe krenari
edhe pse ajo ishte e mbuluar tėrėsisht. Por, rrobat qė kishte pėrmbanin
njė kombinim tė mirė ngjyrash dhe i rrinin nė trup ashtu siē i takon
njė muslimaneje.
Pritja ēastin tė flasė kjo vajzė, e cila mė mahniti shumė me bukurin dhe veshjen e saj.

Dhe ia filloi... U bė e dyta qė po na qorton qė po dėgjojmė kėngė. Na
kėshilloi qė mė mirė tė dėgjojmė Kur’an dhe kaseta tė dobishme islame.
U
habita nga kjo vajzė fantastike dhe gjithashtu bashkohorė tė na flasė
pėr kėsi ēėshtjeve. Por, kėsaj here vendosa qė tė kam nė konsideratė me
tepėr dhe tė kėrkoj njohuri mė tepėr pėr mėsime fetare “tė moēme”.
I thashė asaj:
-Ndonjėherė, edhe ne dėgjojmė Kur’an, por kjo s’do tė thotė qė ne mos tė kėnaqemi edhe me ndonjė pikė muzikore.
Tha:

-Kėtu ka shumė pengesa, Kur’ani dhe muzika nuk ka mundesi tė bashkohen
nė njė zemėr. Madje, poqese ndonjėra triumfon nė zemėr nuk ka vend pėr
tjetrėn!
I thashė:
-Ky
ėshtė mendimi yt pėrsonal, dhe nuk ėshtė e udhės qė mendimet e tua t’ua
imponosh tė tjerėve. Ne, e dojmė Kur’anin dhe gjithashtu e dojmė
muzikėn.
Tha:
-Qė t’ua
vėrtetoj atė qė thashė dua tė me tregojė cilado nga ju: Kur ėshtė hera
e fundit qė ke kėrkuar ndonjė valė tė radios qė lėshon lexime nga
Kur’ani Fisnik pėr tė dėgjuar Kur’an?

Mbetme tė hutuara, asnjėra nga ne nuk e ēeli gojėn. Mbeti vetėm tė
ngritnim zėrin e kokfortėsis dhe mashtrimit mes nesh. Njėra nga ne i
tha:
-Nuk ka mbetur pėr ty qė tė na llogaritėsh veprat
tona. Ne nuk jemi nė fakultet fetar, e tė na drejtohesh me kėsi
kėshillave.
Tha:
-Se
mos vallė mėsimet e Islamit janė vetėm pėr studentėt e fakulteteve tė
sheriatit islam? Dhe tė tjerėt le tė veprojnė ētė dojnė?
I thashė:

-Jo...jo. Ajo nuk pat kėtė pėr qėllim. Por, deshi tė thotė se muzika
nuk ėshtė haram. Pra, nuk ka ndonjė argument qė ndalon muzikėn.
Tha:
-Gjithsesi ka, madje argumente tė shumta. Prej tyre fjala e All-llahut [subhanehu ve tea’a]: “Po
ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t’i largojnė
njerėzit prej rrugės se All-llahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i
marrė ato (ajetet e) All-llahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė
pėrgaditur dėnim i turpshėm.”
[Llukman, 6]
Ibėn Mes’udi ka thėnė se fjala e All-llahut: “tregime boshe” (Lehvel-hadithi) ka pėr qėllim muzikėn.

Gjithashtu Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Do tė
vijė njė kohė pėr ummetin tim, ku do bėjnė hallall amoralitetin,
mendafshin, verėn dhe muzikėn.” [trasmeton El-Buhari] Fjale El-meazif
nė hadith ėshtė kėnga dhe muzika.
Kur e panė kolegėt e mia se nuk ia dilnin dot, foli njėra prej tyre:
-Lėrėni bisedėn me kėto fetaret! Pastaj iu drejtua asaj dhe i tha:
-Na ke ndėrperė beseden, e shoh se kėshillat dua kan pėrfunduar. Na ler tashi dhe vazho punėt tua!
Tha:

-Me falni qė ua ndėrpreva bisedėn! Por edhe diēka, mos harroni se kjo
qė bėni ju ėshtė nė kundėrshtim edhe me rregullat e fakultetit tuaj!
Pastaj kėrkoi ndjesė dhe u largua.

Nuk desha tė ballafaqohesha me kėtė vajzė nė kėtė formė tė dialogut tė
fuqishėm qė me argumentėt e saja e qiti nė shesh dobėsinė tonė. Pata
dėshirė qė gjatė dialogut ta bindi me qėndrimin tim se muzika nuk ėshtė
haram. Por, si kam mundesi kėtė kur ajo argumentohet me ajete kur’anore
dhe hadithe qė flasin pėr ndalimin e muzikės?!

Pasi qė vajza shkoi, zgjati dorėn njėra nga shoqėt e mia pėr t’ia
ngritur pėrseri zėrin e muzikės ashtu siē ishte dhe pėrseri zbėrthyen
tė qeshurat.
Pas disa ditėve, me
takoi kjo vajzė nė fakultet. Erdhi tek unė dhe mė pėrshendeti. Deshi tė
kėrkojė ndjesė por ia prita unė e para dhe i kėrkova falje pėr atė qė
ndodhi me shoqėt e mia. Mes bisedės kuptova se ajo mėson nė tė njejtin
drejtim qė jam edhe unė, u habita nga kjo dhe i thashė:
-Unė tė kam llogaritur se ti mėson nė ndonjė nga univerzitetėt fetare.
Mė tha:
-Pėrse?
I thashė:
-Nga interesi yt i madh pėr mesimet fetare. A nuk te pėngon kjo nga mesimet nė fakultet?
Tha:

-Assesi! Unė e programoj kohėn. Jeta ime fetare ma shtoi shumė kujdesin
ndaj kohės dhe rėndėsinė e saj. Ngaqė ra fjala, unė di tė flas mirė
gjuhėn angleze dhe informatikė. Kėto dy janė ēėshtjet mė tė rėndėsishme
nė degėt tona. E ndonjėherė ua spjegoj disa mėsime studenteve. Edhe ti,
po tė kesh nevojė diēka unė jam e gatshme tė tė ndihmoj.

Nga kėtu, e shikoja atė me habi dhe para syve tė mi shikoja njė vajzė
me vlerė tė madhe. Kurse vetja mu bė shumė e vogėl. Ajo spjegon mesime
nė gjuhėn angleze dhe informatik kurse ne humbim kohėn duke qeshur e
duke dėgjuar muzikė. A mos vallė ky ėshtė civilizimi, tė cilin e
ėndėrrova?!
Pėr njė ēast ndjeva se
kjo vajzė po shpreh interesim pėr mua pėrsonalisht, sikur dėshiron tė
lidh shoqėri me mua. Por, si tė lidh shoqėri me te e ajo gjithmonė flet
pėr hallallin dhe haramin e kjo ma kujton kohėn kur unė isha nxėnėse e
shkollės fillore apo e gjimnazit. Po ē’me duhet kjo punė mua. Kėta
ekstremistė, nuk e dinė se koha ka ndryshuar dhe njeriu patjetėr duhet
t’i pėrshtatėt kohės nė tė cilėn jeton...

Mjaftė mė kėto pėrralla tė vjetra: civilizim... qytetrim... pėrparim...
Ky civilizimi qė bėjmė ne nuk ėshtė tjetėr vetėm duke veshur pantalone
te ngushta, bluze tė hapura, kėpucė meshkujsh dhe duke lyrė fytyrėn
sikur fytyrat e akrobateve. Kurse ajo spjegon nė gjuhėn angleze dhe
informatikė. Vėrtetė, ajo ėshtė mė qytetare se unė e gjithashtu edhe
besimtare e mirė qė nė hollėsi i njeh mesimet e fesė. I ka bashkuar dy
tė mirat.
Ē’ėshtė kjo qė them?! A mos
u ndikova nga kjo vajzė deri nė kėtė gradė?! Ku shkuan mendimet e mia
tė mėparshme, qėndrimet e mia pėrsonale dhe civilizimi, i cili pandalur
e kėrkoja?
Jo...jo. Duhet qė tė largohem nga kjo vajzė tė mos ma turbullojė jetėn.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi