Ditėt vlera e tė cilave ia tejkaloi xhihadit

Shko poshtė

albmuslim Ditėt vlera e tė cilave ia tejkaloi xhihadit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Dec 18, 2007 1:04 am

Falėnderimet
dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut subhanehu ue teala, i Cili e
bėri obligim haxhin pėr ata tė cilėt kanė mundėsi. Salavatet qofshin
mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi
familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi gjithė muslimanėt deri nė
Ditėn e Gjykimit.
Prej mirėsive tė Allahut subhanehu ue teala ndaj
robėrve tė Tij ėshtė se ka caktuar ditė dhe kohė nė tė cilat ibadeti ka
shpėrblim shumė mė tė madh sesa ditėve tė tjera. Ndėr kėto mirėsi ėshtė
edhe dhjetėditėshi i Dhul-hixhes. Me tė vėrtetė, jeta e kėtij umeti
(umetit tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem) ėshtė mė e shkurtėr
sesa jeta e popujve tė mėhershėm. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem
ka thėnė: "Kohėzgjatja e jetės sė umetit tim ėshtė mes gjashtėdhjetė dhe shtatėdhjetė (vite)." (Shih Silsile Sahiha, 385/2)
Mirėpo, Allahu subhanehu ue teala me mirėsinė dhe mėshirėn e Tij e ka
kompensuar kėtė duke i shpėrblyer disa vepra shumėfish mė shumė sesa
veprat e popujve tė mėparshėm dhe nė kėtė rast muslimani ka shpėrblime
(nėse i punon ato vepra) si tė kishte jetuar shumė e shumė vite. Si pėr
shembull, Nata e Kadrit ėshtė mė e vlefshme sesa njė mijė muaj. Nėse
muslimani bėn ibadet nė kėtė natė, ai nė tė vėrtetė ka shpėrblim si tė
kishte jetuar shumė mė shumė vite seē jeton nė realitet.
Prej ditėve tė tjera nė tė cilat Allahu subhanehu ue teala e
shumėfishon shpėrblimin janė edhe dhjetė ditėt e Dhul-hixhes, pėr tė
cilat kanė zbritur ajete dhe hadithe. Allahu subhanehu ue teala thotė: "Pasha agimin! Pasha dhjetė netėt!" (El-Fexhr 1-2)
Ibn Kethiri ka thėnė: “Dhjetė netėt e pėrmendura nė ajet kanė pėr
qėllim dhjetė netėt e Dhul-hixhes.” Allahu subhanehu ue teala thotė: "...dhe qė ta pėrmendin Allahun nė ato ditė tė caktuara." (El Haxh, 28). Ibn Abbasi ka thėnė: “Ditėt e caktuara janė dhjetė ditėt e Dhul-hixhes.”
Transmeton Ibn Abbasi radijallahu anhu, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk ka ditė nė tė cilat vepra e mirė ėshtė mė e dashur tek Allahu sesa nė kėtė ditė (tė Dhul-hixhes)I thanė: “As xhihadi?” Tha: “As xhihadi, pėrveē nėse del ndokush me veten e tij dhe me pasurinė e tij dhe nuk kthehet me asgjė.” (Transmeton Buhariu)
Seid ibn Xhubejri, kur hynin dhjetė ditėt e Dhul-hixhes, bėnte aq shumė
ibadet, saqė nuk kishte mundėsi mė shumė. Gjithashtu, transmetohet se
ka thėnė: "Mos i fikni llambat tuaja dhjetė netėt e Dhul-hixhes." Pra,
qė tė bėni namaz gjatė natės dhe tė lexoni Kuran.
Ibn Haxheri nė librin e tij El Fet'h thotė: "Dhjetė ditėt e Dhul-hixhes
janė tė veēanta nga ditėt e tjera pėr shkak se nė kėto dhjetė ditė
bashkohen tė gjitha llojet e ibadeteve, si: namazi, agjėrimi, lėmosha
dhe haxhi."
Ėshtė pyetur Ibn Tejmijja, Allahu e mėshiroftė, se cilat ditė janė mė
tė vlefshme: dhjetė ditėt e Dhul-hixhes apo dhjetė netėt e fundit tė
Ramazanit dhe ėshtė pėrgjigjur: “Dhjetė ditėt e Dhul-hixhes janė mė tė
mira sesa dhjetė ditėt e Ramazanit, kurse dhjetė netėt e fundit tė
Ramazanit janė mė tė mira sesa dhjetė netėt e Dhul-hixhes."
Nga kjo kuptojmė se ibadeti nė dhjetė ditėt e Dhul-hixhes ėshtė mė me
vlerė sesa ibadeti nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit, pasi dhjetė
netėt e fundit tė Ramazanit janė mė tė vlefshme sepse Nata e Kadrit
ėshtė gjatė natės e jo gjatė ditės.
Shpejto, o vėlla musliman, ki kujdes pėr ēastet e kėtyre dhjetė ditėve,
qė mos tė tė kalojnė kot. Pendohu tek Allahu subhanehu ue teala pėr
mėkatet qė ke bėrė deri tani dhe bėj sa mė shumė ibadet, fal sa mė
shumė namaz, agjėro, jep sadaka etj..
Allahu subhanehu ue teala thotė: "E kush madhėron dispozitat e Allahut, ajo ėshtė shenjė e devotshmėrisė sė zemrave." (El Haxh, 32)
O Allah, na lehtėso punėt e mira dhe na afro tek ato dhe na vėshtirėso punėt e kėqija dhe na largo prej tyre!
E lusim Allahun subhanehu ue teala qė tė na mundėsojė qė kėto dhjetė
ditė t’i kalojmė nė ibadete dhe tė na i falė mėkatet tona! Amin!


Pėrgatiti: Eroll Nesimi

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi