El-Xhebbaru (I gjithėfuqishmi)

Shko poshtė

albmuslim El-Xhebbaru (I gjithėfuqishmi)

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Dec 18, 2007 12:58 am

El-Xhebbaru (I gjithėfuqishmi)


Nėse do tė kėrkonim prej dikujt qė tė pėrmendė emrin qė tregon kulmin e
mėshirės, faljes, dashurisė, dhembshurisė... askujt nuk do i shkonte
mendja tek emri i Zotit Elxhebbar. Kjo pasi nė mendjet tona ėshtė
krijuar ideja qė emra tė tillė janė emra qė tregojnė fuqinė e Zotit pėr
ndėshkimin e kriminelėve dhe njerėzve tė kėqinj.


Ėshtė pėr tė ardhur keq qė tė gjithė ne, jetojmė me vite tė tėra pa e
ndjerė kuptimin e vėrtetė tė emrave mė tė bukur tė Zotit. Emri
Elxhebbar ėshtė pėrmendur vetėm njė herė tė vetme nė Kuran, nė ajetin
qė pėrmban shumė emra tė Zotit:“Ai ėshtė Allahu qė nuk ka zot tjetėr
pėrveēTij, Sundues i pėrgjithshėm, i pastėr (prej tė metave),
Shpėtimtari, Siguruesi, Mbikėqyrėsi, i Gjithėfuqishėm, Mbizotėrues, i
Madhėrishėm. I lartėsuar ėshtė Allahu nga ajo qė i shoqėrojnė!” (Hashr
23)


Elxhebbar ėshtė Ai qė u kthen buzėqeshjen zemrave tė dėshpėruara. ėshtė
Ai qė ngjit zemrat e thyera. Ky emėr ėshtė pėr tė gjithė njerėzit qė
janė tė hidhėruar, pėr tė gjithė ata qė u ėshtė bėrė padrejtėsi, ėshtė
pėr tė gjithė jetimėt qė vuajnė, ėshtė pėr tė gjithė ata qė ndihen tė
pėrbuzur dhe tė nėnshtruar, ėshtė pėr kėdo qė i ėshtė thyer zemra
padrejtėsisht. Elxhebbar, ėshtė Ai qė kur i qan hallin, ta zgjidh
menjėherė. Kujt tjetėr mund t’i drejtohet dikush, qė i ėshtė thyer
zemra nga hallet dhe shqetėsimet, pėrveēElxhebbarit?


Origjina e fjalės Elxhebbar vjen nga “elxhebr” qė ėshtė ngjitja e
eshtrave tė thyera. Asaj gruaje tė cilės i bėhet padrejtėsi, ajo motėr
e cila akuzohet padrejtėsisht nė ēėshtje nderi... kush tjetėr
pėrveēElxhebbarit mund ta ndihmojė? Ata jetimė qė i ka lodhur kjo botė,
ato gra tė veja, ato gra tė divorcuara me tė cilat njerėzit sillen
keq... kush tjetėr pėrveēElxhebbarit mund ti qetėsojė nga kėto halle?
Ėshtė e pamundur qė t’i qash hallet dhe zemrėn tėnde tė thyer dhe Ai
mos tė tė vijė nė ndihmė.


Ashtu siēthyhen eshtrat tona, thyhen dhe zemrat. Ata qė rregullojnė
thyerjet e kockave janė doktorėt dhe Ai qė rregullon thyerjet e
zemrave, ėshtė Zoti i Madhėruar. Madje edhe thyerjet e kockave ėshtė
Zoti Ai qė i rregullon dhe i ngjit pėrsėri. Ajo qė bėn doktori i
eshtrave nė njė thyerje tė krahut, ėshtė se i bashkon dy kockat e
thyera dhe i lidh me gips. Ajo qė ndodh mė pas, ėshtė gjithēka detyrė e
Elxhebbarit. Me tu bashkuar dy kockat e thyera, riprodhohen qelizat
kockore. Qelizat kockore qė ditėn qė lind njeriu, janė nė aktivitet tė
plotė me qėllim qė tė garantojnė rritjen e fizikut. Kur njeriu mbush
moshėn njėzet e njė vjeēare, Zoti Elxhebbar i urdhėron kėto qeliza tė
ta ndėrpresin riprodhimin dhe tė flenė. Nėse do tė vazhdonin
aktivitetin, njeriu do tė arrinte pėrmasa gjigande. Kėshtu, me tė
mbushur moshėn njėzet vjeēare, ata ndėrpresin riprodhimin dhe njeriu
nuk rritet mė. Nė ēastin qė njė kockė thyhet, kėto qeliza zgjohen
pėrsėri sipas urdhėrit tė Elxhebbarit dhe fillojnė aktivitetin pėr
ngjitjen e kockės sė thyer. Me tė pėrfunduar ngjitja e kockės sė thyer,
qelizat kockore i kthehen pėrsėri gjumit tė thellė.


Nėse Elxhebbar ngjit kockat e thyera, ēmendon pėr zemrat e thyera? Nėse
pėr tė ngjitur eshtrat e thyera, Elxhebbar pėrdor qelizat kockore, por
pėr zermrat e thyera, ēfarė pėrdor? Ēfarė pėrdor pėr zemrėn e thyer tė
njė jetimi, tė cilit ia kanė marrė pasuritė padrejtėsisht?


Profeti a.s kur lutej, thoshte:”O Ti qė ngjit zemrat dhe shpirtrat e thyer”


Kurse nė njė hadith, thotė:”Njerėzit e dobėt dhe ata qė janė tė
friksuar, janė nėn mbrojtjen e Zotit” Pėr kėtė, profeti a.s lutej
shpesh:”O Zot mė bėj t’i dua dhe tė mė duan njerėzit e dobėt”


Kush mund t’i thajė lotėt e vuajtjeve pėrveēElxhebbarit? Kush mund ta
rregullojė zemrėn dhe shpirtin e thyer perveēElxhebbarit? A e ke ndjerė
veten tė thyer ndonjėherė? A i ke ngritur duart drejt qiellit dhe i ke
thėnė Zotit: Jam thyer o Elxhebbar, prandaj mė ndihmo!


A e ndjen sesa vite tė kanė shkuar dėm, pa e njohur Elxhebbarin? Emrin
e Zotit Elxhebbar, mė sė miri e njohin njerėzit e dobėt, e njohin
fukarenjtė, e njohin hallexhinjtė, e njohin jetimėt, e njohin ata qė
vizitojnė Qabenė posaēėrisht pėr ta lutur Atė, e njohin ata qė u ėshtė
thyer zemra dhe shpirti...


Kur kėrkon njė nder nga dikush, i lutesh, i flet me butėsi dhe i kėrkon
qė pėr hatrin tėnd tė ta plotėsojė kėrkesėn. Pėrse tė mos e bėjmė diēka
tė tillė dhe me Elxhebbarin?


Fjala Elxhebbar ėshė nė shkallėn sipėrore, gjė qė tregon se Ai tė
ndihmon dhe ta qetėson zemrėn sa herė tė tė thyhet. Ai tė pėrkrah, sa
herė tė trokasėsh nė derėn e Tij.


Njerėzit mund t’i quajnė fėmijėt me emrin Xhabir, por ėshtė e ndaluar
rreptėsisht qė t’i quajnė me emrin Elxhebbar. Nėse i kėrkon njė njeriu
mė shumė se njė herė tė tė ndihmojė, ai do tė mėrzitet dhe herėt e
tjera do tė refuzojė tė tė ndihmojė. Kurse Zoti Elxhebbar, nuk tė
refuzon kurrė.


Nga ndihma dhe pėrkrahja e Elxhebbarit ėshtė se tė bėn t’i harrosh
shumė shqetėsime dhe halle. Nėse dikush tė ofendon, ditėn e parė nuk tė
zė gjumi nga inati. Ditėn e dytė vazhdon ta ndjesh, por tė paktėn do tė
flesh. Kurse ditėn e tretė do e kesh harruar.


Ėshtė e habitshme sesi neve shkojmė tek njerėzit dhe u kėrkojmė ndihmė
dhe pėrkrahje dhe nėnvleftėsojmė Atė qė ka nė dorė gjithēka,
Elxhebbarin Madhėshtor! Si mund tė kėrkohet shpėtimi nga njė i mbytur?!
Si mund tė kėrkojė pasuri njė fukara nga njė fukara tjetėr?!


Vetė emri Elxhebbar, kėrkon qė tė ketė njerėz me zemėr dhe shpirt tė
thyer, me qėllim qė t’i ndihmojė dhe pėrkrahė. Vetė emrin Errezzak,
kėrkon tė ketė njerėz tė vuajtur ekonomikisht, me qėllim qė t’i
furnizojė me tė mirat e Tij. Emri Mėshirues, kėrkon tė ketė njerėz qė
tė mėshirohen. Emri Falės gjynahesh, kėrkon tė ketė njerėz qė veprojnė
gjynahe.


Prandaj mos pretendo tė jetosh nė kėtė botė pa probleme, pa halle dhe
zemėr tė thyer. Kėnaqėsinė mė tė madhe nė kėtė botė, e ndjen nė ato
ēaste kur i kėrkon ndihmė Zotit. Namazin mė tė bukur, qė nuk e harron
kurrė, janė ato dy rekate qė fal, kur zemra dhe shpirti tė janė thyer,
dhe i kėrkon pėrkrahjen dhe ndihmė Elxhebbarit. Provoje diēka tė tillė
sonte dhe do e besosh kėtė qė themi.


Vetė Zoti kėrkon qė ty tė tė thyet zemra dhe tė shkosh t’i qash hallin
Elxhebbarit. Fatkeqėsia mė e madhe ėshtė qė tė tė thyhet zemra dhe tė
mos i kėrkosh Elxhebbarit tė tė ndihmojė. Adhurimin mė tė ėmbėl e ndjen
kur je i thyer dhe nė hall. “kush tjetėr i pėrgjigjet nevojtarit kur e
lut?” (Neml 62)


Kurrė nuk mund tė ndodhė qė tė ndodhesh nė hall, tė tė jetė thyer zemra
dhe shpirti, tė tė kenė rrethuar telashet... ti kėrkosh ndihmė, ta
adhurosh, ta lusėsh, tė qash... dhe tė mos tė tė pėrgjigjet dhe
ndihmojė. Pėrulu nė sexhde dhe qaja hallin qė tė ka zėnė.


Unė do u tregoj njė histori, personazhin e tė cilės e njoh
personalisht. Atij i ndodhi njė problem dhe u detyrua tė largohej nga
vendi i tij. Problemi ishte se nuk kishte asnjė vend i cili pranonte
t’i ofrojė vizė, pėr tė qėndruar. Meqė ishte muaji i Ramazanit, i erdhi
njė rast pėr tė vizituar Qabenė. Viza qė kishte marrė, i pėrfundonte me
30 tė muajit Ramazan dhe nuk kishte ku tė shkojė askund. Ai tregon qė
ditėn e njėzet e shtatė tė Ramazanit, ndodhesha nė Qabe dhe ndihesha i
thyer shpirtėrisht. ēdo ajet Kurani qė dėgjoja mė bėnte tė qaj. Po
kryeja Tavafin dhe nė mendje nuk mė vinte asnjė lutje e veēantė, edhe
pse kisha mėsuar shumė tė tilla. Pėrpiqesha tė kujtoj diēka tė
pėrshtatshme pėr t’u lutur, por asgjė nuk mė vinte nė mendje. Fjalėt e
vetme qė shqiptoja nė ato ēaste teksa rrotullohesha rreth Qabesė
ishin:”O Zot mė ndihmo!” Shtatė rrotullimet qė bėra, nuk shqiptova
fjalė dhe lutje tjetėr. Ai betohet nė Zot dhe thotė se njė njėrin nga
rrotullimet, e ndalon dikush dhe e pyet:”A ti je filani? Unė ka tre
ditė qė po tė kėrkoj. Kam njė mesazh pėr ty dhe nuk e dija ku tė tė
gjej. Nuk e imagjinoja kurrė se mund tė takohemi kėtu dhe nė kėtė kohė.
Ka tre ditė qė e kam parė tė dėrguarin e Zotit nė ėndėrr duke mė
thėnė:”I thuaj filanit se je nė rrugė tė drejtė. Duro pėr pak kohė! Do
tė vuash pėr njė vit dhe mė pas Zoti do tė t’i hapė dyert e tė mirave!”
Tregon personazhi i kėsaj historie:”Teksa ai fliste, unė qaja me tė
madhe. Para disa minutave i lutesha Zotit qė tė mė ndihmojė, kurse tani
e shihja ndihmėn e Zotit tė vinte nga nuk e prisja.” Mė pas doli nga
Qabeja dhe teksa qėndronte jashtė mureve, njė i njohur e merr nė
telefon dhe i thotė:”Gėzohu se filan shtet pranoi tė tė japė vizė pėr
tė qėndruar.”


Nėna e Musait a.s mbeti shtatzėnė pikėrisht nė kohėn kur faraoni kishte
urdhėruar qė ēdo fėmijė mashkull qė lind tek ēifutėt tė vritej. Kushedi
sa ka shpresuar nėna e Musait a.s qė fėmija i saj tė jetė vajzė, me
qėllim qė tė mos vritet. Kushedi sa ka vuajtur nėna e Musait a.s teksa
jetonte me ndjenjėn se mund tė jetė djalė dhe do e vrasin. Pasi lindi
dhe e pa qė ėshtė djalė, Zoti e frymėzoi:“ “Ne nėnėn e Musait e
frymėzuam: Ushqeje me gji dhe kur tė kesh frikė, atėherė hidhe nė lumė”
(Kasas 7) A e imagjinon o vėlla se sa tė thyer e ka pasur zemrėn ajo,
teksa hidhte foshnjen e saj nė lum?


Kurani nė suren Kasas, pėrshkruan konfliktin qė po ndodhte nė Egjypt,
mes faraonit mizor dhe hebrenjvė qė jetonin tė shtypur nėn thundrėn e
tij. Ėshtė njė histori qė tregon vuajtjet e njė populli tė tėrė.
Fillimi i kėsaj sureje ėshtė:” Nė mes tė kėsaj sureje, Zoti pėrmend
historinė e njė nėne, tė cilės nuk i dimė dhe emrin.


“Me tė vėrtetė, faraoni ka ngritur kokėn lart nė tokė, e popullin e saj
e ka grupėzuar dhe njė grup prej tyre e shtyp, ashtu qė djemt e tyre ua
mbyt, e gratė e tyre ua lė tė jetojnė. Vėrtet, ai ishte prej mė
shkatėrrimtarėve. E Ne duam t’i lartėsojmė ata qė u shtypėn nė tokė,
t’i bėjmė udhėheqės dhe t’i bėjmė trashėgues. Dhe atyre t’u japim
pushtet nė tokė, kurse faraonit, Hamanit dhe ushtrisė sė tyre t’ua
tregojmė atė qė i ruheshin.” (Kasas 4-6)

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

albmuslim Re: El-Xhebbaru (I gjithėfuqishmi)

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Dec 18, 2007 12:58 am

Teksa flet mbi vuajtjet e njė populli, Zoti nė ajetin tjetėr fillon tė
flasė mbi nėnėn e Musait a.s. “Ne nėnėn e Musait e frymėzuam: Ushqeje
me gji dhe kur tė kesh frikė, atėherė hidhe nė lumė dhe mos u frikėso
as mos u pikėllo, se Ne do tė ta kthejmė ty dhe do ta bėjmė atė nga tė
dėrguarit” (Kasas 7)





Sureja Kasas, kalon nga shqetėsimet e njė populli tė vuajtur, tek
shqetėsimi dhe zemra e thyer e njė nėne. Sureja Kasas kalon nga
historia e njė populli, me tė cilin do tė ndryshojė rrjedha e historisė
mė pas, nė historinė e njė nėne tė vetme. E gjitha kjo, pėr shkakun se
zemra e kėsaj nėne ishte thyer dhe ishte shqetėsuar pėr tė ardhmen e
djalit tė saj.





Pasi nėna e hedh Musanė foshnje nė lum, ai pėrfundon nė familjen e
Faraonit. Foshnja, pasi kishte pirė nga qumėshti i nėnės, nuk pranonte
asnjė nėnė tjetėr pėr tu ushqyer nga gjiri i saj.





“Dhe ashtu e kthyem te nėna e vet qė ajo tė jetė e kėnaqur e jo e
pikėlluar dhe ta kuptojė se premtimi i Allahut ėshtė i vėrtetė i
sigurt, por shumica e tyre nuk e dinė.” (Kasas 13)





Elxhebbar ishte pėrkrah profetit Muhamed a.s, ditėn qė vajti nė Taif.
Atje profetin e gjuajtėn me gurė, e shanė dhe e ofenduan. Profeti a.s
sė bashku me Zejdin, vraponin dhe pėrpiqeshin t’u ruhen gurėve qė
hidheshin mbi ta. Vetė Zejdi, e mbulonte profetin a.s me trupin e tij,
me qėllim qė gurėt tė mos preknin profetin a.s. Me tė gjetur njė vend
ku mund tė pushonin, profeti a.s me kėmbėt dhe trupin e gjakosur, iu
drejtua Elxhebbarit me lutje:”O Zot unė ankohem tek Ti pėr fuqinė time
tė dobėt, pėr mundėsitė e pakta qė kam dhe pamundėsinė time tek
njerėzit. Ti je Zoti i botėrave, Ti je Zoti i tė dobėtėve, Ti je Zoti
im. Nė dorė tė kujt mė le o Zot? Nė dorė tė njė tė largėti (fisit
Thekif) tė ngrysur apo nė dorė tė njė tė afėrti (fisi kurejsh) tė cilit
ia ke lėnė nė dorė ēėshtjen time. Nėse nuk je i zemėruar me mua, nuk
pyes pėr gjė tjetėr. Kėrkoj mbrojtje nga drita Jote e cila ka ndriēuar
errėsirat dhe qė me tė ėshtė rregulluar ēėshtja e kėsaj bote dhe botės
tjetėr, qė tė mos bjerė mbi mua zemėrimi Yt dhe pakėnaqėsia Jote. Tek
Ti pendohem derisa tė kėnaqesh dhe nuk ka forcė pėrveēforcės Tėnde.”
Ajo qė ndodhi mė pas, ėshtė se njė djalosh skllav, vjen tek profeti a.s
pėr t’i ofruar njė trup rrushi. Mė pas ky skllav do tė pranojė Islamin
dhe do i puthė kėmbėt profetit a.s, pasi besoi se ai ėshtė i dėrguari i
Zotit. Ndihma dhe pėrkrahja e Zotit mund tė mos tė tė vijė e plotė. Ajo
mund tė tė vijė pjesė-pjesė. Ka mundėsi qė Zoti mos tė ta japė tė
drejtėn qė tė takon njėherazi. Kėtė e bėn pėr shkaqe qė i din vetėm
Zoti, megjithatė tė ēon mesazhe dhe sinjale pėr tė tė qetėsuar. Herė tė
ēon njė fėmijė tė vogėl qė tė puth duart. Herė tė tjera tė kėnaq me
pėrqafimin dhe pėrkėdheljen e fėmijėve tė tu.





Ndodhia me Addasin qė besoi nė profetin a.s ishte njė sinjal i ndihmės
dhe pėrkrahjes sė madhe. Mė vonė, profetit a.s i erdhi ndihma e madhe,
Israja dhe Miraxhi. Nėse banorėt e tokės janė sjellė keq me ty o i
dėrguar i Zotit, tani do tė shohėsh gradėn dhe vendin tėnd tek Zoti.
Nėse banorėt e tokės tė gjuajnė me gurė, tani do tė udhėtosh nė lartėsi
tė cilat nuk i ka parė askush nga njerėzit.





Umeti musliman, po kalon periudhat mė tė vėshtira nė tė cilat ka nevojė pėr ndihmėn dhe pėrkrahjen e Elxhebbarit.





Njė pikė tjetėr e rėndėsishme tek emri Elxhebbar, ėshtė se Zoti qė tė
shėrojė thyerjen e zemrės tėnde dhe tė tė ndihmojė, duhet qė tė
hakmerret ndaj atij qė tė ka bėrė padrejtėsi. Ai do tė tė ndihmojė ty
dhe do tė ndėshkojė atė qė tė ka shkaktuar dhimbje dhe vuajtje. Kėshtu
emri Elxhebbar u vjen nė ndihmė hallexhinjve dhe ndėshkon kriminelėt
dhe tė padrejtit. Ai ėshtė emėr pėr tė gjithė tė vuajturit, tė
shqetėsuarit, hallexhinjtė dhe tė gjithė atyre qė u ėshtė thyer zemra.





Emri Elxhebbar ndryshon nga emri Elmuntekim (hakmarrės), pasi Elxhebbar
shėrben dhe pėr ata qė u ėshtė bėrė padrejtėsi dhe pėr ata qė kanė bėrė
padrejtėsi. Kurse emri Elmuntekim ėshė vetėm pėr tė ndėshkuar ata qė
kanė bėrė padrejtėsi.





Njė fjalė e urtė arabe thotė:”Mė mirė tė tė bėhet padrejtėsi, sesa tė
bėsh padrejtėsi.” Ėshtė mė mirė tė tė rrjedhin lotė nga padrejtėsitė e
shumta qė tė bėhen, sesa tė presėsh kur do tė tė vijė ndėshkimi dhe
hakmarrja e Zotit, pėr padrejtėsitė qė u ke bėrė tė tjerėve. Nė atė
ēast qė tė ėshtė bėrė padrejtėsi, dije se ndihmėn dhe pėrkrahjen e
Zotit e ke me vete.





Nėse ke shėrbėtore nė shtėpi, ose punėtorė nė kompaninė qė drejton,
ruhu se mos sillesh padrejtėsisht me ta. Atyre mund tu rrjedhin lotė
dhe mund t’ia zgjasin duart Elxhebbarit, duke i kėrkuar drejtėsi dhe
ndėshkohesh.





Sa mirė do tė ishte qė njerėzimi tė jetonte dhe t’i pėrjetonte emrat e
bukur tė Zotit! Nėse emrin Elxhebbar do e pėrjetonim siēduhet, do tė
kishim frikė t’i bėjmė padrejtėsi dikujt. Menjėherė do tė shkonim t’i
kėrkonim tė falur dhe do i puthnim duart.





Ata njerėz qė favorizojnė tė afėrmit e tyre dhe i emėrojnė nė poste
edhe pse ka tė tjerė mė tė aftė, tė kenė frikė nga Elxhebbari.





Le tė pėrmendim dhe njė kuptim tjetėr tė emrit Elxhebbar.





Ndodh qė tu bėsh padrejtėsi tė tjerėve dhe Zoti tė ndėshkon, pėr tė
vendosur tė drejtėn nė vend. Ndėshkimi tė bėn tė vuash, tė thyen zemrėn
dhe tė rrjedhin lotė. Pėr kėtė, kėrkon ndihmėn dhe pėrkrahjen e
Elxhebbarit. Ndėshkimin e Tij, Zoti e kthen nė mėshirė dhe pėrkrahje
dhe mirėsi pėr ty.





“Thuaj: “O Zot, Sundues i ēdo sendi, Ti ia jep pushtetin atij qė do, Ti ia heq pushtetin atij qė do, e lartėson





atė qė do dhe e pėrul atė qė do. ēdo e mirė ėshtė vetėm nė dorėn Tėnde, vėrtet, Ti ke mundėsi pėr ēdo gjė”! (Araf 26)





Musai a.s goditi njė njeri me grusht dhe ai vdiq. Pėr kėtė, u detyrua
tė largohej nga vendi. Kjo ishte njė thyerje e rėndė pėr Musain a.s.
Por kjo u kompensua me njė nga mirėsitė mė tė mėdha, pasi kėto dhjetė
vite qė kaloi larg vendit tė tij, e pergatitėn pėr tu bėrė profet mė
vonė.





Tregohet qė njė burrė i martuar dhe me dy fėmijė, ishte shumė i dhėnė
pas humorit dhe i bėnte tė gjithė pėr tė qeshur. Pėr kėtė, ai pėrdorte
njerėzit e tjerė tė cilėt i vinte nė lojė. Nuk tregonte asnjė interes
pėr familjen, nuk ishte fetar dhe bisedat nė kafene dhe humori zinte
pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij. Profeti a.s thotė:”Njė njeri mund
tė thotė njė fjalė, pa i kushtuar rėndėsi, por qė shkakton zemėrimin e
Zotit, dhe ėshtė ajo fjalė qė e gremis nė zjarrin e xhehnemit pėr
shtatėdhjetė vite” Zoti na i fal shumė fjalė dhe veprime qė i bėjmė,
por ka disa tė cilat nuk kalojnė pa ndėshkim. Njė ditė, personazhi ynė
zgjodhi pėr tė vėnė nė lojė njė tė verbėr. Me tė parė tė verbrin duke
kaluar rrugės, i vajti nga pas dhe imitonte ēdo lėvizje tė tij duke
ecur, me qėllim qė tė qeshin shokėt e tij. Padyshim qė i verbri e ndjeu
dhe u largua me zemėr tė thyer. Tė gjithė shokėt e tij qeshėn pėr
momentin dhe jeta vazhdoi si mė parė. Pas disa muajsh, gruaja e tij
mbetet shtatzanė dhe lind njė djalė tė verbėr. Tregon vetė personi: Kur
lindi djali i verbėr, vazhdova i mėrzitur dhe i dėshpėruar pėr disa
muaj. Mė pas, fillova tė mėsohem dhe e injorova plotėsisht djalin e
verbėr. Kujdesesha vetėm pėr dy fėmijėt e tjerė dhe vazhdoja tė
frekuentoj kafenetė. Me djalin e tretė nuk komunikoja pothuaj fare,
ishte gruaja ajo qė kujdesej pėr tė. Djali filloi tė rritej dhe unė
pothuaj nuk bisedoja fare mė tė. Njė ditė, gruaja me dy fėmijėt e
tjerė, kishin dalė nė treg. Kur u zgjova nė mėngjes, u gjenda vetėm me
djalin e verbėr. Duke parė se nėna e tij me vėllezėrit po vonoheshin,
djali i thotė tė atit:”O baba! Sot ėshtė ditė e xhuma, a mundesh tė mė
ēosh nė xhami tė falem?!” “Unė – tregon i ati – u shtanga. Si ka
mundėsi qė djali im shtatė vjeēar dhe i verbėr tė shkojė tė falet nė
xhami, nė njė kohė qė unė nuk shkoj asnjėherė?! I habitur e pyeta:”Po
ty kush tė ka mėsuar tė shkosh nė xhami?” “Mamaja” ma ktheu. “Mirė – i
thashė – eja tė tė ēoj nė xhami. Rrugės ndjeja se jam nė shoqėrinė e
njė tė dituri tė madh qė po mė mėson dhe mė udhėzon. Me tė hyrė nė
xhami, djali mė kėrkoi qė t’i lexoj suren Kehf. Duke lexuar Kuran,
fillova tė qaj me tė madhe dhe qė nga ajo ditė fillova tė falem.”





Ndėshkimin dhe thyerjen e zemrės, Zoti e kthen nė mirėsi.





Njė njeri, teksa lutej thoshte disa fjalė tė bukura dhe interesante:”O
Zot! Habitem me ata qė tė njohin, si kanė frikė nga njerėzit dhe
krijesat e Tua, duke e ditur qė Ti je Elxhebbari! O Zot! Habitem me ata
qė tė njohin, se si i frikėsojnė robėt e Tu, duke e ditur qė Ti je
Elxhebbar!”





- Elxhebbar Ditėn e Kijametit. Momentet mė tė vėshtira tė Ditės sė Kijametit, janė ato momente kur





njerėzit do tė thėrriten pėr tu paraqitur para Zotit. Gjithė njerėzimi
do tė jenė tė grumbulluar dhe njė nga njė, do tė thėrriten emrat e tyre
pėr tė dalė para Zotit. Do tė vijnė melekėt tė tė marrin dhe ty o vėlla
dhe o motėr. Do tė dalėsh para Zotit dhe do tė bisedosh direkt me tė,
pa ndėrmjetės. Melekėt do tė tė dallojnė nė mesin e miliarda njerėzve,
pasi me t’u pėrmendur emri yt, ty do tė tė kaplojė frika, tmerri dhe
turpi. Forma e thirrjes do tė jetė:”Filani biri i filanit, tė vijė tė
paraqitet para Elxhebbarit.”





Shkaku pėrse pėrmendet emri i bukur i Zotit Elxhebbar nė kėto momente,
ėshtė se nė kėtė botė ose tė ėshtė bėrė padrejtėsi, ose u ke bėrė
padrejtėsi tė tjerėve. Ose ua ke thyer zemrėn tė tjerėve, ose ta kanė
thyer. Ose do tė kėrkosh tė drejtat e tua, ose do tė japėsh llogari pėr
tė drejtat qė u ke marrė tė tjerėve.





Njeriu ėshtė krijuar i dobėt dhe besimi i tij, herė rritet dhe herė
zvogėlohet. Pėr kėtė, njeriu duhet tė kėrkojė nga Elxhebbar, qė ta
shijojė adhurimin dhe pėrkushtimin ndaj Zotit. Lute Zotin qė tė tė
rrjedhin lotė teksa lexon Kuran, teksa falesh, teksa lutesh... Kėrkoji
Zotit qė ta shijosh adhurimin e Tij.





Musai a.s i kėrkoi Zotit qė t’ia mundėsojė ta shohė. “E kur Musai erdhi
nė kohėn qė ia caktuam dhe i foli Zoti i vet, ai tha: “Zoti im! Ma
mundėso pamjen tėnde e tė shikojė!” Ai (Zoti) i tha: “Ti nuk ke mundėsi
tė mė shohėsh, por shiko kodrėn, e nėse ajo qėndron nė vendin e vet, ti
do tė mė shohish Mua”. Kur u drejtua kah kodra, njė pjesė e dritės nga
Zoti i tij e bėri atė (kodrėn) thėrrmi, e Musait i ra tė fikėt. Kur
erdhi nė vete, tha: “E lartė ėshtė madhėria Jote, pendohem te Ti (pėr
atė qė kėrkova), dhe unė jam i pari i besimtarėve!” (Araf 143)





Meqė Zoti nuk ia plotėsoi kėtė dėshirė dhe kėnaqėsi, Ai ia kompensoi me
diēka tjetėr. Kėtė e pėrmend nė ajetin pasardhės, ku thotė:”O Musa, Unė
tė zgjodha nga tė gjithė njerėzit, tė bėra profet dhe tė flas direkt”
(Araf 144)





Musai a.s dėshironte ta shohė Zotin, por Ai nuk ia plotėsoi kėtė dėshirė dhe ia kompensoi me diēka tjetėr.





Njerėzit qė pėrfitojnė mė shumė nga pėrkrahja dhe ndihma e Zotit janė
prindėrit. Prandaj kurrė mos u sill ashpėr me ta. Mos ua thyej zemrėn
dhe mos i bėj tė lotojnė. Kurrė mos tė tė vijė turp nga prindėrit dhe
tė mos duash t’i prezantosh me shokėt e tu.





Elxhebbar t’i lehtėson streset dhe vuajtjet dhe tė udhėzon qė tė
pendohesh. Ai i plotėson mangėsitė e namazit tėnd, me namazet nafile qė
falje. Ai i udhėzon besimtarėt dhe njerėzit e mirė qė tė veprojnė punė
tė mira, tė cilat ua fshijnė veprat e kėqia. Ai e ndihmoi umetin
musliman kur u pushtua nga mongolėt dhe i bėri mongolėt tė pranojnė
islamin. Ai ėshtė nė ndihmėn e skllevėrve, saqė ka caktuar lirimin e
tyre si mėnyrė pėr faljen e gjynaheve. Ai ėshtė nė ndihmėn dhe
pėrkrahjen e shėrbėtorėve, pėr tė cilėt profeti a.s thotė:”I ushqeni me
ato qė ushqeheni ju dhe mos i ngarkoni me gjėra nuk nuk kanė mundėi t’i
kryejnė”





Ai pėrkrah tė drejtat e grave, pasi i urdhėron burrat tė sillen mirė me
to dhe u caktoi pjesėn e tyre tė trashėgimisė, pasi para islamit nuk
pėrfitonin nga trashėgimia.





Ai ėshtė nė pėrkrahjen e jetimėve duke nxitur besimtarėt t’i ndihmojnė
dhe pėrkrahin. Madje ai i shpėrblen dhe ata qė pėrkrahin jetimėt, pasi
profeti a.s thotė:”Unė dhe ai qė pėrkrah jetimin do tė jemi si kėto dy
gishta nė xhehet”





- Obligimet tona ndaj emrit Elxhebbar:





Nėse tė ėshtė bėrė padrejtėsi dhe je me zemėr tė thyer, ngreji duart nė kėto ēaste dhe lute



Elxhebbarin tė tė ndihmojė dhe pėrkrahė.





Nėse i ke bėrė dikujt tjetėr padrejtėsi, shko dhe kėrkoji falje, para se tė tė ndėshkojė Elxhebbari.



Ndihmo dikė qė ėshtė nė hall dhe telash. Nėse njeh njė jetim, ndihmoje dhe pėrkrahe. Nėse ke njė



tė afėrm tė varfėr, ndihmoje me pasurinė tėnde. Nėse shikon njė
hallexhi dhe nė nevojė, zgjidhja problemin qė ka. Ditėn e Kijametit,
kur tė dalėsh para Zotit, i thuaj:”O Elxhebbar, ashtu siēi zgjidha
hallin robit Tėnd nė dynja, ma zgjidh Ti tani hallin tim.”

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi