Emrat e bukur tė Zotit-Esh-Shekuru

Shko poshtė

albmuslim Emrat e bukur tė Zotit-Esh-Shekuru

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Dec 18, 2007 12:51 am

Esh-Shekuru (Mirėnjohėsi)
Emri qė do tė trajtojmė nė kėtė temė ėshtė njė emėr qė tė nxit
ambicien. Ėshtė njė emėr qė tė shton gjallėrinė, aktivitetin dhe
vullnetin. Ky emėr ėshtė i tillė qė nga njė dembel tė plogėsht, tė
kthen nė njė person qė pranon tė sakrifikosh gjithēka. Ky emėr tė shton
dėshirėn pėr t’u falur dhe pėr tė adhuruar Zotin sa mė shumė. Ky emėr
ėshtė emri i bukur i Zotit, Esh-shekur (Mirėnjohėsi). Ky emėr pėrmendet
shpesh nė Kuran: “Qė Ai (All-llahu) t’ju plotėsojė shpėrblimin e tyre
dhe do t’ju shtojė nga mirėsia e Tij, vėrtet Ai ėshtė mėkatfalės dhe
shumė mirėnjohės.” (Fatir 35)
Tema e sotme do tė sillet rreth katėr pikave:
Kuptimi i kėtij emri.
Lidhjet qė ka ai me emra tė tjerė qė pėrmenden sė bashku me tė nė Kuran.
Emri Esh-shekur dhe xheneti.
Obligimet dhe ndikimi qė lė ky emėr nė jetėn tonė.
Le tė fillojmė fillimisht me pikėn e parė; Kuptimin e kėtij emri. ēfarė do tė thotė tė jesh mirėnjohės?
Qė tė jesh mirėnjohės (nė arabisht) do tė thotė qė ta shpėrblesh mė shumė, dikė qė tė ka bėrė mirė.
Arabėt, fjalėn “shekur” e pėrdorin pėr tokėn, e cila me pak punime dhe shpenzime, tė jep prodhim tė paparė.
Esh-shekur, ėshtė Ai qė tė falenderon pėr atė tė mirė qė veprove dhe
pėr kėtė tė shpėrblen shumė fish nė kėtė botė dhe nė tjetrėn.
Qė tė falenderosh dikė, duhet tė tė ketė ofruar diēka, sado e vogėl
qoftė. Ky emėr na thotė qė tė ofrojmė ēfarėdo dhe sado e vogėl qoftė,
me qėllim qė Zoti tė jetė mirėnjohės dhe tė na shpėrblejė shumė.
Emri Esh-shekur pėrbėhet nga dy pjesė; e para sado pak qė tė ofrosh dhe
e dyta, shpėrblehesh mė shumė se ajo qė ofrove. Njė ajet nė Kuran, i
pėrmbledh kėto dy pjesė:” Kush bėn ndonjė tė mirė, Ne ia shumėfishojmė
tė mirat; vėrtet, All-llahu falė mėkatet, ėshtė mirėnjohės..” (Shura
23)
Sado e vogėl qė tė jetė njė vepėr e mirė, Zoti do tė jetė mirėnjohės.
Pėr njė buzėqeshje ndaj njerėzve, Ai tė falenderon. Nėse puth dorėn e
nėnės, do tė tė falenderojė. Njė gur po e lėvize nga rruga, do tė tė
falenderojė dhe do ta gjesh nė peshoren e punėve tė mira Ditėn e
Kijametit.
Pasi ta pėrfundosh leximin e kėsaj teme, provoje tė jetosh me ndjenjėn
qė pėr ēdo vepėr sado tė vogėl qoftė, do tė falenderohesh nga vetė
Zoti.
Le tė pėrmendim disa hadithe, tė cilat tregojnė sa tė rėndėsishme janė
veprat e mira, sado tė vogla qofshin ato. Thotė profeti a.s:”Ruajuni
prej zjarrit, qoftė dhe me njė gjysėm hurmė.” Zoti tė shpėton nga
zjarri i xhehnemit, qoftė dhe me njė gjysėm hurme kur e jep pėr tė
ndihmuar dikė. Nėse kjo ndodh me njė gjysėm hurme, po sikur tė shpėtosh
njė familje nga uria?
“Mos shpėrfillni asgjė tė mirė, sado e vogėl qoftė.Kjo edhe nėse
takohesh me vėllanė me fytyrė tė buzėqeshur” Njė buzėqeshje mund tė
jetė shkaku i shpėtimit tėnd, prandaj kurrė mos e pėrbuz atė.
“Kush ushqen njė agjėrues, ėshtė shpėtuar nga zjarri i xhehnemit”
Shokėt e tij e pyetėn:”O i dėrguar i Zotit. Jo tė gjithė ne kemi
mundėsi tė ushqejmė agjėrues. Profeti a.s ua ktheu:”Zoti ia jep kėtė
shpėrblim, kujtdo qė ushqen njė agjėrues, qoftė dhe me njė gotė qumėsht
ose ujė”
Profeti a.s tregon nė njė hadith rreth njė burri qė udhėtonte nė
shkretėtirė. Ai gjeti njė pus me ujė, zbriti dhe piu. Kur doli, pa njė
qen i cili dukej qė ishte i etur. Ai tha me vete: Ky qen qenka etur pėr
ujė, ashtu siē isha unė. Mė pas zbriti pėrsėri nė pus, mbushi kėpucėn
me ujė dhe i dha tė pijė qenit. Zoti e falenderoi pėr kėtė dhe ia fali
gjynahet. Pėr shkak se i dha tė pijė ujė njė qeni, Zoti e falenderoi
dhe ia fali gjynahet. A e imagjinon dot shpėrblimin tėnd o vėlla qė ke
miliarda lekė dhe ndihmon me ta tė varfėrit?
Thotė profeti a.s:”Njė i ri qė i shėrben njė tė moshuari nė nevojė,
Zoti do tė caktojė dikė qė ta ndihmojė atė kur tė plaket” Nėse do i
lirosh vendin nė autobus njė tė moshuari, nuk do tė vdesėsh pa tė
falenderuar Zoti dhe pa caktuar njė tė ri qė tė tė shėrbejė dhe ty kur
tė plakesh. Asnjė gjė e mirė nuk humbet. Madje, Zoti tė falenderon dhe
tregohet mirėnjohės edhe thjesht pėr qėllimin e mirė tėndin. Thotė
profeti a.s:”Kjo botė ėshtė pėr katėr persona; Njėri ėshtė ai qė Zoti i
ka dhėnė dije dhe pasuri, tė cilėn ai e shpenzon nė rrugė tė Zotit. I
dyti ėshtė njė njeri tė cilit Zoti i ka dhėnė dije, por nuk i ka dhėnė
pasuri. Ai thotė:”Nėse do tė kisha pasuri, do e jepja siē e jep dhe
filani” Tė dy kėta shpėrblehen njėlloj”.
Nėse thua:”Po tė isha milioner, do tė ndihmoja filan familje, do tė
ndėrtoja filan projekt bamirėsie… ėshtė njėlloj sikur t’i kish kėto
para dhe t’i shpenzosh vėrtet.
Kur Ummu Seleme arriti ta marrė djalin e saj tė vetėm nga familja e burrit, tė dy u nisėn menjėherė pėr nė
Medine. Meqenėse nuk kishin kafshė pėr udhėtim, u nisėn nė kėmbė pėr tė
pėrshkruar njė rrugė prej 400 km. Uthman bin Talha qė ishte jo
musliman, kishte qenė jashtė Mekes dhe po kthehej,. Nė rrugė ai takon
Ummu Selemen dhe djalin e saj. Kur i shikon vetėm dhe nė kėmbė i pyet i
habitur:”Pėr ku kėshtu, o Ummu Seleme?” “Jam nisur tė shkoj nė Medine,
pėr tė ruajtur fenė time prej jush”- i thotė ajo.
“Po pėrse vetėm dhe pa mjet udhėtimi?”- i pyet pėrsėri. “Ngaqė nuk
kishim as mjet udhėtimi dhe as ndonjė qė tė na shoqėronte”- i
pėrgjigjet Ummu Seleme. “Pėr Zotin- u thotė- nuk do tė pranoj qė tė
shkoni vetėm dhe nė kėmbė, prandaj hypni nė devenė time!” Megjithėse
ishte jomusliman, i shoqėroi deri nė Medine duke ecur vetė nė kėmbė dhe
duke e mbajtur devenė pėr freri. Kur arritėn atje u tha:”Kjo ėshtė
Medineja, unė po kthehem nė Meke.” Tregon Umu Seleme:”Kur arritėm nė
Medine thashtė me vete: Patjetėr qė Zoti do jetė mirėnjohės pėr kėtė
vepėr dhe nuk do ia harrojė.” Kur udhėtonim rrugės – tregon ajo – nuk
mė ka parė kurrė nė fytyrė dhe nuk mė ka folur derisa arritėm nė
Medine”
Mė pas Uthmani pranoi Islamin. Shokėt e Profetit (a.s) thonė:”Nuk dimė ndonjė shkak tjetėr qė u bė musliman veēasaj tė mire.”
Fillo me punė tė mira o vėlla dhe o motėr sado tė vogla qofshin ato dhe tė jesh i sigurtė qė Zoti do tė jetė mirėnjohės.
Ebu Sufjani dhe Ebu Xhehli ishin armiqtė mė tė egėr tė profetit a.s pėr
njėzet vite rrjesht. Ebu Xhehli vdiq si jobesimtar, kurse Ebu Sufjani
pranoi islamin kur profeti a.s hyri nė Meke. E vetjma qė dinte vendin
ku strehohej profeti a.s dhe Ebu Bekri kur u nisėn pėr nė Medine, ishte
vajza e Ebu Bekrit, Esmaja. Diēka tė tillė e ndjeu Ebu Xhehli dhe i
vajti nė shtėpi. Kur e pyeti se ku ishte Ebu Bekri, ajo iu pėrgjigj se
nuk e dinte. Atėherė Ebu Xhehli e qėlloi dhe i nxorri gjak nga goja.
Kurse Ebu Sufjani qė ndodhej aty, shkoi, ia fshiu gjakun dhe e qetėsoi.
Esmaja ia tregon kėtė ndodhi babait tė saj, i cili lutet:”O Zot, mos ia
harro kėtė Ebu Sufjanit” Pas njėzet viteve, Ebu Sufjani pranon islamin
dhe shpėton nga zjarri.
Esh-shekurit nuk i humbet asgjė pa e shpėrblyer. Pėrse ka njerėz qė nuk
munden as tė buzėqeshin? Pėrse ka njerėz qė mjaftohen me pak?
Mė e ėmbėl se vetė shpėrblimi qė do tė tė japė Zoti, ėshtė vetė ndjenja
qė ke qė Ai do tė tė falenderojė pėr njė punė tė mirė. Gėzimi qė ke qė
do tė tė falenderojė Zoti, ėshtė mė i madh se ēfarėdo shpėrblimi.
Gruaja e parė e profetit a.s, Hadixheja, e kishte nė natyrė qė Zoti i
falenderon dhe i shpėrblen bamirsit. Ditėn qė profetit a.s iu shfaq
Xhibrili a.s pėr herė tė parė, u kthye i frikėsuar nė shtėpi dhe i
kėrkonte gruas ta mbulojė. Kur u qetėsua i tha:”Pėr Zotin o Hadixhe u
frikėsova” (se mos ishin xhinde). Por ajo ia ktheu:”Jo pėr Zotin! Nuk
tė lė Zoti ty nė baltė. Ti shkon mirė me farefisin, nderon mikun, i jep
atij qė nuk ka dhe pėrkrah nevojtarėt.” Me kėtė sikur i thoshte se Zoti
ėshtė falenderues dhe nuk mund ta ēojė dėm bamirėsinė tėnde.
Mirėnjohja e Zotit mund tė jetė se tė shpėton nga zjarri i xhehnemit.
Mirėnjohja mund tė jetė duke tė mbrojtur fėmijėt e tu. Mund tė jetė
duke bėrė qė tė vdesėsh si besimtar. Ka shumė njerėz qė teksa ndahen
nga kjo botė, i gjen vdekja duke punuar punė tė poshtra. Kurse ka tė
tjerė qė ndahen nga kjo botė, pasin kanė marrė abdes dhe janė falur.
Thotė profeti a.s:”Veprat e mira, tė mbrojnė nga fatkeqėsitė”
Sa herė qė pėrmendet mirėnjohja nė Kuran, pėrkrah saj pėrmendet dhe shtimi dhe shumėfishimi i tė mirave:
“Qė Ai (All-llahu) t’ju plotėsojė shpėrblimin e tyre dhe do t’ju shtojė
nga mirėsia e Tij, vėrtet Ai ėshtė mėkatfalės dhe shumė mirėnjohės.”
(Fatir 35)
“Kush bėn ndonjė tė mirė, Ne ia shumėfishojmė tė mirat; vėrtet, All-llahu falė mėkatet, ėshtė mirėnjohės..” (Shura 23)
“ata qė vepruan punė tė mira do tė kenė mirėsi dhe shtesė” (Junus 26)
“ata do tė kenė ē’tė duan aty, kurse ne do u japim shtesė” (Kaf 35)
“kush i huazon Zotit diēka tė mirė, qė Ai t’ia kthejė tė shumėfishuar” (Bekare 245)
“Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e All-llahut ėshtė
si i njė kokrre qė i mbinė shtatė kallinj, nė secilin kalli njėqind
kokrra. All-llahu ia shumėfishon (shpėrblimin) atij qė dėshiron,
All-llahu ėshtė bujar i madh, i di qėllimet.” (Bekare 261) Ēdo gjė tė
mirė qė mund tė veprosh, Zoti do tė ta shpėrblejė tė shumėfishuar.
Thotė profeti a.s: “Kush jep sadaka, qoftė dhe sa njė kokėr hurme nga
pasuri hallall, pasi Zoti nuk pranon veēse hallallin, do e marrė Zoti
me tė djathtėn e tij, dhe e rrit dhe shton atė, ashtu siērrit ndonjėri
prej jush mėzin e tij, deri sa ti shtohet dhe tė bėhet sa mali i
Uhudit.”
Kur tė takohesh me Zotin Ditėn e Kijametit, njė kokėr hurmė qė ke dhėnė
nga pasuria jote hallall dhe me sinqeritet, do e gjesh sa mali i
Uhudit. Nėse njė kokėr hurme shpėrblehet kaq shumė, po sikur tė
shpėtosh nga varfėria njė familje? Po sikur tė ndėrtosh njė strehė pėr
jetimėt?
Njė fshatar me devenė pėr dore, shkoi tek profeti a.s dhe i tha: “O i
dėrguar i Allahut, kėtė deve e jap pėr tu pėrdorur nė rrugė tė Zotit.”
Profeti a.s ia ktheu: “Nė vend tė saj, ditėn e kijametit do tė kesh 700
tė tilla.”
Profeti a.s. na tregon:“Njė grua e pėrdalė shikon njė qen qė gėrryente
dheun me kėmbė pranė njė pusi sepse e kishte marrė etja. Asaj i vjen
keq dhe zbret nė pus, merr ujė dhe ia jep qenit tė pijė. Pėr kėtė
vepėr, Zoti e falenderoi dhe ia fali gjynahet.”
Nėse tė vjen njė grua e pėrdalė qė ka shuar etjen e njėmijė qenve, a do
e falenderoje ti o vėlla? Kurse Zoti u tregua mirėnjohės pėr njė vepėr
tė tillė dhe ia fali gjynahet. Hadithi i mėsipėrm ėshtė shumė shpresė
dhėnės pėr gjynahqarėt. Nėse Zoti e falenderoi njė grua tė pėrdalė qė i
shoi etjen e njė qeni, patjetėr qė tė fal dhe ty o vėlla. A e imagjinon
sa mund tė jetė mirėnjohja e Zotit nėse ti vepron punė tė mira dhe
pendohesh pėr gjithēka qė ke vepruar deri atėherė?
Zoti tė falenderon dhe tė shpėrblen shumė pėr punė tė vogla. Thotė
profeti a.s:”A e ka tė pamundur dikush prej jush qė tė fitojė ēdo ditė
njė mijė tė mira?” Kur tė pranishmit e pyetėn se si kishte mundėsi, ai
u tha:”Thotė njėqind herė subhanallah, dhe Zoti ia shkruan si njėmijė
tė mira”
“Agjėrimi i ditės sė Arafatit, tė fal gjynahet e vitit tė kaluar dhe atij qė vjen”
Zoti e falenderoi Sad ibn Muadhin, qė luftoi dhe sakrifikoi sė bashku
me profetin a.s. Ditėn qė vdiq ai, u dridh vetė Arshi i Zotit, kishin
zbritur melekė nga qielli pėr t’i falur namazin e xhenazes dhe mbanin
trupin e tij shtatėdhjetė mijė melekė.
Zoti e falenderoi Xhafer ibn Ebi Talibin tė cilit iu prenė krahėt nė
betejėn e Mutes dhe mė pas vdiq. Nėse njė ushtari apo oficeri i priten
krahėt dhe vdes nė luftė, shpėrblimi mė i madh mund tė jetė njė pension
pėr familjen e tij. Kurse shpėrblimi i Zotit pėr Xhafer ibn Ebi Talibin
ishte ajo qė thotė profeti a.s:”E shoh nė xhenet duke fluturuar me dy
krahė diamanti, tė cilėt ia ka dhėnė Zoti. E shoh duke ngrėnė nga
frutat e xhenetit dhe duke pirė nga lumenjtė e tij.”
Duke parė qė Ebu Bekri kishte sakrifikuar shumė, para se tė vdesė,
profeti a.s u drejtua nga njerėzit dhe tha:”Kushdo qė na ka bėrė njė tė
mirė prej jush, ia kemi shpėrblyer, pėrveē Ebu Bekrit. Unė nuk kam
mundur qė ta shpėrblej, prandaj ia lashė Zotit qė ta shpėrblejė atė.”
Ebu Nasr Esajjad, ishte njė njeri shumė i varfėr. Njė herė kaluan disa
ditė pa ngrėnė gjė, ai dhe familja e tij. Pa ditur se ē’bėnte del nga
shtėpia dhe shkon nė xhami ku takohet me imamin e xhamisė. Imami i
thotė:”Mė ndiq nga pas!” Merr rrjetėn dhe shkojnė nė bregdet. “Fal dy
rekat namaz”- i thotė imami. Pasi falet i thotė:”Thuaj: Bismilahi dhe
hidhe rrjetėn nė det!” Pasi tha bismilahi dhe hodhi rrjetėn, kurse
imami u largua. Ebu Nasri e la pak kohė rrjetėn nė det dhe filloi ta
tėrheqė atė. Kur e nxorri pa qė ajo kishte kapur njė peshk tė madh. I
gėzuar e merr peshkun shkon nė treg ku e shet dhe me paratė blen bukė
dhe ushqime.
Nga ato qė bleu ndan njė pjesė, tė cilėn ia ēon nė shtėpi njeriut tė
ditur qė e ndihmoi pėr tė kapur peshkun. Por kur ia zgjati ushqimet, i
dituri i tha:”Ushqe me tė familjen! Sikur ta konsumonim tė gjithė atė
qė na jep Zoti, nuk do tė kishte dalė peshku.”
Para se tė arrijė nė shtėpi, i del para njė grua me fėmijėn e saj, tė
cilėt mezi ecnin nga uria. Kur e panė, sytė e tyre u ndalėn nė ēantėn
ku mbante bukėn dhe ushqimet. I hutuar nga ajo qė po shikonte, ua jep
tė gjitha qė kishte nė ēantė. Gruas i rodhėn lotė gėzimi nga sytė dhe
fėmija filloi tė buzėqeshė kur pa ushqimet dhe bukėn.
Kurse Ebu Nasr Sajjadit iu shtua hidhėrimi mė tepėr pasi nuk kishte me
ēfarė tė ushqente veten dhe familjen e tij, tė cilėt kishin ditė pa
futur gjė nė gojė.
Ashtu siēishte i mėrzitur, papritur dėgjon dikė qė thėrriste:”Kush e
njeh Ebu Nasr Sajjadin?” Vrapon drejt tij dhe i thotė:”Unė jam ai qė
kėrkon, ēfarė kėrkon?”
“Ka njėzet vjet qė i kam marrė babait tėnd njė borxh prej 30.000
derhemėsh. Kur i mora u largova jashtė vendit dhe tani qė jam kthyer mė
thanė qė babai yt ka vdekur dhe ka lėnė njė djalė me emrin Ebu Nasr
Sajjad, prandaj tė kam sjellė borxhin qė i kisha babait tėnd.”
Tregon ai vetė:”Tani nuk isha mė i varfėr, por u bėra i pasur. E gjitha
kjo pėr shkak tė bamirėsisė ndaj asaj gruaje dhe fėmijės sė saj.
Fillova tė jap lėmoshė nė shuma tė mėdha, saqė filloi tė mė pėlqejė
vetja.
Njė natė pashė nė ėndėrr sikur ishte bėrė Kijameti dhe ishte vendosur
peshorja nė tė cilėn peshoheshin punėt e mira dhe tė kėqija. Kur mė
erdhi radha mua dhe u vendosėn veprat nė peshore, pashė qė tė kėqijat
ishin mė shumė se tė mirat. “Po ku janė paratė, tė cilat i dhashė
lėmoshė?”- thėrrita unė me tė madhe.
U vendosėn paratė qė kisha dhėnė, por ato nuk e lėvizėn fare peshoren, ishin si njė fije pambuku.
Njė nga melekėt thirri:”A ka mbetur gjė tjetėr pa u vendosur nė
peshore?” “Po- u pėrgjigj njė tjetėr- janė lotėt e gruas sė cilės i dha
bukėn dhe ushqimet.” U vendosėn lotėt nė peshore dhe e rėnduan anėn e
punėve tė mira saqė u barazuan tė dy anėt e peshores. Meleku thirri
pėrsėri:”A ka gjė tjetėr?” “Po- u pėrgjigj - ėshtė buzėqeshja e
fėmijės, kur mori ushqimet dhe bukėn.” Kur u vendos dhe buzėqeshja e
fėmijės, meleku thėrriti i gėzuar:”Shpėtoi, shpėtoi” Nė atė ēast unė u
zgjova dhe thoshja me vete fjalėn e njeriut tė ditur:”Sikur ta
konsumonim gjithēka qė na jep Zoti, nuk do tė dilte peshku. I pa tė
meta ėshtė Ai qė mė falenderoi pėr lėmoshėn e dhėnė dhe mė shpėrbleu
pėr tė.”
Ajo motėr qė vesh hixhabin, shpėrblimi i saj nuk pėrfundon me veshjen e
hixhabit. Kushdo qė e shikon kėtė motėr me hixhab, burrė apo grua, i
madh apo i vogėl, nuk bėn gjė tjetėr veēse i shton tė mirat. Kjo pasi
ti o motėr me hixhabin tėnd u kujton kėtyre njerėzve Zotin. Kur tė
shkosh Ditėn e Kijametit, do tė gjesh tė mira tė shumta qė nuk i din
nga kanė ardhur. Do tė tė thuhet qė kėto janė tė gjithė ata qė tė kanė
parė me hixhab, me tė cilin u kujtoje Zotin. Esh-shekur tė ėshtė
mirėnjohės pėr kėtė mund dhe ta shpėrblen shumėfish Ditėn e Kijametit.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

albmuslim Re: Emrat e bukur tė Zotit-Esh-Shekuru

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Dec 18, 2007 12:51 am

Lidhjet e disa emrave tė tjerė me emrin Esh-shekur.
Nga kėto emra, janė El-alimu (I gjithėdituri) , El-Gafuru
(gjithėfalėsi) dhe El-Hamidu (I falenderuari). Dy emrat El-Hamidu dhe
Esh-shekuru kanė lidhje shumė tė ngushta me njėri-tjetrin. El-Hamidu ka
tė bėjė me mirėnjohjen tėnde kundrejt Zotit, pėr mirėsitė qė tė ka
dhėnė. Kurse Esh-shekuru ka tė bėjė me Zotin qė tė falenderon pėr
mirėnjohjen dhe t’i shton tė mirat.
Herė tė tjera, emri Esh-shekur vjen i shoqėruar me emrin El-Gafur. “Me
tė vėrtetė qė Ai ėshtė gjithėfalės dhe mirėnjohės” (Fatir 30) Ata qė
kanė gjynahe shumė, edhe nėse veprojnė punė tė mira, ndihen pesimistė
nėse Zoti do ua falė gjynahet. Duke i shoqėruar dy emrat e mėsipėrm,
Zoti sikur u thotė qė jo vetėm qė i fal, por dhe i falenderon pėr kėtė.
I fal pėr gjynahet dhe i falenderon pėr tė mirat.
Njė emėr tjetėr me tė cilin shoqėrohet emri Esh-shekur ėshtė dhe emri
Alim (I gjithėditur). Kėtė e gjejmė shpesh nė Kuran:”dhe Zoti ėshtė i
gjithėditur dhe mirėnjohės.” (Bekare 158) Secilit prej nesh mund t’i
ndodhė qė t’i bėjė njė tė mirė dikujt dhe tė mos e falenderojė. Kjo pėr
shkak se ai nuk e din se kush ia bėri tė mirėn. Kurse Zoti na qetėson
duke na thėnė se Ai din gjithēka dhe ėshtė mirėnjohės pėr gjithēka tė
mirė.
Nė raste ceremonish tė ndryshme, ku dhuratat janė tė shumta, secili
prej atyre qė sjell njė dhuratė, shkruan emrin e tij mbi tė. Kjo me
qėllim qė ta kuptojnė kush e ka sjellė kėtė dhuratė. Kurse tek Zoti nuk
humbet asgjė e madhe apo e vogėl qoftė.
Mund tė ndodhė qė fėmija tė hyjė nė dhomėn ku fle babai, e gjen atė tė
zbuluar dhe e mbulon, fik dritėn dhe duke ecur nė majė tė gishtave del
jashtė. Padyshim qė babai nuk di gjė, rreth kėsaj, por tek Zoti nuk
humbet asgjė. Ai do e falenderojė dhe do e shpėrblejė pėr kėtė.
Shumė njerėz u bėjnė lajka dhe servilosen para dikujt qė ka post tė
lartė, me qėllim qė ta mbajė pranė dhe ta shpėrblejė me diēka. Kurse ti
o besimtar nuk ke nevojė t’i servilosesh askujt.
Emri Esh-shekur dhe xheneti. A e din se Esh-shekuru ka pėrgatitur xhenetin me qėllim qė tė tė
falenderojė pėr veprat e mira nė dynja? Xheneti ėshtė argumenti mė i
madh, mbi mirėnjohjen e Zotit pėr veprat e tua o njeri. Qė ta kuptosh
rėndėsinėn dhe madhėshtinė e xhenetit, krahasoje kohėn e qėndrimit nė
xhenet me jetėn nė kėtė botė. Esh-shekuru tė jep pėrjetėsinė nė xhenet,
nė kėmbim tė adhurimit dhe pėrkushtimit ndaj Tij tė jetės nė kėtė botė.
Nėse dikush nga ne jeton gjashtėdhjetė vjet, trembėdhjetė prej tyre i
kalon para pjekurisė. Kėshtu mbeten 47 vite. Nga kėto vite, njė e treta
janė gjumė, kėshtu mbeten 32 vite. Nga kėto, njė e treta janė punė,
udhėtime, ngrėnie dhe pirje. Kėshtu mbeten 17 vite. Nė kėmbim tė kėtyre
17 viteve adhurim, Zoti tė jep pėrjetėsinė dhe kėnaqėsinė e jetės nė
xhenet.
Kur Ebu Bekri dėgjoi ajetin:”Zoti ka blerė nga besimtarėt veten dhe
pasuritė e tyre, pasi ata do tė kenė xhenetin” ( Teube 111) tha:”Zoti
na i jep kėto gjėra, ne ia kthejmė pėrsėri dhe Ai na falenderon dhe na
shpėrblen me xhenet?!”
Le tė hyjmė pėr disa ēaste nė xhenet dhe tė shohim ato qė ka pergatitur
Esh-shekuru pėr ne. Le tė imagjinojmė pėr disa ēaste dhe tė shkojmė nė
Ditėn e Kijametit. Imagjinoje veten duke dhėnė llogari, duke kaluar
Siratin... dhe nė fund thėrritet emri yt:”O filan. Unė jam i kėnaqur me
ty. Unė tė jam mirėnjohės pėr ato qė ke vepruar. Shko dhe hyr nė
xhenetin Tim!” Pėrfytyro sikur nė kėto ēaste po qėndron para derės sė
xhenetit. Thotė profeti a.s:”Pragu i derės sė xhenetit, ėshtė sa
distanca mes Mekes dhe Sirisė. Megjithatė njerėzit do tė shtyhen pėr tė
hyrė.” Vallė sa vlen dynjaja nė ato ēaste qė po hyn nė derėn e
xhenetit?
“ata qė patėn frikė Zotin do tė hyjnė nė xhenet, grumbuj-grumbuj” (Zumer 73)
Ku e shikon veten o vėlla dhe o motėr? A e shikon Musanė a.s? Po
Ibrahimin a.s? Po nėnėn e Isait a.s, Merjemen a e dallon duke hyrė nė
xhenet? Po prindėrit e tu a i shikon gjėkundi? A i shikon duke duke
pritur tė hyjnė nė xhenet dhe ti ndihesh mirė?
Hapja e derės sė xhenetit do tė vonohet. Pėr kėtė tė gjithė njerėzit,
sė bashku me ty, do tė shkoni tek babai i njerėzimit, Ademi a.s, tė
cilit do i kėrkoni tė hapė derėn. Ai do i kthejė mbrapsht dhe tė gjithė
njerėzit nisen pėr tek profetėt e tjerė, Ibrahimi a.s, Musai a.s, Nuhu
a.s, Isai a.s...derisa tė vijnė tek profeti Muhamed a.s. Ai do u
pėrgjigjet:”Unė e hap atė. Unė e hap atė.” Imagjinoje gėzimin tėnd dhe
tė gjithė njerėzve kur tė shohin profetin Muhamed a.s dhe pėrgjigjen e
tij shpresėdhėnėse. Imagjinoje veten pranė tė dėrguarit tė Zotit, kur
tė trokasė dyert e xhenetit, pėr t’i hapur. Nga ana tjetėr e dyerve
dėgjohet zėri i melekut:”Kush ėshtė tek dera?” Profeti a.s do i
pėrgjigjet:”Muhamedi biri i Abdullahut.” Meleku do i pėrgjigjet:”Zoti
mė ka urdhėruar qė tė mos e hap veēse pėr ty o i dėrguar i Zotit”
Imagjinoje veten dhe tė gjithė njerėzimin duke hyrė nė xhenet. Nė ato
ēaste tė gjithė pėrsėrisin ajetin:”Falenderojmė Zotin qė e largoi nga
ne trishtimin. Me tė vėrtetė qė Zoti ynė ėshtė gjithėfalės dhe
mirėnjohės” (Fatir 34) Nė ēastet kur je duke hyrė nė xhenet, do tė tė
kujtohet Esh-shekuru. Do tė tė kujtohet Zoti mirėnjohės.
Vallė nė shoqėrinė e kujt do tė jesh duke hyrė nė xhenet?Ēfarė ke bėrė
pėr kėtė fe qė ta merritosh shoqėrinė e profetit a.s duke hyrė nė
xhenet? A ke ndihmuar jetimėt qė ta merritosh shoqėrinė e profetit
a.s:”Unė dhe pėrkrahėsi i jetimit, do tė jemi kėshtu nė xhenet” dhe
afroi dy gishtat.
Teksa jeni duke hyrė nė xhenet, Zoti do tė thėrrasė:"O banorėt e
xhennetit, nga Unė do tė keni katėr gjėra: Do tė jetoni dhe nuk do tė
vdisni, do tė jeni tė shėndetshėm dhe nuk do tė sėmureni, do tė jeni tė
rinj dhe nuk do tė plakeni dhe do tė jeni tė lumtur dhe nuk do tė
hidhėroheni."
Njėherė shokėt i thanė Profetit (a.s): “O i dėrguari i Allahut, na e
pėrshkruaj se si janė ndėrtesat e xhennetit”. Dhe ai u tha: "Ndėrtėsat
e xhennetit janė njė tullė prej floriri dhe tullė prej argjendi,
sovatimi ėshtė prej misku (lloj parfumi) gurėt janė prej diamanti dhe
ēatia e tyre ėshtė Arshi i Allahut."
A e shikon sa e pavlerė ėshtė kjo botė o vėlla? Profeti a.s thotė:”Kjo
botė nuk ka vlerė tek Zoti, as sa krahėt e njė mushkonje” Nėse e gjithė
kjo botė me tė mirat e saj, nuk vlen as sa krahėt e njė mushkonje, po
ti o vėlla dhe o motėr, sa ke marrė nga kjo botė? Sa ke marrė nga
krahėt e mushkonjės? Mblidhi tė gjithė paratė, pasuritė e paluatshme,
makinat, shtėpitė...
Profeti a.s i pyeti njė herė shokėt e tij:”A e dini kush ka pozitėn mė
tė ulėt nė xhenet?” “Kush o i dėrguar i Zotit” e pyetėn ata. Profeti
a.s u tha:”Ėshtė ai qė udhėton pėr njė mijė vite nė vendin e tij nė
xhenet, dhe nuk arrin nė fund” Po ai qė ka pozitėn mė tė lartė o i
dėrguari i Zotit?” E pyetėn shokėt. Profeti a.s u tha:”Ėshtė ai qė
shikon Zotin mėngjes dhe mbrėmje”
Nė njė hadith tjetėr, profeti (a.s) thotė: “Personi qė do tė ketė
pozitėn mė tė ulėt nė xhenet, ėshtė ai qė do tė ketė pozitėn me tė ulėt
nė xhennet, ėshtė ai njeri qė do tė dalė i fundit nga zjarri duke ecur
kėmbadorasi. Sa herė qė kėrkon tė dalė, e tėrheq flaka dhe e pėrpin,
deri sa njė here. arrin tė dalė me zor dhe thotė: “Falenderoj Zotin qė
mė shpėtoi prej teje ( nuk dua gjė tjetėr)!” Do t’i thotė Zoti: “O robi
Im, shko dhe futu nė xhennet!” Por kur shkon atje, i duket sikur ėshtė
i mbushur dhe nuk ka vend pėr tė, dhe do t’i thotė Zotit: “O Zot,
shkova dhe nuk gjeta vend se ishte i mbushur”. Do t’i thotė Zoti: “O
robi Im, a nuk tė mjafton sikur tė kesh pasurinė dhe tė mirat e mbretit
mė tė madh qė ka ekzistuar nė dynja?!” “A po tallesh me mua, o Zot?” -
do t’i thotė njeriu. Por Zoti do i thotė: “Nė xhennet do tė kesh tė
mirat e mbretit mė tė madh qė ka qenė nė dynja, dhe dhjetė herė mė
shumė, do tė kesh ēfarė tė tė dojė qejfi, ēfarė tė tė shohin sytė dhe
do tė jesh i pėrjetshėm”
Thotė profeti (a.s): "Njė metėr vend nė xhennet, ėshtė mė i mirė se kjo
botė mė tė mirat e saj." Ka njerėz qė punojnė me dhjetra vite pėr tė
blerė disa metra vend nė bregdet, apo njė hyrje nė qendėr. Njė metėr
tokė nė kėtė botė ėshtė shumė i shtrenjtė. A e din sa ėshtė njė metėr
tokė nė xhenet? Njė metėr vend nė xhenet, fitohet me dy rekate namaz.
Njė metėr nė xhenet blihet me njė gjysėm hurme sadaka. Njė metėr nė
xhenet blihet me njė fytyrė qė buzėqesh. Njė metėr nė xhenet blihet me
ndihmėn qė i ofron njė nevojtari. Njė metėr nė xhenet blihet me njė
Umre nė Qabe. Njė metėr nė xhenet, blihet duke i pėrkėdhelur kokėn
jetimit. A e shihni sa i lirė ėshtė njė metėr nė xhenet? Kjo pasi tė
lirė e bėn vetė Esh-shekur.
Kėnaqėsia mė e madhe nė xhenet, do tė jetė kur banorėt e tij tė shohin
Zotin. Njė kėnaqėsi e tillė do tė jetė e papėrshkrueshme. Zoti do i
pyesė banorėt e xhenetit njė e nga njė:”A je i kėnaqur me mua o filan?”

Esh-shekur do na i japė gjithė kėto tė mira dhe do na pyesė: A jeni tė kėnaqur?

Obligimet dhe ndikimi qė ky emėr ka nė jetėn tonė dhe si tė jetojmė me emrin Esh-shkur?
1 - Duke dhėnė sa mė shumė tė kemi mundėsi. Thotė profeti a.s:”Kush i
largon njė besimtari njė brenga nga brengat e kėsaj bote, Zoti do i
largojė brengat e botės tjetėr.” Ditėn e Kijametit, do tė jesh i
shqetėsuar dhe nuk tė nxė vendi pėr njė tė keqė qė ke vepruar nė kėtė
botė. Kjo e keqe do tė tregohet para tė gjithė
njerėzve dhe vetė prindėrve. Nėse do tė thuhet para tė gjithėve, do tė
jetė skandal i madh pėr ty. Por kur fillojnė tė numėrohen tė kėqiat, ti
shikon se ajo nuk gjendet. Ajo tė ėshtė fshirė pėr shkak se ti nė kėtė
botė u ke larguar brengat dhe hallet njerėzve nė nevojė. Pėr kėtė, Zoti
tė largon brengat e Ditės sė Kijametit.
”Kush i largon njė besimtari njė brengė nga brengat e kėsaj bote, Zoti
do i largojė brengat e botės tjetėr. Kush ua lehtėson vėshtirėsitė
njerėzve, Zoti ia lehtėson atij nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Kush
ia mbulon tė metat dikujt, Zoti do ia mbulojė tė metat atij nė kėtė
botė dhe nė tjetrėn. Zoti ėshtė nė ndihmėn e robit, pėrderisa ai ėshtė
nė ndihmėn e vėllaut tė tij ”
Pėr Zotin, kėnaqėsia e tė dhėnit ėshtė mė e madhe se gėzimi kur merr. Kjo, nėse e njeh siē duhet Mirėnjohėsin e madh.
2 – Adhuroje sa mė shumė Mirėnjohėsin. Fal namazin, fal namaz nate,
lexo Kuran, pėrmende Atė sa mė shpesh, lute shumė...dhe dije se do tė
jetė mirėnjohės pėr kėtė.
3 – Tregohu i sinqertė me Mirėnjohėsin. Ai tė jep ēmimin mė tė lartė tė
mallit qė ti ofron. Kėshtu nuk ke pėrse tė bėsh lojra tė dyfishta, nuk
ke pėrse tė adhurosh tjetėr kėnd veē Mirėnjohėsit tė madh. Ndodh shpesh
qė mirėsitė dhe shpėrblimi i Zotit tė vonohen. Kjo me qėllim qė tė
provojė sinqeritetin tėnd. Bėje tė mirėn pėr hatėr tė Mirėnjohėsit.
Bėje tė mirėn se ėshtė e mirė dhe jo me qėllim qė tė tė lavdėrojnė
njerėzit. Mos e bėj tė mirėn me qėllim qė tė tė pėrmendet emri nė
gazeta dhe tv.
A e imagjinon o vėlla dhe o motėr se si do tė ishte shoqėria nėse emri
Esh-shekur do tė ishte i pėrhapur mes njerėzve? A e imagjinon si do
ishte gjendja e tyre, nėse njerėzit do e njihnin siē duhet Zotin me
emrin Esh-shekur? Si do tė ishte situata nė shkollat tona, nėse fėmijėt
edukoheshin me emrin Esh-shekur? A do tė vuanin jetimėt e shkretė? A do
tė kishte krizė pėr vende dhe ilaēe nė spitalet tona? Nėse mediat
vizive dhe ato tė shkruara do tė flisnin mė shumė rreth kėtij emri,
shoqėria do tė ishte mė kompakte dhe solide.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi