Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!

Shko poshtė

albmuslim Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:08 pm


Ishim nė njė udhėtim pėr Dave nė Jordani. Njė ditė prej ditėve, falem
namazin e xhumasė nė njė nga xhamiat e qytetit Zarka. Nė kėtė udhėtim
ishin me ne edhe disa nxėnėsa dhe njė dijetarė nga Kuvajti. Derisa
ishim ulur nė xhami dhe njerėzit ishin shpėrnda, papritmas disa njerėz
po hyjnė nė xhami nė formė jonormale dhe tė trishtuar dhe duke thirrur:
Ku ėshtė hoxha... ku ėshtė hoxha ?


Erdhėn tek hoxha, i cili ishte prej Kuvajti
dhe i than: Hoxhė i nderuar, kemi njė xhenaze, ėshtė djali i ri, vdiq
sot nė mėngjes nė njė aksident rrugor, e ne kur e hapem varrin e tij
dhe e vendosem djalin nė varr, papritmas na doli njė gjarpėr i madh
aty, dhe ne ende nuk e kemi varrosur atė djalė, nuk dimė si t’ia bėjmė!
Rrefyesi i kėsaj ngjarje thotė:

U ngritėm sėbashku me hoxhėn dhe shkuam deri tek varri, shikuam nė varr
dhe pamė gjarprin e madhe, i cili u rrotullonte nė varrė, kokėn e
kishte brenda kurse bishtin jashta, sytė i kishte spikatur dhe i
shikonte njerėzit.
Hoxha tha: leni ketė varr, hapeni njė
varr tjetėr! Thotė treguesi i ndodhisė: Shkuam dhe hapem njė varr
tjetėr, qė largėsia e varrit qė e hapėm nga ai i tė parit i kishte diku
100 metra. Filluam ta hapnim varrin tjetėr, kur u afruam se
pėrfunduari nga ēelja prapė u shfaq po i njėjti gjarpėr. Hoxha tha:
shikoni varrin e parė! Shkuam tek varri i parė, kur pėrsėri gjarpri
doli nga toka nė varrin e parė.
Nė fund hoxha tha: Edhe
nėse do tė hapim varr tė tretė dhe te katėrt pėrsėri do tė del ky
gjarpėr. Nuk na mbet tjetėr pėrveē tė pėrpjekemi qė ta nxjerrim jashtė
nga varri.
I sollėn disa vegla qė ta nxjerrnin dhe me
ndihmen e Allahut arritėm qė ta nxjerrim jashtė varrit. Pasiqė e
nxorrėn gjarprin, ai filloj tė qėndrojė nė buzė tė varrit. Tė gjithė
njerėzit e shikonin atė, i kaploj frika kurse disave ju binte tė fikėt,
qė disa u desh tė ndėrhyje ndihma e parė pėr t'i shoqėruar deri nė
spital.
Erdhi policia dhe rrethoi vendin dhe ndaloi qė dikush t'i afrohet varrit pėrveē dijetarėve dhe tė afrimėve tė vdekurit.

Atėherė kur u soll xhenazja dhe e futėn nė varr, papritmas gjarpri qė
qėndronte buzė varrit lėvizi me njė lėvizje aq tė shpejte saqė ēoi
pluhur tė madh, dhe u fut nė varrin e djaloshit, ndėrsa ata tė cilėt
ishin ne varr duke e varrosur dolėn nga frika e madhe.

Gjarpėri filloi ta rrotullojė dhe ta shtrėngojė trupin e tė vdekurit.
Filloj nga kėmbėt e tija derisa arriti tek koka. E shtėrngonte aq
shumė sa edhe eshtrat ia thyente. Thotė rrefyesi i kėsaj ngjarje: Nuk
mbeti asnjė njeri qė nuk e dėgjoi zėrin e eshtrave duke u thyer.

Kur u qetėsua situata dhe pluhuri filloi te bie, u afruam tek varri qė
tė vėshtrojmė, pamė se djaloshin e kishte rrethuar gjarpėri, e ne nuk
kishim mundesi tė ndėrmarrim diēka.
Hoxha tha: Mbulojeni varrin! Pastaj shkuam tek prindi i tij dhe e pyetem pėr jetėn e djalit tė tij.

Babai i tij tha: Djali im ishte djalė i mirė, i edukuar me moral tė
lartė, i dėgjueshėm por e kishte njė tė metė: “Nuk ishte prej atyre qe
falin Namazin”. Kėrkojmė mbrojtjen e Allahut nga pėrfundimi keq.
Vėlla i dashur dhe motėr e nderuar :

Kjo ngjarje duhet tė jetė mėsim pėr ata tė cilėt nuk e falin namazin
dhe njė stimulues qė tė pendohen e ti drejtohen Allahut, nga kjo vepėr
e keqe, para se tė kaplojė dora e ashpėr e melekut tė vdekjes, e para
se tė thuash: “O i mjeri unė qė kam lėnė mangu respektimin ndaj
All-llahut dhe qė kam qenė prej atyre qė talleshin, Ose tė mos thotė:
“Ah, sikur tė mė kishte udhėzuar All-llahu (nė rrugė tė drejtė) e tė
kisha qenė prej atyre qė janė tė ruajtur!, Apo, kur ta shohė dėnimin tė
thotė: “Sikur tė isha kthyer edhe njė herė e tė isha bėrė prej atyre
bamirėsve!"
[ez-Zumer:56-58]
Ndėrsa pėrgjigja pėr ty do tė jetė: “Jo, ty tė patėn ardhur argumentet e Mia, e ti i pėrgėnjeshtrove ato, u bėre kryeneē dhe ishe prej atyre qė nuk besuan.” [ez-Zumer: 59]
Pėrktheu:
Bexhet Dernjani
16 janar 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi