Pse Kur’ani ėshtė i zbritur nė arabisht?

Shko poshtė

albmuslim Pse Kur’ani ėshtė i zbritur nė arabisht?

Mesazh nga shehidi prej Sat Oct 20, 2007 7:50 pm

Pse Kur’ani ėshtė i zbritur nė arabisht?Pėrgjigjen nė kėtė pyetje do ta gjejmė nė ajetet vijuese nė tė cilat Allahu, xh.sh., thotė:

“Ne e bėmė atė (Kur’anin) tė lehtė me gjuhėn tėnde vetėm qė me tė t’i pėrgėzosh tė devotshmit, dhe me tė t’i tėrheqish vėrejtjen njė populli qė ėshtė kryeneē.” (Merjem, 97)

“Elif, Lam, Ra. Kėto (ajete qė t’u zbritėn) janė ajetet e librit tė qartė. Ne e zbritėm atė Kur’an arabisht, ashtu qė ta kuptoni.” (Jusuf, 1-2) Nė komentimin e kėtij ajeti nė tefsirin e tij Ibn Kethiri shėnon: “Sepse, gjuha arabe ėshtė gjuha mė e shkoqitur, mė e gjerė dhe mė e qartė, e qė me tė mė mirė tregohen kuptimet tė cilat fshihen nė shpirtrat e njerėzve. Pėr atė Libri mė i ndershėm ėshtė shpallur nė gjuhėn mė tė ndershme, tė Dėrguarit mė tė ndershėm, nėpėrmjet melaqes mė tė ndershme nė vendin mė tė ndershėm tė botės. Zbritja e tij ka filluar nė muajin mė tė ndershėm tė vitit - nė ramazan dhe nė ēdo pikėpamje ėshtė i kompletuar.

“Kėshtu Ne e shpallėm kėtė Kur’an arabisht dhe pėrsėritėm nė tė vėrejtjet, nė mėnyrė qė ata tė ruhen ose ai (Kur’ani) t’u sjellė atyre pėrvojė mėsimi.” (Ta Ha, 113)

“Ne u kemi sjellė njerėzve nė kėtė Kur’an shembuj nga ēdo lėmi e nevojshme, ashtu qė ata tė marrin pėrvojė (mėsim), duke qenė Kur’ani arabisht qė nuk ka kundėrthėnie, me qėllim qė tė ruhen prej rrugės sė gabuar.” (Ez-Zumer, 27-28)

“Ha, Mim. Zbritje prej Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! Libėr qė ajetet e tij janė tė shkoqitura, duke qenė Kur’an arabisht pėr njė popull qė di ta kuptojė. Ėshtė pėrgėzues dhe qortues, por shumica e tyre ia kthyen shpinėn, andaj ata nuk e dėgjojnė.” (Fusilet, 1.-4.)

“Prandaj, Ne tė shpallėm ty Kur’anin arabisht qė ta kėshillosh kryefshatin (Meken) dhe ata pėrreth saj, dhe t’u tėrheqish vėrejtjen pėr ditėn e tubimit (kijametit), pėr tė cilėn nuk ka dyshim. Njė grup pėr nė xhennet, kurse njė grup pėr nė zjarr.” (Esh-Shura, 7.)

“Ha, Mim. Pasha librin (Kur’anin) sqarues! S’ka dyshim se Ne e bėmė atė Kur’an arabisht, nė mėnyrė qė ju ta kuptoni. Dhe se nė librin amzė (Levhi Mahfudh) te Ne, gėzon famė tė lartė dhe ėshtė plot urtėsi.” (Zuhruf, 1.-4.)

Nė tefsirin e kėtij ajeti Ibn Kethiri thotė: “Nderin tė cilin e pėrjeton Kur’ani nė sferat e larta (te melaiqet) ėshtė shumė i qartė. I Lartėsuari thotė: “ai” Kur’an ėshtė, “nė Librin amzė” nė Levhi Mahfudh – librin e ruajtur mirė, “tek Ne” i “vlerėsuar”, gėzon famė tė lartė, prestigj dhe nder. I “pėrkryer”, d.m.th., i saktėsuar me pėrkryeshmėri, pas as ndonjė ngatėrresė dhe kundėrthėnie.”

“Thuaj: “Atė (Kur’anin) e solli “Ruhul Kudus” - shpirti i shenjtė - plot vėrtetėsi nga Zoti yt, pėr t’i pėrforcuar edhe mė ata qė besuan, dhe pėr tė qenė udhėrrėfyes e myzhde pėr muslimanėt. Ne dimė shumė mirė se ata thonė: “Atė (Muhammedin) ėshtė kah e mėson njė njeri!” Mirėpo, gjuha e atij nga i cili anojnė (supozojnė) ata ėshtė joarabe (e paqartė), e kjo (e Kur’anit) ėshtė gjuhė arabe e stilit tė lartė e tė qartė.” (En-Nahl, 102.-103.)

E Zoti yt, pa dyshim ėshtė Ai i plotfuqishmi dhe i mėshirshmi. E edhe ai (Kur’ani) ėshtė shpallje (zbritje) e Zotit tė botėve. Atė e solli shpirti besnik (Xhibrili). (E solli) Nė zemrėn tėnde, pėr tė qenė ti prej atyre qė tėrheqin vėrejtjen (pejgamber). (Tė shpallėm) Me gjuhė tė kulluar arabe. (Esh-Shuara, 192.-195.)

“Dhe ashtu, Ne e shpallėn atė (Kur’anin) kushtetutė nė arabishte. E nėse ti pasi tė kanė ardhur argumente tė qarta shkon pas dėshirave tė tyre, ti nuk ke prej All-llahut as ndihmė as mbrojtje.” (Er-Rad, 37.)

E para tij ishte libri i Musait, prijės dhe mėshirė, e edhe ky ėshtė libėr qė vėrteton (librin e Musait), ėshtė nė gjuhėn arabe pėr t’u tėrhequr vėrejtjen atyre qė nuk besuan, kurse myzhde pėr besimtarėt. (El-Ahkaf, 12.)
avatar
shehidi
::.. Fillestar/e i R.I ..::
::.. Fillestar/e i R.I ..::

Male Numri i postimeve : 18
Age : 33
Registration date : 09/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi