Qė tė mė dojė burri im…

Shko poshtė

albmuslim Qė tė mė dojė burri im…

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:08 pm


Njė grua shkoi te njė dijetarė duke menduar se ai ėshtė magjistar dhe
kėrkoi nga ai qė ta bėjė njė magji, me tė cilėn pastaj burri i saj do
ta dojė atė mė shumė se ēdokush nė botė qė e don gruan e tij.

Por, ai duke qene dijetarė dhe edukatorė i tha asaj: Ti po kėrkon njė
gjė qė nuk ėshtė e lehtė, po kėrkon njė gjė qė ėshtė shumė e madhe. A
do tė jeshė e gatshme tė bartėsh ēdogjė me te cilen do tė ngarkoj?


- Ajo tha: Po.
- I tha: Dėshira yte nuk mund tė plotėsohet, pėrveē nėse me bjen njė qime nga qafa e luanit.
- Tha: Luanit?!
- Tha dijetari: Po.

- Tha ajo: Si mund ta bėjė kėtė pasiqė luani ėshtė egėrsirė
dhėmbėshkyese dhe mund tė me mbytė, a nuk ka ndonjė zgjidhje mė tė
lehtė dhe mė tė sigurtė?
- I tha asaj: Nuk mund tė
plotėsohet dėshira yte, qė tė tė dojė burri aq shumė, pėrveē nėse e bėn
kėtė. Por, ti mendo mirė se mund tė gjeshė zgjidhje tė pėrshtatshme qė
t'ia arrijsh kėtij qėllimi.
U kthy gruaja, dhe filloi tė
mendojėe si ta arrijė kėtė, por vėshtire t'i gjente vetės zgjidhje.
Atėherė u takua me disa gra, tė cilave u besonte dhe nga tė cilat dilte
dituri dhe urtesi. Njėra prej tyre i tha, se luani mund tė tė kafshojė
vetėm kur ėshtė i uritur, andaj ti ushqeje mirė dhe ngope me mish, qė
pastaj tė jeshe e sigurtė prej demit te tij.
E mori gruaja
kėtė kėshille, mbushi qeset me mish, dhe u nis rrugės pėr tė realizuar
dėshiren. Filloi nga larg t'ia hedh mishin luanit, derisa dita ditės
duke iu afruar pak nga pak, arriti qė tė qėndroj pėrballe luanit, duke
mos pasur dem nga ai, pasiqė ai nuk dyshonte nė dashurine dhe mirėsine
e saj, dėrisa filloi t'ia perkdhele koken, dhe arriti qė tė marrė njė
qime prej qafės se tij.
Pasi e mori ate, filloi mė tė
shpejtė dhe pėrplot gėzim, tė kthehet tė dijetari pėr tė cilin mendonte
qė ėshtė magjistar, qė t'ia jep qimen dhe ta realizon ėndrren e saj, e
ta perfitojė zemrėn e burrit tė saj njėherė e pėrgjithmonė.
Kur e pa dijetari qimen qe ia kishte sjelle ajo, e pyeti:
- Ēka bėrė... si arrite deri te kjo qime?

- Ajo iu pėrgjigj: Sė pari kam pėrdorė metode tė logjikshme dhe shumė
te pėrshtatshme, derisa ia zbuta zemrėn luanit, e pastaj gradualisht,
me durim tė shumtė, dhe me mund maksimal.
Kur i dėgjoi dijetari fjalėt e saj, tha:

- Oj robėreshe e All-llahut, burri yt nuk ėshtė asnjėherė me i ashper
dhe me i egėr se luani, andaj pėrdore ndaj burrit tend metoden qė ke
perdorė ndaj luanit ,zbutja dhe pėrfitoja zemrėn atij ,ashtu siē ia
fitove luanit, e pastaj jep mund dhe duro, do tė fitosh atė qė ke
kėrkuar. Pėrktheu:
Omer Bajrami
24 Janar 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi