Blackwater ka vrarė 17 civilė nė Bagdad

Shko poshtė

albmuslim Blackwater ka vrarė 17 civilė nė Bagdad

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Oct 09, 2007 1:10 pm

Blackwater ka vrarė 17 civilė nė BagdadHetimi zyrtar irakian pėr incidentin me armė qė pėrfshin oficerė tė

sigurisė tė kompanisė private amerikane Blackwater u botua

ditėn e hėnė.Ky ėshtė hetimi zyrtar i qeverisė irakiane lidhur me atė qė ndodhi kur

rojet e armatosura tė punėsuara nga kompania private amerikane

Blackwater, hapėn zjarr nė sheshin kryesor tė Bagdadit muajin e kaluar.Rojet pretendojnė se mbi ta u hap zjarr pėrpara se ata tė qėllonin.Por raporti zbuloi se rojet nga kompania e sigurisė, e cila ka kontratė pėr

tė mbrojtur zyrtarė tė Departamentit tė Shtetit nė Irak, nuk kanė qėnė

nė shėnjestėr tė ndonjė sulmi.Nė raport thuhet se numri i irakianėve tė vrarė ishte 17, gjashtė mė

shumė se sa u tregua nga njė hetim i mėparshėm. Ndėrsa numri i tė

plagosurve ishte 33.Raporti thotė se incidenti me armė pėrbėn krim dhe personat e pėrfshirė

duhet tė dalin para gjyqit.Incidenti ka qėnė nė vėmendje edhe tė seancave dėgjimore para

kongresit amerikan dhe faktet nė raportin e ri tė qeverisė irakiane do tė

shqyrtohen nga njė komision i pėrbashkėt.Pala irakiane ėshtė shumė e shqetėsuar pėrsa i takon kompanive private

si Blackwater, tė cilave sipas saj nuk u duhet dhėnė detyra pėr tė

mbrojtur zyrtarėt nė Irak.Ēėshtja e dhėnies sė kontratave tė tilla ėshtė e politikisht e

diskutueshme edhe nė SHBA.mesazhi.com

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi