A duhet tė ngrihen duart gjatė tekbireve nė namaz

Shko poshtė

albmuslim A duhet tė ngrihen duart gjatė tekbireve nė namaz

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Oct 03, 2007 6:16 pm

Pėrgatiti: Alaudin Abazi

--------------------------------------------------------------------------------[1] Mospajtimet nė Islam, kryesisht, ndahen nė dy lloje:


a) Mospajtim i ndaluar, ku muslimanėt nuk kanė tė drejtė tė jenė
tė ndarė nė atė ēėshtje si mospajtimet ndėrmjet grupacioneve dhe
sekteve nė Islam.b) Mospajtim i lejuar, ku ndryshimi i mendimit nė atė ēėshtje ėshtė i
lejuar dhe i pranuar, si ndryshimet nė mes mendimeve tė Imam Ebu
Hanifes dhe Imam Malikut (Allahu i mėshiroftė!). Ėshtė njė lėmi e
njohur te dijetarėt ku quhet “Fikhu Ihtilaf” (Fikhu i mospajtimeve), ku
kanė shkruar dhe ekzistojnė libra tė shumtė qė shpjegojnė gjėrat qė
kanė tė bėjnė me ndryshimin e mendimeve dhe mospajtimeve dhe shpresojmė
nė tė ardhmen ta gjejmė njėrėn nga kėto libra tė pėrkthyer nė gjuhėn
shqipe.[2] Si p.sh.: hadithet qė kanė qenė tė pėrhapura dhe tė njohura nė
Kufė, nga kėto hadithe ka pasur qė nuk kanė qenė tė njohura tek
dijetarėt e Shamit apo Medinės dhe kėshtu me radhė.[3] Kjo ėshtė porosia e katėr dijetarėve mė tė mėdhenjė tė medhhebeve
dhe tė gjithė dijetarėt e mirfilltė thėrrasin dhe praktika e tyre
aludon nė kėtė.[4] Shih “Mexhmu” Neveviu, vėll. III, f. 255. Vetė Neveviu ia kushton
disa faqe kėsaj ēėshtjeje, po ashtu edhe dijetarė tė tjerė.[5] Pėrmendet kjo nė “Bedaiu sanaiu” Kasani vėll. II, f. 22 etj.[6] Ekzistojnė edhe disa raste tė tjera, pėr tė cilėt disa dijetarė
kanė deklaruar se ėshtė sunet ngritja e duarve, por nga frika e
zgjerimit nuk do t’i trajtojmė ato.[7] Shih “Mugni”, Ibėn Kudame, vėllimi II, f. 170-171, “Fet`hul bari”
Ibėn Haxher, vėll. III, f. 278-280; “Mexhmu”, vėll.III, f. 252-254 etj.[8] Transmeton Buhariu. Shih: “Fet’hul bari”, Vėll. II, f. 279;
Muslimi, Vėll II, f. 192. Qė tė dy e transmetojnė kėtė hadith me disa
transmetime tė ndryshme, Ebu Daudi, Tirmidhiu, Nesaiu, Ibėn Maxheh,
Darimiu, Maliku, Ahmedi.[9] Transmeton Buhariu. Shih: “Fethul bari”, Vėll. II, f. 279.[10] Kėtė hadith imam Buhariu e transmeton me disa zinxhirė te
transmetimeve tė gjitha tė sakta. Shih. “Fet’hul bari”, Vėll. II, f.
282.[11] Transmeton Buhariu, Ebu Daudi, Tirmidhiu dhe thotė se hadithi ėshtė hasen sahih, Ibėn Maxheh[12] Transmeton Ebu Daudi dhe Tirmidhiu e thotė hadithi ėshtė hasen sahih.[13] Transmeton Buhariu nė librin me titull “Libri mbi ngritjen e duarve”[14] Shih librin “Kitabu reful jedejni fi salat”- “Libri mbi ngritjen e duarve nė namaz”.[15] Transmeton Ebu Davudi, Nesaiu, Imam Ahmedi nė Musnedin e tij,
gjithashtu e transmeton Tirmidhiu dhe thotė hadithi ėshtė hasen, kurse
ibėn Hazmi thotė se hadithi ėshtė sahih.[16] Transmeton Ebu Davudi (dhe thotė nuk ėshtė i vėrtetė) dhe Imam Ahmedi.[17] Transmeton Darekutniu dhe Bejhikiu, shih “Mexhmu” Neveviu, vėll.III, f. 255-258.[18] Transmeton Bejhakiu; shih “Mexhmu” Neveviu.[19] Muslimi, Ebu Davudi, Nesaiu.[20] Transmeton Taberaniu[21] Shih Euxhezil Mesalik ila Muveta - Imam Malik”, Muhamed Zekiria Kandehleviu, vėll. II, f. 49-53[22] Shih “Euxhezil Mesalik ila Muveta - Imam Malik”, Muhamed Zekiria Kandehleviu, vėll. II, f. 49-53[23] Kjo ėshtė pėrgjigja ndaj mendimit tė kundėrt tė tyre dhe kėtė
pėrgjigje e pėrmendin pothuajse tė gjithė ata qė kanė folur pėr kėtė
ēėshtje, mė gjėrėsisht shih, “Bedaiu sanaiu” vėll. II, f. 51 dhe
“Euxhezil Mesalik ila Muveta - Imam Malik”, Muhamed Zekiria
Kandehleviu, vėll. II, f. 49-53[24] Shih “Bedaiu sanaiu”, vėll.II, f.51-52[25] Shih “ Mexhmu” , “Reful jedejni”, “Bediu sanaiu” Vėll.II, f. 47 etj.[26] Shih “Fikhu suneh”, vėll. II, f.10[27] “Mexhmu” Neveviu, Vėll. III, f. 258.[28] Neveviu vazhdon nė sqarimin e mangėsive nė hadith, por ne po
ndalemi kėtu, kurse pėr ata qė dėshirojnė tė vazhdojnė, le ta vazhdojnė
nė librin “Mexhmu” Neveviu, Vėll. III, f. 258[29] Shih “mexhmu” Vėll.III, f.258-259[30] Shih “Mexhmu” , vėll.III, f. 259.[31] Shih “Bedai sanaiu” Kasaniu, vėll. II, f. 48.[32] Shih “Fikhu sune”, vėll.I, f.100.[33] Shih “Fikhu sune”, vėll.I, f.100.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi