Ēifuti e gjeti lehtėsimin nė Islam

Shko poshtė

albmuslim Ēifuti e gjeti lehtėsimin nė Islam

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Oct 03, 2007 1:27 pm

Amerikani Aaron Siebert-Llera asnjėherė nuk e ka marrė Islamin
seriozisht, nė kohėn kur ai ia nisi sė pari kėrkimin e tij shpirtėror.
Por, pėrfundimisht ai gjeti nė besimin Islam tė gjitha llojet e
jetės sė disiplinuar pėr tė cilėt ka qenė nė kėrkim.
"Me kėtė rast unė kam ndjerė sikur kam gjetur njė shtėpi ku mund tė
vendosė tė gjitha moralet, idealet e mia, mėnyrėn e jetės qė e jetoja."
Siebert-Llera i tha gazetės Sun – Times tė Qikagos , me 14 Shator.


Aaron Siebert-Llera (nė tė djatht)

Siebert-Llera ėshtė lindur nga babai ēifut amerikan dhe nga nėna
romano katolike amerikane. Ai lutej duke vendosur Yllin e Davidit nė disa
ditė dhe duke vendosur kryqin nė ditėt tjera. Por 31 vjeēari asnjėherė
nuk e gjeti atė gjėnė "e brendshme" pėr tė cilėn ishte nė kėrkim.
Pastaj erdhi ngjarja e 11 shtatorit, duke ndryshuar kursin e jetės sė tij.
Ai filloi tė lexonte rreth Islamit, duke ditur tė dallonte pa problem
ndėrmjet ekstremistėve qė e kidnapuan aeroplanin dhe shumicės sė
muslimanėve.

Ai poashtu bleu njė kopje tė Kur'anit Fisnik, duke hulumtuar nėpėr faqet
e librit pėr tė gjetur atė qė thoshin disa se ka predikim tė terrorizmit,
por ato nuk i gjeti.
Pas dy vitesh nė Ēikago erdh deri te pika kthesė nė jetėn e tij.
Ai takoi njė femėr meksikano–amerikane nė Lojola ku i ndiqte studimet.
Pas konvertimit tė saj ajo e vendosi hixhabin. " Unė definitivisht pashė
ndryshime tek ajo, si shenja komforti dhe njė shkallė e dukshme
lumturie. Ajo fitoi lehtėsi nė jetėn e saj." tha Siebert-Llera. Pas kėsaj
Siebert-Llera filloi tė mendoj mė seriozisht rreth Islamit, vizitoi Xhaminė
nė Bridgeview, nė Illinois, ku mėsoi parimet e Islamit si namazi, zekati
dhe haxhi. Nė vitin 2004 e pranoi Islamin, dhe filloi ti falė pesė kohėt e
namazit dhe ta agjėrojė Ramazanin.

Njeriu i njėjtė
Siebert-Llera i humbi shumė nga shokėt e tij pas konvertimit tė tij nė
Islam.
Familja e tij poashtu mendonin se konvertimi atė do ta kthente nė
terrorist. Por, ai asnjėherė nuk u dekurajua. "I thashė babės: unė nuk
do tė bėhem Taliban dhe tė shkoj nė Afganistan". "Unė do tė mbes ai
qė jam". Siebert-Llera beson se familja e tij ka pranuar pa problem
konvertimin e tij nė Islam.
Nė kohėn e ēeljes sė iftarit tė Ramazanit tė tij tė parė tė enjten, me 13
shtator, Siebert-Llera pranoi njė thirrje telefonike nga nėna e tij duke ia
uruar Ramazanin.
Ai ėshtė duke e mbajtur telefonin mobil ende nė dorė, duke pritur tė
njėjtėn gjė edhe nga babai dhe motra. E din qė do ta thirrin.

Nga IOL
Pėrktheu: Kadėr Vogėl

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi