Ramazani i jep ngjyrė LA ligės spanjolle (futbollistet Yaya

Shko poshtė

albmuslim Ramazani i jep ngjyrė LA ligės spanjolle (futbollistet Yaya

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Sep 25, 2007 1:23 pm

Ramazani i jep ngjyrė LA ligės spanjolle

Me ardhjen e Ramazanit futbollistėt musliman nė LA ligėn spanjolle
janė bėrė objekt i thashethemeve tė shumta tė opinionit spanjoll. Gazetat ditore nė
Spanjė kanė mbushur faqet e para duke u marrė me agjėrimin e futbollistėve tė njohur
musliman

Tifozėt e KF. Barcelonės janė pyetur a thua favoritėt e tyre Yaya Toure, Eric Abidal dhe
Lilian Thuram agjėrojnė apo jo.

Futbollistėt tjerė musliman janė nė dilemė tė vėrtetė pasi qė mjekėt e kėtij klubi nė
deklaratė pėr opinion kanė bėrė tė ditur se kėtyre tre futbollistėve u ėshtė lejuar tė
agjėrojnė.

Nė kohėn e Ramazanit, muslimanėt e rritur, pėrveē tė sėmurėve apo udhėtarėve,
pėrmbahen nga ushqimi, pija, dhe seksi.

Pasi qė nga Monako francez kaloi nė Barcelonė pėr 10 milion dollarė, futbollisti i ri dhe
mjaft i talentuar Yaya Toure ka bėri tė qartė praktikimin e islamit, pėrfshirė edhe
agjėrimin, por kjo nuk ndikoi fare nė karrierėn e tij tė suksesshme. Nė vitin 2005,
eurosporti e shpalli si njėrin prej futbollistėve mė tė mirė nė botė. Bashkėlojtarėt,
mbrojtėsit Abidal dhe Thuram, gjithashtu, luajnė pėr nėn kampionin e viti 2006-2007 dhe
kampionin e dyfishtė tė ligės sė kampionėve.

Abidal, ish lojtar i Lyonit, i cili vitin e kaluar nėnshkroi kontratėn 4 vjeēare me
KF Barcelonėn pėr 15 milion euro, ėshtė i njohur si mysliman i mirė. Disa herė ėshtė
fotografuar duke mbajtur Kur'anin e shenjtė dhe pajisjet sportive sė bashku.

Kjo deklaratė e bindi klubin e tij qė tė mos bėj presion tek ai pėr shkak tė besimit tė tij,
sipas shkrimeve tė 'ABC Daily'.

Kanoute, praktikues i islamit, i cili i kryen namazet rregullisht, bile edhe nė zhveshtore,
vitin e kaluar nuk pranoi tė reklamoj njė bastore nė fanellėn e tij, sepse bixhozi ėshtė i
ndaluar nė islam.

Klubi i tij ishte i detyruara qė t'ia jep fanellėn pa reklamė derisa nuk pranoi, por fitimin ia
dhuroi njė organizatės humanitare islamike.


Yaya Toure
Eric AbidalLilian ThuramFrederic Kanoute

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi