Pranoi Islamin, ra nė sexhde dhe ndėrroi jetė...

Shko poshtė

albmuslim Pranoi Islamin, ra nė sexhde dhe ndėrroi jetė...

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:05 pm

Shejh Muhammed Hassani tregon:

Erdhi njė ditė njė djalosh amerikan nė qendrėn tonė islamike nė New
york dhe kėrkoi qė t'i ndihmojmė dhe t'i tregojmė se si ta pranojė
Islamin. Ai thoshte: Dua ta pranoj islamin... dua ta pranoj islamin...
edhe unė dua tė bėhem musliman. Por, mos mė pyetni pėr shkakun dhe
arsyen.


Atėherė i ndihmuam qė ta shqiptojė shehadetin,
ia mėsuam marrjen e abdesit, dhe faljen e namazit. Djaloshi dėshmoi LA
ILAHE IL-LALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH [Nuk meriton tė adhurohet askush
tjetėr pėrveē Allahut [subhanehu ve teala] dhe se Muhammedi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij]. Pastaj
kėrkoj leje qė tė qėndroje me neve disa ditė dhe ne ram nė ujdi.

Qė nga dita e parė, shikimet tona mbetėn tė kthyera kah ai duke u
habitur nga falja namazit te shumtė, nga lutjet e pandėrprera, dhe nga
tė qajturit e vazhdueshėm tė tij!
Nė ditėn e katėrt,
djaloshi iu afrua njė vėllaut nė xhami dhe i tha, dua tė dėgjoj Kur'an
nga ju, mė lexoni mua Kur'an! Ndėrsa vėllau i habitur me kėtė djalosh e
pyeti: O vėllau im, unė qė sa vite jam musliman dhe tash para teje po e
ndjej vetėn shumė tė dobėt nė adhurim dhe nėnshtrim ndaj Allahut.
Tregom ē'ėshtė puna yte? Ēka ka ndodhur me ty?
Atėherė i tha
atij: Unė tash e katėr vite jam nė kėrkim tė sė vėrtetės dhe qė katėr
vite nuk mė ka kaluar asnjė natė pa qajtur njė kohė tė gjatė dhe pa
kėrkuar nga Zoti i vėrtetė qė tė mė udhėzojė nė rrugėn e drejtė. Njė
natė, para se tė vij kėtu, pashė nė ėndėrr Isaun alejhi selam, i cili
mė tha: "Pranoje Islamin, bėhu musliman, pranoje Muhammedin
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tė Dėrguar, se unė dhe ai jemi
vėllezėr, dhe ai ėshtė vula e Pejgamberėve dhe i Dėrguari pėr mbarė
njerėzimin...!
Dhe tash pas hyrjes sime nė Islam dhe pas
faljes sė namazit po e ndjej njė qetėsi tė zemrės dhe njė kėnaqėsi tė
ēuditshme tė shpirtit, tė cilėn s'kam mundur ta shijojė kurrė mė herėt
gjatė jetės sime.
Thotė Shejhu: Dhe po atė ditė, nė namazin
e jacisė, u ngrit ky djalosh pėr t'u falė dhe nė rekatin e parė
djaloshi ra nė sexhdeh dhe u vonua shumė nė tė. Saqė e kryem namazin,
ndėrsa ai nuk ngriti kokėn prej sexhdes.
Atėherė vrapuan
disa vėllezėr tė shohin se ē'po ndodhė me tė, dhe kur e ngritėn kokėn e
tij pamė se djaloshi ishte ndarė nga kjo botė dhe shpirti i tij kishte
kaluar nė botėn tjetėr. Pėrktheu:
Omer Bajrami
24 Mars 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi