Sa udhėtim i bukur!

Shko poshtė

albmuslim Sa udhėtim i bukur!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:04 pm


Motra ime dukej fytyrėzbehur, trupi i saj i dobėt. Por, ajo prapė
lexonte Kur'anin ashtu siē e kishte zakon. Nėse e kėrkon atė, do ta
gjesh nė vendfaljėn e saj. Nė ruku, nė sexhde, me duar tė ngritura
drejt qiellit. Kėshtu nė mėngjes, nė mbrėmje, nė mes tė natės, nuk
lodhet e as nuk mėrzitet.
Unė kujdesesha pėr leximin e revistave artistike dhe atyre qė pėrmbanin tregime.


E shikoj aq shumė satelitin sa qė me tė jam
e njohur... "ai qė bėn njė gjė shumė, njihet me tė". Obligimet e mia
nuk i kryej si duhet dhe nuk jam e rregullt nė namaz.

E fika satelitin pasi shikova filma tė ndryshėm pėr tre orė rresht,
atėherė u dėgjua ezani nga xhamia e afėrt. Shkova nė shtratin tim. Ajo
mė thėrriste nga vendfalja e saj.
- Urdhėro Nura, ēfarė dėshiron?
Me njė ton tė prerė mė tha:
- Mos flej para se ta falėsh sabahun!
- Oh ... ka kohė edhe njė orė deri nė namazin e sabahut, ky qė dėgjove tani ishte ezani i parė.

thirri me tonin e saj tė mėshirės... kėshtu ishte ajo edhe para se ta
godiste sėmundja e keqe, qė e shtriu nė shtrat:

- Hena, eja afėr meje! Asnjėherė s'mund t'ia refuzoj kėrkesėn. E Ndjen
dėlirėsin dhe sinqeritetin e saj, do t'i pėrgjigjesh me respekt.
- Ēfarė dėshiron?
- Ulu – mė tha.
- Ja tek u ula, ēfarė ke? Me njė zė tė ėmbėl tha:
- "Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit". Pėr pak ēaste heshtta. Pastaj me pyeti:
- A nuk beson nė vdekjen?
- Patjetėr, besimtare jam!
- A nuk beson se do tė llogaritesh pėr ēdo tė vogėl dhe tė madhe?
- Gjithsesi, por Allahu ėshtė Falės dhe Mėshirues ... jeta ėshtė e gjatė oj motra ime.

- A nuk ke frikė nga vdekja qė tė vjen papritmas? Shikoje Hindin, ishte
mė e vogėl se ti dhe vdiq nė njė aksident me makinė ... e tjetra ... e
tjetra ... Vdekja nuk njeh moshėn dhe mosha nuk ėshtė matėse e saj. Iu
pėrgjigja me njė zė tė frikėsuar ku vendfalja e saj ishte pak e
ndriēuar:
- Unė frikėsohem nga errėsira e
ti ma shtove frikėn me pėrmendjėn e vdekjės ... si mund tė flej unė
tash? Mendova se pranove tė vish me neve pėr shėtitje kėtė pushim.
Papritmas, zėri i saj tingėlloi e zemra ime u dridh:
- Kėtė vit ndoshta do udhėtoj njė udhėtim tė gjatė ... Nė njė vend tjetėr...

- Ndoshta, oj Hena... Jetėt tona janė nė Dorėn e Allahut.-dhe ia
shpėrtheu vajit. Mendova pėr sėmundjėn e saj tė keqe. Mjekėt e kishin
njoftuar babain tim fshehtas se sėmundja ndoshta s'do ta pret atė
shumė. Mirėpo, kush i tregoi asaj pėr kėtė? Apo, ajo ndoshta po e vėren
kėtė gjė!
- Ēfarė ke qė mendon? – kėsaj
here zėri i saj mė erdhi i fort. A po mendon se unė e thashė kėtė ngase
jam e sėmurė? Assesi... Ndoshta unė jam mė jetėgjate se ata qė janė tė
shėndoshė. Ti sa do tė jetosh? Ndoshta njėzet vite ... ndoshta
ketėrdhjetė ... pastaj ēka? Dora e saj ndriēoi nė errėsirė dhe ajo e
lėvizi fuqishėm. S'ka dallim mes nesh, tė gjithė do udhėtojm dhe do
braktisim kėtė botė osė pėr nė xhennet ose pėr nė zjarr (xhehenem). A
nuk ke dėgjuar Fjalėn e Allahut: " ...e kush shmanget zjarrit e futet nė xhennet, ai ka arritur shpėtim..."
- U zgjofshė me tė mira. Vrapova shpejt e zėri i saj trokiste veshėt e mi:
- Allahu tė udhėzoftė! Mos e harro namazin!
Ora tetė e mėngjesit. Dėgjoj njė trokitje nė derė. Kjo nuk ėshtė koha e zgjimit tim.
Tė qajtura... zėra ... o Zoti im, ēka ndodhur?

Gjėndja e Nurės ėshtė keqėsuar. Babai e dėrgoi nė spital. Inna lil-lahi
ve inna ilejhi raxhiun. S'do tė ketė shėtitje kėtė vit. Ėshtė shkruar
qė kėtė vit tė mbesim nė shtėpi. Pas pritjes sė gjatė, nė ora njė tė
drekės babai telefonoi nga spitali. Mundeni ta vizitoni atė tani, ejani
shpejt!
Nėna me njoftoi se biseda e
babait nuk ishte e qetė dhe se zėri i tij kishte ndryshuar. Pallton e
kisha nė duar. Ku ėshtė shoferi? Hipėm shpejt... Ku ėshtė rruga qė
dilja tė ecja me shoferin, mė dukej e shkurt. Pse vallė ajo sot ėshtė e
gjatė... shumė e gjatė?! Ku ėshtė ajo turma e dashur pėr mua qė tė
shikoj djathtas-majtas?! Tani, njė turmė e cila u bė vrasėse dhe e
mėrzitshme.
Pranė meje nėna lutej pėr tė.
Ajo ishte vajzė e mirė dhe respektuese. Asnjėherė s'e kam parė duke e
humbur kohėn. U futėm nga dera e pasme e spitalit. Ky i sėmurė
rėnkon... ky i plagosur nė njė aksident automobilistik... njė i tretė
me sy tė groposur. Nuk e din a ėshtė ai prej banorėve tė dunjas apo tė
botės tjetėr. Pamje tė ēuditshme qė kurrė si kam parė.
U ngjitem shkallėve me shpejtėsi. Ajo ishte nė dhomėn e kujdesit tė veēantė.
- Unė do t'iu dėrgoj tek ajo. –tha infermierja:

- Ajo ėshtė mirė, -e qetėsoi nėnėn time, ajo ėshtė nė pėrmirėsim pas
asaj kome qė pati. Ndalohet hyrja mė shumė se njė pėrson. Kjo ėshtė
dhoma e kujdesit tė veēantė.
Nė mes tė
turmės sė mjekėve dhe pėrmes dritarės sė vogėl nė derėn e dhomės, pashė
sytė e motrės sime Nures duke mė shikuar mua ndėrsa nėna ime qėndronte
afėr saj. Pas dy minutave doli nėna, ajo nuk mundi t'i fsheh lotėt e
saj.
Me lejuan edhe mua tė hyjė dhe ta pėrshendės me kusht qė mos tė flasė shumė mė tė. Dy minuta tė mjaftojnė!
- Si je Nura? Dje nė mbrėmje ishe shumė mirė, ēfarė ndodhi me ty?! Pasi ma shtrėngoi dorėn mu pėrgjigj:
- Unė tani elhamdulilah jam mirė.

- Elhamdulilah, mirėpo dora jote ėshtė e ftohtė. Isha e ulur nė fund tė
krevatit e duart e mia prekėn kėmbėt e saja. Ajo i largoj ato prej meje.
- Mė fal nėse tė ngushtova!
- Assesi, por unė mendova nė Fjalėn e Allahut: " e kėmba do tė bashkohet me kėmbėn. Atė ditė vetėm te Zoti yt shkohet".
Hena, bėj dua pėr mua, ndoshta sė shpejti po pres ditėn e parė tė botės
tjetėr. Rruga ime ėshtė e gjatė e pėrgaditja ime e paktė. Kur dėgjova
ēfarė tha, lotėt mė dolėn nga sytė dhe fillova tė qaj. Nuk e dija se ku
jam. Sytė e mi vazhduan tė qajnė.
Babai
im u merakos pėr mua mė shumė se pėr Nurėn. Nuk janė mėsuar tė mė
shohin tė qaj aq shumė e tė mbyllem nė dhomė. Me perėndimin e kėsaj
ditė tė mėrzitshme, shtėpinė tonė e mbuloi qetėsi e gjatė. Vajza e
tezės hyri tek unė... pastaj edhe vajza e hallės. Ngjarje tė shpejta...
ata qė vinin u shtuan... zėrat u pėrzien ... Njė gjė mora vesh, Nura
kishte vdekur. Nuk munda tė dalloja ata qė vinin e as nuk dija se ēfarė
thonin.
- Oh Allah, ku jam unė dhe ēfarė po ndodh?! Nuk munda as tė qaj.

- Mė pas, mė treguan se babai im mė mori pėr dore pėr t'i dhėnė
lamtumirėn e fundit motrės sime, dhe se unė e kisha puthur atė. Mua mė
kujtohet vetėm njė gjė. Kur e pashė atė tė shtrirė nė shtratin e
vdekjės, mua kujtua Fjala e Allahut: " e kėmba do tė bashkohet me kėmbėn " dhe atėherė e kuptova tė vėrtetėn se: "Atė ditė vetėm te Zoti yt shkohet ".

Nuk mė kujtohet ndonjėherė tė jem kthyer tek vendfalja e saj pėrveē
kėsaj nate. Atėherė, mu kujtua ajo qė ndau me mua embrionin e nėnės
sime, ne ishim binjake. Mu kujtua ajo qė ndante me mua preokupimet e
mia. Mu kujtua ajo qė mė largonte mua ngushtimet e mia ... ajo e cila
lutej qė unė tė udhėzohesha, lotėt e sė cilės i rrejdhnin nė netė tė
gjata duke me biseduar pėr vdekjėn dhe llogarinė.

Allahul Mustean (Nga Allahu kėrkohet ndihma). Kjo ėshtė nata e parė e
saj nė varr. O Allah, mėshiroje atė dhe ndriēoja varrin. Ky ėshtė
Mus'hafi i saj ... kjo ėshtė sexhadja e saj ... kjo ėshtė ... kjo
ėshtė... Ndėrsa ky ėshtė fustani i saj ngjyrė rozė, pėr tė cilin mė
thoshte se do ta ruaj pėr martesėn tėnde.

E kujtova atė dhe qajta, qajta edhe pėr ditėt e mia tė humbura. Qajta
pandėrprerė. E luta Allahun tė mė Mėshiroi dhe tė mė falė. E Luta
Allahun qė ta forcojė atė nė varrin e saj, ashtu siē kishte dėshirė ajo
tė lutej.
Nė moment pyeta vetėn: Ēfarė
nėse do tė isha unė e vdekura? Ēfarė pėrfundimi do tė kisha? Nuk
kėrkova pėrgjigjėn nga frika qė mė kishte kapur. Qajta me mallė...

Allahu ekber .. Allahu ekber. Ja, ezani i sabahut u thirrė. Mirėpo, sa
i ėmbėl kėsaj radhe. Ndjeva njėfarė qetėsie dhe rehatie pėrderisa
pėrsėrisja ēfarė thoshte muezini. E mbėshtolla mbulesėn time dhe u
ngrita pėr ta falė namazin e sabahut. Fala namazin e atij qė i thotė
lamtumirė kėsaj bote, siē e fali motra ime dhe ishte namazi i saj i
fundit. ( Kur tė zgjohem nuk e pres mbrėmjen, e kur tė vij mbrėmja nuk
e pres mėngjesin)

Ahmed salim badvilan
Pėrktheu:
Abedin Haxhiaj
16 Prill 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi