Rini a e din pse je kriu?

Shko poshtė

albmuslim Rini a e din pse je kriu?

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Sep 18, 2007 1:32 pm

Rini a e din pse je kriju?


Kėshilla tė Riut qė kupton.

Falemenderimi
dhe lavrdrimi i takon vetėm Allahut xh.sh, pėrvec tė cilit Zot tjetėr
nuk, salavtet dhe selamet qofshin mbi Muhamedin(salall-llahu alejhi ve
selem) , mbi Shokėt e tij, mbi familjen e tij, si dhe mbi tė gjith ata
qė e ndjekin Rugėn e tij , deri Ditėn e Gjykimit.

Rini, a e di
pėrse je krijudhe cilat jan obligimet tuaja?...Je kriju qė ta vėrtetosh
obligimin e bėrjes sė Ibadetit All-llahut, pėruljes ndaj Tij, nėnshtrim
tė plotė ndaj Madhėris sė Tij. Pėr kėtė Allahu xh.sh thotė:Bismilahir
Rahmanir Rahim: We ma khalektul xhinne wel inse il-la li jaėbuduun.
….” Me emrin e All-llahut tė Gjithmėshirshmit, Mėshirplotit.
“ Unė nuk I krijova xhindėt dhe njerzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė”(Edh-dharijat,56)

Je
krijuar pėr t`ju pėrmbajt ligjit tė All-llahut xh.sh tė cilit nuk I
mvishet e pavėrteta nga asnjė anė por ky ligj ėshtė I zbritur prej tė
Urtit, tė Lavdishmit..
“E kush kėrkon fe tjetėr pėrvec fesė Islame,
atij kursesi nuk I pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė
dėshpruari”(Ali-Imran,85)
Je kriju t`I besosh dhe ta nderosh All-llahun, Pejgamberin dhe besimtarėt.
Allahu
xh.sh thotė:…”Mbrojtėsi yt ėshtė All-llahu dhe profeti I Tij si dhe
besimtarėt tė cilėt me pėrulje kryejn faljen, japin zeqatin dhe janė tė
pėrulur. Kush e merr pėr mbrojės All-llahun,Profetine tij dhe
besimtarėt, ta dije se ata qė janė me All-llahun janė ngadhnjimtarė”.
(Maide:55,56).
Pėrgjegjėsija yte mė e madhe , me tė cilėn tė ka
obliguar All-llahu xh.sh dhe vetėm pėr atė tė ka krijuar, ėshtė
mbisundimi I ligjit tė All-llahut xh.sh nė sipėrfaqen e tokės dhe
largimi I njerzve prej adhurimit tė krijesave, tė orientimit kah
adhurimi I Tij(All-llahut), dhe largimit prej ngushticės sė ksaj bote
kah gjerėsija e saj, largimi prej padrejtėsive tė sistemeve tjera dhe
tė drejtuarit kah objektivi I Islamit.

A e di, rini me cka realizohet ky qėllim?
Realizohet me anė tė pesė cilėsive qenėsore nė tė cilat duhet tė jesh I/e vendosur dhe i/e pregatitur qė t`I pėrforcosh(nė vete)

Cilėt jan ata pesė mcilėsi?
1.Besimi I thellė I paluhatshėm: sic thot Allahu xh.sh nė Kur`anin famėlartė
“Besimtarė
janė vetėm ata qė I besuan A-llahut, tė dėrguarit tė Tij, e mandej nuk
dyshuan dhe pėr hir tė All-llahut luftuan me pasurinė dhe jetėn e
tyre.Tė tillėt janė ata tė vėrtetėt” (El-Huxharat,15)
2.Sinqeriteti I cili nuk pranon dyftyrėsi-dhelpėri…….All-llahu xh.sh thotė:
“E
duke qen se ata nuk ishin tė urdhėruar me tjetėr,pos qė tė adhuronin
All-llahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, qė tė largohen prej cdo
besimi tė kotė, ta falin namazin, tė japin zeqatin se ajo ėshtė feja e
drejtė” (El-Bejjine,5)
3.Kėmbėngulėsija e cila nuk pranon frikė….Allahu xh.sh thotė:
“(Ligji
I All-llahut ndėr) Ata, tė cilėt I kumtojnė shpalljet e All-llahut, I
frikėsohen vetėm Allahut e askujt tjetėr pos Tij” (El-Ahzab, 39)
4. Puna permanente e cila nuk ndjen lodhje as mėrzi…Allahu xh.sh thotė:
“Dhe
thuaj: Veproni. All-llahu do ta shohė veprėn tuaj, edhe I dėrguari I
Tij e besimtarėt, e mė vonė do tė ktheheni te njohėsi I tė fshehtės dhe
tė dukshmes, e do t`ju njoftojė pėr atė qė vepruat”(Et-Tewbe, 105).
5. Sakrifikimi dhe flijimi I shtrejtė I cili nuk pranon asgjė pėrpos fitores apo rėnies shehid….All-llahu xh.sh thotė:
“Po
ju menduat se do tė hyni nė xhenet, pa u sprovuar edhe ju me shembullin
e atyre qė ishin para jush, tė cilėt I paten goditur skamjet e vuajtjet
dhe qen tronditur, sa qė I dėrguari thoshte, e me tė edhe ata qė kishin
besuar:Kur do tė jet ndihma e All-llahut?! Ja (u erdhi ndihma) vėrtetė
ndihma e All-llahut ėshtė afėr!”(El-Bekare,214)
Me tė vėrtetė kėto jan cilėsitė e atyre qė zbatojn premtimin qė ia kan dhėnė All-llahut xh.sh
dhe
nga nga vecoritė e rinisė, e kėta duke I qenė besnikė rrugės sė
All-llahut nuk frikohen fyerjeve dhe nėncmimeve tė askujt, sespe
themel(bazė) I besimit ėshtė zemra e pastėr, themel I vendosmėrisė
ėshtė ndjenja dhe ndėrgjegjja e forte, themel I punės ėshtė dėshira e
flaktė, themel I flijimit dhe sacrifikimit ėshtė besimi I thellė.
Kėto
cilėsi duhet tė gjenden te rinia dhe janė vecori e tė rinjve
besimtarė.Prej kėtu, nėnkuptojmė se, rinia nė tė kaluarėn dhe nė cdo
periudhė ka qenė dhe ėshtė factor I pėrparimit apo rėnies sė popullit,
fuqisė, autoritetit, bartės I flamurit tė popullit, dhe udhėheqės I
masės kah fama dhe fitorja.

Allahu xh.sh thotė: …”Ne pot ė
rėfejmė saktė cėshtjen e tyre Ata ishin disa djelmosha kishin besuar
Zotin e tyre, e Ne atyre edhe mė ua shtuam bindjen”(El-Kehf,13)

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi