Para se tė bėsh mėkate...

Shko poshtė

albmuslim Para se tė bėsh mėkate...

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:03 pmErdhi njė njeri te Ibrahim ibn Ed-hemi [All-llahu e mėshiroftė] dhe i
tha: "O Ebu Is-hak, e kam tepruar nė mėkate… Mė trego diēka qė tė
largohem nga kėto mėkate dhe ta ndriēoj jetėn!

I tha Ibrahim Ibėn Ed-hemi: Nėse i pranon pesė kushte, tė cilat do t'i
veprosh para se tė biesh nė mėkate atėherė mos u mėrzit nga dėmi i
mėkatit.


I tha njeriu: M'i trego ato o Ebu Is-hak!
Ibrahimi tha: Sa i pėrket tė parės, kur dėshiron t'i bėsh mėkat All-llahut tė Lartėsuar mos u ushqe nga rrisku i Tij!
Tha njeriu: E nga te ushqehem unė, kurse ēdo gjė qė ėshtė nė tokė ėshtė nga furnizimi i Tij?!
Ibrahimi iu pėrgjigj: Vallė, a rehatohesh qė tė ushqehesh nga rrisku i tij dhe t'i t'ia kthesh me mėkat?!
Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e dytė!
I tha Ibrahimi: Kur dėshiron t'i bėsh mėkat All-llahut mos bano nė tokėn e Tij!
Iu pėrgjigj njeriu: Kjo qenka mė e rėnd se sa e para, e ku tė banoj unė pra?!
I tha Ibrahimi: O ti njeri, a je i rehatshėm tė banosh nė tokėn e Tij dhe aty t'i bėsh mėkate Atij?!
Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e tretė!

I tha Ibrahimi: Kur dėshiron qė t'i bėsh mėkate Atij, dhe tė ushqehesh
nga furnizimi i Tij dhe tė banosh nė tokėn e Tij, atėhėrė shko nė njė
vėnd qė nuk tė shikon as All-llahu dhe bėre mėkatin.
Tha njeriu: O Ibrahim ēka ėshtė kjo?! Si mund ta bėjė kėtė kurse Ai sheh atė qė ėshtė nė fshehtėsi?!

Ia ktheu Ibrahimi: O ti njeri, si ke mundėsi qė tė ushqehesh nga
furnizimi i Tij, tė banosh nė tokėn e Tij dhe ti i bėn mėkate Atij kur
e din qė Ai tė sheh ty kur bėn mėkate nė fshehtėsi dhe haptazi?!
Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e katėrt!

I tha Ibrahimi: Kur tė vjen meleku i vdekjes qė tė ta merr shpirtin
tėnd, thuaj atij: "Mė vonė pak, derisa tė pendohem sinqerisht dhe tė
bėj vepra tė mira"!
Tha njeriu: Po ai nuk do ta pranojė kėtė gjė nga unė!

I tha Ibrahimi: Si ke mundėsi qė tė vazhdosh nė mėkate pasi e di qė pėr
ty do tė ketė fund dhe nuk ke mundėsi qė ta shtysh vdekjen deri qė tė
pendohesh, dhe se meleku nuk e pranon nga ti kėrkesėn pėr vonim?!
Tha njeriu: Mė trego pėr kushtin e pestė!

I tha Ibrahimi: Kur tė vijn Zebanijtė (Melaiket e xhehennemit) Ditėn e
Kijametit qė tė marrin pėr nė zjarr, ti mos prano qė tė shkosh me ta!
Tha njeriu: Ata nuk do tė mė lejojnė, dhe nuk do tė pranojn kėtė nga unė!

Nė fund iu drejtua Ibrahimit dhe i tha: O Ibrahim, mė mjafton... mė
mjafton kaq, kėrkoj falje nga All-llahu dhe pendohem tek Ai.
U pendua ky njeri dhe u largua nga tė gjitha mėkatėt dhe iu nėnshtrua All-llahut me adhurim derisa u nda nga kjo botė.

Pėrktheu:
Berat Derguti
28 Prill 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi