JUSUFI a.s I Riu shembull pėr ne

Shko poshtė

albmuslim JUSUFI a.s I Riu shembull pėr ne

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Sep 18, 2007 1:10 pm

JUSUFI a.s I Riu shembull pėr ne

Kur-ani Famėlartė na e pėrshkrunė edhe njė shembull tjetėr, shembullin
e tė riuti cili refuzoi tė bėjė mėkat, edhe pse pėr kėtė I ishin hapur dyert
dhe
egzistonin gjasa reale. Ky I ri nuk vrapoi pas femrės e cila deshti ta
mashtroj, por ajo vrapoi pas tij..Ky I ri na prezantohet nė
personalitetin e
Jusufit (alejhi selam), njeriut tė sinqertė I cili
konsiderohet shembull I besimtarit durimtar nė periudhat e ndrysme tė
jetės, kurse nė kėtė per-
iudhė ishte durimtarė nė sprovė, kjo e
sprovė u mishėrua nė guran e kryeministrit tė Egjyptit, e cila e kishte
atė nė dorė, ishte pronarja e tij
dhe ai ishte nė shtėpinė e saj. Kjo grua, gruaja e kryeministrit tė Egjy-
ptiti, ishte e bukur dhe me prestigj, tė cilės I hyri fuqishėm nė zemėr
dashuria ndaj Jusufit. Kjo grua u lidh intimishtė nė shpirtin e saj, dhe
nė mendime ishte me tė, mėngjes e mbrėmje, nė kohėn e pushimit dhe

kohėn e preokupimeve. Kjo ishte njė sprovė e vazhdueshme e jo kalimtare
dhe e rastėsishme. Ajo, nga dashuria e flaktė,doli nga natyra e gruas
dhe ia shpaloi dėshirėn e vet, I mbylli tė gjitha dyert dhe i pėrgatiti
kushtet,….E I tha:Eja!...(jusuf:23)

Por , cili ishte qėndrimi I kėti tė riu? Ai kishte mundėsi t`I pėrgjigjet poz-
itivisht asaj thirje e ta knaq epshin evetė me tė, e askush as qė do t`i shi-
the e as qė do tė dinte gjė, pork y I ri refuzoi, u mbrojt moralisht dhe e
pengoi atė perms disa barierave: bariera fetare kur:
“….Ai Jusufi tha:All-llahu mė ruajtė….”(Jusuf:23);bariera morale kur ai
I tha “…..ai zotriu im(e buri yt), mė nderoi me vendosje tė mire(si mund t`i bėj hile nė familje)?...”(Jusuf:23) Kėtu shumė komentues tė Kur`anit thonė se ai me fjalėn “zotriu im” e kishte pėrqėllim kryeministrin, I cili I tha gruas sė vet:
“…. Bėri pritje tė kėnaqshme…”(Jusuf:21), andaj nuk duhet ti kthehet mirėsija me arrogancė dhe besnikrija me tradhėti .
Pastaj e kemi barierėn e interesit afatgjat e kjo ndodhi kur tha: “…..S`ka
Dyshim se tradhėtarėt nuk kan sukses….”(Jusuf:23
),gjithsesi se nese unė e bėjė kėtė do tė jemė tradhėtarė, kurse kurse tradhėtari asnjėher nuk ka
Sukses, nuk ėshtė nė dobinė time dhe pėr tė mirėn e ardhmėris sime qė ta
Bėjė kėtė punė amorale.

Jusufi
(aljhi selam)nuk iu pėrgjigj epshit tė gruas, edhe pse ai pati mundėsi
t`I pėrgjigjet, bile shum njerėz edhe do ta arsyetonin pėr njė vepėrim
tė tillė,
duke thėnė se ai ishte I ri, kurse kurse rinia ėshtė moshė e vrullit;se ai ishte
rob,
kurse robėt e bėjnė atė qė nuk mund ta bėjnė njerzit e lir; se ai ishte
beqar dhe nuk kishte grua qė t`I mbroj nderin e tij; se ai ishte I
huaj, kurse I huaji ka guxim ta bėje atė qė nuk mund ta bėje vendasi, e
kėshtu me radhė.
Egzistojn pra mė shum shkaqe tė cilėt e justifikojnė pėrgjigjen e Jusufit a.s
gruas sė kryeministrit, por ai refuzoi, sic u pa kjo kur gruaja e kryeministrit
u tha grave tė cilat I kishte tubuar nė shtėpi, e u kishte pėrgatitur vendėm-
bėshtetje dhe gosti, dhe cdo njėrės prej tyre ia kishte dhėnė nga njė thikė;

Na tregon ajeti kuranor nė lidhje me kėtė: “… e tha: Dilu para atyre!
Kur e pane atė, ato u tronditėn dhe I rpenė duart e tyre, e thane: nuk
ėshtė tjetėr vetėm se njė engjėll I lartė.”(Jusuf:31)
Nė kėtė rastė gruaja e
kryeministrit u tha atyre: “….Qe ky ėshtė ai pėr tė cilin mė qortuat mua..”

Kur grate e qytetit thonin: “….Gruaja e zotėriut I vėrsulet marrėzishtė
Shėrbetorit tė vetė, atė e ka kapluar nė shpirtė dashuria, e ne jemi tė bi-
Ndura se ajo ėshtė nė humbje tė hapėt.”(jusuf;30)

Ajo tha: “… Qe ky ėshtė ai pėr tė cilin mė qortuat mua”(Jusuf:32), dhe ju nuk keni patur rastin te jetoni bashkėrisht me tė sikur qė jetova unė,dhe
as qė e keni pare ndonjė here andja “…Unė e mėsyna atė, po ai u ruajtė
fort. Po qese nuk bėnė cka e urdhėroj, ai gjythqish do tė burgoset dhe do tė
nėncmohet.”(Jusuf;32)

ajo thoshte kėshtu e jusufi dėgjonte:njė here pėrd-orte gjuhėn e
nxitjes, por nuk pati sukses , kurse tani pėrdor gjuhėn e kėrcnimit,
dhe kanosjes me shpres se do tė ketė sukses.
Nė kėtė rast cka bėri Jusufi (alehi selam)? Ai ju mbėshtet Zotit dhe kėrkoj
Mbrojtjen e Tij, duke thėnė:
“…O Zoti im, burgu ėshtė mė I dėshiruar pėr mua , se sa atė qė mė
Ofrojnė ato mua….”(Jusuf:33)

Jusufi a.s pra u gjetė nė mes dy sprovave, njėrės nė fe, e tjetrės nė kėtė
Botė.
Sprova e fesė ishte qė tė bėjė amoralitet me atė grua dhe tė bėhet
mėkatarė, ndėrsa sprova e kėsaj bote ishte qė tė burgoset dhe tė nėnc-
mohet.
Vallė cilėn sprov e zgjodhi Jusufi (alejhi selam)?e zgjodhi sprovėn e
kėsaj bote , kundruall sprovės sė fesė ashtu sic na ka mėsuar Muhamedi
a.s.v.s duke Thėnė; “ O Zot, mos e bėnė sprovėn tone nė fe”

Ky
pra ishte I riu besimtarė I cili e refuzoi mėkatin, I cili dominoi mbi
pasionet dhe epshin, I cili u kap pėr litarin e Allahut xh.sh I cili
litar
Nuk kėputet kurė.

Pra Vllezėr tė dashur ky ishte
shembulli mė I mirė se si tė pėrballemi ne me sprovat e kėsaj bote
sidomos sprofės sė imoralitetit qė ėshtė prezente ne vendin tone
Edhe Jusufi (alejhi selam ) ishte njė I ri si ne I krijum nga trupi dhe shpirti
Edhe
ai kishte nefs(epsh) por e luftoi atė duke u mbėshtetur nė Allahun
xh.sh pse nuk e bėjmė ne kėtė? Vallė ne a do jetojm pėrgjithmonė?Apo
ndoshta nuk japim llogari pėr asgjė? Jo vlla , e as ty motėr nė islam,
mos u mashtro se fundi vjen shpejtė, e Rinija kalon, Ktheju Allahut dhe
jetoje jetėn nė islam nėse don me qen I lumtur nė tė dy jetrat.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics
» Marka

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi